DIY ενεργό σύστημα





zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μετά από αρκετό καιρό απραξίας (όσον αφορά το δικό μου σύστημα), είπα να ασχοληθώ με ένα project που είχα στο μυαλό με εδώ και καιρό.

Diffuser + Bass-trap (2 σε 1).


άρχισε κάπως έτσι.
small 20150920_110552.jpg

[DOUBLEPOST=1444249070][/DOUBLEPOST]η συνέχεια

20150922_155615 small.jpg
 



Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
για πες λεπτομεριες

ειναι φελιζολ ναι? τι διαστάσεις το εχεις κανει? σύνολο και τμηματικά..

το εβαψες μετα? χρωματα?

πολυ εξυπνο παντως.. μπραβο
[DOUBLEPOST=1444252264][/DOUBLEPOST]γιατι δεν το εκανες λιγο μεγαλυτερο με 3 ιδιες ενοτητες? να καλύψει την αριστερη πλευρα του τοιχου οπως τη δεξια?
[DOUBLEPOST=1444252368][/DOUBLEPOST]α και κατι ακομη... κόλλα που χρησιμοποιησες ?

εχαριστω
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ναι είναι από φελιζόλ, το βάψιμο έγινε στο τέλος.
Τα χρώμα προέκυψε κατόπιν πειραματισμού και μίξης με διάφορα χρώματα που είχα, τελικά μετά από αρκετές δοκιμές προέκυψε αυτό που βλέπεις, το οποίο ταιριάζει στον χώρο μου και το κυριότερο είναι αφαιρετικό (WAF frendly).

Οι διαστάσεις του πάνελ είναι 1x1,26 μέτρα και αποτελείται από 3 modules. Το ύψος το κάνεις όσο θες, το πλάτος όμως του κάθε module είναι συγκεκριμένο και δεν μπορεί να αλλάξει.

Το κάθε module λειτουργεί από μόνο του ως διαχύτης, αλλά όταν θες να προσθέσεις περισσότερα του ενός, αλλάζει ο σχεδιασμός και το βάθος τους (κάτι που δεν φαίνεται στις φώτο) έτσι ώστε να λειτουργούν όλα μαζί ως ένας ενιαίος διαχύτης.

Αν ήθελα μεγαλύτερο πάνελ, θα μπορούσα να προσθέσω επιπλέον modules αρκεί ο αριθμός τους να μονός (1-3-5-7-9 κτλ). Δηλαδή το επόμενο μέγεθος είναι με 5 modules και πλάτος 2,10 μέτρα, κάτι που δεν νομίζω ότι θα ήταν αποδεκτό από το έτερο ήμισυ.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πως τα εκοψες? με χορδη? πως και δε χρησιμοποιησες εξηλασμενη πολυστερινη (xps) αντι διογκωμενης (eps) ? που ειναι και ποιο λεια και πυκνοτερη αρα και λιγοτερη απορροφητικη?
και εαν τα στοκαρισες , φαινονται δηλ οι ποροι?
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν έχω δει καμία εταιρεία να χρησιμοποιεί xps σε διαχυτες. Ναι κόπηκαν με χορδή κιθάρας. Δεν τα στοκαρισα.
[DOUBLEPOST=1444307459][/DOUBLEPOST]
και με τι κόλα τα κολλάμε τουτα ?
Ξυλλοκολλα
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αν θυμαμαι καλα, τα eps οταν βαφουν, αλλαζουν συμπεριφορα και απορροφουν λιγοτερο.

Ωραια κατασκευη Χαρη, οπως παντα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μια γρήγορη ακρόαση σήμερα και πρόχειρες μετρήσεις έκρυβαν μια ευχάριστη έκπληξη.

Οι διαχύτες λειτουργούν πολύ καλά ειδικά αν αναλογιστούμε ότι στην τελευταία μέτρηση είχε γίνει με χαλί στο πάτωμα, ενώ τώρα χωρίς. Επιπλέον έχουν ένα ιδιαίτερα ευρύ φάσμα 200 – 2.000 Ηz κάτι που είναι πολύ ευχάριστο αλλά αναμενόμενο μιας και είναι ταυτόχρονα και μπασοπογίδες.

New diffuser before vs after.jpg

[DOUBLEPOST=1444421965][/DOUBLEPOST]Αυτό που δεν ήταν αναμενόμενο και που ήταν στα μελλοντικά μου σχέδια, ήταν να μετατρέψω μια από τις τρεις ευρέως φάσματος μπασοπογίδες που έχει το κάθε πάνελ σε “συντονισμένη μπασοπαγίδα” με στόχο τα 30 hz που είχα πρόβλημα.



Δείτε τις μετρήσεις και θα καταλάβετε.

Πριν
Spectrogram  old.jpg


Μετά
Spectrogram New diffuser.jpg
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το like , ειναι για την rt μονο, για το αλλο εχω τις αμφιβολιες μου ..
Το χαλι ειναι λογικο να φερει καταστροφικα αποτελεσματα εκει που δουλευει δηλαδη στα ψηλα βουνα οπως και η βελτιωση στο υπολοιπο φασμα εκει που δουλευουν οι διαχυτες αλλα και η ευεργετικη θεση που τα τοποθετησες!!
Ομως τι κατασκευη χωρις συντονισμενη συχνοτητα λειτουργιας και χωρις καιρια τοποθετηση για τις συχνοτητες που στοχευει μπορει να πετυχει και τυχαια, ενα τετοιο αποτελεσμα? Αναφερομαι φυσικα για τη βελτιωση στα 30,50 -100 hz!!
Οι μετρησεις εγιναν την ιδια μερα με τα ιδια μηχανηματα και γενικα τηρηθηκαν οι ιδιες συνθηκες? Γιατι οπως παρατηρω δημιουργηθηκε αυξηση του χρονου στο φασμα 100-150 hz.
Aν πραγματικα συμβαινει αυτο , σε ζηλευω μιας και εχω πολυ ταλαιπωρηθει και τα εχω αφησει για την ωρα μεχρι να μου ξαναερθει η ορεξη στο να τιθασευσω χαμηλες συχνοτητες,και αν θες μοιρασου μαζι μας το πως κατασκευαστηκαν η καποιο(α) λινκ που βασιστηκες για την κατασκευη τους.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το χαλί συμβάλει θετικά στην μείωση του χρόνου αντήχησης και για αυτό τόνισα ότι οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν χωρίς.

Λογική η απορία σου για το κομμάτι των μπασοπαγίδων και για το πως αυτές μπορούν να λειτουργούν σε συντονισμένη συχνότητα, αλλά νομίζω η επόμενη φωτογραφία θα σου λύσει την απορία.

20151010_112912 small.jpg
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
"Αυτό που δεν ήταν αναμενόμενο και που ήταν στα μελλοντικά μου σχέδια, ήταν να μετατρέψω μια από τις τρεις ευρέως φάσματος μπασοπογίδες που έχει το κάθε πάνελ σε “συντονισμένη μπασοπαγίδα” με στόχο τα 30 hz που είχα πρόβλημα."
Eτσι εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν ειναι συντονισμενες αλλα θα τις εκανες στο μελλον, οπως και να εχει για το μεγεθος τους και το σημειο που τοποθετηθηκαν(δεν ειναι καν γωνια) ειναι εξαιρετικο το αποτελεσμα , για τοσο χαμηλες συχνοτητες οπως επισης και οτι απο την rt δειχνουν οτι δουλευουν και απο 180-550 hz περιπου!!
Οσο για το χαλι, επειμενω οτι μονο κακο κανει και οχι βελτιωνει , εκει που δουλευει δηλ πανω 5khz!! χαλωντας την ομοιογενεια, οταν θα το βαλεις τωρα που χειμωνιαζει και μετρησεις θα τη δεις τη βουτια, τωρα εαν σου αρεσει στα αυτια , αυτο ειναι αλλο θεμα.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428

ολα τα cal, ολες οι κατασκευες βασιζονται στο πανω, και το ευρος βασιζεται στο παχος οταν δεν ειναι συντονισμενο ...

Η rt του Χαρη δειχνει το που δουλευει , το τι εβαλες δεν σχετιζεται με αυτο παραπανω ... εκτος και εαν το χαλι δε ηταν κολλητο στο εδαφος αλλα ιπταμενο οποτε...:D
ετσι εξακολουθω να πιστευω οτι το χαλι καταστρεφει τις υψηλες .
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μα τι λες αγαπητε μου...!

ειναι στα θετικα για να μην πω οτι πρεπει να υπαρχει σε ολους....το χαλι.



σαφως και μπηκε :roflmao:

 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.965
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top