Προενισχυτής Dolby,dts κλπ..

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Το βράδυ πως γυρνάω σπίτι μετά από ώρες δουλειάς και με πιάνει μια γεροντική μ@λ@κινση να συνδυάσω ήχο με μουσική με καλό αποτέλεσμα όλων...κάτι μας είπες τώρα φιλαράκ..δεν είσαι μόνος

αυτή τη στιγμή χαζεύω έναν Parasound AVC-2500 καθώς και άλλα σετ προενισχυτών home cinema και μου έχει έρθει η ιδέα να δώσω τον CAV(Αν και η γυναίκα τον λατρεύει λόγω vu μετρων που έχει,ίσως να το μετανιώσω πάλι και να τον ψάχνω να τον ξανα αγοράσω μετά από κανένα χρόνο..για τρίτη φορά) και να πάρω έναν τέτοιο προενισχυτή όπως ανέφερα και να συμπληρώσω το καρέ με 4-5 inuke ώστε να τροφοδοτώ με τους 2-3 τα τροποποιημένα σε ενεργά L-R και τα άλλα 2 nuke surround και κεντρικό+ sub (ή Hypex?)

έχει κανένας:idk: δοκιμή σε παρόμοιο σετάρισμα ή θα μπλέξουμε τα μπουτάκια μας πάλι και θα έχουμε συγκάματα και πούδρες στα αχαμνά μας
ή να αρχίσω τα xanaxάκια και να την πέφτω νωρίς για νάνι :lazy:να μην το καίω:focus: κάθε βράδυ
(από sex είμαστε καλά οπότε θα είναι ατυχής ο συνδυασμός με την λαική ρήση περί ψαρέματος:whistling:)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Αν όχι τον ίδιο κάτι σε αντίστοιχο σκέφτομαι,έστω και ολοκληρωμένο AV με έξοδο 5.1, 6.1..Τι δεν σου άρεσε αν επιτρέπεται?
 

Μηνύματα
950
Reaction score
47
Δεν εχει αναλυσει και ειναι αργος.Εαν το μπατζετ ειναι κοντα στα 500Ε Denon a11xv τον ειχα προσφατα ως προ και ειναι αρκετα καλως!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
komninos i προς το παρόν μου έχει σκαλώσει η ενίσχυση με τελικούς σε όλα τα κανάλια,διαφορετικά θα καταλήξω σε ολοκληρωμένο av με bypass σε ενεργό κρος

Parasound Halo C2


Αυτό τι λέει από ήχο σε δικάναλο?(αν είχε και Phono θα
προσκυνούσα αλλά...)

Υ.Γ. διακρίνω από κάποιους μια αρνητικότητα στο θέμα πολυκάναλου preamp γιατί έτσ?
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.614
Για σοβαρό ήχο απο πολυκαναλο σε δικαναλο μόνο σε πολυ ακριβές λύσεις πχ theta Casablanca με εξτρα καρτες ντακ πρέπει να κοιτάς ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
και βγάζουμε τον parasound εκτός/!?!?και τον είχα χαλβαδιάσει τον άτιμο..:(:(

έχεις κανένα ακόμα στα υπόψιν τώρα που πλησιάζουν γιορτές να προετοιμάσω το ''πεδίο'' ώστε να κάνουμε μια πράξη αγάπης για τον εαυτό μας..?:D
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.614
Με τι ηχεία και τι ενισχυτικα παίζεις ?
Ισως θα ήταν προτιμότερο να εχει ξεχωριστό 2 καναλο οπως το 99 % των περιπτώσεων ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
komninos i προς το παρόν μου έχει σκαλώσει η ενίσχυση με τελικούς σε όλα τα κανάλια,διαφορετικά θα καταλήξω σε ολοκληρωμένο av με bypass σε ενεργό κρος

Parasound Halo C2


Αυτό τι λέει από ήχο σε δικάναλο?(αν είχε και Phono θα
προσκυνούσα αλλά...)

Υ.Γ. διακρίνω από κάποιους μια αρνητικότητα στο θέμα πολυκάναλου preamp γιατί έτσ?
Αυτός δεν ειναι πολυ παλιός? ούτε hdmi δεν έχει νομίζω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Με τι ηχεία και τι ενισχυτικα παίζεις ?
Ισως θα ήταν προτιμότερο να εχει ξεχωριστό 2 καναλο οπως το 99 % των περιπτώσεων ...
AS Artemis v2 + CAV A8 ο οποίος έχει πολλά ρεύματα αλλά δεν έχει έξοδο για να κάνω ενεργά τα ηχεία,έχω το behringer DCX 2496(ψηφιακό κρος) παίζω από pc με musiland κάρτα και το βασικότερο δεν έχω χώρο στο έπιπλο για δεύτερο ενισχυτή,κόψε ράψε δηλαδή
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Αυτός δεν ειναι πολυ παλιός? ούτε hdmi δεν έχει νομίζω
dimifoot μία πηγή έχω το pc,από εκεί παίζει tv,ταινίες,μουσική και έχω και μια αποστροφή(λανθασμένη ίσως για πολλούς) να μην μπερδεύω τις πηγές ήχου με εικόνας (είχα μια κακιά εμπειρία πριν 3 χρόνια με ένα Pioneer με φυσήματα-θόρυβο και έχω σταματήσει έκτοτε να παίρνω ενισχυτές με HDM)I, οπτική ίνα μόνο...με απασχολεί αποκλειστικά ο ήχος
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
dimifoot μία πηγή έχω το pc,από εκεί παίζει tv,ταινίες,μουσική και έχω και μια αποστροφή(λανθασμένη ίσως για πολλούς) να μην μπερδεύω τις πηγές ήχου με εικόνας (είχα μια κακιά εμπειρία πριν 3 χρόνια με ένα Pioneer με φυσήματα-θόρυβο και έχω σταματήσει έκτοτε να παίρνω ενισχυτές με HDM)I, οπτική ίνα μόνο...με απασχολεί αποκλειστικά ο ήχος
Αν δεν καιγεσαι για νέα φορματ τότε φαντάζομαι πως μπορείς να βρεις ποιοτικές ευκαιρίες. Απο την αλλη φαίνεται πως υπάρχει ομοφωνία στο οτι δύσκολα φτάνεις την ποιότητα ήχου του δικαναλου...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Ποιού δικάναλου όμως; Των 500€, των 1.000€, των 5.000€, των 50.000€; Γιατί ο καθένας έχει άλλη άποψη για το δικάναλο.
O makis.pol για παράδειγμα, που είναι χαϊεντάς, μπορεί να έχει δικάναλο προ που κοστίζει 5-10.000€. Θα τον συγκρίνουμε με AV των 1-2-3.000€;

Και για να πάμε στο προκείμενο, απο τον CAV πολλοί AV παίζουν καλύτερα δικάναλο.
Και μην αρχίσουμε τα "στ' αυτιά μου ακούγεται καλύτερα".
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Αν δεν καιγεσαι για νέα φορματ τότε φαντάζομαι πως μπορείς να βρεις ποιοτικές ευκαιρίες. Απο την αλλη φαίνεται πως υπάρχει ομοφωνία στο οτι δύσκολα φτάνεις την ποιότητα ήχου του δικαναλου...
ένας λόγος που ποντάρω και στο ενεργό ηχείο είναι και αυτός...να πατσίσω την όποια απώλεια
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Ποιού δικάναλου όμως; Των 500€, των 1.000€, των 5.000€, των 50.000€; Γιατί ο καθένας έχει άλλη άποψη για το δικάναλο.
O makis.pol για παράδειγμα, που είναι χαϊεντάς, μπορεί να έχει δικάναλο προ που κοστίζει 5-10.000€. Θα τον συγκρίνουμε με AV των 1-2-3.000€;

Και για να πάμε στο προκείμενο, απο τον CAV πολλοί AV παίζουν καλύτερα δικάναλο.
Και μην αρχίσουμε τα "στ' αυτιά μου ακούγεται καλύτερα".
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο γι'αυτό και είμαι συγκρατημένος με τις απόψεις των ''χαιεντάδων'' και τις προτάσεις τους
όσο για το δεύτερο,δεν αντιλέγω σε αυτό που λες,σίγουρα έχεις ακούσει πολλούς περισσότερους από εμένα αλλά στ αυτιά μου..:D:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

πέραν της πλάκας ο CAV είναι τίμιο μηχάνημα,εμφανίσιμο,χωρίς πολλά φρουφρού δυστυχώς(τα πάντα μοιάζουν κινέζικα)
και έχει ρεύμα(που όταν είχα Xanadu παρέα τότε με Sony 940 και αργότερα Υamaha AX2 δεν έκλαν@ν μία μπροστά του σε χαμηλό,μόνο με χρήση τελικών μπορώ να συγκρίνω την απόδοσή του) αλλά σίγουρα άποψη αποκτάς με την δοκιμή και την ποικιλία κάτι που δεν είχα σε μεγάλο βαθμό..η πόλη είναι πάμφτωχη σε καταστήματα του είδους μας
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Αυτό με το χαμηλό δε λέει πολλά, μπορεί να είναι ρυθμισμένος έτσι. Μόνο με μετρήσεις μπορείς να ξέρεις το γιατί.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Αυτό με το χαμηλό δε λέει πολλά, μπορεί να είναι ρυθμισμένος έτσι. Μόνο με μετρήσεις μπορείς να ξέρεις το γιατί.
φυσικά αλλά το ότι έχει 2 τροφοδοτικά δεν παίζει ρόλο δηλαδή?
αν θέλεις τώρα που σε βρήκα ζεστό:D πες και για κανέναν AV με καλό δικάναλο παίξιμο :thumbsup:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
Emotiva xmc1.
[DOUBLEPOST=1444433936][/DOUBLEPOST]
Ποιού δικάναλου όμως; Των 500€, των 1.000€, των 5.000€, των 50.000€; Γιατί ο καθένας έχει άλλη άποψη για το δικάναλο.
O makis.pol για παράδειγμα, που είναι χαϊεντάς, μπορεί να έχει δικάναλο προ που κοστίζει 5-10.000€. Θα τον συγκρίνουμε με AV των 1-2-3.000€;

Και για να πάμε στο προκείμενο, απο τον CAV πολλοί AV παίζουν καλύτερα δικάναλο.
Και μην αρχίσουμε τα "στ' αυτιά μου ακούγεται καλύτερα".
Προφανώς και πρέπει να συγκρίνουμε παρόμοιας αξίας μηχανήματα αλλιώς σίγουρα δεν έχει νόημα η συζήτηση...

Πάντως ρίξε μια μάτια στον emotiva Xmc1 ίσως ειναι κοντά σε αυτο που ψάχνεις.
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.614
Για να καταλάβω έχεις κανει τα αρτεμις ενεργά ?
Η τα αλλα ηχεία ειναι ενεργα ?
Ποσα ηχεία έχεις ?
Το κρος που και πως το έχεις στην αλυσίδα ?
Το φύσημα - θόρυβος μήπως ήταν βόμβος απο την σύνδεσμολογια ?
Με χρήση hdmi δεν γίνεται να έχεις πάρεμβολες λογικα ούτε θορύβους .
Για γράψε τι σεταπ είχες τότε και τι έχεις ακριβώς τώρα .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Για να καταλάβω έχεις κανει τα αρτεμις ενεργά ?
Η τα αλλα ηχεία ειναι ενεργα ?
Ποσα ηχεία έχεις ?
Το κρος που και πως το έχεις στην αλυσίδα ?
Το φύσημα - θόρυβος μήπως ήταν βόμβος απο την σύνδεσμολογια ?
Με χρήση hdmi δεν γίνεται να έχεις πάρεμβολες λογικα ούτε θορύβους .
Για γράψε τι σεταπ είχες τότε και τι έχεις ακριβώς τώρα .
τα ηχεία έχω σκοπό να τα κάνω ενεργά(έχω ψηφιακό κρος) και για 2κάναλο και για πολυκάναλο(έχω και κεντρικό και περιφερειακά και σεμεδάκια:D)
αλλά χρειάζομαι έξοδο από ενισχυτή και ο δικός μου δεν έχει..το setup που έχω είναι(pc-κάρτα ήχου.οπτική σε ενισχυτή για πολυκάναλο,rca σε balanced στο κρος(όπου κροσάρω ηχεία και sub) και από εκεί στο dvd-in του ενισχυτή για 2κάναλο

από τότε που είχα pioneer μέχρι σήμερα έχω αλλάξει 2-3 setup και λέω ότι ο βόμβος-φύσημα ήταν από το hdmi γιατί μόλις το έβγαζα σταματούσε(είτε με το hdmi του pc είτε με του ps3),δεν το έψαξα και παραπάνω..έκανα άλλο σετ μετά
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.227
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top