Exotica! Incredibly Strange Music & other odd stories

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Μουσικές ξεχασμένες πλέον, μιας άλλης εποχής, αλλα εξακολουθούν και γοητεύουν και δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσό έχουν επηρεάσει ότι
Υπήρξε μουσικα απο τότε και μετά μέχρι και σήμερα. Ήχοι cool lounge, jazzy pots, jungle rhythms, big bands strangeness, exotic salsa, space bossanova, odd parties, κι ότι άλλο φανταστείτε.

Marty Wilson And His Orchestra - Jun'gala (1959) Warner Bros. Records

 
Last edited:






cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Russ Garcia - Fantastica (1958) Liberty Records


Άλλο ένα καταπληκτικο sci-fi space exotica αριστούργημα από τον Russ Garcia & His Orchestra.
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Frankie Carle - The Tropical Style Of Frankie Carle (1966) RCA Victor Records


Όταν βαζει το χερακι του ο Charlie στα ηλεκτρονικα μαγευει.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Les Baxter And His Orchestra- Ritual Of The Savage (1951) Capitol Records


Δεν μπορει να λειπει από εδώ ο Les Baxter, ενας από τους πρωτοπόρους του είδους και ισως ο πιο classic. Και μουσικα όμως πηγαινει πιο πιο πολύ σε jazzy lounge παρα σε exotica, είναι θαυμασιο όμως ούτως η αλλως. Εδώ στο ντεμπουτο του album του 1951!
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Richard Hayman And His Orchestra - Voodoo! (1959) Mercury Records


Voodoo exotica απο τον Richard Hayman και την Ορχήστρα του. Ένας απολαυστικός δίσκος που όσο σε αγχώνει κατα την διάρκεια τοςο λυτρωτικός και αγχολυτικός ειναι μολις τελειώσει και τον ξαναβάζεις να παίξει ξανα και ξανα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Leonard Nimoy - Mr. Spock Presents Music From Outer Space (1967) Dot Records


Σιγα μην ελειπε ο Mr. Spock απο αυτο το νημα. Δυστυχως μας αφησε χρονους αρχη της χρονιας που διανυουμε για να μεινει για παντα μεσα στο αγαπημενο του "Enterprise".
 

Μηνύματα
603
Reaction score
1.376
Μουσικές ξεχασμένες πλέον, μιας άλλης εποχής, αλλα εξακολουθούν και γοητεύουν και δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσό έχουν επηρεάσει ότι
Υπήρξε μουσικα απο τότε και μετά μέχρι και σήμερα. Ήχοι cool lounge, jazzy pots, jungle rhythms, big bands strangeness, exotic salsa, space bossanova, odd parties, κι ότι άλλο φανταστείτε.

Marty Wilson And His Orchestra - Jun'gala (1959) Warner Bros. Records

Που τα ξεχωσεs ρε μεγαλε cosmarpan τα χαμενα διαμαντια......Ανακυρησεσαι σε επιτημο τυμβωρυχο μιαs παρελθουσηs ανεπιστρεπτι εποχηs.Τα εχω μαζεμενα σχεδον ολα τα παραπανω και παρακατω σε μια σειρα περιπου 12 δισκων απο την capitol......τα ακουγα συνηθωs καθε κυριακη πρωι πινονταs τον καφε μου πριν κανω παιδια τον πρωτο χρονο του γαμου.....η σειρα νομιζω η capitol την ελεγε μουσικη για εργενηδεs και στο οπισθοφιλο εδινε οδηγιεs γι την παρασκευη cock tails....
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Που τα ξεχωσεs ρε μεγαλε cosmarpan τα χαμενα διαμαντια......Ανακυρησεσαι σε επιτημο τυμβωρυχο μιαs παρελθουσηs ανεπιστρεπτι εποχηs.Τα εχω μαζεμενα σχεδον ολα τα παραπανω και παρακατω σε μια σειρα περιπου 12 δισκων απο την capitol......τα ακουγα συνηθωs καθε κυριακη πρωι πινονταs τον καφε μου πριν κανω παιδια τον πρωτο χρονο του γαμου.....η σειρα νομιζω η capitol την ελεγε μουσικη για εργενηδεs και στο οπισθοφιλο εδινε οδηγιεs γι την παρασκευη cock tails....
αχαχαχαχαχα, ελιωσαααα. αστα δεν υπαρχει γιατρεια protrudi λεμε....τυμβωρυχος δεν λες τιποτα....μεχρι και σε ένα παιχνιδι που υπαρχει στο internet, που βαζεις τα στοιχεια σου και σου βγαζει τι ησουν στην προηγουμενη ζωη, μου βγαζει ότι ημουν Πολωνος ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗΣ. αχαχαχαχαχαχα. :D:lol::roflmao::rolleyes:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Tak Shindo - "Mganga!" (1958) Edison International Records


Το καταπληκτικο ντεμπουτο του Ιαπωνο-Αμερικανου Tak Shindo, πισω από το 1958, ένα ςεκπληκτικος δισκος γεματος από κρουστα, μυστικες τελετουργιες και εξωτικους ρυθμους σε ένα ατελειωτο σαφαρι στα μυστηρια της μαυρης Ηπειρου. Mganga σημαινει o Medicine Man, δηλαδή ο ανθρωπος που εχει τις δυναμεις να θεραπευσει, ο Σαμανος.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
101 Strings - The Soul Of Spain (1958) Pye Golden Guinea Records


Οι αγαπημενοι μου 101 Strings με την αχανη δισκογραφια, σε ένα Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο δισκο-ταξιδι στην καρδια της Ισπανιας. Μαγικο από την αρχη ως το τελος.
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Πολλά like και σε αυτό ! Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα βινύλιο τους πάω στο πικαπ !
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ !
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.407
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top