Αυτά είναι τα 233 πρατήρια με τα νοθευμένα καύσιμα

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106


Διαβάστε ποια είναι τα πρατήρια στα οποία επιβλήθηκαν βαριά πρόστιμα για νοθεία σε βενζίνη, καθώς και σε πετρέλαιο κίνησης ή θέρμανσης

Βαριά πρόστιμα επέβαλε το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργεια και Κλιματικής Αλλαγής σε συνολικά 233 πρατηριούχους υγρών καυσίμων, για νοθεία σε βενζίνη, καθώς και σε πετρέλαιο κίνησης ή θέρμανσης.

Όπως επισημαίνει το ΥΠΕΚΑ, η νοθεία των καυσίμων έχει ως αποτέλεσμα όχι μόνο να θέτουν σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία αλλά και να κοροϊδεύουν τους οδηγούς - πελάτες τους, οι οποίοι καλούνται από τη μία να σηκώσουν το βάρος από το υψηλό κόστος αγοράς των καυσίμων και από την άλλη να πληρώσουν οποιαδήποτε ζημιά τυχόν προκύψει στο όχημά τους λόγω της νοθείας.


Δείτε τη λίστα με τα πρατήρια εδώ

πηγή
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Ένα βενζινάδικο κοντά στο σπίτι μου και πολύ κοντά στο village του Ρέντη,

έχει ''φάει'' τρία πρόστιμα 40.000, 90.000, 143.000 και 300.000 λόγω υποτροπής! >:(
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ένα βενζινάδικο κοντά στο σπίτι μου και πολύ κοντά στο village του Ρέντη,

έχει ''φάει'' τρία πρόστιμα 40.000, 90.000, 143.000 και 300.000 λόγω υποτροπής! >:(
Δηλαδή τα κέρδη από τη νοθεία ξεπερνάνε τα πρόστιμα και συνεχίζει; :o
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Γιατί νομίζω ότι δεν τα πληρώνουν ποτέ; :unsure:

Το βενζινάδικο που λέω είναι στη 5η και στη τελευταία σελίδα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Προσεξατε κάτι περίεργο; οι ημερομηνίες ελέγχου είναι απο το 2008 έως το 2011. Δεν αναγράφει και ημερομηνία το έγγραφο...
Η το θέμα το θυμήθηκε τώρα ο δημοσιογράφος η στο υπουργείο τον π@ιζουν κανονικά...
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
Παρομοιως για βενζιναδικο κοντα στο πατρικο μου, προς Κοκκινο Μυλο, είναι απέναντι απο αστυνομικο τμήμα (άσχετο θα μου πείτε), αλλάζει καθε 1-2 χρόνια επωνυμία και γενικα δεν εχει την καλυτερη φημη (απο την εποχη που δεν υπηρχε αμολυβδη )....παρά ταύτα οποτε βγαινει στη δημοσιοτητα αντιστοιχη λιστα με νοθευμενα καυσιμα, παντοτε εχει την τιμητικη του. Πάντως θελετε για την επιμονή του, την αντίστασή του στο κατεστημένο, την επιχειρηματικη του επιδεξιότητα, οπως και να το δειτε του αξιζουν συγχαρητηρια.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Προσεξατε κάτι περίεργο; οι ημερομηνίες ελέγχου είναι απο το 2008 έως το 2011. Δεν αναγράφει και ημερομηνία το έγγραφο...
Η το θέμα το θυμήθηκε τώρα ο δημοσιογράφος η στο υπουργείο τον π@ιζουν κανονικά...
Επειδή οι περισσότερες παραβάσεις αφορούν πετρέλαιο κίνησης μάλλον είναι πρόσφατη η λίστα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Επειδή οι περισσότερες παραβάσεις αφορούν πετρέλαιο κίνησης μάλλον είναι πρόσφατη η λίστα
Τα φορτηγά ξέχασες.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Τα φορτηγά ξέχασες.
Τα πρατήρια στο ευρύτερο κέντρο της Αθήνας δεν είχαν τότε αντλία με πετρέλαιο κίνησης Δημητρη
Είχαν super από την παλιά και όταν ελευθερώθηκε το diesel τις μετέτρεψαν
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Και εγω νομιζω οτι ειναι παλια η λιστα. πχ στην Γουναρη στην Γλυφαδα τα πρατηρια που αναφερονται δεν εχουν καμμια σχεση με την σημερινη κατασταση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Πριν 2 βδομάδες γέμισα το αυτοκίνητο σε μεγάλο πρατήριο πολύ μεγάλης αλυσίδας. Μετά από λίγες μέρες το αμάξι άρχισε να έχει θέματα στην εκκίνηση. Δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά. Λέω κανένα σκουπιδάκι θα μπήκε στα μπεκ. Το πρόβλημα όχι μόνο συνέχισε αλλά γινόταν και χειρότερο. Σε σημείο να λυπάσαι μη χαλάσει η μίζα.
Δεν είχε ανάψει κανένα λαμπάκι και πήγα στο service. Το αυτοκίνητο έμεινε για έλεγχο δύο μέρες, και δεν βρήκαν τίποτα. Το αμάξι δεν είχε τίποτα, και όπως και εγώ έτσι και εκείνοι σκεφτήκαμε την βενζίνη. Το παλαιό καύσιμο είχε καταναλωθεί κατά μεγάλο ποσοστό οπότε είπαμε να βάλω 50€ βενζίνη 100 οκτανίων. Αφού έγινε η ανάμιξη καυσίμων στο ρεζερβουάρ έκτοτε δεν υπάρχει το παραμικρό θέμα. Και να φανταστεί κανείς ότι την απλή βενζίνη την πλήρωσα 2.10€/Lt, ψάχνοντας λίγο φθηνότερο καύσιμο.

Δίδαγμα: Αν έχεις πρατήριο και βάζεις χρόνια χωρίς προβλήματα δεν το αλλάζεις όσο και να έχει.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Δίδαγμα: Αν έχεις πρατήριο και βάζεις χρόνια χωρίς προβλήματα δεν το αλλάζεις όσο και να έχει.
αυτό ναι
μια σχετική ιστορία που έχω ξαναγράψει κάποια στιγμή.
το 2010 όταν έσκασε το ηφαίστειο και γαμήθηκαν τα αεροπορικά ταξίδια για 2 εβδομάδες έπρεπε να πάω Πολωνία. Με τα πολλά πήγα οδικώς. Από παλιά κατέγραφα τα γεμίσματα και τα χιλιόμετρα. Προς "έκπληξή" μου από τη στιγμή που έφυγα από την Ελλάδα (=σταμάτησα να γεμίζω σε ελληνικά πρατήρια) η κατανάλωση του οχήματος "έπεσε" (στο καταγραφικό που αναφέρω) κάπου 10%.
όταν γύρισα είχε αρχίσει να εφαρμόζεται το σύστημα με τις υποχρεωτικές αποδείξεις και το σύστημα εισροών/εκροών και για "αδιευκρίνιστο" λόγο η κατανάλωση παρέμενε "ευρωπαϊκή".

δηλαδή οι βενζινάδες έπρεπε να κλέψουν με διαφορετικό τρόπο από τον απλό που αντιστοιχούσε στην παράδοση ελλιπούς ποσότητας.

Το έπρεπε (και ακόμα πρέπει) είναι γιατί έχουμε υπερβολικά πυκνό δίκτυο πρατηρίων που δεν επιτρέπουν το εμπόριο μεγάλων ποσοτήτων οπότε το μικρό περιθώριο κέρδους σε μικρές ποσότητες δεν βγαίνει , είναι κάτι αντίστοιχο με τους ταξιτζήδες που αγοράσανε άδεια με αξία διαμερίσματος.
το κακό είναι ότι το κλέψιμο πλέον γίνεται κυρίως στην ποιότητα και όχι στην ποσότητα και αυτό δυστυχώς μπορεί εκτός από προσωρινή μείωση στην απόδοση να οδηγήσει και σε μη αναστρέψιμες βλάβες.

συνεπώς ηθικό δίδαγμα #2
πάρτε ποδήλατο να σωθείτε
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
αυτό ναι
μια σχετική ιστορία που έχω ξαναγράψει κάποια στιγμή.
το 2010 όταν έσκασε το ηφαίστειο και γαμήθηκαν τα αεροπορικά ταξίδια για 2 εβδομάδες έπρεπε να πάω Πολωνία. Με τα πολλά πήγα οδικώς. Από παλιά κατέγραφα τα γεμίσματα και τα χιλιόμετρα. Προς "έκπληξή" μου από τη στιγμή που έφυγα από την Ελλάδα (=σταμάτησα να γεμίζω σε ελληνικά πρατήρια) η κατανάλωση του οχήματος "έπεσε" (στο καταγραφικό που αναφέρω) κάπου 10%.
όταν γύρισα είχε αρχίσει να εφαρμόζεται το σύστημα με τις υποχρεωτικές αποδείξεις και το σύστημα εισροών/εκροών και για "αδιευκρίνιστο" λόγο η κατανάλωση παρέμενε "ευρωπαϊκή".

δηλαδή οι βενζινάδες έπρεπε να κλέψουν με διαφορετικό τρόπο από τον απλό που αντιστοιχούσε στην παράδοση ελλιπούς ποσότητας.

Το έπρεπε (και ακόμα πρέπει) είναι γιατί έχουμε υπερβολικά πυκνό δίκτυο πρατηρίων που δεν επιτρέπουν το εμπόριο μεγάλων ποσοτήτων οπότε το μικρό περιθώριο κέρδους σε μικρές ποσότητες δεν βγαίνει , είναι κάτι αντίστοιχο με τους ταξιτζήδες που αγοράσανε άδεια με αξία διαμερίσματος.
το κακό είναι ότι το κλέψιμο πλέον γίνεται κυρίως στην ποιότητα και όχι στην ποσότητα και αυτό δυστυχώς μπορεί εκτός από προσωρινή μείωση στην απόδοση να οδηγήσει και σε μη αναστρέψιμες βλάβες.

συνεπώς ηθικό δίδαγμα #2
πάρτε ποδήλατο να σωθείτε
Εδώ δεν παίζει αυτό. Βλέπω και τους ποδηλάτες που ανεβαίνουν το βουνό προς το σπίτι και τους βγαίνει η γλώσσα. Θα ανέβω εγώ για σπίτι με την τσάντα στην πλάτη που έχω να ανέβω σε ποδήλατο από το δημοτικό;; 🤣
Εκεί θα μείνω
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ένα βενζινάδικο κοντά στο σπίτι μου και πολύ κοντά στο village του Ρέντη,

έχει ''φάει'' τρία πρόστιμα 40.000, 90.000, 143.000 και 300.000 λόγω υποτροπής! >:(
Εγώ γιατί τα μετράω 4 τα πρόστιμα;
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Εδώ δεν παίζει αυτό. Βλέπω και τους ποδηλάτες που ανεβαίνουν το βουνό προς το σπίτι και τους βγαίνει η γλώσσα. Θα ανέβω εγώ για σπίτι με την τσάντα στην πλάτη που έχω να ανέβω σε ποδήλατο από το δημοτικό;; 🤣
Εκεί θα μείνω
ωραία είναι από κεί , έχω ξαναπεράσει
πάρε ηλεκτρικό!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top