Το σύστημα του Wizzy




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Αναλάβετε τα μεταφορικά για περίπου 2000 δίσκους και χάρισμά σας!:D:D:D (not!)
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Μετά από τόσες σελίδες πραγματικά περίμενα να είχε αγοραστεί DAC, νομίζω είναι η ..φυσική εξέλιξη του thread αυτού.

Όσο για τα βινύλια δεν χρειάζεται να τα ξεφορτωθείς. Αποτελούν πνευματική παρακαταθήκη. Δεν τα διώχνεις/πετάς όπως δεν θα έδινες βιβλία που διάβασες και σ'αρεσαν ή φωτογραφίες επειδή η στιγμή πέρασε.

Μπορείς να κάνεις και κάτι τέτοιο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Φίλε Mufasa, προφανώς και δεν έχω κάποια πρόθεση να διώξω/πουλήσω/χαρίσω τους δίσκους μου (ούτε και τα βιβλία μου)! Απλά, μετά από τόσα χρόνια, έχω αρχίσει να κουράζομαι λίγο με τα εκάστοτε "τσαλιμάκια" του ηχοσυστήματος και ειδικά κάποιων "ευαίσθητων" μερών του, όπως π.χ. η κεφαλή του πικ απ. Είμαι σε μια φάση που θέλω να ακούω μουσική, και για να γίνεται αυτό πρέπει το σύστημα να "παίζει", χωρίς προβλήματα. Κάτι σε style, μπαίνω σπίτι, ξεκινάω τα μηχανήματα, διαλέγω δίσκο, τον βάζω στο πικ απ, αράζω, ακούω, τέλος. Όσο πάει και μειώνεται η διάθεση/ο χρόνος/η όρεξη να ασχολούμαι με το "παραμικρό".

Η αγορά ενός DAC είχε προγραμματιστεί, είχα καταλήξει και σε συγκεκριμένη συσκευή, αλλά προέκυψαν κάποια γεγονότα που κατέστησαν την αγορά αδύνατη τότε, τώρα και στο εγγύς μέλλον.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Αν έχουν αρχίσει να σε χαλάνε αυτά τα μικρά που δίνουν χαρά ίσως είναι η ώρα για ..διαζύγιο! Η προετοιμασία και η συντήρηση είναι αναπόσπαστο μέρος ενός συστήματος με βάση το πικάπ. Για μένα αυτό είναι ατού. Όχι φυσικά το να πληρώνεις για νέα κεφαλή αλλά η όλη διαδικασία της ιεροτελεστίας. Επειδή ακριβώς προετοιμάζεσαι (επιλογή δίσκου, πλύσιμο αυτού, ξεφύλλισμα στίχων) δίνεις και το απαραίτητο focus στο μουσικό γεγονός. Προσωπικά με το DAC και την επαφή με το PC γίνομαι alt-tab champion και καμιά φορά κάπου χάνεται η ιστορία.

Όσον αφορά το σύστημα, έχεις που έχεις τα μονομπλόκια γιατί δεν τα εκμεταλλεύεσαι πλήρως; Πάρε ένα κομμάτι γρανίτη για το οφθαλμόλουτρο και όχι μόνο, και βάλε την Κλάση Δ δίπλα στα ηχεία. Και το Lyngdorf ψυχή έχει, θέλει το χώρο του να αναπνεύσει -- λέμε τώρα.

Έκτος αν το έχεις ήδη κάνει, κάτι το θόλωμα μετα από τοσες σελίδες διαβάσματος, κάτι οι κραυγές του War Ensemble, και το έχασα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
....καιαιαιαιαιαι εγένετο μια τρύπα στο νερό.... Περίπου 11 μήνες μετά, με τακτική αλλά ελάχιστη χρήση, η κεφαλή παρουσίασε ξάνά το ίδιο (?) πρόβλημα στην ανάρτηση (?). Το στέλεχος (cantilever) μένει μονίμως στη μία πλευρά (στην δεξιά, όπως βλέπουμε την κεφαλή), ...
Δεν ξερω αν θυμασαι οταν βρεθηκαμε σπιτι σου τον λογο για τον οποιο σου ειπα οτι ξεφορτωθηκα την δικη μου .........και δεν το μετανιωσα καθολου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
@Mufasa: Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις.

Η αλήθεια είναι ότι ο χώρος ο οποίος φιλοξενεί το ηχοσύστημα περιορίζει τις όποιες προσπάθειες βελτίωσης του ηχητικού αποτελέσματος ή/και της βέλτιστης τοποθέτησης των συσκευών. Όπως και να το κάνουμε, είναι οικιακό/οικογενειακό σαλόνι, στο οποίο έχω ένα βαθμό ελευθερίας κινήσεων, αλλά οι όποιες κινήσεις δεν μπορούν να ακυρώνουν, τρόπον τινά, την αρχική και κύρια χρήση του χώρου. Πολλά θέματα "λύθηκαν" με την εισαγωγή του Lyngdorf στην ηχητική αλυσίδα και με κάποιες μικροεπεμβάσεις, αλλά ως εκεί - δεν μπορώ, για παράδειγμα, να τοποθετήσω τους ενισχυτές δίπλα στα ηχεία, για διάφορους λόγους. Υπάρχουν σχέδια μετατροποπής του χώρου σε listening room (στο οποίο θα μπορώ να κάνω ό,τι θέλω από πλευράς διαμόρφωσης κτλ), αλλά όχι στο άμεσο μέλλον.

Πίστεψέ με, δεν έχει έρθει η ώρα για το διαζύγιο μου με το αναλογικό κομμάτι της μουσικής. Η ιεροτελεστία παραμένει ίδια και η αξία της ανεκτίμητη. Απλά, τώρα, είμαι στη φάση που θέλω μια κεφαλή η οποία όταν κατεβάζω τον βραχίονα στον δίσκο, να παίζει μουσική κι όχι να "παίζει" με τα νεύρα μου και την ψυχολογία μου (γαμώτο, τώρα παίζει καλά, αλλά μπορεί να χαλάσει "αύριο" κτλ).

Δεν ξερω αν θυμασαι οταν βρεθηκαμε σπιτι σου τον λογο για τον οποιο σου ειπα οτι ξεφορτωθηκα την δικη μου .........και δεν το μετανιωσα καθολου.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι, αλλά εάν θες να το συζητήσουμε στο τηλέφωνο (μιας και σου έστειλα sms το πρωί!:)), είμαι όλος αυτιά!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μετά από τόσες σελίδες πραγματικά περίμενα να είχε αγοραστεί DAC, νομίζω είναι η ..φυσική εξέλιξη του thread αυτού.

Όσο για τα βινύλια δεν χρειάζεται να τα ξεφορτωθείς. Αποτελούν πνευματική παρακαταθήκη. Δεν τα διώχνεις/πετάς όπως δεν θα έδινες βιβλία που διάβασες και σ'αρεσαν ή φωτογραφίες επειδή η στιγμή πέρασε.

Μπορείς να κάνεις και κάτι τέτοιο.
Δεν νομιζω οτι μετα την συγκεκριμενη μαρκα κεφαλων υπαρχει μονο το χαος αρα "ξεφορτωνεται" το αναλογικο μερος του συστηματος του...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Δόξα τω Θεώ, εταιρίες κεφαλών άπειρες! Προς το παρόν, με την VDH "έπαιξα κι έχασα". Μένει να δούμε τι θα πει και τι θα κάνει ο Ολλανδός.
 


Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Ελπίζω όχι. Το τζαμι είναι από πλαστικό σ'αυτές που έχω.

Ίσως αυτές έχουν γυάλινο αλλά είναι πολλαπλάσιου κόστους και σαφώς πιο πρακτικές αν σκοπεύεις να ακούσεις τα κρεμάμενα βινύλια.
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Για άλλο λόγο το λέει ο Βασίλης.
Οι ανακλάσεις από τα γυάλινα καλύμματα των δίσκων σε συνδυασμό με τη θέση ακρόασης είναι συνταγή αποτυχίας...
 



Μηνύματα
45
Reaction score
22
ε αν θες κάτι τέτοιο πάρε μία orfton blue των εκατό ευρω και καθάρισες. με αυτήν ακούω βινύλια απροβλημάτιστα εδώ και 2 χρόνια, χωρίς να τα πλένω κοκ. είχα και εγώ τέτοια μανία με καλά πικάπ, οι δε δίσκοι μου άνω των 3.000 πολλοί αυθεντικές αγγλικές και αμερικάνικες εκδόσεις αξίας εκατοντάδων ευρω μερικοί. αλλά από το να γίνω μαθηματικός φυσικός και δεν ξέρω τι, πήρα 2 τεκνίκς τους άλλαξα βραχίονα (στον ένα rega audiomods στον άλλο origin live) πατώ το κουμπί και ακούω απροβλημάτιστα. και άμα θέλω αλλάζω πάλι σε ortofon. ναι είχα πολλές κεφαλές ναι έχω δώσει μέχρι και 1.500δευρω για κεφαλή όχι δεν είμαι χαιφιντελάς είμαι μουσικόφιλος και φετιχιστής με το βινύλιο, οπότε η επιλογή είναι απλή: ευκολία και ας μην ακούς την υπόκωφη πορδή του μπασίστα
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
αυτο το rp1 ειναι φουλ φουλ balanced ?

και πρακτικα ο προ σου γιωργο που ειναι αορατος, πως το ενιωσες ακουσες το αποτελεσμα της συμπραξης με το ρουμ κορεξ....

ευχαριστω
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
συγνώμη ρε παιδια με τα μπελντεν δηλαδη...

μια θολουρα ειναι...

υ.γ. τωρα ανακαλυψα το παρον νημα και οσο διαβαζω σχολιαζω... :smg:
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ε αν θες κάτι τέτοιο πάρε μία orfton blue των εκατό ευρω και καθάρισες. με αυτήν ακούω βινύλια απροβλημάτιστα εδώ και 2 χρόνια, χωρίς να τα πλένω κοκ. είχα και εγώ τέτοια μανία με καλά πικάπ, οι δε δίσκοι μου άνω των 3.000 πολλοί αυθεντικές αγγλικές και αμερικάνικες εκδόσεις αξίας εκατοντάδων ευρω μερικοί. αλλά από το να γίνω μαθηματικός φυσικός και δεν ξέρω τι, πήρα 2 τεκνίκς τους άλλαξα βραχίονα (στον ένα rega audiomods στον άλλο origin live) πατώ το κουμπί και ακούω απροβλημάτιστα. και άμα θέλω αλλάζω πάλι σε ortofon. ναι είχα πολλές κεφαλές ναι έχω δώσει μέχρι και 1.500δευρω για κεφαλή όχι δεν είμαι χαιφιντελάς είμαι μουσικόφιλος και φετιχιστής με το βινύλιο, οπότε η επιλογή είναι απλή: ευκολία και ας μην ακούς την υπόκωφη πορδή του μπασίστα
ε απο vdh στην orfton blue δε νομιζω...

παντως απο την οποια εμπειρια μου , οι κεφαλες του VDH ειναι υπερεκτιμημενες , καθαρα οσον αφορα το ποσο απόκτησης τους...

θα προτεινα καποια benz η ακομη και grado....

και σιγουρα με τετοια συλλογη δισκων ...θα αλλαζα κ το βραχιονα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top