Το ιδιωτικό μου cinema


Μηνύματα
357
Reaction score
290
Μπορει παντως να κρεμεται απο τον πισω τοιχο με βαση σε Γ.
Και δεν θα βλεπεις και καλωδια με την ψευδοροφη .
View attachment 52299
Δεν μου πάει η καρδιά να ανοίγω τρύπες σε φρέσκους τοίχους . Πάντως είναι ιδανική η ιδέα σου δεν το συζητώ , ειδικά στο θέμα των καλωδίων.
 

Μηνύματα
603
Reaction score
1.375
Καλεs χειμωνιατικεs βραδιεs,εχουμε το ιδιο sub,αν κρινω απο τη θεση του προβολεα πρεπει να εισαι βραχυσωμοs ωs προs το υψοs .φανταζομαι δεν ειναι ενοχλητικοs ο ηχοs του ανεμιστηρα στα ησυχα διαστηματα των ταινιων. Αξιοs.........
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Καλεs χειμωνιατικεs βραδιεs,εχουμε το ιδιο sub,αν κρινω απο τη θεση του προβολεα πρεπει να εισαι βραχυσωμοs ωs προs το υψοs .φανταζομαι δεν ειναι ενοχλητικοs ο ηχοs του ανεμιστηρα στα ησυχα διαστηματα των ταινιων. Αξιοs.........
Kαι όμως, 1.86 είμαι :p, απλά έχει ρυθμιστεί με τέτοιο τρόπο το ύψος της βάσης και η θέση της αλλά και το ύψος της οθόνης που δεν χρειάζεται να ακουμπάω πίσω καναπέ. Και μπροστά να σκύβω όσο θέλω δεν φαίνεται καθόλου η σκιά μου στην οθόνη. Ο ανεμιστήρας ακούγεται μεν αλλά ελαχιστότατα σε πολύ χαμηλές βαθμίδες του ενισχυτή όταν δεν θέλω να ξυπνήσω το παιδί.
Αλλά και πάλι αναλογικά με το ότι βρίσκεται ακριβώς από πάνω μου.. είναι εξαιρετικός και καθόλου ενοχλητικός.

To sub όντως πολύ vfm.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ο ανεμιστήρας ακούγεται μεν αλλά ελαχιστότατα σε πολύ χαμηλές βαθμίδες του ενισχυτή όταν δεν θέλω να ξυπνήσω το παιδί.
Αλήθεια, το έχεις ξυπνήσει ποτε;

Τα παιδία είναι πολυ ανθεκτικά, ΕΦΟΣΟΝ κοιμουνται, στον ήχο. Δοκιμασμένα πράγματα. Να βαράω reference, να αισθάνονται το sub στον 4ο και τα παιδιά να κοιμούνται σαν πουλάκια στο κρεββάτι τους.

Οι γυναίκες μας έχουν ευαισθησία, όχι τα παιδιά!
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Αλήθεια, το έχεις ξυπνήσει ποτε;

Τα παιδία είναι πολυ ανθεκτικά, ΕΦΟΣΟΝ κοιμουνται, στον ήχο. Δοκιμασμένα πράγματα. Να βαράω reference, να αισθάνονται το sub στον 4ο και τα παιδιά να κοιμούνται σαν πουλάκια στο κρεββάτι τους.

Οι γυναίκες μας έχουν ευαισθησία, όχι τα παιδιά!
Σε ταινίες η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προλάβει και πολλά, δεν έχουμε χρόνο με τη Βάσω πλέον να βλέπουμε το βράδυ στο σαλόνι και παίζει πλέον υπνοδωμάτιο σειρές-ταινίες. Το παιδί είναι και "φρέσκο" 2,5 μηνών! Ότι κοιμάται κοιμάται καλά το βράδυ παρόλο που παίζει και η τηλεόραση στο υπνοδωμάτιο που είμαστε όλοι μαζί, δεν ξέρω, ίσως δειλά δειλά να ανεβάζω ένταση και στο σαλόνι, όχι τπτ άλλο φοβάμαι αν ανεβάσω τον ήχο μην αρχίσει να κλαίει και δεν το ακούσουμε εκείνη τη στιγμή! Είναι νωρίς ακόμα και πρέπει να έχουμε το νου μας οπότε κρατάω τα ντεσιμπέλ για αργότερα πάλι.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ααα, εντάξει, όντως ειναι μικρο για τέτοια!. Κάτσε να μάθει να κοιμάται σερί το βράδυ να είστε κι εσεις πιο χαλαροι και ανεβάζεις μετα τις εντάσεις! Αντέ καλοριζικο το μικρο σας!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Να σας ζήσει !
Εγω πάλι προτείνω να βάλετε απο τώρα το μωρό στο δωμάτιο του ώστε αργότερα να μην έχετε πρόβλημα.
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Nα ρωτήσω τους ατμίζοντες και μη... Εντελώς υποθετικά βέβαια!!!

Δείτε λίγο στο post 29- 30 το χώρο μου και πείτε μου σε περίπτωση πχ που θέλω στα υπάρχοντα 5.1 που έχω να βάλω 2 επιπλέον ηχεία Atmos. Όσον αφορά την τοποθέτηση θα μπορούσαν να μπουν ακριβώς πάνω από το πανί και δεξιά αριστερά τον front left right? Δυστυχώς έχω μόνο ένα πλαϊνό τοίχο για τοποθέτηση. Υπάρχει άλλη εναλλακτική?

Και επίσης ΠΑΛΙ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ λέμε....

http://www.uk.onkyo.com/en/products/skh-410-118692.html
http://www.uk.onkyo.com/en/products/tx-sr444-123741.html
Tα ηχεία αυτά έχουν την δυνατότητα να κρεμαστούν και να πάρουν κλίση?
Με ένα τέτοιο σετάκι θα είμαι ευχαριστημένος για ξεκίνημα Atmos?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.657
Υποθετικά πάντα, αν δεν μπορείς να τα βάλεις απο πάνω ή έστω στους πλαϊνούς τοίχους, θα πρέπει να μπουν ή χαμηλότερα απο εκεί που λες στραμμένα προς το ταβάνι ή επάνω στα main με τον ίδιο τρόπο.
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
H αλήθεια είναι ότι γίνεται μία μάχη μεταξύ της επιθυμίας και του οικονομικού μου σφιξίματος αυτή την περίοδο. Αλλά επειδή ξέρω το ιστορικό σε όλες τις προηγούμενες μάχες τους..

Zizik όταν λες απο πάνω εννοείς ταβάνι ή εκεί που προτείνω εγώ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.657
Ταβάνι, είναι το 100%. Οι 80% επιλογές απόδοσης είναι ψηλά στους πλαϊνούς τοίχους ή στο πλάι της οθόνης στραμμένα προς τα πάνω, και 50-60% είναι επάνω στα main με ειδικά ηχεία μικρής διασποράς.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.552
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top