Απορία με συνδεσμολογία ηχείων!

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σας και χαιρετώ την όμορφη παρέα σας!

Αντιμετωπίζω 2 θεματάκια και θα ήθελα τη βοήθεια απ τους πιο ειδικούς μιας κ εγω δε το χω πολύ με το άθλημα!

Εχω ενα ζευγάρι hi-fi klipsch ηχείων και εναν ενισχυτή marantz τα οποία τα περνάω με aux στην e-mu κάρτα του υπολογιστή μου!
1) κατά τη πρόσφατη μετακόμισή μου στη μεταφορά των ηχείων μάλλον κάπου έπεσε η μια λάμα που βιδώνουμε πάνω το καλώδιο μήπως γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να το βρώ σαν "ανταλλακτικό";;

Επίσης τα ηχεία έχουν 2 αρνητικούς και 2 θετικούς πόλους αν βγάλω άλλες 2 εξόδους καλώδια και τα συνδέσω εξτρά πάνω στα ηχεία θα δω κάποια διαφορά ή δεν αξίζει ο κόπος;

ζητώ συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλησπέρα φιλαράκ
όταν λες ''λάμα'' εννοείς τον βραχυκυκλωτήρα των ηχείων μάλλον...αν θέλεις την γνώμη μου ποτέ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει..πάντοτε έβαζα καλώδιο ίδιο με αυτό από των ηχείων

όσο για το δεύτερο η διαδικασία ονομάζεται διπλοκαλωδίωση,αξίζει να την δοκιμάσεις(μια που έχασες και την λάμα,γιατί δεν θα σου χρειάζεται πλέον),άλλοι βλέπουν διαφορά άλλοι πάλι όχι,εγώ προσωπικά έτσι τα έχω τα δικά μου μόνο και μόνο επειδή κάποτε είχα διενίσχυση(δηλαδή 2 ενισχυτές σε σύνδεση με το κάθε ηχείο,εκεί είχα διαφορές) για να μη τα βάλω στο ντουλάπι..

αλλά όλα είναι περί ορέξεως...γενικά με την διπλοκαλωδίωση δεν μπορείς να βγάλεις αξιόπιστα αποτελέσματα κατά εμένα για το αν βοηθάει ή όχι.
πάντως αν σου περισσεύει καλώδιο για αρχή χρησιμοποίησε ένα κομμάτι του αντί για λάμες και αν πάλι έχεις τόοοοοοσο πολύ κάνε το διπλοκαλωδίωση μη τα μουχλιάζουμε στα συρτάρια...κρίμα είναι
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Επειδη και εγω εχω τα Klipsch rf 62 ii και παιρνουν διπλοκαλωδιωση θελω να ρωτησω αν αξιζει τον κοπο τελικα η να βαλω μονα καλωδια για αρχη? Δεν τα εχω συνδεσει ακομη,μολις τα πηρα και εχω βαλει αγγελια αναζητησης για διπλα καλωδια.
Ποα ακριβως ειναι η διαφορα στον ηχο, δηλαδη τι κερδιζεις με τα διπλα που δεν στο δινει η μονη συνδεση?
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
1. Βάλε ένα κομμάτι χοντρό καλώδιο αντί για τη λάμα.

2. Με την διπλοκαλωδίωση παρακάμπτουμε το παθητικό crossover του ηχείου αν δεν κάνω λάθος. (εξαρτάται βέβαια από την εσωτερική συνδεσμολογία του ηχείου). Αν είναι έτσι, δίνουμε το πλήρες συχνοτικό φάσμα σε όλα τα μεγάφωνα, πράγμα καθόλου καλό. Αλλά για να το προτείνουν (ή έστω για να δίνουν αυτή τη δυνατότητα οι κατασκευαστές) μάλλον κάπως αλλιώς θα είναι η εσωτερική συνδεσμολογία. Εκτός αν έχει παρέμβει το marketing και πουλάνε τους διπλούς ακροδέκτες για να δημιουργήσουν εντυπώσεις.

Οι ειδικοί ας μας διαφωτίσουν...
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Μακάρι να ήταν τόσο απλό και να μπορούσαμε να παρακάμψουμε το βραχνά του παθητικού κροσόβερ τόσο ευκολα! Κροσόβερ πάντα υπάρχει, παθητικό ή ενεργό. Αν παρακαμψεις κάτι, πρέπει να το αντικαταστήσεις και κανένα καλώδιο δεν μπορεί να εκτελέσει χρέη κροσόβερ -- κάποια βέβαια, μπορούν να γίνουν equalizer.

Με τη διπλοκαλωδίωση απλώς ο κάθε συχνοτικός δρόμος (συνήθως υψηλές / χαμηλομεσαίες) τροφοδοτείται απο αφιερωμένο σ'αυτόν τον κλάδο καλώδιο. Πολλά εχουν ισχυριστεί για τα πλεονεκτήματα αυτής της μεθόδου: βελτίωση στερεοφωνικής εικόνας, πιο καθαρός ήχος («πλέον όλη η ενέργεια του καλωδίου πηγαίνει στο τουίτερ και δε βρωμίζει από το γούφερ!») κτλ. Το σίγουρο είναι ότι έτσι αυξάνεται η διατομή του καλωδίου και αυτό δεν είναι κακό.

Κοντολογίς, αν θέλει ο Μάνος να διατηρήσει την αρχική κατάσταση του ηχείου από ψυχαναγκασμό ή για διατήρηση μεταπωλητικής αξίας τότε ίσως ο βραχυκυκλωτήρας έχει καποια σημασία. Αν όχι, τότε μπορεί να κάνει αυτό που προτάθηκε παραπάνω, να τον αντικαταστήσει με κανονικό καλώδιο.
 

Μηνύματα
300
Reaction score
62
@Messenger ''Αν είναι έτσι, δίνουμε το πλήρες συχνοτικό φάσμα σε όλα τα μεγάφωνα, πράγμα καθόλου καλό."
Συμφωνώ απόλυτα, γι αυτό και δεν έχω συνδέσει τα Klipsch μου με διπλοκαλωδίωση παρόλο που το συστήνει και η Klipsch και η μάρκα του ενισχυτή μου , η Marantz. (Η Marantz λέει ότι εάν έχουμε ηχεία με διπλούς (LF kai HF) ακροδέκτες, τα συνδέουμε στα A kai B και βάζουμε τον επιλογέα ηχείων στο Α+Β ).
Εάν εκτελέσουμε αυτή τη σύνδεση κατά πόσο είναι καλό να τροφοδοτούμε με χαμηλές συχνότητες το τουίτερ και με υψηλές το γουφερ?
Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Εάν εκτελέσουμε αυτή τη σύνδεση κατά πόσο είναι καλό να τροφοδοτούμε με χαμηλές συχνότητες το τουίτερ και με υψηλές το γουφερ?
Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.
Δεν είναι ετσι.
Οταν υπάρχει δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης, υπάρχουν στο ηχείο 2 πλακέτες κροσσόβερ(για να το πω απλά)
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Δεν είναι ετσι.
Οταν υπάρχει δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης, υπάρχουν στο ηχείο 2 πλακέτες κροσσόβερ(για να το πω απλά)
Μάθαμε και κάτι λοιπόν.
Άρα στους ακροδέκτες των χαμηλομεσαίων υπάρχει φίλτρο που κόβει τις υψηλές και στους ακροδέκτες των πρίμων φίλτρο που κόβει τις χαμηλές. Απλά η είσοδος σε αυτά τα φίλτρα είναι είτε γεφυρωμένη και το σήμα έρχεται από μια έξοδο του ενισχυτή, είτε χωριστή και τα δύο σήματα έρχονται από τις δύο εξόδους του ενισχυτή (Α και Β).

Ίσως έχει νόημα λοιπόν η διπλοκαλωδίωση που την είχα απορρίψει...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
οτι και εαν κανεις ακομη και εαν συνδεσεις με βραχυκλωτηρα, μονο στις πανω μπορνες η μονο στις κατω παλι θα ακους διαφορετικα!!
ουσιαστικη διαφορα εχει στην περιπτωση που επιλεξεις να οδογησεις καθε κλαδο με διαφορετικο ενισχυτη(διπλοενισχυση) , οπως εχει επισημανθει .
εσυ αποφασιζεις τι σου αρεσει ;)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Απορία:

Σε περίπτωση που ο ενισχυτής δεν έχει δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης (δηλαδή διπλή έξοδο ηχείων), το διπλό καλώδιο ασφαλώς θα συνδέεται σε αυτόν στην ίδια έξοδο και στα ηχεία στις αντίστοιχες εισόδους καταργώντας φυσικά τους βραχυκυκλωτήρες.
Και πάλι θα υπάρχει κάποια διαφορά ή δεν αξίζει τον κόπο??

Ο τελικός μου:

http://advance-acoustic.com/fr/elements-hifi/ampli-puissance-stereo/21-x-a160
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Απορία:

Σε περίπτωση που ο ενισχυτής δεν έχει δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης (δηλαδή διπλή έξοδο ηχείων), το διπλό καλώδιο ασφαλώς θα συνδέεται σε αυτόν στην ίδια έξοδο και στα ηχεία στις αντίστοιχες εισόδους καταργώντας φυσικά τους βραχυκυκλωτήρες.
Και πάλι θα υπάρχει κάποια διαφορά ή δεν αξίζει τον κόπο??

Ο τελικός μου:

http://advance-acoustic.com/fr/elements-hifi/ampli-puissance-stereo/21-x-a160
ακριβως ετσι οπως τα λες..

για το αποτελεσμα θα πρεπει να κανεις ακραση...
[DOUBLEPOST=1445700274][/DOUBLEPOST]Manos.Avr kai alex200 εχω αν θελετε καλωδιακι για βραχυκυκλωτηρες supra 4.0
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Είναι σίγουρο ότι υπάρχει διαφορά, χωρίς να πιστεύω ότι έχει να κάνει τόσο με τον διαχωρισμό των τμημάτων του crossover, όσο με τα υλικά που χρησιμοποιούνται. Εδώ και πολύ καιρό έχω αντικαταστήσει τους βραχυκυκλωτήρες στα monitor audio ηχεία μου με Kimber 8TC. Αξιοσημείωτη διαφορά φάνηκε χρησιμοποιώντας τον κεντρικό αγωγό απο δορυφορικό καλώδιο belden καλής ποιότητας ( για να καταλάβεις τις διαφορές με τα αυτιά σου ).
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Απορία:

Σε περίπτωση που ο ενισχυτής δεν έχει δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης (δηλαδή διπλή έξοδο ηχείων), το διπλό καλώδιο ασφαλώς θα συνδέεται σε αυτόν στην ίδια έξοδο και στα ηχεία στις αντίστοιχες εισόδους καταργώντας φυσικά τους βραχυκυκλωτήρες.
Και πάλι θα υπάρχει κάποια διαφορά ή δεν αξίζει τον κόπο??

Ο τελικός μου:

http://advance-acoustic.com/fr/elements-hifi/ampli-puissance-stereo/21-x-a160
Ένας μόνο ενισχυτής stereo ΔΕΝ έχει δυνατότητα 2πλοκαλωδίωσης (απλά εφαρμόζεις το διαφημιστικό 2πλοκαλωδίωσης στα ηχεία). Αποτελεσματική 2πλοκαλωδίωση γίνεται με 2 ενισχυτές stereo (Διενίσχυση).
Ίσως το εκλαϊκευμένο με φωτογραφίες άρθρο Bi-Wire (Διπλοκαλωδίωση) – Bi-amp (Διενίσχυση) που μόλις ανέβασα ξεκαθαρίσει να καταλάβεις το γιατί….
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top