Panasonic CX800, LG 55EC930V η 55UF950V;

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Ήρθε η ώρα να αλλάξω την 40άρα μας Samsung F86BD μετά από οκτώ και βάλε έτη απροβλημάτιστης λειτουργίας. Πάμε σε 55άρα, δε χωράει μεγαλύτερη στο έπιπλο.
Σκέφτομαι βασικά την CX800 της πανασόνικ, την OLED της LG και την 4Κ της LG. Οι τιμές είναι αντίστοιχα 2.700 , 1.900 και 2.300 Ευρώ, όσα περίπου είχα δώσει και για την Samsung to 2007.
Βλέπουμε κυρίως τα κανάλια της Digea την ημέρα και το βράδυ παίζει καμιά ταινία κατεβασμένη σε mkv fullHD.
Όλες τις ταινίες τις βλέπουμε από Synology Server (DLNA) αλλά και κατευθείαν περιεχόμενο από το Ιντερνετ μέσω HTPC συνδεδεμένου με HDMI με την τηλεόραση.

Τείνω προς την Panasonic αν και δεν προβλέπω να υπάρχει περιεχόμενο 4Κ στην Ελλάδα τα επόμενα πέντε χρόνια. Μου αρέσει το software που επιτρέπει να βλέπουμε τα κανάλια που λαμβάνει μέσω του δέκτη σε άλλους χώρους του σπιτιού σε Ipad κλπ., και από εικόνα πρέπει να είναι πολύ καλή.
Η OLED είναι σαφώς πιο οικονομική λύση, δεν ξέρω το DLNA της πως είναι και πως συνεργάζεται με το Synology. Επίσης δεν ξέρω από αξιοποστία τι λέει η τεχνολογία OLED.
Η 950V είναι σαφώς τρίτη επιλογή...

Τι λέτε;
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Παρομοιους προβληματισμους εχω κι εγω....Βασικα εγω θελω 55αρα επιπεδη και OLED, αλλα απ'οτι βλεπω η Panasonic θα βγαλει μοντελα απο την επομενη χρονια. Οσον αφορα την CX800 με προβληματιζει λιγο το local dimming γιατι ηδη εχει η εταιρεια ανακοινωσει τις OLED, και δεν ειναι και φτηνη η 800 για να αλλαζεις παλι σε 2 χρονια!

Εχω κι εγω 5 Synology στο σπιτι αλλα τα βλεπω μεσω Mede8er, για να εχω τις ταινιες οργανωμενες σε 3D, Cartoons, Blu rays, κλπ
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
κυκλοφορει αυτον το μηνα και η CX900.......στις 58, 65 ιντσες και σε μεγαλυτερη διασταση που δεν εχει ανακοινωθει ακομη, η τιμη βεβαια θα ξεφευγει λιγακι....
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
κυκλοφορει αυτον το μηνα και η CX900.......στις 58, 65 ιντσες και σε μεγαλυτερη διασταση που δεν εχει ανακοινωθει ακομη, η τιμη βεβαια θα ξεφευγει λιγακι....
Στην Ελλάδα δεν έχουν καλοέρθει η σειρά 800 ακόμη...
Εν τω μεταξύ δεν έχω χώρο για 58 ίντσες, ούτε τα λεφτά για να ανέβω τόσο ψηλά...
Σκέφτομαι σοβαρά την 930V. Όπως έγραψα, η τιμή της έχει πέσει σημαντικά. Σε ένα Κωτσόβολο που πήγα και είδα δίπλα δίπλα την 930 σε σχέση με τις πιο ακριβές samsung και sony, η εικόνα της ήταν πιο γλυκιά....
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Η lg 55EF9500 δε θα κυκλοφορήσει Ελλάδα;
Είναι flat, oled, 4k και hdr compatible. Ανάλογα και με την τιμή της, μοιάζει η απόλυτη τηλεόραση.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Η lg 55EF9500 δε θα κυκλοφορήσει Ελλάδα;
Είναι flat, oled, 4k και hdr compatible. Ανάλογα και με την τιμή της, μοιάζει η απόλυτη τηλεόραση.
Αν δεν κάνω λάθος, αυτή είναι η αμερικάνικη έκδοση της 55EF950V. Στην Ευρώπη κοστίζει γύρω στα 4.000 Euro σήμερα, πολύ πάνω από τον προϋπολογισμό μου!

Εν τω μεταξύ παρατηρώ δύο αρνητικά στις LG αυτές, και στην FullHD 930 αλλά και στις 4Κ 950.
Κατ΄αρχήν δεν έχουν διπλό δέκτη, οπότε δεν μπορείς να βλέπεις ένα κανάλι και να γράφεις το άλλο στο σκληρό δίσκο.
Έπειτα δεν έχουν έξοδο Audio out με RCA , και δεν μπορώ να την συνδέσω απευθείας στον προενισχυτή του στερεοφωνικού να δω μια ταινία με μπαμ μπουμ!
Την έχει κανένας από εσάς την 930 να μου το επιβεβαιώσει; Αν είναι έτσι, απορρίπτονται γιατί έχω κόψει τις δορυφορικές συνδρομές και βασίζομαι στην DIGEA.
 


Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Δες για την PANASONIC TX-55CX800 απο εξωτερικο.....πολυ πιο χαμηλες τιμες.....!!!
Στη Γερμανία έχει 200 ευρώ λιγότερα από εδώ. Τα μεταφορικά όμως θα είναι ακριβά. Και χωρίς Ελληνική εγγύηση, είναι ρίσκο με τόσο βαριά και ογκώδη συσκευή θαρρώ...
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Στη Γερμανία έχει 200 ευρώ λιγότερα από εδώ. Τα μεταφορικά όμως θα είναι ακριβά. Και χωρίς Ελληνική εγγύηση, είναι ρίσκο με τόσο βαριά και ογκώδη συσκευή θαρρώ...
Eλλαδα 2600-2700, Γερμανια 2500 και Αυστρια που σου εστειλα link...2083 ευρω....πρεπει να στειλεις mail να ρωτησεις αν στελνουν Ελλαδα και ποσο χρεωνουν....οσο για την εγγυηση εχεις πανευρωπαικη.....Στην Ελλαδα τοσες τηλεορασεις που πωλουνται στα καταστηματα, πως ερχονται ? το ιδιο ρισκο υπαρχει και για 1 τηλεοραση...αν υπαρξει θεμα την επιστρεφεις με εξοδα του καταστηματος και γινεται αντικατασταση......στην Ελλαδα εχεις θεμα μιλαω εκ πειρας.....
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Eλλαδα 2600-2700, Γερμανια 2500 και Αυστρια που σου εστειλα link...2083 ευρω....πρεπει να στειλεις mail να ρωτησεις αν στελνουν Ελλαδα και ποσο χρεωνουν....οσο για την εγγυηση εχεις πανευρωπαικη.....Στην Ελλαδα τοσες τηλεορασεις που πωλουνται στα καταστηματα, πως ερχονται ? το ιδιο ρισκο υπαρχει και για 1 τηλεοραση...αν υπαρξει θεμα την επιστρεφεις με εξοδα του καταστηματος και γινεται αντικατασταση......στην Ελλαδα εχεις θεμα μιλαω εκ πειρας.....
Και οι τρεις Αυστριακοί δεν στέλνουν στην Ελλάδα, οπότε δεν παίζει....
Με ανεξάρτητο μεταφορέα (TNT) κοστίζει 290 ευρώ.
Θα περιμένω να παραλάβει η εδώ αντιπροσωπία, ελπίζω μέσα στο μήνα.
 



Μηνύματα
681
Reaction score
255
Μπορεις να τους κανεις καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο, απ’ ευθειας.
Βεβαια και στην ελλαδα θα πεσει η τιμη της με την κατασταση που επικρατει στην αγορα, πιστευω μεχρι τις γιορτες, κι αν εχεις τα λεφτα στο χερι, παιζεις μπαλα καλυτερα......
 
Last edited:



Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Τι καθεσε ? αυτη η τιμη στην ελλαδα δυσκολα θα υπαρξει....
Δεν έχω τρόπο να στείλω δυόμισυ χιλιάρικα μέσω τραπέζης έξω. Πρέπει να στέλνω 500 το μήνα.....
Δε μου έχει απαντήσει και στο mail αν δέχεται να μου τη στείλει με δική μου χρέωση κάπως...
Θα δούμε...
Πέφτει και η τιμή στην Ελλάδα βλέπω, χωρίς να υπάρχει στοκ όμως!
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Δεν έχω τρόπο να στείλω δυόμισυ χιλιάρικα μέσω τραπέζης έξω. Πρέπει να στέλνω 500 το μήνα.....
Δε μου έχει απαντήσει και στο mail αν δέχεται να μου τη στείλει με δική μου χρέωση κάπως...
Θα δούμε...
Πέφτει και η τιμή στην Ελλάδα βλέπω, χωρίς να υπάρχει στοκ όμως!
Βγαλε ένα εισητηριο για Μιλανο με Ryanair και πανε να την παρεις!
 



Μηνύματα
681
Reaction score
255
Στην ευρωπη οι μεταφορικες εταιριες και οι courrier, μεταφερουν οδικως τα εμπορευματα τους, τωρα για Ιταλια που μεσολαβει θαλασσα αναμεσα μας, θα ερθει με ferry απο Ηγουμενιτσα ή Πατρα, στην Ελλαδα.
Το θεμα ειναι τα capital controls......φιλε blugosi γιατι δεν ρωτας μια εταιρια courrier ή μεταφορικη που δραστηριοποιειται Ιταλια, να αναλαβει αυτη την ολη διαδικασια αφου τους καταθεσεις τα χρηματα στο λογαριασμο τους ?
www.metafores-online.gr
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top