Minority Report (2015)

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.114
Minority-Report-Poster.jpg


Η σειρά εξελίσσεται 10 χρόνια μετά το τέλος του προγράμματος Precrime στην Washington. Ένα από τα τρία μέντιουμ πασχίζει να ζήσει μια «φυσιολογική» και ανθρώπινη ζωή, αλλά εξακολουθεί να στοιχειώνεται από οράματα του μέλλοντος. Σύντομα θα συναντήσει μια detective με προβληματικό παρελθόν, η οποία μπορεί να τον βοηθήσει να βρει ένα τρόπο να αξιοποιήσει το χάρισμα του, δίνοντας έτσι ένα νόημα στη ζωή του.

source

IMDb

Η σειρά έχει σκηνικά που θα ζήλευε κάθε ταινία του είδους και παρουσιάζει διάφορα τεχνολογικά γκάτζετ που τραβάνε την προσοχή του θεατή. Ευτυχώς, γιατί ό,τι μένει είναι μία από τα ίδια με άλλο περιτύλιγμα. Το αρχικά αταίριαστο ζευγάρι που σιγά-σιγά συνδέεται μέσω των διαφορών του και προσπαθεί να σώσει τον κόσμο. Αυτό το "λίγο απ' όλα" που προσπαθεί να τραβήξει θεατές από ετερόκλητα γκρουπ και τελικά, μάλλον, θα βαρεθούνε όλοι.


 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν διαβασα το βιβλιο, ειδα την ταινια και...ουδεμια σχεση ταινιας/σειρας, αν και μπορει να βασιζεται στην ιδεα του βιβλιου. Αυτο εννοω ως υλοποιηση (που δεν μου αρεσε) και οχι την...τεχνοφρικ πλευρα που ειναι εντυπωσιακη μα κουραζει στην υπερβολικοτητά της. Καλα, απο ερμηνειες...σκιζει:). Η "χαρα" των εφηβων θα ειναι, και προβλεπω κανα 8αρι να παιρνει!

Γιαννη, τι να περιμενεις; κυκλοφορει;)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.114
Δεν διαβασα το βιβλιο, ειδα την ταινια και...ουδεμια σχεση ταινιας/σειρας, αν και μπορει να βασιζεται στην ιδεα του βιβλιου. Αυτο εννοω ως υλοποιηση (που δεν μου αρεσε) και οχι την...τεχνοφρικ πλευρα που ειναι εντυπωσιακη μα κουραζει στην υπερβολικοτητά της. Καλα, απο ερμηνειες...σκιζει:). Η "χαρα" των εφηβων θα ειναι, και προβλεπω κανα 8αρι να παιρνει!
Η υπόθεση συνεχίζεται δέκα χρόνια μετά από το τέλος που είχε η ταινία. Είναι sequel του original τίτλου.
Λάκη, δεν υπάρχει περίπτωση να σου αρέσει σειρά τέτοιου είδους. Είναι εντελώς στο άλλο άκρο από αυτό που θα σου άρεσε.
Είναι σαν να ακούς το pop top ten και να έχεις κριτήρια κλασσικής μουσικής.

Προσωπικά δεν μου αρέσει το καστ. Όχι, δεν μου λείπει η υποκριτική ικανότητα. Θέλω ωραίες παρουσίες που να με τραβάνε να τις παρακολουθήσω κι εδώ έχουμε έλλειψη.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Ένα από τα τρία μέντιουμ πασχίζει να ζήσει μια «φυσιολογική» και ανθρώπινη ζωή, αλλά εξακολουθεί να στοιχειώνεται από οράματα του μέλλοντος. Σύντομα θα συναντήσει μια detective με προβληματικό παρελθόν, η οποία μπορεί να τον βοηθήσει να βρει ένα τρόπο να αξιοποιήσει το χάρισμα του, δίνοντας έτσι ένα νόημα στη ζωή του.
No comments ..
(Bλέπω Fassbinder αν θέλω προβληματισμό)
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ακριβώς. :thumbsup:
Κι ομως...ακριβως και για μενα;)
Αυτο που δεν ανεχομαι (γενικως) ειναι οι υπερβολικες ερμηνειες , δειγμα ελλειψης εσωτερικου ταλεντου και μη σκηνοθετικης καθοδηγησης, καθως και υπερτονισμος - επαναληψη εντυπωσιακων στοιχειων και ευρηματων. Πχ, στη σειρα, η "ικανοτητα" παρακολουθησης προσυμβαντων με βαση ευρεθεντα "στοιχεια" στον τοπο του γεγονοτος και η "αναγνωση" με βιονικη οραση, επαναλαμβανομενη με σχετικα"επιστημονικα" διαγραμματα ως το μεγα σκηνοθετικο εντυπωσιακο ατου (που. μεταξυ μας, ειναι το μοναδικο μεχρις στιγμης), ειναι ενοχλητικη και δειχνει ελλειψη σκηνοθετικου στοχου. Και οι ερμηνειες, σε συναρτηση με την επιμονη κοντινων ληψεων στα ουδολως ελκυστικα προσωπα και στις "μουτες" που κανουν (ιδιως ο νεαρος), δεν ειναι και το καλυτερο. Περι σεναριου, νοηματος κλπ, φυσικα και δεν στεκομαστε, οντας μια "τυπικη" προοπτικη της ε.φ. τετοιου τυπου. Και ως μεγας...fun της ε.φ., παιδιοθεν ;), φυσικα και δεν με ενοχλουν οι οποιες νοηματικες υπερβασεις - μη ανεχομενος βεβαιως την ακρως εκμεταλλευτικη βλακεια τυπου..."Lost"!


Μανο, θα μας δωσετε τον αγωνα αυριο; Κουγιας said!!!

ΥΓ αποριας (και ασχετο!): αρχισα να γραφω στο ταμπλετ, σβηνει και συνεχιζω στον ντεσκ. Οτι εγραψα το ξαναβρηκα και συνεχισα. Η αποθηκευση μηνυματος πού γινεται και επανερχεται σε οποιαδηποτε (; ) συσκευη συνεχισουμε, στην google ή στον σερβερ, του avsite πχ;
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.114
Κι ομως...ακριβως και για μενα;)
Αυτο που δεν ανεχομαι (γενικως) ειναι οι υπερβολικες ερμηνειες , δειγμα ελλειψης εσωτερικου ταλεντου και μη σκηνοθετικης καθοδηγησης, καθως και υπερτονισμος - επαναληψη εντυπωσιακων στοιχειων και ευρηματων. Πχ, στη σειρα, η "ικανοτητα" παρακολουθησης προσυμβαντων με βαση ευρεθεντα "στοιχεια" στον τοπο του γεγονοτος και η "αναγνωση" με βιονικη οραση, επαναλαμβανομενη με σχετικα"επιστημονικα" διαγραμματα ως το μεγα σκηνοθετικο εντυπωσιακο ατου (που. μεταξυ μας, ειναι το μοναδικο μεχρις στιγμης), ειναι ενοχλητικη και δειχνει ελλειψη σκηνοθετικου στοχου. Και οι ερμηνειες, σε συναρτηση με την επιμονη κοντινων ληψεων στα ουδολως ελκυστικα προσωπα και στις "μουτες" που κανουν (ιδιως ο νεαρος), δεν ειναι και το καλυτερο. Περι σεναριου, νοηματος κλπ, φυσικα και δεν στεκομαστε, οντας μια "τυπικη" προοπτικη της ε.φ. τετοιου τυπου. Και ως μεγας...fun της ε.φ., παιδιοθεν ;), φυσικα και δεν με ενοχλουν οι οποιες νοηματικες υπερβασεις - μη ανεχομενος βεβαιως την ακρως εκμεταλλευτικη βλακεια τυπου..."Lost"!
Γι' αυτό σου λέω ότι είναι μια σειρά που δεν χρειάζεται μεγάλη ανάλυση για να την βαθμολογήσεις αναλόγως του γούστου σου. Εσένα σε ενοχλούν οι ερμηνείες, εμένα που δεν τις πολυ-προσέχω οι ηθοποιοί. Από κει και πέρα, όσο κι αν αρέσει ή όχι στον καθένα μας, δεν φτάνει για να μας κρατήσει.

Κι εγώ είμαι λάτρης της ΕΦ, όσο μπορεί να συνυπάρχει με ακριβή παραγωγή. Η υπόθεση από μόνη της δεν μπορεί να με τραβήξει.
Το Lost ήταν η απόλυτη βλακεία γιατί προσπάθησε να κρατηθεί τόσες σεζόν με μόνο όπλο την εναλλαγή χαρακτήρων που μου ήταν αδιάφορη. Στα υπόλοιπα με είχε χάσει από τον πρώτο κύκλο.



ΥΓ αποριας (και ασχετο!): αρχισα να γραφω στο ταμπλετ, σβηνει και συνεχιζω στον ντεσκ. Οτι εγραψα το ξαναβρηκα και συνεχισα. Η αποθηκευση μηνυματος πού γινεται και επανερχεται σε οποιαδηποτε (; ) συσκευη συνεχισουμε, στην google ή στον σερβερ, του avsite πχ;
Όπως σου είπε και ο Γιώργος, στο AVSite. Με το τελευταίο upgrade της πλατφόρμας δουλεύει πολύ πιο σωστά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top