Sony 60" σκια στη κατω γωνια

Μηνύματα
8
Reaction score
3
H τv εχει ακομα 1 χρονο εγγυηση αγορας (KDL-60W605B)

Υπαρχει μια σκια/θαμπομα/μαυριλα στη κατω γωνια.

Ειναι ορατο σε ανοιχτα φοντα μονο...(σε σκουρα δεν το βλεπεις)...

Τι ειναι αυτο ? Dead pixels δεν νομιζω κατι με backlight μου κανει...

Στο service μου ειπαν να δοκιμασω factory reset πρωτα....
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Είναι backlight bleed ή κάτι τέτοιο, δεν το έκανε απο την αρχή; Κι απ' την άλλη πλευρά έχει.

Με reset δε φτιάχνουν αυτά προφανώς...
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Στη αριστερη πλευρα δεν φαινεται καν στην πραξη, οποτε δεν με πειραζει...μονο ετσι σε φουλ white...

Δεν το χα προσεξει, δεν νομιζω , η δεξια πλευρα καπως φαινεται...

Back light Bleed μαυρο σε ασπρο φοντο ? (ηξερα για το αντιθετο).. or Black Mura Region ?

Φτιανχεται αυτο ? Να ζητησω αλλαγη ?
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Απίθανο να την αλλάξουν.

Mura είναι το clouding.

Είναι σωστά ρυθμισμένη η φωτεινότητα και η αντίθεση; Είναι απενεργοποιημένα τα "βελτιωτικά" της εικόνας; Είναι πολύ πιθανό να μη φαίνεται το bleed αν ρυθμιστεί σωστά.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
thx, θα τα κοιταξω βραδακι και θα το ριξω και ενα reset πρωτα, να δουμε αν κανουμε τιποτα ....

επισκευαζεται αυτο αν δεν ? απο οτι καταλαβα δεν ειναι θεμα πανελ αλλα πλαισιου backlight ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Κάτι τέτοιο, οι περισσότερες edge lit LCD το έχουν σε κάποιο βαθμό, απλά με τα LED παράγινε το κακό.
Δεν γνωρίζω αν επισκευάζεται, αν κι ένας μερακλής μάστορας πιστεύω πως θα έβρισκε λύση. Πού θα τον βρεις όμως αν υπάρχει;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο θεμα ιονισμου mura type2 η να φτιαχνει με πιεσμα η κατι παγωμενο πανω για λιγο που διαβασα η μουφες και ειναι σιγουρο bleeding les?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Τι να σου πω, βάλε παγάκια. :D

Στα μαύρα δεν φωτίζεται παραπάνω η γωνία; Βγάλε μιά φωτό με μαύρο φόντο.
 
Last edited:

Μηνύματα
8
Reaction score
3
oxi σε μαυρο ειναι ολα τελεια !!. ΔΕΝ υπαρχει bleeding η καποια διαφορα..

Με φουλ μαυρο φοντο φυσαει, μια χαρα ολα !!! μονο σε ανοιχτοχρωμα βλεπεις καπως αυτη τη σκια (σαν λεκε) στη γωνια, για αυτο και το εβαλα σε ασπρο που δειχνει πιο εντονα...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Κατέβασε το contrast, πού είναι τώρα;
Μήπως έχεις επιλέξει κανένα game mode;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
μπα τα κανα ολα, factory reset, εβγαλα βελτιστοποιησεις, back color correction κλπ, γιοκ

και με το contrast στο 95 ηταν , και στο 100 και στο 0 γιοκ...

ειναι σαν ενα λεκε μια θαμπαδα/σκια μεσα στο πανελ (κα , αν δεν ειναι ασπρο/κοκκινο η πολυ ανοιχτο το φοντο δεν το πολυβλεπεις να ασχοληθεις...)

ειναι μονιμο...θα παρω service καποια στιγμη στο μελλιν να το δουνε και θα σας πω...

Επισης αν ξερει καποιος το MotionFlow to βγαζω για Digea και USB 1080p mkv movies.
H 60αρα εχει full Motion flow σαν τις W8 νομιζω και εχει πολλες επιλογες :

Standard, Smooth, Clear, Clear-Plus, Impulse, True Cinema...
 
Last edited:

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Τελικα παιδια μου την αλλαξε η σονυ, τσινισανε ελαχιστα αλλα επεμινα (επειδη ηταν κατω γωνια και δεν το πιανε το ματι ευκολα ενω αν ηταν στο κεντρο θα ηταν ευκολοτερο να την αλλαξουν, αλλα μου την αλλαξαν μονοι τους τελικα, πολυ καλο service...

H κανουργια [η refurbished δεν ξερω] (για καινουργια μου κανει), ειναι τζαμι, εχει production date April 2015, ενω η παλια ηταν Jun14.

Running Hours =1
Boot Count =4
Panel Hours=1

+2 Years Νεα Εγγυηση !
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top