Το Σύστημα του ΜΗ την σήμερον ημέρα και έπεται συνέχεια...?


Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Δε γνωρίζω αν πρόκειται για περίπτωση ονειροπόλησης, δυσκοιλιότητας ή οτιδήποτε άλλο, πάντως εμένα μου βγάζει την αίσθηση ανθρώπου που χαίρεται τη μουσική, κλείνει τα μάτια και προσπαθεί να είναι εκεί -- αν το επιτρέπει το μηχάνημα.

Εύγε, πολύ ωραία φωτογραφία.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Εχθές το μεσημέρι μετά από αναμονή ολίγων ημερών είχα την ευκαιρία να ακούσω από κοντά το νέο ΔΑΚιον του Μ!


Παρόλο που η επίσκεψη είχε πολλά απρόοπτα, :o(χάθηκα στις γειτονιές, κόντεψα να μείνω από καύσιμα στο αυτοκίνητο, χάλασε και μια οθόνη του Μ) τελικά κάναμε την ακρόαση.


Ο Μ όπως πάντα αφιλόξενος... αυστηρός με τις κινήσεις μου στον χώρο, δεν με άφησε ούτε το control του ΔΑΚ να πιάσω.... :pΤο χειρότερο δε είναι ο χώρος που ήταν ακατάστατος και οι τοίχοι γυμνοί. (που να ακούσεις μουσική εκεί μέσα.... τσ τσ τσ) Φυσικά όσοι τον γνωρίζετε θα καταλαβαίνετε ότι αστειεύομαι. (Το τελευταίο το έγραψα για να μην με κάνει μπάνιο):drinks:
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
... για το τεκάκι δεν ακούσαμε (διαβάσαμε) τίποτις... :vinsent:
 



Μηνύματα
567
Reaction score
373
Είχα πάρει μαζί μου έναν σκληρό δίσκο τον οποίο και είχα φορτώσει με κομμάτια μαρτύρια αλλά και μη (όχι Μ:D) για να ακούσω το νέο TEACιον.

Πριν αρχίσω όμως θέλω να πω πως η από κοντά επαφή με την συσκευή δεν έχει καμία σχέση με τις φωτογραφίες. Είναι μεγαλύτερο από ότι φαίνεται στις φωτογραφίες όπως επίσης και ομορφότερο. Αποπνέει μία αίσθηση ενός πολύ καλοκατασκευασμένου προιόντος με πολύ μεγαλύτερη τιμή από την ονομαστική του. Είναι δε μία συσκευή εξοπλισμένη με όλα τα καλούδια της σύγχρονης ψηφιακής εποχής με μόνη ίσως έλλειψη την απουσία δυνατότητας αναπαραγωγής MQA που σαν φορμά ακόμα δεν έχει μπει για τα καλά στην αγορά αλλά δεν γνωρίζουμε και τι μέλη γενέσθαι.

Στα θετικά του είναι η δυνατότητα αναπαραγωγής από USB τα πάντα όλα που λέει κι ο αλέφαντος στις δειγματοληψίες αλλά και η δυνατότητα πλήρους απενεργοποίησης όλων των φίλτρων στο PCM. (DSD δεν ακούσαμε καθώς δεν με έφθασε ο χρόνος της αρμένικης βίζιτας που έκανα :D).

Η χθεσινή ήταν και η επίσημη πρώτη μου σε έκθεση συσκευής που αποκωδικοποιεί με Asahi Kashe(ρ)i και συγκεκριμένα τα 4490 VERITA. (Έχει δύο, ένα για κάθε κανάλι)

Αφού το περιεργάστηκα αρκετά έκατσα στον καναπέ όπου μάλιστα στο κέντρο ο Μ είχε τοποθετήσει κι ένα μαξιλάρι (λόγο του μικρού ύψους μου) για να είναι τα αυτιά μου καλύτερα κεντραρισμένα στους ακουστικούς άξονες των SONY!:D

Από μουσική ο Βασίλης εχθές άκουσε τα πάντα όλα. Είχα φέρει από Judas Priest και Tiamat μέχρι Juno Reactor, Rene Aubry, Prokofiev, Lars Danielson κλπ. κλπ. κλπ. Ά! Είχα φέρει και Άβατον!

Αυτό που έχω να πως κατ' αρχήν είναι πως η Dual Mono σχεδίασή του το δίνει την δυνατότητα εξαιρετικών επιδόσεων στο κομμάτι στερεοφωνικής απεικόνησης αλλά και παράθεσης των οργάνων εντός της νοητής σκηνής που στήνουν τα ηχεία μπροστά από τον ακροατή. Αναδεικνύει εξαιρετικά τα χωρικά χαρακτηριστικά της κάθε ηχογράφησης αλλά και την ατμόσφαιρα της.

Σε όλα τα ακούσματα αυτό που άρεσε πάρα πολύ είναι οι επιδόσεις στην χαμηλή αλλά και υψηλή περιοχή. Στα χαμηλά το μπάσο είχε πολύ σαφή παρουσία με πάρα πολύ καλή άρθρωση και καθόλου ασάφειες. Υπήρχε δε αρκετός παλμός αλλά και αέρας σε όλα τα χαμηλά περάσματα. Στις υψηλές ήταν πολύ αναλυτικό και πολύ καθαρό με άριστη περιγραφή ειδικά σε μεταλλικά κρουστά. Στις μεσαίες ήταν εξίσου καλό με τις φωνές σε όλες τις παραγωγές να είναι παρουσιάζονται με σαφήνεια και άριστη περιγραφικότητα αναδεικνύοντας χαρακτηριστικά όπως το γρέζι ( όχι του τόρνου:gotcha:) και τις ανάσες.

Για το τέλος έχω αφήσει αυτά που με γοήτεψαν περισσότερο. Ποια ήταν αυτά...
Δεν τα έχασε σε καμία δύσκολη παραγωγή. Ακόμα και σε μουσικά κομμάτια με πολλά όργανα όπως στο άλμπουμ των Άβατον, εξ αδοκήτω, δεν παρουσίασε καμία ασάφεια ή μπέρδεμα. Βέβαια στο τελευταίο συμβάλει και η ποιότητα των υπόλοιπων μηχανημάτων.

Η ικανότητα ανάδειξης λεπτομερειών. Ακούσαμε λεπτομέρειες σε κάποιες ηχογραφήσεις που ήταν εκεί, παρούσες σαν κομμάτι του έργου και όχι σαν στοιχείο που βγήκε στην επιφάνεια με κόπο...(Τι θέλει να πει ο ποιητής....;


Κι αυτό που πάντα με μαγεύει όταν το ακούω ή το νιώθω. Σε παρασύρει να ακούσεις μουσικής και όχι να ακούσεις πως παίζει μουσική. Βέβαια αυτό έχει να κάνει με όλο το σύστημα - χώρο.

Σε συστήματα - χώρους όπως του Βασίλη δεν πρόκειται να χαριστεί σε κακές και μέτριες ηχογραφήσεις. Δεν θα σου στερήσει το μουσικό συναίσθημα ή το Fan factor αλλά δεν θα καλύψει ποτέ κακές παραγωγές.
[DOUBLEPOST=1447686937][/DOUBLEPOST]



Έβαλε και SONY οθόνη για να ταιριάζει η οπτική απεικόνηση με την ηχητική!


 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Στιγμιότυπον από την στιγμήν της ακροάσεων εμού και του DACίδιου... (Πονηρά μυαλά!:oops:)




Ξέχασα να γράψω πως πειραματιστήκαμε αρκετά και με τα φίλτρα τα οποία είχαν επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα. Καταλήξαμε τελικά στο να τα έχουμε πλήρως απενεργοποιημένα όπως στην αρχή.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ωραίος. Μια και σε πέτυχα μερικές ερωτήσεις: Είχε "καεί" το dac-ίδιο αρκετές ώρες; Το upsampling που έχει πως τα πάει; Σαν προ το δοκιμάσατε; Βασικά εγώ έχω το προηγούμενο (501 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος) αλλά αυτό εδώ με ψήνει αρκετά λόγω τσιπακίου (διπλού)... Οπότε αν έχεις ακούσει και εκείνο μια σύγκριση θα ήταν καρα - cool :p Ελπίζω να μην σε έπρηξα...


A και το the sleeping beauty πως ακούγεται στο σύστημα καλά; :p
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Ωραίος. Μια και σε πέτυχα μερικές ερωτήσεις: Είχε "καεί" το dac-ίδιο αρκετές ώρες; Το upsampling που έχει πως τα πάει; Σαν προ το δοκιμάσατε; Βασικά εγώ έχω το προηγούμενο (501 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος) αλλά αυτό εδώ με ψήνει αρκετά λόγω τσιπακίου (διπλού)... Οπότε αν έχεις ακούσει και εκείνο μια σύγκριση θα ήταν καρα - cool :p Ελπίζω να μην σε έπρηξα...


A και το the sleeping beauty πως ακούγεται στο σύστημα καλά; :p

Σωστός!


Όχι δεν έχει γράψει πολλές ακόμα ώρες. Γι αυτό και θα ξανακάνουμε την ακρόαση. Επίσης δεν ακούσαμε με το Upsampling ενεργοποιημένο αλλά ούτε και DSD.

Όσον αφορά την συνδεσμολογία το ακούσαμε να οδηγεί τους τελικούς κατ' ευθείαν με τον δικό του προενισχυτή.

Το προηγούμενο μοντέλο δεν το έχω ακούσει.

Είχα το Wildhoney μαζί μου.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Eυχαριστώ για την απάντηση. Σαν προ "λέει τίποτα;" Και από τη στιγμή που έχεις μεγάλη γκάμα ακουσμάτων, για metal θεωρείς ότι είναι εντάξει ή λόγω αναλυτικότητας ψηλά δεν κάνει;
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Eυχαριστώ για την απάντηση. Σαν προ "λέει τίποτα;" Και από τη στιγμή που έχεις μεγάλη γκάμα ακουσμάτων, για metal θεωρείς ότι είναι εντάξει ή λόγω αναλυτικότητας ψηλά δεν κάνει;

Καλησπέρα Γιώργο.

Να σου πω την αλήθεια, δεν κάναμε κάποιο συγκριτικό με τον audionet γιατί προτίμησα να ακούσω ως ήταν με όσο πιο πολλά ακούσματα είχα μαζί μου. Σαν αποτέλεσμα αυτό που άκουσα με το TEAC να οδηγεί τους τελικούς ήταν άψογο μιλώντας πάντα με τις εμπειρίες και τα ακούσματα που έχω από τον χώρο και το σύστημα του Βασίλη. Δεν μου έλειπε ή μάλλον δεν το σύγκρινα σύγκρινα με κάτι άλλο για να μου λείψει κάτι.

Όσο για τα metal ακούσματα νομίζω ότι κανένα DAC δεν θα τσιρίξει. Αν γίνει κάτι τέτοιο μάλλον θα φταίνε άλλοι παράγοντες. Ακόμα και πιο αυστηρά DAC που έχω ακούσει όπως το banchmark στο Βασίλη ή άλλα στο σύστημά μου δεν έχουν τσιρίξει στο μέταλ. Ακούω μάλιστα συχνάέταλ μουσική. Τα πιο αυστηρά dac που έχω ακούσει συνήθως παρουσιάζουν την σκληράδα σε κάποιες ηχογραφήσεις των 80s και μετά, αλλά ως έχει σαν επιλογή του κάθε μηχανικού ή της άποψης κάποιου γκρουπ. Ενίοτε έχουν περάσει dac που απλά ήταν πιο εμφατικά υψηλά. Το dac δεν θα σου τιουνάρει το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα καθώς εμπλέκονται πολύ άλλοι παράγοντες. Χώρος, λοιπές συσκευές, matching, περιφερειακά κλπ.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δεν ξερω τι εννοεις πως "δεν θα τιουναρει" αλλα τα παπακια ειναι κομματι της αλυσιδας που σαφεστατα επηρεαζει τον ηχο. Καλυτερα, χειροτερα, whateva... σιγουρα ομως "ακουγεται".
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Δεν ξερω τι εννοεις πως "δεν θα τιουναρει" αλλα τα παπακια ειναι κομματι της αλυσιδας που σαφεστατα επηρεαζει τον ηχο. Καλυτερα, χειροτερα, whateva... σιγουρα ομως "ακουγεται".
Τα παπάκια τι είναι;

Όσο για το αν ακούγεται συμφωνώ ως ένα βαθμό. Αλλά αν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα σε έναν χώρο - σύστημα δεν τα λύνεις με ένα dac.
[DOUBLEPOST=1447702238][/DOUBLEPOST]Όλα ακούγονται όπως λέει ένας φίλος. Ακόμα και η μύγα που πετάει.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
παπάκι -> duck -> dac

:p


Καλά προφανώς και δεν θα διορθώσεις το χώρο με dac.... :drinks:
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Σύντομα θα ολοκληρώσω τις ακροάσεις... και θα γράψω κάποια δικά μου σχόλια / εντυπώσεις...
σχετικά (με άλλα ντάκ) και με ότι έχω ακούσει μέχρι σήμερα στο σύστημά μου - χώρο μου...;)
 


Μηνύματα
567
Reaction score
373
Θα ξαναπεράσω κι εγώ γιατί η τελευταία φορά δεν με έφτασε. ;)

Έχουμε αφήσει εκκρεμότητα το DSD, τα φίλτρα του DSD, το oversampling και την ακρόαση σαν σκέτο DAC. :D

 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Σύντομα θα ολοκληρώσω τις ακροάσεις... και θα γράψω κάποια δικά μου σχόλια / εντυπώσεις...
σχετικά (με άλλα ντάκ) και με ότι έχω ακούσει μέχρι σήμερα στο σύστημά μου - χώρο μου...;)
Bασίλη παρατήρησες καμιά διαφορά στην απόδοση όταν παίζει balanced? (εκτός από την ένταση βέβαια)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.560
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top