DAC ??? αλλά Τί !!

I

iason

Guest
Χαιρετω το Φόρουμ,
Είμαι εδω και καιρό σε αναζήτηση DAC και διαβάζοντας στο φόρουμ μπορώ να πω οτι όλα μου φαίνονται (καλά) απλά ο καθε ένας από μας είναι διαφορετική περίπτωση και εχει διαφορετικές (ανάγκες)!!.
Ακούω μουσική τα τελεταία 2 χρόνια σχεδόν αποκλειστικά από Lap top (spotify,u-tube) δεν εχω μουσικά αρχεία flac ,DSD ουτε και πρόκειται να αποκτήσω.
Παίζω μουσική με ενα nuforce wi fi dac πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του ,αλλά με τρώει για κάτι καλύτερο .................!!
Η γνώμη μου γυρίζει γύρω από PS audio nuwave dsd,Teac ud 503,Mytek 192,Mytek brooklyn ??. Τιμή γυρω στα 1500 ευρώ ,ταβανι 2000 με πολύ δυσκολία.
Oποιος εχει την γνωση και την εμπειρία και την καλή θέληση να μας μεταβιβάσει την γνώμη η καποια άλλη πρόταση, καλοδεχούμενη και οποια κριτική επίσης.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Με εκτίμηση Ιάσων.:)
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Χαιρετω το Φόρουμ,
Είμαι εδω και καιρό σε αναζήτηση DAC και διαβάζοντας στο φόρουμ μπορώ να πω οτι όλα μου φαίνονται (καλά) απλά ο καθε ένας από μας είναι διαφορετική περίπτωση και εχει διαφορετικές (ανάγκες)!!.
Ακούω μουσική τα τελεταία 2 χρόνια σχεδόν αποκλειστικά από Lap top (spotify,u-tube) δεν εχω μουσικά αρχεία flac ,DSD ουτε και πρόκειται να αποκτήσω.
Παίζω μουσική με ενα nuforce wi fi dac πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του ,αλλά με τρώει για κάτι καλύτερο .................!!
Η γνώμη μου γυρίζει γύρω από PS audio nuwave dsd,Teac ud 503,Mytek 192,Mytek brooklyn ??. Τιμή γυρω στα 1500 ευρώ ,ταβανι 2000 με πολύ δυσκολία.
Oποιος εχει την γνωση και την εμπειρία και την καλή θέληση να μας μεταβιβάσει την γνώμη η καποια άλλη πρόταση, καλοδεχούμενη και οποια κριτική επίσης.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Με εκτίμηση Ιάσων.:)

Αγαπητέ Ιάσονα, άπαξ και δεν σκοπεύεις να αποκτήσεις flac και dsd αρχεία, αλλά θα συνεχίσεις να ακούς από spotify & youtube, ολόθερμα σου συνιστώ να καθήσεις στα αυγά σου ...το Nuforce που έχεις είναι μια χαρά για τέτοιες εφαρμογές, τον ήχο των οποίων ουδόλως μπορούν να βελτιώσουν (σε βαθμό που να αξίζει τον κόπο και το έξοδο, πχ. πάνω από 2-3 % ) τα ακριβώτερα ντακς που ανέφερες ...

Αν επιμένεις να ξοδέψεις, τότε το pioneer U-05 σε λιγώτερα από τα μισά χρήματα είναι μια εξαιρετική περίπτωση, ισάξια αν όχι καλύτερη από κάποια από τα ανωτέρω ....
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
Άν πάλι σε τρώει πολύ τότε κοίτα στο ebay για κάννα Meridian Director τώρα που έπεσε η τιμή του.
Το είχα για κάννα χρόνο και άξιζε τα λεφτά του στην αρχική του τιμή ενώ σίγουρα θα σε εντυπωσιάσει χωρίς να σε ξεπαραδιάσει και χωρίς να είναι overqualified. Yπόψιν μιλάμε για αυστηρά ενσύρματο ντάκ μέσω usb2.0 και spdif. Aν θέλεις και τα κόλπα του Nuforce τότε ακολούθα την συμβουλή του προλλαλήσαντα.. Tα αρχεία που ακούς δεν θα γίουν με μαγικό τρόπο dsd αν τα ακούσεις απο ένα ντάκ του ενάμισι χιλιάρικου.
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Νομίζω οτι είσαστε , είμαστε όλοι υπερβολικοί .
Το παιδι μπορεί αμέσως εαν θέλει να βρει άνετα 1-2-3-4 tb σε μουσική σε κάθε είδος μορφής .
Είμαι σίγουρος οτι εαν ζητήσει σε γνωστούς του , άνετα θα γεμίσει 2 -3 δίσκους χαλαρά ...
Μην είμαστε απόλυτοι σε τίποτα διότι εαν βρει τα ακούσματα του σε πχ flac δεν θα τα ξανακούσει σε utube .
[DOUBLEPOST=1444420060][/DOUBLEPOST]Οσο για το Spotify εαν εχι συνδρομή ήδη ακούει σε ποιότητα cd ....
Οπότε να χαλαρώσουμε όλοι διότι μπορεί να ειναι περισσότερο μουσικό φίλος απο εμάς ...
Φιλικα πάντα ...
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
Mα γιατί; O ίδιος είπε οτι ακούει μόνο απο spotify youtube και δεν έχει καμία διάθεση να ασχοληθεί με κάτι ποιοτικότερο. Αν αυτό αλλάξει τότε αλλάζει και η κουβέντα θα πρέπει να μας το πεί όμως ο ίδιος και όχι εμείς για αυτόν την στιγμή που μάλιστατο ξεκαθάρισε.

Κανείς δεν αμφιβάλει οτι άμα θελήσει θα βρεί flac και dsd σε ποσότητες αλλα θέλει; To spotify εκτός και αν μου έχει διαφύγει κάτι πρόσφατο streamάρει σε mp3 320kbps και όχι Redbook CD στο δεύτερο προς το παρόν streamάρει μόνο το Tidal.
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Στα χρηματα που θελεις υπαρχουν πλεον αξιολογα ντακ.
M2tech , hegel ειναι αυτα που εχω ακουσει στο συστημα μου και μου αρεσαν.
Ολα τα ντακ εχουν ιδιαιτερο ηχητικο χαρακτηρα που οφειλεται κυριως στο τσιπ που χρησιμοποιουν και στην υλοποιηση που ο καθε τεχνικος θεωρει την καλυτερα,
Για αυτο πρωτα ακου στο συστημα σου και μετα αγορασε.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
[DOUBLEPOST=1444461420][/DOUBLEPOST]
Νομίζω οτι είσαστε , είμαστε όλοι υπερβολικοί .
Το παιδι μπορεί αμέσως εαν θέλει να βρει άνετα 1-2-3-4 tb σε μουσική σε κάθε είδος μορφής .
Είμαι σίγουρος οτι εαν ζητήσει σε γνωστούς του , άνετα θα γεμίσει 2 -3 δίσκους χαλαρά ...
Μην είμαστε απόλυτοι σε τίποτα διότι εαν βρει τα ακούσματα του σε πχ flac δεν θα τα ξανακούσει σε utube .
[DOUBLEPOST=1444420060][/DOUBLEPOST]Οσο για το Spotify εαν εχι συνδρομή ήδη ακούει σε ποιότητα cd ....
Οπότε να χαλαρώσουμε όλοι διότι μπορεί να ειναι περισσότερο μουσικό φίλος απο εμάς ...
Φιλικα πάντα ...

χαλαροί είμαστε ...

ο ίδιος έθεσε τις απαιτήσεις και τα μελλούμενα συμβείν ...

οι συστάσεις έγιναν βάσει αυτών ...

στο μέλλον μπορεί να του χαρίσουν και βινύλια, θα έπρεπε να λάβουμε αυτή την πιθανότητα υπ' όψη και να συστήσουμε και κάποιο καλό phono ;
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Εχει τεράστια διαφορα να περιμενει να του χαρίσουν βινυλια θεωρητικά απο το να ζητήσει να του δώσουν Μουσική πηγαίνοντας έναν σκληρο δίσκο .
Ευχαρίστως του δίνω και εγω εαν θέλει , δίσκους όμως δεν έχω ...
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Εχει τεράστια διαφορα να περιμενει να του χαρίσουν βινυλια θεωρητικά απο το να ζητήσει να του δώσουν Μουσική πηγαίνοντας έναν σκληρο δίσκο .
Ευχαρίστως του δίνω και εγω εαν θέλει , δίσκους όμως δεν έχω ...
δεν νομίζω να αγνοεί την δυνατότητα αυτή, ωστόσο την απέκλεισε ...

καλημέρα και καλές μουσικές ...
 

I

iason

Guest
Την καλημέρα μου σε όλους και ευχαριστώ για τις πληροφορίες ,η αλήθεια είναι οτι μαθαίνουμε κάθε μέρα ,η αλήθεια είναι οτι μετά από προσπάθεια να συλέξω κασέτες πρίν από πολά χρόνια στην πορεία αυτό αλλάχθηκε με δίσκους βινυλίου και μετέπειτα από CD.
Ποτέ μου δεν είχα μεγάλη συλογή λόγου κόστους βέβαια ,πρ'ιν από 2 χρόνια πούλησα την συλογή από 200 βινύλια μαζί με ενα Technics sl1210mk2,και εχω μείνει μα καμιά 100 cd .
set up :Cayin cs100A (με 4 ΚΤ120 tungsol ανα κανάλι) Cd vincent s2,speakers Quadral platinum m4,Wirelles dac nuforce ,καλώδια Kimper,Nordost.Ειδος μουσικής τα πάντα από Bluews,classic rock μεχρι και δημοτικά.!!
Θυσιάζω την ποιότητα του ηχου για χατήρι της μεγάλης μουσικής επιλογής που σου δίνει ο υπολογιστής,και δεν το εχω μετανιώσει.
Πριν λιγο καιρό είχα την εντύπωση οτι DSD dac παίζουν τα πάντα καλύτερα αλλά μετά από το φόρουμ εδώ κατάλαβα οτι πρέπει και τα αρχεία να είναι dsd.Αυτά πρός το παρών θα δούμε τι παίζει στο μέλλον οπως λένε και στο χωριό μου βλεποντας και κάνοντας.

Με εκτίμηση,
Ιάσων:)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.438
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top