Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Με γεια το Garmin, συγχαρητήρια για την προσφορά!
Το μόνο που μου λείπει αυτή την στιγμή από το ποδήλατο είναι ένας cadence sensor.
Αλλά επειδή με το polar καλύπτομαι σε όλα τα άλλα δεν εκδηλώνω ενδιαφέρων. Ας πάει σε κάποιον που δεν έχει καθόλου ηλεκτρονικά βοηθήματα ή έχει πιο απλά μοντέλα.
(Επί τη ευκαιρία ...υπάρχει οικονομικό cadence sensor που να μην έχει όλα τα άλλα; Να δώσω χρήματα μόνο για αυτή την λειτουργία δλδ....δεν μου χρειάζεται κάτι άλλο)
Με ένα search στο eBay με τον όρο cadence sensor, προέκυψαν διάφορα αποτελέσματα. Εάν συμπεριλάβεις και τη λέξη "polar" στο search, τα αποτελέσματα διαφοροποιούνται αρκετά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εχω το μπλου τουθ ,
στο πολαρ v800 ......ολα καλα (που ελεγε ο σακης)
απλα δεν αλλαζει μπαταρια = 50 ευρω......
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.113
Αλλά επειδή με το polar καλύπτομαι σε όλα τα άλλα δεν εκδηλώνω ενδιαφέρων. Ας πάει σε κάποιον που δεν έχει καθόλου ηλεκτρονικά βοηθήματα ή έχει πιο απλά μοντέλα.
(Επί τη ευκαιρία ...υπάρχει οικονομικό cadence sensor που να μην έχει όλα τα άλλα; Να δώσω χρήματα μόνο για αυτή την λειτουργία δλδ....δεν μου χρειάζεται κάτι άλλο)
Γιώργο, θύμισέ μας ποιο Polar έχεις για να δούμε τι πρωτόκολλο επικοινωνίας υποστηρίζει.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ρολόι έχω το rs400 αλλά πλέον έχω αγοράσει και την ζώνη H7 που επικοινωνεί μέσω bluetooth τεχνολογίας με το galaxy s3. Στο κινητό δουλεύω τόσο το Polar flow όσο και το strava. Και τα 2 παίρνουν δεδομένα από την ζώνη κανονικά.
[DOUBLEPOST=1443986625][/DOUBLEPOST]
εχω το μπλου τουθ ,
στο πολαρ v800 ......ολα καλα (που ελεγε ο σακης)
απλα δεν αλλαζει μπαταρια = 50 ευρω......
Δλδ όταν τα παίξει ξ μπαταρία πας για καινούργιο; Καλό αυτό. ...
Και τι χρόνο ζωής έχει η μπαταρία του; Το έχεις τσεκάρει;
 


Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Ωραίες οι πρωτοβουλίες, αλλά να έχουν και διάρκεια. Πριν δέκα περίπου χρόνια είχε δημιουργηθεί στα Χανιά μία ομάδα αστυνομικών με ποδήλατα, αλλά σήμερα αυτή η ομάδα έχει διαλυθεί.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Λοιπόν, παίδες, αναβάθμισα το bike computer μου. Συγκεκριμένα, σήμερα έκανα την πρώτη, δοκιμαστική, βόλτα με το Garmin Edge 520 και δηλώνω ενθουσιασμένος! Οι πληροφορίες που μου παρέχει κατά τη διάρκεια της διαδρομής είναι - κυριολεκτικά και μεταφορικά - αστείρευτες. Από ποιότητα κατασκευής, δεν το συζητάω, άξιζε και με το παραπάνω τα χρήματά του.

Ως αποτέλεσμα του πιο πάνω, αποφάσισα να χαρίσω, στα φιλαράκια στο thread αυτό, το προηγούμενο bike computer μου, το Bryton Rider 21. Είναι η έκδοση bundle, κοινώς περιέχει speed/cadence sensor, heart rate monitor και το main unit. Η συσκευή θα σταλεί στον τυχερό, στο κουτί της, μαζί με όλα τα παρελκόμενα (manuals κτλ). Επίσης, ο τυχερός θα λάβει link με συγκεντρωμένο σε ένα .zip file, software σχετικό με τη συσκευή καθώς και manual στα Ελληνικά, σε pdf. Τα έξοδα αποστολής θα τα αναλάβω εγώ.

Εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε: Η συσκευή είναι μεταχειρισμένη (αγοράστηκε από την ksports.gr το 2013), το ξέρετε αυτό, άλλωστε. Δεν παρουσιάζει εμφανή σημάδια φθοράς, αλλά έχει "γράψει" πάνω από 6.000χλμ. Εξαιρείται το heart rate monitor, το οποίο, σε εμένα τουλάχιστον, παρουσιάζει πρόβλημα (η ζώνη δεν κάνει καλή επαφή με το στήθος μου, ίσως επειδή είμαι τριχωτός!:D), παρόλο που η μπαταρία του monitor είναι καινούρια. Μιας και το main unit επικοινωνεί με άλλες συσκευές στο πρότυπο ΑΝΤ+, υπάρχει λύση: Αγορά ενός third party heart rate monitor. Εάν είχα αποφασίσει να κρατήσω το Bryton, αυτό θα είχα κάνει, αλλά ούτως ή άλλως, είχε καιρό που σκεφτόμουν να το αντικαταστήσω, οπότε δεν ασχολήθηκα. Επίσης, η σύνδεση με το PC έχει τα "θεματάκια" της. Το καλώδιο φαίνεται ότι "κουμπώνει" κανονικά στο main unit, αλλά ίσως να χρειαστεί να το "κουμπώσετε" 3-4 φορές μέχρι να το δει το PC και κατ' επέκταση το software της Bryton. Υπομονή θέλει και λίγο πείσμα.

Δικαίωμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος έχουν όσοι γράφουν τακτικά στο thread (δεν είναι δύσκολο να αναγνωριστούν, οπότε οι υπόλοιποι, μην μπείτε καν στον κόπο). Δηλώσεις ενδιαφέροντος μέχρι την Τρίτη, 6 Οκτωβρίου, στις 21:00. Εάν υπάρξει ενδιαφέρον από πέραν του ενός μέλους, θα γίνει κλήρωση. Η αποστολή του πακέτου θα γίνει την Τετάρτη, 7 Οκτωβρίου, με συστημένο πακέτο και το tracking number, θα σταλεί στον τυχερό.

UP! Ελάτε ρε, μην ντρέπεστε! Μέχρι τις 21:00 απόψε, είναι κρίμα να "κάθεται" το Bryton.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
UP! Ελάτε ρε, μην ντρέπεστε! Μέχρι τις 21:00 απόψε, είναι κρίμα να "κάθεται" το Bryton.
ΑΝ...ξαναλέω...ΑΝ... (και μια τρίτη φορά ΑΝ για να το εμπεδώσουμε... :D ) μέχρι τις 21:00 απόψε δεν βρεθεί ύποψήφιος...θα το ήθελα...για να χρησιμοποιήσω τους 2 σένσορες και μόνο.
Στην περίπτωση που "κουπώσει" το σκηνικό, δεσμεύομαι να παραλάβω αυτοπροσώπος, εντός Αθήνας βεβαίως, και να μην βάλω τον φίλτατο wizzy σε αχρείαστα έξοδα....

Ευχαριστώ!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
ΑΝ...ξαναλέω...ΑΝ... (και μια τρίτη φορά ΑΝ για να το εμπεδώσουμε... :D ) μέχρι τις 21:00 απόψε δεν βρεθεί ύποψήφιος...θα το ήθελα...για να χρησιμοποιήσω τους 2 σένσορες και μόνο.
Στην περίπτωση που "κουπώσει" το σκηνικό, δεσμεύομαι να παραλάβω αυτοπροσώπος, εντός Αθήνας βεβαίως, και να μην βάλω τον φίλτατο wizzy σε αχρείαστα έξοδα....

Ευχαριστώ!
Να το παραλάβεις αυτοπροσώπως το βλέπω κομματάκι δύσκολο, εκτός κι αν θέλεις να έρθεις μια βολτίτσα στην Κύπρο!:)

Πάντως, δεν είμαι σίγουρος ότι οι sensors του Bryton θα "παίξουν" με το Polar σου - εκτός κι αν το Polar "επικοινωνεί" στο πρότυπο ΑΝΤ+, οπότε, στην περίπτωση αυτή, θεωρητικά, δεν θα έχεις πρόβλημα.
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Όχι το polar έχει άλλο πρωτόκολλο. Απλά θα το είχα για να βλέπω στροφές και ταχύτητα.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
εχω το μπλου τουθ ,
στο πολαρ v800 ......ολα καλα (που ελεγε ο σακης)
απλα δεν αλλαζει μπαταρια = 50 ευρω......
Έστειλα ένα μήνυμα στον Polar (γιατι στον εδώ αντιπρόσωπο δεν ήξεραν τίποτα και μόνο που δεν με έκραξε ο τεχνικός τους που πήρα τηλέφων και ρώτησα) και μου είπαν βεβαίως ότι δεν αλλάζει η μπαταρία, αλλά και με παρότρυναν να ψάξω στο youtube για βιντεάκι που έχουν ανεβάσει χρήστες του σένσορα και δείχνει να αλλάζουν την μπαταρία απο μόνοι τους. :o:p
Βέβαια διευκρίνησαν ότι αν το κάνω θα χάσω την εγγύηση....:lolsign:

φίλος μου πρότεινε αυτόν εδω τον σένσορα της Wahoo και μάλλον εκεί θα κινηθώ.....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
ΟΚ παίδες, τέλος οι ποδηλασίες "αλοιφές".


Σάββατο 17/10, θα πάρω τον Όμιλο διαδρομή 80+χλμ, αυξημένης τεχνικής δυσκολίας. Αφενός είναι το θέμα της απόστασης, αφετέρου είναι οι συνθήκες της διαδρομής: Η διαδρομή, η οποία θα περάσει μέσα από ένα δάσος, αρχικά ανηφορίζει κι από ένα σημείο και μετά κατηφορίζει για αρκετή απόσταση και με αρκετή κλίση. Η διαδρομή μέσα από το δάσος είναι μοναδικής ομορφιάς, αλλά, ιδιαίτερα το κομμάτι της διαδρομής που είναι κατηφορικό, είναι επικίνδυνο. Χαρακτηρίζεται από αρκετές απότομες στροφές με ελλειπή ορατότητα του αντίθετου ρεύματος, σε κάποιες στροφές δεν υπάρχει προστατευτικό κιγκλίδωμα, στο οδόστρωμα είναι συχνή η παρουσία μικρών πετρών (χαλίκια) τα οποία προβληματίζουν την σταθερότητα των ποδηλάτων μας, ενώ υπάρχουν σημεία που το οδόστρωμα είναι ολισθηρό λόγω ύπαρξης νερών (από παρακείμενο παραπόταμο).

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, μόλις βγούμε από το δάσος, μας περιμένουν 6χλμ ανηφορικής διαδρομής με μέσο όρο κλίσης 8-9% - δεν θυμάμαι το υψόμετρο στο οποίο θα ανεβούμε, αλλά θα το σημειώσω. Μικρή διακοπή για καφέ/αναπλήρωση δυνάμεων και επιστροφή από διαφορετική διαδρομή. Η επιστροφή θα μας οδηγήσει περιφερειακά της Λευκωσίας, περνώντας έξω από διάφορα χωριά, ενώ η διαδρομή είναι πολυποίκιλη όσον αφορά κλίσεις (ανηφορικές/κατηφορικές).

Ελπίζω κι εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην έχουμε κάποιο ατύχημα, όπως την προηγούμενη φορά.

@Sotos65: Φίλε, συγχαρητήρια, κέρδισες το Bryton Rider 21. Στείλε μου σε ένα pm τα στοιχεία σου (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση) για να στο στείλω.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Καλησπέρα φίλε wizzy! Έχω κάποια νεώτερα από εδώ, μπήκα λίγο στο τριπάκι την προηγούμενη εβδομάδα με το garmin που πήρες, και ψάχνοντας το θέμα στο google (video, reviews) έπεισα τελικά τον εαυτό μου (δεν χρειάστηκε και πολλή πειθώ... :D ) να αγοράσω το Garmin Edge 520, το οποίο και παράγγειλα τελικά στο γερμανικό rosebikes.com, και τώρα αναμένω την αποστολή του.

rosebikes.jpg


Οπότε είναι λογικό ότι δεν είναι σωστό να πάρω πλέον το Bryton, και να μείνει αχρησιμοποίητο. Καλύτερα να το πάρει κάποιος άλλος που ίσως ενδιαφερθεί και δεν έχει ανάλογη συσκευή.

Ευχαριστώ πάντως όπως και να έχει το πράγμα! :)8-)

Τη προηγούμενη εβδομάδα δεν κατάφερα να πάω πουθενά με το ποδήλατο. Ένα επίμονο συνάχι, είχε διαφορετική γνώμη! :frown:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.113
Επειδή βλέπω ότι οι κάτοχοι Garmin Edge συσκευών πολλαπλασιάζονται, να ενημερώσω ότι αντί των επώνυμων mounts για το τιμόνι που έχουν πάνω από 30€, υπάρχει στο ebay.co.uk πληθώρα εναλλακτικών προτάσεων τρίτων κατασκευαστών χωρίς καμία πρακτική ή εμφανισιακή διαφορά. Αν δεν αναφέρεται ότι υποστηρίζουν το 520 δεν τρέχει τίποτα. Είναι επειδή το computer είναι καινούργιο. Ο τρόπος ασφάλισης είναι ο ίδιος σε όλη τη σειρά Edge.

Link προτάσεων.
 
Last edited:

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Μέσα στο πακέτο πάντως (bundle, αλλά και στο απλό πακέτο χωρίς τους αισθητήρες) περιλαμβάνονται και δύο βάσεις, μία για επέκταση πέρα από το τιμόνι (αυτές που λέει out front στο ebay) και μία quarter-turn πάνω στο stem.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.113
Μέσα στο πακέτο πάντως (bundle, αλλά και στο απλό πακέτο χωρίς τους αισθητήρες) περιλαμβάνονται και δύο βάσεις, μία για επέκταση πέρα από το τιμόνι (αυτές που λέει out front στο ebay) και μία quarter-turn πάνω στο stem.
:thumbsup:
Μου είχε ξεφύγει. Νόμιζα ότι υπήρχε μόνο στο bundle και στο απλό πακέτο είχε την πλαστική.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
@Sotos65: Welcome to the Garmin club!:thumbsup::thumbsup::thumbsup: Περιμένουμε εντυπώσεις από τη χρήση!

Οπότε, το Bryton "πάει" στον gbeg, εκτός κι αν δεν το θέλει ούτε αυτός, οπότε να ξέρω να το χαρίσω σε άλλο forum!:D
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
@Sotos65: Welcome to the Garmin club!:thumbsup::thumbsup::thumbsup: Περιμένουμε εντυπώσεις από τη χρήση!

Οπότε, το Bryton "πάει" στον gbeg, εκτός κι αν δεν το θέλει ούτε αυτός, οπότε να ξέρω να το χαρίσω σε άλλο forum!:D
Θα κάνω χρήση της υπομονής σου και θα σου πω αύριο με σιγουριά.
Όχι ότι δεν μου κάνει...απλά έχω ήδη πεί σε έναν φίλο να μου βρεί τον σένσορα της Wahoo (είναι εξωτερικό αυτές τις μέρες) και υπάρχει περίπτωση να τον έχει ήδη αγοράσει μέσα στο ΣΚ. Θα μιλήσω μαζί του σήμερα και αν δεν έχει κάνει κάτι τότε καλοδεχούμενο το Bryton και να το χαίρομαι.....!!!!
Μόνο που τελικά είναι κοματάκι δύσκολο να...πεταχτώ να το πάρω...οπότε θα την "φας" την χρέωση! :lolsign:

Ευχαριστώ!
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top