Σπιτι τελικά βρηκα! Πώς να στησω HC εκεί μέσα;


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εαν θεωρείς τα καλώδια που πέρασαν στους τοίχους (ηλεκτρολογικη εγκατάσταση , αλλαγή σε τρίφασικο , ξεχωριστές γραμμές ρεύματος γυψοσανιδες, καλώδια ηχειων για όλα τα περιφερειακά μέσα στους τοίχους )και το λίφτ για τον προβολεα , μηχανήματα τότε ναι .

Εαν δεν μπορείς να αποφύγεις το Σαλονι του σπιτιού τότε εγω σου προτείνω κάτι πολυ φευγατο.
Στην πλευρά που θα βάλεις τα μηχανήματα χτίσε τοιχο ! Με κρυφή πόρτα για να μπαίνεις ώστε να μην έχεις οπτική επαφη κατα την θέαση και να αλλάζεις οπότε θες τις διατάξεις των μηχανημάτων .
Απο τον τοίχο θα περνάνε μόνο τα καλώδια των ηχειων και του σαμπ μέσα απο τρύπες .
Και κάτι ακόμα πιο τρελό ώστε να βάλεις σταθερή οθόνη που θα στο πω απο κοντά !:D:D;)
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
πολυ σωστος ο Μακης! Και εγω αυτο θελω να κανω μονο τα καλωδια για σαραουντ να βγαινουν και bye bye SBIR που ειναι το 60% των προβληματων με ανακλασεις ειδικα στα μεσσαιοχαμηλα. Το θεμα αν τα γχεια του βολευουν να γινουν flush στον τοιχο ή οχι και το κυριοτερο αν εκει που θελει να τα βαλει εχει κανα παραθυρο ή μπαλκονοπορτα ή τζακι οποτε ακυρο αυτο το ωραιο σναριο
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
πολυ σωστος ο Μακης! Και εγω αυτο θελω να κανω μονο τα καλωδια για σαραουντ να βγαινουν και bye bye SBIR που ειναι το 60% των προβληματων με ανακλασεις ειδικα στα μεσσαιοχαμηλα. Το θεμα αν τα γχεια του βολευουν να γινουν flush στον τοιχο ή οχι και το κυριοτερο αν εκει που θελει να τα βαλει εχει κανα παραθυρο ή μπαλκονοπορτα ή τζακι οποτε ακυρο αυτο το ωραιο σναριο
Εχω σχέδιο στην πρωτη σελίδα. Παραθυρόφυλλο που οδηγει στο μπαλκόνι έχω
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ακόμα προσπαθώ να δω πώς μπορεί να γίνει σταθερή η οθόνη, αλλά στη Unitech που πήρα, απογοητευτηκα. Μου είπε ότι το λιφτ για 65" τηλεόραση κοστίζει 7200+ΦΠΑ!!! Δλδ, για σταθερή οθόνη, πόσο;;;;

Για ηλεκτρική scope, ποια εταιρία θα προτείνατε; Βασικά θα ήθελα κάτω απο 2500€, αλλά πείτε ιδεες. Θα είναι περίπου 125"-135" διαγώνιος, δλδ 290-305cm καθαρό πλάτος εικόνας.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Πολύ πιθανό Να κοστίζει περίπου το ίδιο διότι ο μηχανισμός κοστίζει όχι οι διαστάσεις που θα βιδώνει η οθόνη πάνω .
Άσε που η οθόνη είναι πιο ελαφριά από 65αρα ...
Του εξήγησε τη θέλεις να κάνεις η ρώτησες για λίφτ τηλεορασης ?
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Πολύ πιθανό Να κοστίζει περίπου το ίδιο διότι ο μηχανισμός κοστίζει όχι οι διαστάσεις που θα βιδώνει η οθόνη πάνω .
Άσε που η οθόνη είναι πιο ελαφριά από 65αρα ...
Του εξήγησε τη θέλεις να κάνεις η ρώτησες για λίφτ τηλεορασης ?
Εξήγησα ακριβώς, απλα δεν μπορουσε να μου δώσει ακριβώς τιμή, αλλα για να έχω μια τάξη μεγέθους, μου είπε αυτή τη τιμή.

ΟΚ, 10.000€+ για οθόνη δεν τα έδινα σε καμία περίπτωση. Με αυτα τα λεφτά αγοράζω μια αποθήκη κάπου και φτιάχνω dedicated!
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εγώ στο είχα πει από την αρχή ότι είναι πιο ακριβό εάν προσπαθήσεις να τα ενσωματώσεις στο σαλόνι και δεν θες να φαίνονται ...
Τι περίμενες δηλαδή ότι θα είναι τσάμπα ?
Οτι πληρώνεις παίρνεις σε κατασκευή πάντα και τα πάντα είναι υποκειμενικά στις χρεώσεις όλων των παροχών υπηρεσιών κλπ κλπ ....
Μου θυμίζει πελάτες που πάνε για ανταλλαγές σε καταστήματα και τα δικά τους τα κοστολογουν ακριβά και αυτά που θέλουν να πάρουν τα υποτιμολογουν για να δώσουν λιγότερα ....
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
δηλαδής σκέφτεσαι σταθερή οθόνη και μπροστά της τηλεόραση με lift?

τι τη θες την τηλεόραση αφού μπορείς να βλέπεις τηλεοπτικό και από τον προβολέα;
γιατί τη θέλεις τόσο μεγάλη αφού θα έχεις οθόνη 135+ ίντσες;
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Άσχετο παράδειγμα αλλα θυμήθηκα φάση σε μαγαζί που ήμουν παρών σε παζάρι αγοράς μηχανήματος ...

Πολύ σωστά σκέφτηκες για την αποθήκη , γιατί δεν το κάνεις ?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Εγώ στο είχα πει από την αρχή ότι είναι πιο ακριβό εάν προσπαθήσεις να τα ενσωματώσεις στο σαλόνι και δεν θες να φαίνονται ...
Τι περίμενες δηλαδή ότι θα είναι τσάμπα ?
Οτι πληρώνεις παίρνεις σε κατασκευή πάντα και τα πάντα είναι υποκειμενικά στις χρεώσεις όλων των παροχών υπηρεσιών κλπ κλπ ....
Μου θυμίζει πελάτες που πάνε για ανταλλαγές σε καταστήματα και τα δικά τους τα κοστολογουν ακριβά και αυτά που θέλουν να πάρουν τα υποτιμολογουν για να δώσουν λιγότερα ....
Κατσε ρε συ! Δεν είπα ότι θα είναι τσάμπα, σε καμία περίπτωση. Απλά δεν περίμενα να κοστίζει τόσο πολυ. Μου φαίνεται ότι κάπου μου είχαν πει γύρω στα 2500-3000 θα πηγαινε μια τέτοια κατασκευη. Νομίζω Projecting-art, χωρίς όμως να βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

Αλλά το παράδειγμα του παζαριού, που κολλάει σε εμένα; Δεν διαμαρτυρήθηκα στον άνθρωπο, ουτε τον κατηγόρησα γιατι χρεωνει τόσο. Απλά ΕΓΩ δεν μπορώ να δώσω τόσα λεφτα.

δηλαδής σκέφτεσαι σταθερή οθόνη και μπροστά της τηλεόραση με lift?

τι τη θες την τηλεόραση αφού μπορείς να βλέπεις τηλεοπτικό και από τον προβολέα;
γιατί τη θέλεις τόσο μεγάλη αφού θα έχεις οθόνη 135+ ίντσες;
Όχι, απλά θέλω τα οφέλη της σταθερής οθόνης, αλλα μεταβλητής θέσης! Η σταθερή οθόνη θα ανεβοκατεβαίνει!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Το ανεβοκατέβασμα της οθόνης που θα πρέπει να γίνεται με μεγάλη ακρίβεια ώστε να κάθεται ακριβώς στην ίδια θέση θα σου στοιχίσει πάρα πολύ ακριβά, όχι γιατί τόσο κάνει αλλά γιατί τόσο χρεώνουν σε αυτή την αγορά.
Το ανεβοκατέβασμα της τηλεόρασης που δεν σε καίει να είναι τόσο ακριβές ίσως σου έρθει πιο φθηνά, ίσως να αξίζει να το κάνεις και αντιγραφή με τη βοήθεια του Μελίδη (άντε και τη δικιά μου :p).

Αν η σταθερή οθόνη είναι option (αυτό κατάλαβα από αυτά που έγραψες) τότε ξεκίνα από αυτό, ζήσε κανά μήνα με τον προβολέα και αν δεις ότι χρειάζεσαι τηλεόραση τότε προχώρα στο παρασύνθημα όποιο και αν είναι. Ακόμη και αν θες να ανοίγεις τον προβολέα για 5 λεπτάκια πιο φθηνά θα σου έρθει να πάρεις μια δωδεκάδα λάμπες να έχεις να αλλάζεις :laugh::laugh::laugh:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Σε ενα αυτοκινητο δε λαβαινουμε υποψη μονο την καταναλωση καυσιμου, γιατι θα πρεπει μονο τις ωρες λαμπας σε ενα προτζεκτορα?:whistling:
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Δεν μπορω να βάλω σταθερή, διοτι έχει παραθυρόφυλλο εκει. Δεν ειναι το θέμα η τηλεόραση. Η τηλεόραση μπορει να μπει και αλλου. Στην πρώτη σελιδα του thread εχω γράφημα.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Καταρχάς δεν σε κατηγόρησα ...
Εαν θυμάσαι εγω σου πρότεινα σπίτι μου σταθερής οθόνης που θα γίνεται κρυφή με μηχανισμό αλλα δεν ξερω ποσο κοστίζει όταν ενα λίφτ απο τον καρατολιο κοστίζει 2000 με 3000 χιλιάδες ευρω .
Ίσως αυτό θυμάσαι .
Σου είπα οτι ειναι τέλεια σαν ιδέα αλλα πανάκριβο ....
Ελπιζω να το θυμήθηκες τώρα ....
Οποτε πας αναγκαστικά σε ηλεκτρική οθονη με κόστος απο 100 έως 15000 ευρω .
Εσυ θα κρίνεις ...
Σου ξανά λέω οτι οτι αυτό που πας να κανεις για να έχεις άριστο αποτέλεσμα δεν βγαίνει με τίποτα κάτω απο 15000 ευρω .
Μην ξεχνάς οτι εγω το εχω κανει ηδη ... Και ξερω το κοστολόγιο ...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
βάλε ένα σχέδιο φάτσα τον τοίχο με το παράθυρο να δούμε διαστάσεις παραθύρου και τι αφήνει πάνω κάτω...π.χ. χωράει το ύψος της οθόνης από πάνω ή από κάτω; αν ναι, μπορείς να βάλεις την οθόνη πάνω σε κάθετες ράγες και να πηγαίνει πάνω κάτω με το χέρι και θα κουμπώνει κάθε φορά στη σωστή θέση με τη χρήση κατάλληλων στοπς. 200 ευρώ το πολύ-πολύ...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Καταρχάς δεν σε κατηγόρησα ...
Εαν θυμάσαι εγω σου πρότεινα σπίτι μου σταθερής οθόνης που θα γίνεται κρυφή με μηχανισμό αλλα δεν ξερω ποσο κοστίζει όταν ενα λίφτ απο τον καρατολιο κοστίζει 2000 με 3000 χιλιάδες ευρω .
Ίσως αυτό θυμάσαι .
Σου είπα οτι ειναι τέλεια σαν ιδέα αλλα πανάκριβο ....
Ελπιζω να το θυμήθηκες τώρα ....
Οποτε πας αναγκαστικά σε ηλεκτρική οθονη με κόστος απο 100 έως 15000 ευρω .
Εσυ θα κρίνεις ...
Σου ξανά λέω οτι οτι αυτό που πας να κανεις για να έχεις άριστο αποτέλεσμα δεν βγαίνει με τίποτα κάτω απο 15000 ευρω .
Μην ξεχνάς οτι εγω το εχω κανει ηδη ... Και ξερω το κοστολόγιο ...
Ναι, το θυμάμαι αυτο, απλα την ιδεα της σταθερής την είχα ήδη συζητήσει και παλιοτερα με τον Λάμπρου απο Projecting Art και πολυ χονδρικά μου είχε πει γυρω στα 3000€. Ειδα και τα βιντεάκια της Unitech και μου άρεσαν, οπότε υπέθεσα "ΠΟΣΟ παραπάνω να κάνει, αραγε; Ε, έμαθα και ζαλίστηκα! :D

Αλλά όπως κι αν έχει νομίζω ότι πιο καθαρή λύση είναι να μπω σε mode "Do-It-Like-makis.pol"!
Eιναι η πιο σωστη λειτουργικά και αισθητικά.

Να βάλω δλδ. ηλεκτρική κρυμμένη στην ψευδοροφή και λιφτ για τον pj και είναι όλοι χαρούμενοι. Απλά θα βλέπω 16:9 με pillarbox. Νομίζω πώς θα το αντέξω!

βάλε ένα σχέδιο φάτσα τον τοίχο με το παράθυρο να δούμε διαστάσεις παραθύρου και τι αφήνει πάνω κάτω...π.χ. χωράει το ύψος της οθόνης από πάνω ή από κάτω; αν ναι, μπορείς να βάλεις την οθόνη πάνω σε κάθετες ράγες και να πηγαίνει πάνω κάτω με το χέρι και θα κουμπώνει κάθε φορά στη σωστή θέση με τη χρήση κατάλληλων στοπς. 200 ευρώ το πολύ-πολύ...
Το είχα σκεφτει και αυτό.

Το ταβάνι ειναι αν θυμάμαι καλα που το μέτρησα έχει υψος η 2,75 ή 2,85. Στην καλυτερη περίπτωση η οθόνη θα έχει υψος(μαζι με το πλαίσιο γύρω στο 1,35. Οπότε ακόμα και αν ακουμπήσει στό το ταβάνι, θα φτάνει στο 1.50 ή 1.40 από το πάτωμα. Δεν γίνεται να σκυβεις για να περνάς στο μπαλκόνι, οπως και θα κόβει το φώς της ημέρας λιγο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.863
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top