Προσεχώς home cinema και music room


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Παιδιά καλησπέρα, σήμερα το μεσημέρι κρεμασα τον Epson tw9200 στην οροφή με μιά βάση vogels,αλλά έχω πρόβλημα με την εικόνα. Όλες οι τρεις γωνιές της εικόνας γωνιαζουν αλλά ή κάτω δεξιά φεύγει κια 5-7 πόντους. Δεν μπορώ να το διωρθωσω.Τι συμβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω. Βάζω και φωτό.
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Είναι στραβός σε σχέση με την οθόνη. Γύρισέ τον κάθετα και πιό αριστερά μέχρι να έχεις ακριβώς παραλληλόγραμμη εικόνα, μέτρησέ την κιόλας για να είσαι σίγουρος, και μετά με το shift φέρε τον στην οθόνη.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Είναι στραβός σε σχέση με την οθόνη. Γύρισέ τον κάθετα και πιό αριστερά μέχρι να έχεις ακριβώς παραλληλόγραμμη εικόνα, μέτρησέ την κιόλας για να είσαι σίγουρος, και μετά με το shift φέρε τον στην οθόνη.
Δηλαδή το πρόβλημα είναι στην τοποθέτηση;
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο προβολέας γιατί προσπαθώ και δεν τα καταφερνω.
Πως γίνεται να γωνιαζουν οι τρεις γωνιές και να μην γωνιαζει ή τέταρτη.Βοηθεια ρε παιδιά ο προβολέας είναι καινουργιος και εγώ είμαι ολίγον άσχετος:(.Πριν τον κρεμασω τον είχα σε πάγκο και έδειχνε κανονικα.

Πως γίνεται το πάνω μέρος της οθόνης να είναι παράλληλα και το κάτω να μην είναι;
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ωωωωχχχ παλι τρυπες...

απλα πρεπει να εχεις το κεντρο του φακου στο μεσο της οθονης κατα τον οριζοντιο αξονα...το υπολογισες αυτο σωστα ?
[DOUBLEPOST=1443885748][/DOUBLEPOST]
Χάνω πολλά αν δεν ακούω/νιώθω τις συχνότητες κάτω από 27hz,ιδιαίτερα στις ταινίες ;
οτι κατι χανεις ειναι γεγονος...

ομως..

αυτο το 27 απο που το ειδες? απο το φυλλάδιο? ποσα ντιμπι σε αυτη τη συχνοτητα? κ σε ποια τοποθετηση μεσα στο χωρο?
 



Μηνύματα
411
Reaction score
648
Μετά από 5 ώρες ρυθμίσεων και μπινελικιων >:( κατάφερα και έφερα τον επσονα στη θέση του.Άμα είσαι προταρης αυτά παθαίνεις.Τα είχα κάνει μαντάρα :lolsign:και αναγκαστηκα να ανοιξω καινούργιες τρύπες.Τέλος καλό,όλα καλά :biggrin:
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
ωωωωχχχ παλι τρυπες...

απλα πρεπει να εχεις το κεντρο του φακου στο μεσο της οθονης κατα τον οριζοντιο αξονα...το υπολογισες αυτο σωστα ?
[DOUBLEPOST=1443885748][/DOUBLEPOST]
οτι κατι χανεις ειναι γεγονος...

ομως..

αυτο το 27 απο που το ειδες? απο το φυλλάδιο? ποσα ντιμπι σε αυτη τη συχνοτητα? κ σε ποια τοποθετηση μεσα στο χωρο?
Τα 27hz τα είδα από το φυλλάδιο, τώρα το ισχύει στην πραγματικότητα και σε συνάρτηση με τον χώρο μου δε το γνωρίζω.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ακόμα περιμένω σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα, έξω στη βρόχη να με καλέσει κάποιος στον χώρο του....
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Ακόμα περιμένω σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα, έξω στη βρόχη να με καλέσει κάποιος στον χώρο του....
Θα κανονισω να λείπουν γυναίκα και παιδί ώστε να έχουμε τον χρόνο και την ησυχία μας,αλλά πρέπει να μου υποσχεθεις ότι δεν θα προσπαθήσεις να με πεισεις να ξεφορτωθω το σαμπακι μου :D
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπέρα στην παρέα, μετά από αρκετές δοκιμές και ρυθμίσεις στον ήχο, γιατί από ρυθμίσεις εικόνας δεν κατέχω, μπορώ να πω πως επιτέλους είδα ταινία και ευχαριστήθηκα ηχητικά εφέ, όχι ότι ή εικόνα δεν ήταν καλή αλλά το εργαλειο είναι ακαλιμπραριστο και ρίχνει πάνω σε dyi γυψοσανιδα 116" inch .Τα surround υπέροχα και οι χαμηλές μια χαρά.Είναι ή πρώτη ταινία που είδα χωρίς διακοπές για ρυθμίσεις και το ευχαριστήθηκα :D
IMG_20151017_175313132.jpg
IMG_20151017_172614702.jpg
IMG_20151017_173003224.jpg
.Ορισμένες Φότο από κινητο
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Έχει κανείς ιδέα πως θα δαμάσω αυτό το θηρίο :help:,τα ρυθμιστικά του είναι σπαζοκεφαλια και το manually τα γράφει ολίγον κινέζικα για μένα.:errwhat:
[DOUBLEPOST=1447710361][/DOUBLEPOST]
rythmik1.jpg
rythmik.jpg
rythmik3.jpg
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλημέρα.....

Εχθες μετά από αρκετό παιδεμα και παιχνίδι με τα ρυθμιστικά του sub και avr κατάφερα(λέω εγώ τώρα...) να κάνω το θηρίο, 55 κιλά είναι το ατιμο,να μπουμπουνισει .Έβαλα σκηνές από mad max:fury road και ......μου έπεσε το σαγόνι,:o πολύ δύναμη στα πολύ χαμηλά, πολύ γρήγορο και καθαρό μπασο.Στο -18 το volume του avr και γινόταν σεισμός.

Σε μουσική πολύ σφικτό και πολυυυυυ καθαρό μπάσο.Είμαι σίγουρος πως μετά από ένα επαγγελματικό καλιμπραρισμα το θηρίο θα απογειωθεί.

Πάντως και ο νάνος(sunfire sds12) δίπλα του ,είναι πολύ τίμιο μηχανάκι, σε Α/Β με το θηρίο στις mid-low ,συχνότητες έχει πολύ καλό db output.Μάλιστα σκέφτομαι να το κρατήσω μήπως,λέω εγώ τώρα,καταφέρω Νάτα κάνω να δουλέψουν μαζι,και για αγκαλιτσες κάνει με το μέγεθος που έχει :lolsign:
 
  • Like
Reactions: PPG




spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.719
Οπως εχει πει ο κεφαλας :thumbsup: φιαξε μια βαση με ροδες και ασε τις ροδες στο sub.
Ισως να μπορεις να το βαλεις πανω σε υφασμα που να γλυστραει πανω στο χαλι και να τραβας 8-)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top