Yamaha Aventage



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
για ηχεια ατμος , μιλαμε για τα ποιο απομακρισμενα ηχεια ειδικα οταν αυτα δημιουργουν ηχητικο επιπεδο μεσω ανακλασης , οποτε ηψηλη ευαισθησια και καλη διασπορα, πολυ φοβαμαι ριμπον με τιποτε , ασε που ριμπον δε θα επελεγα ουτε σε αλλα σημεια σε μια hc εγκατασταση... ασ λενε οι χρυσαυτιαδες οτι κανουν τα καλυτερα...
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Δεν ειναι atmos το 11.2 που εβαλες.......
Οπότε δεν ισχύει το presence l r σαν θέση για το atmos?
[DOUBLEPOST=1444199761][/DOUBLEPOST]Εχω βρει βαρβάτα μεγάφωνα full range σε καλή τιμή γύρω στα 35€ 6 ίντσες και 70€ 8 ίντσες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ή Atmos απο πάνω σου, ή presence πάνω απ' τα L-R.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Επίσης είναι αρκετά χαμηλό το ταβάνι στο δωμάτιο οπότε δεν θα έχουμε θέμα.

Απλά θέλω να ξέρω τις πιθανές και την πιο ιδανική θέση για αυτά.
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Ή Atmos απο πάνω σου, ή presence πάνω απ' τα L-R.
Είναι πολύ δύσκολο για καλωδίωση για απο πάνω μου.

Την presence τοποθέτηση δεν την εκμεταλλεύεται το atmos?

Σε απλές ταινίες τι γίνεται?

Είναι καλύτερα να φτιάξω δυο κουτάκια για πάνω στα front?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Η presence θέση των Yamaha δεν έχει σχέση με Atmos. Όχι πως αποκλείεται να δουλέψει εκεί το Atmos, αλλά δε συνιστάται.
Η τοποθέτηση χαμηλών Atmos ηχείων όταν είναι μόνο 2 πρέπει να γίνει πάνω στα surrounds, αν είναι βέβαια περίπου στα πλάγια. Στα front, ιδίως αν είναι μακριά, φοβάμαι πως δε θα κάνει πολλά.
Μπορούν βέβαια και να τοποθετηθούν σε βάσεις στους πλαϊνούς τοίχους αν γίνεται, κοιτώντας προς τα πάνω.

Σε ταινίες χωρίς Atmos υπάρχει συνήθως η δυνατότητα να προστεθεί επεξεργασία Atmos. Δεν ξέρω αν το κάνει ο Yamaha που πήρες.

Στη δική σου περίπτωση, και αν έχεις μόνο 5.1, θα σκεφτόμουν σοβαρά τη Yamaha άποψη με presence.
Κάνε δοκιμές με τίποτα μικρά ηχεία σε διάφορες θέσεις.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Βρήκα απο φίλο δυο δορυφόρους triangle system galaxy με τις βάσεις οπότε λόγο μικρού μεγέθους μπορώ να παίξω σε όλες τις θέσεις.

Πάντως σε presence ψήνομαι που θα το εκμεταλλευτώ σε όλες τις ταινίες.

Για το atmos έχει και virtual mode o yamaha για εμπρός και πίσω.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το virtual mode λειτουργεί όταν δεν υπάρχουν ηχεία. Εννοώ το αντίθετο, ηχεία και Atmos επεξεργασία χωρίς να είναι Atmos η ταινία.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Το virtual mode λειτουργεί όταν δεν υπάρχουν ηχεία. Εννοώ το αντίθετο, ηχεία και Atmos επεξεργασία χωρίς να είναι Atmos η ταινία.
Ναι το κατάλαβα.
Απλά εγώ ελπίζω να εκμεταλλεύεται τα presense σε ταινίες με atmos που δεν είναι και πάρα πολλές.

Για αυτό ψάχνω πως θα αξιοποιήσω τα κανάλια ύψους για να τα "χαίρομαι" γενικά και όχι σε πέντε ταινίες!
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
μηπως το ριμπον με την μικροτερη διασπορα, ειναι καλυτερη επιλογη για την προς τα επανω κατεύθυνση?
και μετα αναλαμβάνει το ταβανι?
 



Μηνύματα
15
Reaction score
8
εγω παιδια χθες παρελαβα τον rxa 2050 και μπορω να πω οτι ειμαι μεχρι στιγμης παρα πολυ ικανοποιημενος. το στησιμο ειναι σε 5.1 αυτη τη στιγμη και αυριο θα κανω αποπειρα για 5.1.2 να δουμε τι λεει και εν καιρω 5.1.4. απο αποψη ποιοτητας ηχου στην μουσικη μονο θετικα λογια εχω να πω αν και ειναι νωρις ακομα. εχουν περασει απο τα χερια μου διαφοροι πολυκαναλοι ενισχυτες και μπορω να πω οτι αυτος μαλλον θα γινει ο αγαπημενος μου. αν και ο sony str db 940 με φροντισε πολυ καλα για 12 χρονια φαινεται πως η σειρα aventage της yamaha ειναι αρκετα αξιολογη. σε συντομο τεστ που εκανα χθες σε 5.1 στην ταινια oblivion μπορω να πω πως εντυπωσιαστηκα απο την αποδοση του ενισχυτη .τωρα γνωμη μου ειναι καποιος που ενδιαφερεται για τον 1050 να κανει μια μικρη υπερβαση και να παει στον 2050 δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη. Και προφνανως οποιος μπορει να κανει μια λιγο μεγαλυτερη υπερβαση (τυπου 600-700€) να παει στον κορυφαιο της σειρας 3050.
 




Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top