Klipsch Greek club

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Γεια σας. Οντας χρονια χαιεντας και συγχρονως απιστευτα επιφυλακτικος απεναντι στα Klipsch αναγκαστηκα να πουλησω οτι ειχα και προσφατα να αποκτησω ενα καλο οικονομικο συστημα. Ενισχυτης ο Pure Sound A 10, 2 x 10 W με EL84. Στα τυφλα πηρα το Σαββατο τα Klipsch RP 160 M. Σκεφτηκα, δεν θα λενε πολλα αλλα θα τα παρω -425 ευρω και ευαισθητα γαρ- και οταν τα οικονομικα επιτρεψουν θα χτυπησω κατι καλο. Αμ δε! Λοιπον...σκιζει. Τι αρμονικος πλουτος, τι λεπτομερεια. Τι αισθηση χωρου. Καμπινιλα δεν υφισταται. Εξεπλαγην ευχαριστα, ειλικρινα ειναι πολυ μουσικα ηχεια και ακους τα οργανα με τις χροιες τους, οπως πρεπει δηλαδη!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Η διαδικασία είναι για όλους όσους ασχοληθούν με αυτήν την εταιρεία είναι ακριβώς η ίδια:
Επιφυλακτικός πριν την αγορά, ξαφνιασμένος κατά τις ακροάσεις στο ψάξιμο, και εθισμένος πλέον κατόπιν μετά την αγορά.
Χρήστης της klipsch πιστεύω μελλοντικά είναι σχεδόν αδύνατον να αλλάξει τρόπο ακούσματος και να απαρνηθεί τις υλοποιήσεις της. Δένεται οριστικά με αυτές.

Ίσως δείχνω υπερβολικός, αλλά πραγματικά έτσι νοιώθω προσωπικά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Γεια σας. Οντας χρονια χαιεντας και συγχρονως απιστευτα επιφυλακτικος απεναντι στα Klipsch αναγκαστηκα να πουλησω οτι ειχα και προσφατα να αποκτησω ενα καλο οικονομικο συστημα. Ενισχυτης ο Pure Sound A 10, 2 x 10 W με EL84. Στα τυφλα πηρα το Σαββατο τα Klipsch RP 160 M. Σκεφτηκα, δεν θα λενε πολλα αλλα θα τα παρω -425 ευρω και ευαισθητα γαρ- και οταν τα οικονομικα επιτρεψουν θα χτυπησω κατι καλο. Αμ δε! Λοιπον...σκιζει. Τι αρμονικος πλουτος, τι λεπτομερεια. Τι αισθηση χωρου. Καμπινιλα δεν υφισταται. Εξεπλαγην ευχαριστα, ειλικρινα ειναι πολυ μουσικα ηχεια και ακους τα οργανα με τις χροιες τους, οπως πρεπει δηλαδη!
Καλορίζικα, έχω και εγώ ένα ζευγάρι. Πρέπει να γνωρίζεις ότι εφ όσον τα αγόρασες τόσο πρόσφατα, ακόμη δεν έχεις ακούσει τίποτα! Τουλάχιστον 100 ώρες θέλουν για να πάρεις αυτό που πρέπει από αυτά τα ηχεία. Με λίγα λόγια, κάθε μέρα που περνά θα παρατηρείς και κάποια έστω μικρή, βελτίωση...
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
όλο λόγια είστε αλλά μια ενδο-φορουμιακή ακρόαση ενός klipsch συστήματος δεν έχετε κανονίσει!
Δεν πιστεύουμε τίποτα, πάει και τελείωσε!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Καλό αυτό, και συμφωνώ.

Πάντα είχα την περιέργεια να ακούσω την γνώμη, σχετικά με την απόδοση του συστήματος μου, από κάποιους πιο ειδικούς ή τέλος πάντων κάποια από τα μέλη του αγαπημένου μας Site μιας και έχουν το ίδιο χόμπι με το δικό μου.

Οι λίγοι φίλοι που κατά καιρούς έτυχε να έχουν κάποια ακρόαση, τους άρεσε και κάποιους ίσως τους εντυπωσίασε μεν , αλλά ήταν τελείως αδιάφοροι σχετικά με το χόμπι ''Ήχος και τα περί αυτού'' .

Θα ήθελα και την γνώμη σας.
Όσοι πιστοί λοιπόν, είστε καλοδεχούμενοι.

Παρεμπιπτόντως, λόγω του ότι είμαι ενεργό μέλος και στο qashqai club και εκεί τα μέλη που έχουν την διάθεση αλλά και τον ελεύθερο χρόνο, συναντιούνται σε κάποια καφετέρια κάθε δεκαπέντε ημέρες, ερωτώ αν συμβαίνει και εδώ κάτι παρόμοιο.
Αν ναι, πολύ θα ήθελα να συμμετάσχω και εγώ και γνωρίσω κάποιους που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με τα δικά μου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Επίσης μιας και θαυμάζω κάποια από τα συστήματά σας (ασχέτως φίρμας βέβαια), όπως πχ του αγαπητού μέλους epavlis1 παραπάνω, έχω την επιθυμία μιας ακρόασης πχ ώστε να μπορέσω να έχω και εγώ μια πιο αντικειμενική γνώμη σχετικά με το θέμα.
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Καλό αυτό, και συμφωνώ.
Παρεμπιπτόντως, λόγω του ότι είμαι ενεργό μέλος και στο qashqai club και εκεί τα μέλη που έχουν την διάθεση αλλά και τον ελεύθερο χρόνο, συναντιούνται σε κάποια καφετέρια κάθε δεκαπέντε ημέρες, ερωτώ αν συμβαίνει και εδώ κάτι παρόμοιο.
Αν ναι, πολύ θα ήθελα να συμμετάσχω και εγώ και γνωρίσω κάποιους που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με τα δικά μου.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Πάμε-για-καφεδάκι.101279/
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Κατ'αρχην Ιακωβε σε ευχαριστω και να σου πω οτι πραγματι, καθε μερα παιζουν καλυτερα. Στην αρχη παραεξυναν τα πριμα και οι μεσαιες οπως και τα χαμηλα ηταν πισω. Δεν βιαστηκα να τα κρινω. Πλεον βγαζουν πλεον ολο και περισσοτερες αρμονικες και το χαμηλο ειναι παρον στη σωστη δοση. Στερεοφωνικη εικονα απαιχτη.

Να σκεφτεις οτι ειχα απο proac μεχρι ηλεκτροστατικα τις παλιες καλες μερες και ξερω τι σημαινει φυσικοτητα. Για αυτα τα λεφτα λοιπον απιστευτο αποτελεσμα. Η προσωπικη μου παντα αποψη.

Ειμαι μεχρι Ιανουαριο Γερμανια. Οταν γυρισω ψηφιζω δαγκωτο το να συναντηθουμε και να ακουσουμε. Προσωπικα θα παραγγειλω και πιτσα αν ο οικοδεσποτης επιτρεπει, που τοσο μου εχει λειψει στο Γερμανια. Σωστη πιτσα εννοω!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Καλημέρα και από μένα.
Γνωρίζω από γερμανική κουζίνα, έχει τα κακά της αλλά έχει και τα καλά..

Με χαρά θα έχομε συνάντηση όταν με το καλό επιστρέψεις.

Η τιμή για τα ηχεία σου είναι φανταστική. Στην Ελλάδα ο αντιπρόσωπος τα ''χτυπά''. Τουλάχιστον 150-200 ευρώ +..
Πριν αποχωρήσεις κοίταξε και καμμιά σειρά δαπέδου. Εδώ είναι πανάκριβες.
 



Μηνύματα
299
Reaction score
321
Καλησπερα. Σημερα ειχα τον χρονο και ασχοληθηκα εκτενεστερα με τον ηχο του συστηματος. Μου εκανε εντυπωση το οργανικο και γεματο ηχοχρωμα που σιγα σιγα δινουν τα 160 m με τη βοηθεια του λαμπατου. Ωραιος ηχος γενικα και μη κουραστικος παρα την λεπτομερεια. Οι φωνες λιγο πισω αλλα οχι ενοχλητικα. Ισως το μονο ψεγαδακι, αλλα ειμαι και ψιλοκακομαθημενος! Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ποσο συνεβαλλε στο ωραιο ηχοχρωμα η αλαγη καλωδιων: στην θεση των nordost flatline gold μπηκαν απλα ηχειων πολυκλωνα (και φθηνα) οποτε ενας συντονισμος στα μεσουψηλα εξαφανιστηκε, ο ηχος "ρεει" πλεον ακομα και σε υψηλες σταθμες. Πολυ καλο!!!
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Ευστοχα αλλαξες τα nordost, δωσε λιγο χρονο στο ηχειο οσον αφορα τη μεσαια περιοχη.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Καλημέρα σε όλους!

Παραπάνω αναφέρατε για καλώδια.
Πράγματι όλες οι σειρές της klipsch επιδέχονται βελτιώσεις, οι οποίες σε μερικές περιπτώσεις είναι εντυπωσιακές.

Ας πάρουμε πχ την απερχόμενη rf II (συγκεκριμένα 62rfII) kai τα παραπάνω ηχεία 160m (τα οποία θεωρούνται ήδη άριστα από τον ειδικό τύπο: http://www.soundvisionreview.com/hi-fi-home-theater/speakers/klipsch-rp-160m-review/ ) - Αναφέρομαι σε αυτά λόγω του ότι είναι και τα δύο σετ σε άμεση αντιπαραβολή στο σύστημά μου.

Κάποια στιγμή και ύστερα από την συμβουλή αλλά και την βοήθεια μέλους του club (αν θέλει μπορεί να αναφέρει το όνομα) έγινε βελτίωση στα rf 62. (Υλικά crossover, εσωτερική καλωδίωση και κάποια μονωτικά στην κόρνα). Από τότε λοιπόν το ηχείο άλλαξε εικόνα και από ήδη εντυπωσιακό που ήταν, ανέβηκε επίπεδο σε όλες τις παραμέτρους: (Διαύγεια, φωνές, χαμηλό, πρίμα, χροιές).

Σε άμεση αντιπαραβολή πλέον με τα 160m +Βάσεις της Norstone, δεν υπάρχει σύγκριση.
Δεν αναφέρομαι φυσικά στο χαμηλό, εφ όσον εκεί είναι άλλης κατηγορίας, - αλλά κυρίως σε όλους τους υπόλοιπους τομείς.

Προσωπική Πρόταση λοιπόν : Άσε τα ηχεία να στρώσουν μέχρι τον Γενάρη - ούτως ή άλλως μέχρι τότε θα έχουν βελτιωθεί σε όλους τους τομείς (αναρτήσεις κλπ) και κατόπιν αποφασίζεις και για κάτι παραπάνω (πάντα σε λογικό πλαίσιο το κόστος των υλικών) στην πατρίδα και με την βοήθεια των φίλων - μελών του club.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
κάνε ότι είπε ο vakis!!!
άκου music... μπες μέσα αρκετά!!! και μετά μπορείς κάνεις πολλά...μα πάρα πολλά...
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Μερικές φορές ο cardas και η Φυσική έχουν δίκιο.
Με απόσταση 2.2μ από τον πίσω τοίχο και 1.35μ από τους πλαινούς το σύστημα πάιζει
πολύ, μα πάρα πολύ ωραία...!!!

υ.γ.1 το αγαπημένο μου πικάπ εκεί πάνω κάνει κούνια...!!!
υ.γ.2 χωρίς χαλιά ( πήγαν για πλύσιμο ) το σαλόνι είναι χάλια...!!!

 
Last edited:

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Κατ' αρχην να σας ευχαριστησω για την συμβολη σας στο να κρατησω τα ηχεια μου. Ειχα περιθωριο μιας βδομαδας να τα ακουσω και να τα επιστρεψω αν δεν μου αρεσουν. Δεν τα επεστρεψα. Σημερα καθως ακουγα σκεφτηκα, ευτυχως, ειναι καλα τα ατιμα. Μου κανει εντυπωση το πως το καθε τι επηρεαζει την αποδοση τους, ακομα και η πολικοτητα του καλωδιου ρευματος.
Ο epavlis με εβαλε σε πειρασμο να ανεβασω κι εγω μια φωτο του συστηματος. Καθως το δωματιο ειναι ψιλοταβανο τα ηχεια "βλεπουν" χωρο και δεν μπουμαρουν 30 εκατοστα απο τους τοιχους. Το διαμερισμα Ελλαδα ειναι αρκετα μικροτερο, εκει θα εχω θεματακι μαλλον απο Γεναρη. Επισης κοιταξτε με τι καλωδιο
DSCI1091.JPG
DSCI1092.JPG
κελαηδανε, πολυκλωνο με 3 ευρω το μετρο!

Epavlis (Παυλος να υποθεσω;) ωραιο στησιμο, ωραιος χωρος. Θα εχεις απιστευτο βαθος στην στερεοφωνικη σου εικονα. Το πικαπ ποιο ειναι;
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
1) δεν θα το μετανιώσεις με τα ηχεία...
2) το πικάπ είναι το sony ps x65 ( δες παρακάτω, είναι super, αν και θέλω να το δώσω για το επόμενο...)
3) εγώ ζηλεύω τον ενισχυτή σου...!!!
4) ζηλεύω όλους τους ενισχυτές με λάμπες...

 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Καλό βράδυ αγαπητοί φίλοι.
Να χαίρεστε τα συστήματά σας! Αναλογικός ήχος σε όλο του το μεγαλείο!

Προς το παρόν το μόνο αναλογικό στο σύστημά μου είναι το πικάπ.

Αν δε είχα βολευτεί με τον ήχο της advance* θα ήθελα και εγώ έναν λαμπάτο. Άλλη κουλτούρα, πως να το κάνουμε.

* Έφτασα κοντά στα 60 για να αποκτήσω το ήχο με ευχαριστεί, οπότε οποιαδήποτε αλλαγή, και ή πιο απλή με προβληματίζει!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
1) δεν θα το μετανιώσεις με τα ηχεία...
2) το πικάπ είναι το sony ps x65 ( δες παρακάτω, είναι super, αν και θέλω να το δώσω για το επόμενο...)
3) εγώ ζηλεύω τον ενισχυτή σου...!!!
4) ζηλεύω όλους τους ενισχυτές με λάμπες...

Έβγαλε τέτοιο εργαλείο η sony? Θαυμάσια κατασκευή!

Παρατήρηση: Πρωτοποριακή και βολική η θέση για το anti skaiting.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top