Προστασία στο ίντερνετ.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.041
Reaction score
8.062
Πολλά ακούγονται τελευταία, σχετικά με το wifi και το ξεκλείδωμα ή την ανίχνευση των κωδικών σύνδεσης μέσω ειδικών προγραμμάτων.

Υπάρχει κάποιος τρόπος (εφαρμογή κλπ) που να μας δίνει κάποια στοιχεία, όπως :
Πόσοι (καθώς και την ip τους αν είναι δυνατόν) είναι οι συνδεδεμένοι (ασύρματα φυσικά) στο δίκτυο ?
Αν υπάρχει παραβίαση μέσω των παραπάνω εφαρμογών?
Και τελικά:

Αν υπάρχει τρόπος προφύλαξης?

Παρακαλώ για τις πληροφορίες σας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
από προστασία wifi κάνεις απόκρυψη του SSID, βάζεις WPA2 κρυπτογράφηση με πολυψήφιο κωδικό με κεφαλαία-μικρά και αριθμούς και ορίζεις τις mac adress των συσκευών σου(είναι μοναδικές για κάθε συσκευή) ώστε να μην επιτρέπεται να μπορεί να μπει καμία άλλη συσκευή
KAI πάνω απ'όλα αγόρασε ρούτερ(αν δεν έχεις ήδη) του εμπορίου και μη μένεις στα σαπάκια των εταιριών παρόχων
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.752
Reaction score
83.563
Συνήθως, το web interface του ρούτερ δείχνει τις ενεργές συνδέσεις στο δίκτυο.
Σε δωρεάν, υπάρχει το Wireless Network Watcher που κι αυτό δείχνει ποιος είναι συνδεδεμένος μέσω IP.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Υ.Γ. Αν μετά από όλα αυτά καταφέρει και μπει πάλι κάποιος...εεεε θα του τραβούσα καλώδιο cat6 να παίρνει φουλ γραμμή...χαλάλι του:tongue:
:lolsign::smile::D:roflmao:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.041
Reaction score
8.062
από προστασία wifi κάνεις απόκρυψη του SSID, βάζεις WPA2 κρυπτογράφηση με πολυψήφιο κωδικό με κεφαλαία-μικρά και αριθμούς και ορίζεις τις mac adress των συσκευών σου(είναι μοναδικές για κάθε συσκευή) ώστε να μην επιτρέπεται να μπορεί να μπει καμία άλλη συσκευή
KAI πάνω απ'όλα αγόρασε ρούτερ(αν δεν έχεις ήδη) του εμπορίου και μη μένεις στα σαπάκια των εταιριών παρόχων
Δεν γνώριζα ότι υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του ρούτερ.

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο μηχάνημα για την περίπτωση αυτή ? (Προς το παρόν είμαι χρήστης της Hol).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Δεν γνώριζα ότι υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του ρούτερ.

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο μηχάνημα? Την στιγμή αυτή είμαι χρήστης της hol.
σε όλες τις συνδέσεις μπορείς να αλλάξεις ρούτερ πλην της CYTA γιατί έχει τηλεφωνικό κέντρο πάνω στο ρούτερ της(δεν θα έχεις τηλέφωνο μετά)

εγώ έχω το tplink 8970 (;oxi to 3/4g) αυτό με τις 3 κεραίες και κάνει παπάδες,θα πάρεις ταχύτητα στις συσκευές σου,θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά...ανεξάρτητα πόσα Mbps κουμπώνεις στην περιοχή σου...υπάρχουν και άλλα βέβαια..απλά προτίμησε συσκευή με gigabit γραμμή και καλώδιο cat6 για ενσύρματη σύνδεση με pc
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Από την πλευρά της ασφάλειας έχετε κάνει μια τρύπα στο νερό, το μόνο που έχετε καταφέρει είναι να σταματήσετε τη γειτόνισσα "τούμπανο" με το iphone να ανεβάζει φωτογραφίες της από το δικό σας Wi-Fi.(κακώς γιατί θα παίρνατε μάτι).
Θα σας τρομάξω αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια, όλα τα ασύρματα δίκτυα είναι Ελβετικό τυρί γιατί o επιτιθέμενος :
1. Δεν χρειάζεται φυσική παρουσία στο χώρο, η εμβέλειά τους είναι πολύ μεγαλύτερη απ΄ όσο πιστεύετε.
2. Δεν χρειάζεται ενεργή σύνδεση στο δίκτυό σας, με φθηνό εξοπλισμό μπορεί να καταγράψει παθητικά όλη την κίνηση του Wi-Fi άσχετα αν εσείς έχετε "κρύψει" το SSID, έχετε βάλει κωδικό με 100 χαρακτήρες και χρησιμοποιείτε mac address filtering.
3. Όλα τα modem-router είναι ευάλωτα σε επιθέσεις ανεξαρτήτως κατασκευαστή, πρόσφατα σε μια έρευνα ανακαλύφθηκε ότι γνωστοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν ακόμα Linux kernel 2.x.x.x, με αποτέλεσμα να μπορούν να μπουν στο web inteface πολύ εύκολα.

Περιορίστε τη χρήση του Wi-Fi.
Μην χρησιμοποιείτε ευαίσθητες εφαρμογές-υπηρεσίες σε συσκευές που συνδέονται μόνο με Wi-Fi(π.χ. τραπεζικές συναλλαγές, αγορές on-line, εφορία κ.τ.λ.).
Κλείστε το Wi-Fi όταν δεν το χρειάζεστε.
Αγοράστε modem-router που έχει client isolation ή Guest mode έτσι ώστε να απομονώσετε την ασύρματη κίνηση από την ενσύρματη, βέβαια έτσι ξεχνάτε διάφορες ευκολίες όπως το media streaming.

Όλοι οι πάροχοι σε λίγο καιρό θα δίνουν μόνο voip τηλεφωνία, ήδη ο ΟΤΕ το κάνει σε όλες τις νέες συνδέσεις και τις ανανεώσεις εντός Αττικής, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή του modem-router εκτός κι αν δίνουν το sip key.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.605
Μετά το ποστ του Γιώργου, ετοιμάσου...:D

Υ.Γ. Αν μετά από όλα αυτά καταφέρει και μπει πάλι κάποιος...εεεε θα του τραβούσα καλώδιο cat6 να παίρνει φουλ γραμμή...χαλάλι του:tongue:
:lolsign::smile::D:roflmao:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
αν νομίζετε ότι είμαι υπερβολικός ψάξτε για kali linux, kismet, aircrack, pyrit :D

η παραπάνω αναφορά εργαλείων έγινε για εκπαιδευτικούς σκοπούς :angel:
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.605
Μην χρησιμοποιείτε ευαίσθητες εφαρμογές-υπηρεσίες σε συσκευές που συνδέονται μόνο με Wi-Fi(π.χ. τραπεζικές συναλλαγές, αγορές on-line, εφορία κ.τ.λ.).
Τι μπορεί να μας κάνει αυτός που θα μπει στο δίκτυο μας;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.752
Reaction score
83.563
Διάβασες αυτά που έγραψε ο Γιώργος; Σε αγγίζει κάτι; Σιγά μην αγχωθώ και με το WiFi. :)
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.605
Διάβασες αυτά που έγραψε ο Γιώργος; Σε αγγίζει κάτι; Σιγά μην αγχωθώ και με το WiFi. :)
Απλά ρωτάω για να ξέρω.

Μπορεί ας πούμε να δει το κωδικό της τράπεζας που βάζω όταν συνδέομαι

κι ας μην τον έχω αποθηκεύσει πουθενά στο pc μου (last Pass κ.λ.π.);

Ό,τι θα μου έκανε ο Γιώργος προχθές στο θέμα της M$. :D
:laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Μετά το ποστ του Γιώργου, ετοιμάσου...:D
Γι'αυτό έδωσα υποσημείωση ''χαλάλι του''
αν χρησιμοποιεί τα προαναφερθέντα ''εργαλεία'' μόνον και μόνο για να σερφάρει τσάμπα με ταχύτητες wifi εεεε τότε άσε το παιδί στην ησυχία του,αφού δεν θα καταφέρεις τίποτα...

τράβα και ένα καλωδιάκι βρε αδερφέ να τον καλοπιάσεις μπας και σου γνωρίσει την Trinity:D:D:D
 

Μηνύματα
115
Reaction score
43
Απλά ρωτάω για να ξέρω.

Μπορεί ας πούμε να δει το κωδικό της τράπεζας που βάζω όταν συνδέομαι

κι ας μην τον έχω αποθηκεύσει πουθενά στο pc μου (last Pass κ.λ.π.);



:laugh:
Οι τραπεζικές συναλλαγές είναι κρυπτογραφημένες και η σύνδεση γίνεται μέσω https.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.041
Reaction score
8.062
Πάντως είναι πολύ σπαστικό να βλέπεις κάποιον στο προσωπικό σου δίκτυο. Χθες έκανα εγκατάσταση του παραπάνω προγράμματος που μας δείχνει την εικόνα του, - για αρκετό χρονικό διάστημα όλα καλά.
Όμως:

Δίπλα μας ακριβώς, Καφετέρια ... Κατά τις 11.00 λοιπόν το βράδυ έγινε χαμός, τουλάχιστον 4-5 ''παράνομοι'' χρήστες on line κάποια στιγμή.

Προσωπικά με ενόχλησε αφάνταστα! Έτσι έκλεισα το wifi και ησύχασα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Μήπως έχει το router σου κάποιο default password που πολλοί το γνωρίζουν;
 

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
Όλοι οι πάροχοι σε λίγο καιρό θα δίνουν μόνο voip τηλεφωνία, ήδη ο ΟΤΕ το κάνει σε όλες τις νέες συνδέσεις και τις ανανεώσεις εντός Αττικής, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή του modem-router εκτός κι αν δίνουν το sip key.
Αυτό είναι 100%? Το ότι δηλαδή δεν θα παίζει άλλο μόντεμ?
Γιατί τα ίδια μου λέγανε και οι τεχνικοί για το adsl , αλλά μετά από αλλαγή 7 ΖΤΕ στο σπίτι και 6 στο γραφείο, πήρα ένα tplink D5 και βρήκα την υγειά μου! Ούτε ένα restart κοντά 1.5 χρόνο τώρα και το wifi σκοτώνει.
Και αν ισχύει όντως, παίζει να συνδέσω router πάνω στο δικό τους μόντεμ ή μπαα??
Γενικά δεν είναι λίγο μαμακία να είσαι αναγκασμένος να δουλεύεις με τα μόντεμ/χρέπια τους!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.843
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top