Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Για πάμε, ένα - ένα:

ε αν θες κάτι τέτοιο πάρε μία orfton blue των εκατό ευρω και καθάρισες. με αυτήν ακούω βινύλια απροβλημάτιστα εδώ και 2 χρόνια, χωρίς να τα πλένω κοκ. είχα και εγώ τέτοια μανία με καλά πικάπ, οι δε δίσκοι μου άνω των 3.000 πολλοί αυθεντικές αγγλικές και αμερικάνικες εκδόσεις αξίας εκατοντάδων ευρω μερικοί. αλλά από το να γίνω μαθηματικός φυσικός και δεν ξέρω τι, πήρα 2 τεκνίκς τους άλλαξα βραχίονα (στον ένα rega audiomods στον άλλο origin live) πατώ το κουμπί και ακούω απροβλημάτιστα. και άμα θέλω αλλάζω πάλι σε ortofon. ναι είχα πολλές κεφαλές ναι έχω δώσει μέχρι και 1.500 ευρω για κεφαλή όχι δεν είμαι χαιφιντελάς είμαι μουσικόφιλος και φετιχιστής με το βινύλιο, οπότε η επιλογή είναι απλή: ευκολία και ας μην ακούς την υπόκωφη πορδή του μπασίστα
Σε ευχαριστώ για τις απόψεις. Ο VDH δεν έχει απαντήσει ακόμα, οπότε ακόμα δεν έχω αποφαφίσει τι θα κάνω. Το να κινηθώ σε κεφαλή χαμηλότερης κατηγορίας τιμής είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί - είναι μια πιθανότητα, αρκεί η υποψήφια κεφαλή να με "πείσει" με τον ήχο της.:)


αυτο το rp1 ειναι φουλ φουλ balanced ?

και πρακτικα ο προ σου γιωργο που ειναι αορατος, πως το ενιωσες ακουσες το αποτελεσμα της συμπραξης με το ρουμ κορεξ....

ευχαριστω
Δημήτρη, το RP1 είναι full balanced και το αποτέλεσμα της σύμπραξης είναι καταπληκτικό! Καταρχήν, ο προενισχυτής είναι όπως τον είπες "αόρατος" - για αυτό άλλωστε και τον επέλεξα. Από εκεί κι έπειτα, το RP1 είναι ίσως η πιο ουσιαστική αγορά που έκανα για το ηχοσύστημα. Διόρθωσε αρκετές (από τις πολλές) αδυναμίες του χώρου ακρόασης και πλέον δεν διανοούμαι καν να ακούσω χωρίς αυτό. Εάν είχα υπόψη μου τη Lyngdorf τον καιρό που επέλεγα συσκευές, θα είχα επιλέξει σίγουρα τον προενισχυτή της (ο οποίος έχει καταργηθεί πλέον, αλλά είχε ενσωματωμένο το software RoomPerfect καθώς και DAC!), αλλά ας όψεται ο "έρωτας" με τον W4S που με "τύφλωσε".:)

ε απο vdh στην orfton blue δε νομιζω...

παντως απο την οποια εμπειρια μου , οι κεφαλες του VDH ειναι υπερεκτιμημενες , καθαρα οσον αφορα το ποσο απόκτησης τους...

θα προτεινα καποια benz η ακομη και grado....

και σιγουρα με τετοια συλλογη δισκων ...θα αλλαζα κ το βραχιονα...
Δημήτρη, τι πρόβλημα θεωρείς ότι έχει ο βραχίονας της Pro-Ject; Σε διαφορετική ανάλυση, τι θα "κέρδιζα" με έναν άλλο βραχίονα και ποιον προτείνεις;
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
θεωρω οτι το πλατο αυτο αξιζει ενα καλυτερο βραχιονα..

και ενα ταπεινο jelco να βαλεις , πιστευω θα ακουσεις καλυτερα...

επισης κοιταξε- ακου καποια benz - grado - lyra
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δημήτρη, τι πρόβλημα θεωρείς ότι έχει ο βραχίονας της Pro-Ject; Σε διαφορετική ανάλυση, τι θα "κέρδιζα" με έναν άλλο βραχίονα και ποιον προτείνεις;
Γιωργο, 12 ιντζος δεν ειναι ο βραχιονας σου ?
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Παντως Δημητρη,οταν ακουσα το συστημα του Γιωργου δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι ο βραχιονας υπεφερε απο κατι.Ηταν δε πριν τις βελτιωσεις στον χωρο του.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
δεν τους εχω σε εκτίμηση... δηλ θεωρώ πως αυτο το πλατο θα επρεπε να πωλειται μονο με τον ορτοφον επανω...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
θεωρω οτι το πλατο αυτο αξιζει ενα καλυτερο βραχιονα..

και ενα ταπεινο jelco να βαλεις , πιστευω θα ακουσεις καλυτερα...

επισης κοιταξε- ακου καποια benz - grado - lyra
Ναι, ΟΚ, αυτό το "πιστεύω θα ακούσεις καλύτερα" πώς "μεταφράζεται" σε ακροάσιμα χαρακτηριστικά; Όσο για τις προτάσεις περί κεφαλών, στις Benz "έπεσες μέσα", είναι στις υποψήφιες. Για τις άλλες δύο, εδώ στο νησί, είναι δύσκολο να βρεθούν.

Γιωργο, 12 ιντζος δεν ειναι ο βραχιονας σου ?
ναι ο βραχιονας του Γιώργου ειναι 12 αρης
Επιβεβαιώνω, ο βραχίονας στο πικ απ μου είναι 12 ιντσών.

δεν τους εχω σε εκτίμηση... δηλ θεωρώ πως αυτο το πλατο θα επρεπε να πωλειται μονο με τον ορτοφον επανω...
Να σας πω την "μαύρη" αλήθεια, τους βραχίονες σχήματος "S" ή/και "J" ποτέ δεν τους συμπάθησα. Ίσως για αυτό να επέλεξα τον ίσιο βραχίονα.

@PURETONE: Αύριο θα έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε εκτενέστερα το θέμα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να σας πω την "μαύρη" αλήθεια, τους βραχίονες σχήματος "S" ή/και "J" ποτέ δεν τους συμπάθησα. Ίσως για αυτό να επέλεξα τον ίσιο βραχίονα.

@PURETONE: Αύριο θα έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε εκτενέστερα το θέμα.
H θεωρια του project arm και του ortofon / jelco ειναι και διαφορετικες και καταλληλοι για διαφορετικες ενδοτικοτητες κεφαλων ο καθενας κλπ.Γι'αυτο ειπα "ισως" , ισως οχι ;)
Τα λεμε πιο αναλυτικα αυριο.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Update! Η κεφαλή είναι στο δρόμο της επιστροφής.

Πρόβλημα; Ναι, διότι στην πρώτη επικοινωνία που είχε ο αντιπρόσωπος, λίγες μέρες μετά την παραλαβή της κεφαλής από τον VDH, του απάντησαν ότι η κεφαλή είναι "στα τελικά στάδια επιδιόρθωσης", χωρίς να ενημερώσουν καν για το οποιοδήποτε κόστος επσκευής. Στην ερώτησή μου, προς τον αντιπρόσωπο τι θα γίνει στην περίπτωση που αυτοί χρεώσουν κάτι κι εγώ δεν αποδεχτώ το κόστος (εφόσον δεν ερωτήθηκα εξ αρχής), απλά σήκωσε τους ώμους του - τι να μου απαντήσει ο άνθρωπος....;

Σήμερα, με ενημέρωσε ότι η κεφαλή είναι στον δρόμο της επιστροφής, αλλά εξακολουθεί να αγνοεί το κόστος επισκευής (εάν υφίσταται τέτοιο κόστος). Τι να πω... Περίμενα τους Ολλανδούς να είναι λίγο πιο σοβαροί (= επαγγελματίες) ως εταιρία - ειδικά στην επικοινωνία τους με τους κατά τόπους αντιπροσώπους τους. Προς το παρόν, αναμένω την άφιξη της κεφαλής και βλέπουμε, θα ενημερώσω για νεότερα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Κατάφερα (= βρήκα χρόνο) επιτέλους να "στήσω" την κεφαλή ξανά. Η αλήθεια είναι ότι είχα έναν δισταγμό που αφορούσε κυρίως στην απαιτούμενη χρονική διάρκεια της διαδικασίας. Τελικά, μου πήρε πολύ λιγότερο χρόνο από ότι περίμενα.

Στο πνεύμα των ημερών, ο πρώτος δίσκος που άκουσα ήταν το "Christmas Songs" της Diana Krall. Aaaaaaaaaaah, music to my ears...:)

Υ.Γ.: Εννοείται ότι αμέσως μετά έπαιξαν τα γνωστά καφρο-metal που ακούω τακτικά, έτσι, για το γ@μώτο!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486


Ήθελα πολύ καιρό να βάλω αυτή την εικόνα στο thread για το σύστημά μου. Χρονικές καθυστερήσεις κι άλλοι παράγοντες λειτούργησαν αποτρεπτικά, μέχρι σήμερα.

Την προηγούμενη υπογράφηκαν τα συμβόλαια με την εργοληπτική εταιρία που θα αναλάβει πλήρη ανακαίνιση του σπιτιού μου. Κατά τη διάρκεια οριστικοποίησης των αρχιτεκτονικών σχεδίων, προέκυψε η ευκαιρία να αφιερωθεί ένα δωμάτιο στην ακρόαση μουσικής και δεν την άφησα να περάσει ανεκμετάλλευτη. Ο χώρος ακρόασης είναι ο σημαντικότερος κρίκος στην ηχητική "αλυσίδα", οπότε φρόντισα για τα δέοντα. Ήρθα σε επαφή με εταιρία η οποία εξειδικεύεται σε ακουστικές μελέτες χώρων και κατασκευή αυτών (studios ηχογραφήσεων, studios ραδιοφωνικών σταθμών, θεατρικές αίθουσες, συναυλιακοί χώροι κτλ), έτσι ώστε να γίνει σωστή δουλειά από την αρχή. Η συγκεκριμένη μελέτη ήταν από τις πρώτες που ολοκληρώθηκαν και, μάλιστα, η εταιρία θεώρησε "πρόκληση" (με την καλή έννοια του όρου) την κατασκευή μικρής κλίμακας χώρου ακρόασης μουσικής, εντός οικίας, λαμβάνοντας υπόψιν διάφορους περιορισμούς (επαφή μίας πλευράς με διπλανό σπίτι, ηχομόνωση χώρου κτλ).

Η προκαταβολή για την έναρξη των εργασιών πληρώθηκε σήμερα. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, μέχρι τα τέλη του Ιούνη, θα έχουν ολοκληρωθεί όλες οι εργασίες (συμπεριλαμβανομένου και του δωματίου ακρόασης μουσικής). Σαββατοκύριακο ξεκινάω με την αποθήκευση των δίσκων, των συσκευών και των ηχείων - ευτυχώς, είχα κρατήσει τις συσκευασίες! Φωτογραφίες, μετρήσεις :p κτλ, όταν όλα μπουν στη θέση τους.
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Φοβερός !!
Καλό κουράγιο με τα μαστόρια, όχι τόσο για το δωμάτιο του ήχου αλλά για τα υπόλοιπα. Αν σε δουν χαλαρό θα στα κάνουν όλα ταναπού στην τσαπατσουλιά.
 
  • Like
Reactions: PPG

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Μπράβο.
Καλή αρχή λοιπόν :drinks:
Παίδες, σας ευχαριστώ.
Φοβερός !!
Καλό κουράγιο με τα μαστόρια, όχι τόσο για το δωμάτιο του ήχου αλλά για τα υπόλοιπα. Αν σε δουν χαλαρό θα στα κάνουν όλα ταναπού στην τσαπατσουλιά.
Για την αποτροπή αυτού του ενδεχόμενου, έχω λάβει τα κατάλληλα μέτρα :), τα οποία δεν είναι επί του παρόντος, αλλά, προσωπικά, μου εγγυώνται την ομαλή πορεία των εργασιών. Ο χρόνος θα δείξει, αλλά είμαι αισιόδοξος.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
H πόρτα θα είναι με ηχομόνωση; To λέω γιατί δεν ανέφερες κάτι.Καλές εργασίες.:drinks:
 
  • Like
Reactions: PPG


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826


Ήθελα πολύ καιρό να βάλω αυτή την εικόνα στο thread για το σύστημά μου. Χρονικές καθυστερήσεις κι άλλοι παράγοντες λειτούργησαν αποτρεπτικά, μέχρι σήμερα.

Την προηγούμενη υπογράφηκαν τα συμβόλαια με την εργοληπτική εταιρία που θα αναλάβει πλήρη ανακαίνιση του σπιτιού μου. Κατά τη διάρκεια οριστικοποίησης των αρχιτεκτονικών σχεδίων, προέκυψε η ευκαιρία να αφιερωθεί ένα δωμάτιο στην ακρόαση μουσικής και δεν την άφησα να περάσει ανεκμετάλλευτη. Ο χώρος ακρόασης είναι ο σημαντικότερος κρίκος στην ηχητική "αλυσίδα", οπότε φρόντισα για τα δέοντα. Ήρθα σε επαφή με εταιρία η οποία εξειδικεύεται σε ακουστικές μελέτες χώρων και κατασκευή αυτών (studios ηχογραφήσεων, studios ραδιοφωνικών σταθμών, θεατρικές αίθουσες, συναυλιακοί χώροι κτλ), έτσι ώστε να γίνει σωστή δουλειά από την αρχή. Η συγκεκριμένη μελέτη ήταν από τις πρώτες που ολοκληρώθηκαν και, μάλιστα, η εταιρία θεώρησε "πρόκληση" (με την καλή έννοια του όρου) την κατασκευή μικρής κλίμακας χώρου ακρόασης μουσικής, εντός οικίας, λαμβάνοντας υπόψιν διάφορους περιορισμούς (επαφή μίας πλευράς με διπλανό σπίτι, ηχομόνωση χώρου κτλ).

Η προκαταβολή για την έναρξη των εργασιών πληρώθηκε σήμερα. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, μέχρι τα τέλη του Ιούνη, θα έχουν ολοκληρωθεί όλες οι εργασίες (συμπεριλαμβανομένου και του δωματίου ακρόασης μουσικής). Σαββατοκύριακο ξεκινάω με την αποθήκευση των δίσκων, των συσκευών και των ηχείων - ευτυχώς, είχα κρατήσει τις συσκευασίες! Φωτογραφίες, μετρήσεις :p κτλ, όταν όλα μπουν στη θέση τους.
Διαστασεις δωματιου?
 
  • Like
Reactions: PPG

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
H πόρτα θα είναι με ηχομόνωση; To λέω γιατί δεν ανέφερες κάτι.Καλές εργασίες.:drinks:
Ναι, θα έχει. Επίσης, ακριβώς έξω από την πόρτα εισόδου στο χώρο ακρόασης, θα βρίσκεται ένας διάδρομος μήκους 1 μέτρου στο τέλος του οποίου θα υπάρχει πόρτα η οποία θα δίνει πρόσβαση στο υπόλοιπο σπίτι. Συνεπώς, η ηχομόνωση θα υποβοηθείται κι από το γεγονός ότι ο αερομεταφερόμενος ήχος θα εγκλωβίζεται στο διάδρομο, μεταξύ των δύο πορτών. Εάν, κατά τις μετρήσεις, διαπιστωθεί ότι η ένταση του ήχου που ακούγεται στο υπόλοιπο σπίτι (σε κανονικές στάθμες ακρόασης) ενοχλεί, θα υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης μονωτικών υλικών στις πόρτες για τον περιορισμό του φαινομένου.

Διαστασεις δωματιου?
5.18 μήκος
2.93 πλάτος
2.80 ύψος

"Δύσκολος" χώρος, σύμφωνα με την εταιρία, εξ ου κι η "πρόκληση" που ανέφερα σε προηγούμενο post.;)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.712
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top