Ιδεες για βελτιωση του ηχου, τοποθετηση sub (2)...

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δειτε τον χωρο μου και βοηθειστε.. Δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα, απλα ψαχνομαι παντα για να κανω το αποτελεσμα καλυτερο.. Το συστημα αποτελειται απο τον Creek Destiny, ενα ζευγος Epos Epic 2, ενα ζευγος Spicom full range (Κολωνες), 2 sub Jamo 210 8΄΄ ιντσα και ενα πικαπ Project. Τα υπολοιπα καθως προχωραει η κουβεντα... Οποιος εχει καποια ιδεα ιδιαιτερα για την τοποθετηση των sub η' αλλες ερωτησεις ακουω.. Ευχαριστω...


_J1Y00521b.jpg
_J1Y00531b.jpg
_J1Y00551b.jpg
_J1Y00521b.jpg
_J1Y00551b.jpg
_J1Y00561b.jpg

[DOUBLEPOST=1443860297][/DOUBLEPOST]
Δειτε τον χωρο μου και βοηθειστε.. Δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα, απλα ψαχνομαι παντα για να κανω το αποτελεσμα καλυτερο.. Το συστημα αποτελειται απο τον Creek Destiny, ενα ζευγος Epos Epic 2, ενα ζευγος Spicom full range (Κολωνες), 2 sub Jamo 210 8΄΄ ιντσα και ενα πικαπ Project. Τα υπολοιπα καθως προχωραει η κουβεντα... Οποιος εχει καποια ιδεα ιδιαιτερα για την τοποθετηση των sub η' αλλες ερωτησεις ακουω.. Ευχαριστω...


_J1Y00521b.jpg
_J1Y00531b.jpg
_J1Y00551b.jpg
_J1Y00521b.jpg
_J1Y00551b.jpg
_J1Y00561b.jpg
Οι εικονες εγιναν στο ποδι.. Δειξτε επιεικεια..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα sub φαινονται στην εικονα που φαινεται φατσα το συστημα το ενα στα δεξια της εικονας διπλα στο ηχειο και το αλλο τερμα αριστερα στο τζακι αναμεσα σε σκαμπο και πολυθρονα... Δοκιμασα καποτε να τα τοποθετησω διαγωνια το δεξι εκει που βρισκεται (διπλα στο ηχειο) και το αλλο στο βαθος πισω στην τζαμαρια για να εχω μπασο σε ολο το χωρο.. Δυστυχως δεν καταφερα με τις ρυθμισεις να βρω την ισορροπια που ηθελα και το αφησα... Ο χωρος φαινεται στις εικονες μεγαλυτερος απο οτι ειναι λογο ευρυγωνιου φακου..
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Γιατι χρειαζεσε τα σαπμ? σκετα δε σε καλυπτουν ? πως τα ρυθμισες και πως τα συνδεεις?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Συνηθως παιζω χωρις τα sub.. Αναλογα το ειδος της μουσικης (ακουω σχεδον τα παντα) η' αν βαλω καμμια ταινιουλα που και που τα βαζω.. Η αληθεια ειναι πως αν και ειναι οκ τα ηχεια σε χαμηλο δεν φτανουν πραγματικα χαμηλα... Τα sub κανουν αλλη ατμοσφαιρα...Ο creek εχει εξοδους για sub ,οσο για τις ρυθμισεις εχω ακολουθησει οδηγιες απο ιστοσελιδες για crossover, phase, κλπ... Με την τοποθετηση πιο πολυ ψαχνομαι, και πως να καλυψω το χωρο καλυτερα αλλα να κρατησω τα subwoofer ''αορατα''. Το προβλημα οταν δοκιμασα να βαλω τα sub σε διαγωνιο ηταν πως ενω το χαμηλο γεμιζε το χωρο το ενα sub αυτο που ειχα πισω στην τζαμαρια εκανε την παρουσια του υπερβολικα αισθητη πραγμα που δεν το ηθελα...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
πες ποιο συγκεκριμενα να δουμε μηπως εχεις κανει κατι λαθος ...
που εχει εξοδους και δεν τις βλεπω? απο τις εξοδους προενισχυσης ?που κοβεις απο τον ενισχυτη τα σαμπ? και που τα ηχεια σου? μετρησες να δεις σε ποιο σημειο συμπεριφερονται καλυτερα η με το αυτι?
οσο για τις ταινιες παντως τα συγκεκριμενα δεν κατεβαινουν αρκετα χαμηλα για να αισθανθεις αυτην την ατμοσφαιρα ..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Και εγώ είμαι της άποψης ότι sub και μουσική ακρόαση δεν συμβαδίζουν.

Κατά τα άλλα, μου αρέσει ο χώρος, η διαρρύθμιση, τα έπιπλα... όλα με γούστο και μεράκι.
Το δε σύστημα έχει δυνατότητες!

Γράψε μας αν θέλεις τις διαφορές ανάμεσα στις δύο σχολές ηχείων.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
σαμπ και μουσικη δεν.... εκτος και αν μιλαμε για σαμπ του 3χιλιαρου

τα 2 σαμππ για τις ταινιες δεν πρεπει να εχουν την ιδια συχνοτητα αποκοπης...το ενα τερμα κατω και το αλλο απο 50 60 και πανω...

για τη σωστη τοποθετηση , πρπει να πεσεις στα τεσσερα...
θα βαλεις στα main ηχεια σου ενα προγραμμα με αρκετο χαμηλο να παιζει,.
Με μια βολτα στα 4 τριγυρω, κ στις πιθανες της αρεσκιας σου θεσεις των σαμπ , οπου ακουσεις βουητό, ακριβως εκει πρεπει να μπει κ το σαμπ...
[DOUBLEPOST=1443983753][/DOUBLEPOST]η θεση ακροασης στα ποσα μετρα ειναι και τι αποσταση εχουν τα ηχεια μεταξυ τους???
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
σαμπ και μουσικη δεν.... εκτος και αν μιλαμε για σαμπ του 3χιλιαρου
Πολλοί με αντίθετη άποψη, και εγώ ένας απο αυτούς.

Τα sub εφοσον τοποθετηθούν σωστά, και ρυθμιστούν σωστά, δίνουν την δυνατότητα full range ήχου σε οικονομικότερα συστηματα. Και με τα room equalization που πολλά έχουν ή που μπορούν να προστεθούν, γλυτωνεις και απο τα room modes που συνήθως υπάρχουν σε διαμερίσματα, και ταλαιπωρούν τον ήχο με μεγάλα full range ηχεία.

Όλα παίζονται στην τοποθέτηση-ρύθμιση και στις ιδιαιτερότητες του χώρου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
πες ποιο συγκεκριμενα να δουμε μηπως εχεις κανει κατι λαθος ...
που εχει εξοδους και δεν τις βλεπω? απο τις εξοδους προενισχυσης ?που κοβεις απο τον ενισχυτη τα σαμπ? και που τα ηχεια σου? μετρησες να δεις σε ποιο σημειο συμπεριφερονται καλυτερα η με το αυτι?
οσο για τις ταινιες παντως τα συγκεκριμενα δεν κατεβαινουν αρκετα χαμηλα για να αισθανθεις αυτην την ατμοσφαιρα ..
Καλημερα. Ναι στις εξοδους προενισχυσης τα εχω, το γραφει στο εγχειριδιο. Χανω και απο ενταση οταν τα ανοιγω γυρω στο 10% υπολογιζω... Απο τον ενισχυτη δεν κοβονται τα sub, τα κλεινω απο το on-off το δικο τους οταν δεν τα θελω. Τα ηχεια εχουν Α-Β θεση κανονικα... Ναι εχω κανει πειραματα τοποθετησης και με τα sub και με τα ηχεια, ολοι ξερουμε οτι παιρνει καιρο αυτο, και κοπο, και παντοφλα καμμια φορα... Αλλα ειναι και η μιση χαρα... Για αυτο το λογο ξεκινησα και αυτο το θεμα για νεες ιδεες και πειραματισμους... Το οτι θα κερδισω κατι απο την κουβεντα το θεωρω δεδομενο... Με τις ταινιες δεν εχω θεμα, μου αρκει το χαμηλο...
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Και εγώ είμαι της άποψης ότι sub και μουσική ακρόαση δεν συμβαδίζουν.

Κατά τα άλλα, μου αρέσει ο χώρος, η διαρρύθμιση, τα έπιπλα... όλα με γούστο και μεράκι.
Το δε σύστημα έχει δυνατότητες!

Γράψε μας αν θέλεις τις διαφορές ανάμεσα στις δύο σχολές ηχείων.
Καλημερα. Ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

''Και εγώ είμαι της άποψης ότι sub και μουσική ακρόαση δεν συμβαδίζουν.''

Δεν εχω ξεκαθαρη αποψη για αυτο.. Βλεπεις δεν εχω ακουσει πολυ καλα sub να παιζουν, και ακομα και με αυτα που εχω δεν εχω εξερευνησει ολες τις πιθανες ρυθμισεις-θεσεις στο χωρο για να ειμαι σιγουρος... Πολλες φορες το αποτελεσμα ειναι καλο. Παντως το σιγουρο ειναι πως οι διαφορετικες ηχογραφησεις και οι ρυθμισεις που αναγκαζομαι να κανω μερικες φορες με εχουν φτασει στην κατασταση του Jack NIcholson στη ''Λαμψη'' του Κιουμπρικ λιγο πριν τσιμπησει το τσεκουρι... Τωρα τα εχω σε μια θεση που ειναι οκ.. Αυτη που φαινεται στις εικονες. Παιζουν γενικα καλα.. Καλυτερος ηχος με τα ηχεια μονα τους αλλα σε καποιες ηχογραφισεις το ''γεμισμα'' απο τα sub ειναι απολαυστικο... Μαζοχισμος...
Οσο για τα ηχεια τι να σου γραψω τωρα... Τα epos με τον Creek ειναι ζευγαρι αχωριστο... Γλυκοηχα, αναλυτικα, αλλα ξεκουραστα και ζεστα... Μπορω να ακουω για ωρες χωρις κοπωση. Τα spicom τα πηρα ακριβως για να εχω διαφορετικο ηχο οποτε το θελω, αναλογα με το ειδος της μουσικης.. Αυτα ειναι λιγο πιο ''ατιθασα'' οι φωνες και οι μεσαιες πιο ξεκαθαρες, σπιρταδα. Σε ηχογραφισεις με λιγα οργανα και ''ζεστες'' φωνες κανουν πολυ καλη δουλεια. Εχουν υψηλη ευαισθησια και αποκριση. Παραδοξως παιζουν πολυ καλα ηλεκτρονικη μουσικη (δεν το περιμενα) και ευαισθητοποιουν το χαμηλο τους απο αρκετα χαμηλες εντασεις... Θελω να τα δοκιμασω καποια στιγμη με λαμπα για να δω τι μπορουν να κανουν πραγματικα... Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο τα δυο ζευγη... Ελπιζω να βοηθησα...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
σαμπ και μουσικη δεν.... εκτος και αν μιλαμε για σαμπ του 3χιλιαρου

τα 2 σαμππ για τις ταινιες δεν πρεπει να εχουν την ιδια συχνοτητα αποκοπης...το ενα τερμα κατω και το αλλο απο 50 60 και πανω...

για τη σωστη τοποθετηση , πρπει να πεσεις στα τεσσερα...
θα βαλεις στα main ηχεια σου ενα προγραμμα με αρκετο χαμηλο να παιζει,.
Με μια βολτα στα 4 τριγυρω, κ στις πιθανες της αρεσκιας σου θεσεις των σαμπ , οπου ακουσεις βουητό, ακριβως εκει πρεπει να μπει κ το σαμπ...
[DOUBLEPOST=1443983753][/DOUBLEPOST]η θεση ακροασης στα ποσα μετρα ειναι και τι αποσταση εχουν τα ηχεια μεταξυ τους???
Αυτο με τη διαφορετικη συχνοτητα αποκοπης δεν το ειχα ξανακουσει, θα το δοκιμασω ευχαριστω.
Εχω κανει το μπουσουλισμα... και λειτουργει. Απλα με τα δυο sub μπερδευονται λιγο τα πραγματα...
Θεση ακροασης στο νοητο τριγωνο με τα ηχεια (near field) με πολυθρονα. Εκει τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα... Πισω στους καναπεδες.. αρκετα καλα, (δεν περιμενω να γεμισουν ολο το χωρο..). Με τα sub on εχω "νεκρα" σημεια στο χωρο αλλα αυτο ειναι λογικο... νομιζω?
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Αυτο με τη διαφορετικη συχνοτητα αποκοπης δεν το ειχα ξανακουσει, θα το δοκιμασω ευχαριστω.
Εχω κανει το μπουσουλισμα... και λειτουργει. Απλα με τα δυο sub μπερδευονται λιγο τα πραγματα...
Θεση ακροασης στο νοητο τριγωνο με τα ηχεια (near field) με πολυθρονα. Εκει τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα... Πισω στους καναπεδες.. αρκετα καλα, (δεν περιμενω να γεμισουν ολο το χωρο..). Με τα sub on εχω "νεκρα" σημεια στο χωρο αλλα αυτο ειναι λογικο... νομιζω?
Αφού είσαι στο λεκανοπέδιο, γιατί δεν φέρνεις έναν απο τους ειδικούς να κανει τις μετρήσεις και να στήσει το σύστημα όσο καλύτερα γίνεται ? μέσω του φόρουμ θα βρεις στοιχεία επικοινωνίας.
Money well spend
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αυτο με τη διαφορετικη συχνοτητα αποκοπης δεν το ειχα ξανακουσει, θα το δοκιμασω ευχαριστω.
Εχω κανει το μπουσουλισμα... και λειτουργει. Απλα με τα δυο sub μπερδευονται λιγο τα πραγματα...
Θεση ακροασης στο νοητο τριγωνο με τα ηχεια (near field) με πολυθρονα. Εκει τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα... Πισω στους καναπεδες.. αρκετα καλα, (δεν περιμενω να γεμισουν ολο το χωρο..). Με τα sub on εχω "νεκρα" σημεια στο χωρο αλλα αυτο ειναι λογικο... νομιζω?
Τα Εpos εχουν αποσταση μεταξυ τους 1,70m και τα Spicom 1,50m...
[DOUBLEPOST=1444028183][/DOUBLEPOST]
Αφού είσαι στο λεκανοπέδιο, γιατί δεν φέρνεις έναν απο τους ειδικούς να κανει τις μετρήσεις και να στήσει το σύστημα όσο καλύτερα γίνεται ? μέσω του φόρουμ θα βρεις στοιχεία επικοινωνίας.
Money well spend
Δεν ξερω... θα χασω ολη την πλακα του ψαξιματος, και δεν ειναι και εποχες για τετοια εξοδα... Ευχαριστω πολυ παντως για την προταση...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Υπαρχει τροπος να πετυχω την ''ολογραφικη'' σκηνικη παρουσια και το βαθος της σκηνης πισω απο τα ηχεια χωρις να καθομαι στο νοητο τριγωνο δηλαδη στην κεντραρισμενη θεση ακροασης? Απο πισω ας πουμε... απο τους καναπεδες. Και να ισχυει αυτο οχι μονο για το ατομο που καθεται στη μεση αλλα και για τους αλλους? Προσεξτε, δεν ρωταω πως... γιατι δεν περιμενω να μου εξηγησει καποιος πως ακριβως θα το πετυχω αλλα αν γινεται. Φανταζομαι εξαρταται και απο τον εξοπλισμο ηχεια, ενισχυτη, κλπ.. Αλλα μπορει καποιος που καθεται στην ευθεια στο ενα ηχειο και διαγωνια στο αλλο (σε εναν απο τους πλαινους καναπεδες) να πετυχουμε να ακουει ετσι?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Και κατι αλλο... Τοποθετησα το ενα sub (το αριστερο αυτο που ηταν στο τζακι) στη βαση του τοιχου που χωριζει το καθιστικο με την κουζινα οπως φαινεται στις εικονες, πισω απο τον καναπε. Περιπου στο κεντρο του χωρου... Μεγαλη διαφορα.... Τωρα κατα μηκος στην ευθεια του συστηματος μεχρι τη τζαμαρια εχω ομοιομορφα μπασα... Ευχαριστω τον DimitrisTop. που μου το θυμισε και ξαναεπεσα στα 4... Λιγο τις ρυθμισεις πρεπει να ψαξω και να δω πως θα καλυψω το καλωδιο... Αληθεια τωρα που τα εβαλα διαγωνια καπως τα sub με το phase τι γινεται? Εχετε κανενα μπουσουλα για αυτο?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Δύσκολη Απάντηση!
Σχετικά με το phase γνώμη μου είναι ο πειραματισμός:

(δηλαδή νομίζω δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας, - εκτός αν κάποιο μέλος έχει περισσότερες γνώσεις περί αυτού, ας μας αναφέρει την γνώμη του - πχ στα sub της yamaha προτείνεται η θέση rew ).

Εγώ λοιπόν λειτουργώ πρακτικά:
Θέτω τα κύρια ηχεία σαν large και το sub κλειστό. Κατόπιν τοποθετώ προς ακρόαση ένα κομμάτι πολύ οικείο στα αυτιά μου και θέτω τα ηχεία σαν μικρά και το sub on και προσπαθώ με τις σχετικές ρυθμίσεις κατ αρχάς στο sub και κατόπιν στον av, να φέρω τον ήχο όσο πιο κοντά γίνεται με την απόδοση στα χαμηλά των ηχείων, σαν large.

Αυτό γίνεται ευκολότερα φυσικά με ηχεία δαπέδου που κατεβαίνουν αρκετά στα χαμηλά και κατά την γνώμη των περισσοτέρων, δεν έχουν ανάγκη από sub.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Πάντως, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, μελετώντας τις παραπάνω foτο θεωρώ ότι το σύστημα δεν μπορεί να αποδώσει τα μέγιστα, διότι κατά πρώτον τα ηχεία ευρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους - κυρίως τα δαπέδου και κατά δεύτερον δεν υπάρχει σωστή θέση ακρόασης. Δηλαδή δεν βλέπω κάποια θέση απέναντι ακριβώς από το σύστημα.

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε - συγχωρέστε με.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλησπερα, δεν κανεις κανενα λαθος, στις φωτο δεν υπαρχει σωστη θεση ακροασης διοτι την δημιουργω κατα βουληση τοποθετωντας την πολυθρονα μου στο σημειο που θελω οταν θελω να ακουσω μουσικη μονος.... Υπαρχει αρκετος χωρος αναμεσα στα ηχεια και το καθιστικο για να γινει αυτο και με αυτον τον τροπο εχω την δυνατοτητα με ευκολια να πειραματιστω σε θεσεις ακροασης αυξομειωνοντας τις αποστασεις των ηχειων απο τον πισω τοιχο η' και μεταξυ τους και τη θεση της πολυθρονας με λιγοτερο κοπο... (Το εκανα πριν αλλαξω διαρρυθμιση και με καναπεδες δεν συμφερει... ) :).
Εχω δοκιμασει και με τα δυο ζευγη αρκετες θεσεις ακροασης με το ζευγος που ειναι μπροστα λογικα να μπορω να ''παιξω'' πιο ευκολα. Τωρα οι κολωνες απεχουν 19 εκ. απο τον πισω τοιχο και περιπου 45 εκ. απο το πλαι. Η μεταξυ τους αποσταση ειναι 1.50 μετρα. Τα μικρα απεχουν 74 εκ. απο τον πισω τοιχο και 1.75 μετρα μεταξυ τους. Οι κολωνες οταν τις ειχα τοποθετησει μπροστα δεν ειχαν το κερδος ηχητικα που εχουν τα epos και οι περισσοτερες ωρες ακροασης συνηθως γινεται με τα epos οποτε αυτη η επιλογη προτεραιοτητων δεν ηταν πολυ δυσκολη. Παντως απο οσα διαβαζω αριστερα και δεξια στο διαδικτυο αποστασεις μεταξυ ηχειων που προτεινονται ειναι απο 1+ μετρα μεχρι 2 και κατι κατα μεσο ορο αναλογα με το ηχειο και τον χωρο υποθετω. Για το phase υποθετω αν καταλαβα σωστα κανεις επιλογες και απο τον ενισχυτη σου οποτε εχεις av ενισχυτη? Με τον δικο μου δεν εχω αυτες τις επιλογες αν καταλαβα λαθος με διορθωνεις... Το θεμα παντως ειναι πως ειναι δυσκολο να δημιουργησω θεση ακροασης οχι για ενα αλλα για περισσοτερα ατομα και αυτο ηταν το ερωτημα μου αρχικα. Παλιοτερα που ειχα καναπε απεναντι στα ηχεια και καθομασταν 3 ατομα και παλι δεν ακουγαμε ολοι ''σωστα''...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top