Πρόβλημα με ενισχυτή

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλησπέρα παιδιά.

Ξέθαψα τις προαλλες τον ενισχυτή του αδερφού μου ,αυτον εδω συγκεκριμενα :

http://www.hifiengine.com/manual_lib.../su-x840.shtml

Ειχε να παιξει καμια 10αρα χρονια,αλλα πριν απο αυτο επαιζε ασταματητα απο οταν αγοραστηκε.Λοιπον,εχω τα παντα επανω δηλ.κασσετα,ραδιο,pick-up και επαιζε μια χαρα και σε αρκετα δυνατες εντασεις.Το προβλημα ξεκινησε οταν συνεδεσα και το pc στο aux,αρχισε να ανεβαζει θερμοκρασια σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα(τηγανιζεις αυγο) και να σταματα να παιζει χωρις ομως να σβηνει.Το εκλεινα για λιγα δευτερολεπτα,το ξανανοιγα και επαιζε κανονικα μεχρι να ξανασβησει .Στην αρχη το εκανε μονο οταν ακουγα απο το pc και αργοτερα σε ολα.Δοκιμασα και σε αλλες υποδοχες περαν του aux(cd etc.) μηπως ηταν προβληματικο αλλα το ιδιο.Σε χαμηλες εντασεις αντεχει περισσοτερο και ανεβαζει πολυ αργα θερμοκρασια.

τα ηχεια ειναι δικα του ,απο μαμα, γιατι ειδα καπου οτι κ αυτο μπορει να παιζει ρολο.

Λιγο που το εψαξα στο νετ σε παρομοιο προβλημα αλλος ελεγε οτι πρεπει να του κολλησεις ανεμιστηρακι γιατι εχει προβλημα η ψυκτρα και αλλος οτι ειναι οι ωμικες αντιστασεις και χρειαζεται συνδεση σε σειρα(what?)

Γενικοτερα δεν εχω ιδεα απο αυτα ,μπορει καποιος να βοηθησει ?

υχαριστω
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Χαμηλωσε το volume των Windows και παιξε μονο απο το volume του ενισχυτη, μαλλον η εξοδος του H/Y υπερφορτωνει τις εισοδους του ενισχυτη.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
ναι αλλα το κανει και στα υπολοιπα πλεον (ραδιο,κασσετα) .οχι μονο στο pc

θα το δοκιμασω παντως αυτο που λες ,θενκς
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Κοιτα και τις συνδεσεις των καλωδιων ηχειων σου, μηπως καποιες ινες χαλκου εχουν "φυγει" απ τις μπορνες και ακουμπουν το διπλανο καλωδιο..

Μαλλον θα πρεπει να τον πας για εναν γενικο ελεγχο για παν ενδεχομενο. Δεν ειναι λιγα 10 χρονια απραξιας για ενα τοσο παλιο μηχανημα.
 



tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
To πας για ελεγχο, παιρνεις μια εκτιμηση κ μια τιμη για την επισκευη του απο τον τεχνικο, και κρινεις εαν αξιζει η επισκευη αφου εξετασεις ποσο κοστιζει ενας αντιστοιχος ολοκληρωμενος σημερα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.423
Reaction score
94.047
Απάντησε ο φίλος πιο πάνω για μένα. :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Προφανώς έχει πάει περίπατο η ρύθμιση του ρεύματος ηρεμίας του.
Αν τον ανοίξεις απλά, χωρίς καθόλου ήχο και καμία είσοδο-έξοδο επάνω του, λογικά, θα πρέπει και πάλι να ζεσταίνεται σε μικρό χρονικό διάστημα.
Θέλει τεχνικό και ρύθμιση.
Από την άλλη, είναι τόσο παλιό το μηχάνημα και λόγο της πολύ μέτριας αρχικής του ποιότητας κατασκευής που μάλλον, όπως σου είπαν και ποιο πάνω, δεν αξίζει να ασχοληθείς σε σχέση με έναν οικονομικό καινούριο ενισχυτή.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

εχετε να προτεινετε καποιον μαστορα/μαγαζι ?
το east electronics βρηκα μονο .ειναι καλοι ?

ψαχνω και για γενικοτερη επισκευη οχι μονο ενιχυτη (πικαπ ,ηχεια)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

εχετε να προτεινετε καποιον μαστορα/μαγαζι ?
το east electronics βρηκα μονο .ειναι καλοι ?

ψαχνω και για γενικοτερη επισκευη οχι μονο ενιχυτη (πικαπ ,ηχεια)
Εγώ είμαι ευχαριστημένος απο την east electronics
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στην east electronics και θα φτιαχτεί σωστά{αν συμφέρει η επισκευή του), και οικονομικά και γρήγορα!
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Peter ....SVI3102 ....σαν να λεμε STK αλλα σχεδιασμενο απο την Philips ( τοτε στην Matsushita ειχαν πολυ φαγωμο με την Τoshiba που πουλαγε παντου και με την Sanyo που δεν ειχε επιπεδο οποτε στραφηκαν προς την Philips που τοτε ειχε κανει και ενα μαγαζι στην πορτα τους )

Αρα δεν εχουμε τριμερακι καρδια μου !!!!:wink::wink::wink:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top