προταση για φθηνο 4κινητο

Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
ψαχνω ενα φθηνο 4κινητο που θα κινειται για 2-3000 χλμ καθε χρονο.
αρκετα απο αυτα θα γινουν σε αγροτικο δικτυο ενιοτε παρατημενο καθοτι τα κλασσικα pickup δεν δυσανασχετουν και κανεις δεν διαμαρτυρεται.

το cx7 μου ειναι οσο ψηλο χρειαζεται για να περασει απο κει οποτε οτιδηποτε ψηλοτερο ειναι αρκετο.

περιορισμοι
εως 5000 ευρω
εως 1800 κυβικα
μετα το 2000 πρωτη κυκλοφορια
χωρους για φορτωμα (ελιες κλπ)

εκει που θα παει εξουιδοτημενα κλπ δεν παιζουν οποτε αν χρειαστει θα παει σε ενα τυπικο συνεργειο που τα κανει ολα.

εχω δει μεχρι στιγμης
α) renault kangoo 4x4 1.6. ειναι σχεδον ιδανικο γιατι εχει χωρους σαν μικρο φορτηγακι αλλα γενικα πασχουν στο πισω διαφορικο και αυτα που ειναι ενταξει εχουν πανω απο 5000
β) mitsubishi pajero pinin 5θυρο. το 3θυρο αποκλειεται λογω χωρων.
γ) suzuki vitara/grand vitara 5θυρα (παλι τα 3θυρα εκτος λογω χωρων)
δ) honda hrv 5θυρο (ως ανω)
ε) land rover freelander. γενικα το μεγαλυτερο ολων αλλα με αρχαιο μοτερ και κακη φημη (ζημιες και κοστος επισκευης). ωστοσο εχει πολλα στα 4500 και κατω.

σχολιαστε ελευθερα
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
αν δηλώνεις έστω και 100 ευρώ εισόδημα από καλλιέργειες π.χ. ελιές, τότε μπορείς να πάρεις αγροτικό στο όνομα σου, στα λεφτά που θες βρίσκεις μτχ nissan, toyota, πάρε ότι κυκλοφορεί πιο πολύ στην περιοχή οπότε οι μηχανικοί θα ξέρουν να το σκαλίζουν και έχεις πραγματικό εργαλείο.
από όσα λες μόνο το vitara μπορεί να αντεπεξέλθει σε δύσκολες συνθήκες λόγω πραγματικής τετρακίνησης και με "αργό"...αλλά δεν έχει μεγάλους χώρους που θες για φόρτωμα, δύσκολα θα βρεις πετρελαίο, βενζίνη καίει τον άμπακο και ως ΙΧ θα έχεις τέλη και ασφάλειες αντίστοιχα, ενώ με το αγροτικό θα είσαι ο βασιλιάς του κάμπου :D
 

Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
η καταναλωση μου ειναι αδιάφορη. το αυτοκινητο θα γραφει το πολυ 3000χλμ το χρονο (και πολλα είπα).
αυτό με τα 100 ευρώ έχει περιορισμούς στο εισόδημα , θυμάμαι οτι όταν το έψαξα έφαγα πόρτα.

το φόρτωμα δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ , πόσες ελιές να μαζέψεις σε μία μέρα ? για το ελαιοτριβείο που θα είναι περισσότερες τις πάς σε δόσεις η καβατζάρεις ένα τρέιλερ του τονους και τέλος.
αλλά σίγουρα δε μας κάνει 3θυρο απο τα παραπάνω.
να σκεφτείς αυτη τη δουλειά την κάνει τώρα ένα omega A του 88 απλά στο φόρτωμα βρίσκει κάτω λόγω ύψους και μήκους (το cx7 δεν βρίσκει αλλά δεν το φορτώνω ελιές - έχει και μια πρωτη που τελειώνει στα 75 χαω οπότε απλά δεν κάνει για εκτός δρόμου)

επίσης σκέφτηκα και subaru impreza 1.6 wagon αλλά με προσθήκες για ψήλωμα τουλάχιστον 5εκ.

επίσης τα πραγματικά pickup δεν έχουν μόνο 5000 (4κίνητα και μετά το 2000) καθότι έχουν ζήτηση.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Νομίζω πως για τη χρήση που το θέλεις το Vitara είναι μονόδρομος από κάθε άποψη, αλλά όντως υστερεί σε χώρους.
 



Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
2.7 και πανω απο 5000 οποτε ακυρο (οπως και οι πετσετες στα καθισματα)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Fiat Panda 4x4, μικρο στο μάτι μεγάλο στο...
Για φόρτωμα ρίχνεις το πίσω κάθισμα.
Αν χιονίζει δε στην περιοχή που ενδιαφέρεσαι θα πάθεις πλάκα με τις δυνατότητες του
Αν δεν σε κάλυψα πάρε ...
Hummer:D
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Τα Panda ήταν ωραία τετρακίνητα, αλλά σέρνονται τελείως και είναι μικρά.
Όχι Subaru για τέτοιες δουλειές.
Για τα Land ελπίζω να κάνεις πλάκα, ούτε αν σου δώσουν 5.000€ μην πάρεις. :D
HRV είχα για 15 χρόνια και είναι εκπληκτικό σε ποιότητα και σκυλί, αλλά χωρίς winter λάστιχα δεν είναι 4x4. Για καμιά μέτρια ανηφόρα με χιόνι μόνο έκανε με κανονικούτσικα λάστιχα.
Ένα Vitara θα είναι προφανώς άριστο για τη δουλειά, αλλά προσωπικά δε μου λένε.
 




Μηνύματα
427
Reaction score
425
Αν είναι να πάρεις τρειλερ γιατι δεν παίρνεις το JIMMNY, 135ευρω σήμα, σκυλί με το αργο διαφορικό, σέρνει άνετα πολλά κιλά ελιές.
Δεν κάνω πλάκα εγω το έκανα ακριβώς έτσι πριν 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αλλοιώς ψάξε Vitara. Στην δουλειά χρησιμοποιώ Pajero,CRV,HRV,Nissan Xtrail, jeep cherokee,Vitara, Samurai. Ολα εκτός απο τα Suzuki είναι για κλάματα για τον ένα η τον άλλο λόγο.
 

Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
εχεις ενα δικιο αλλα ενα πραγμα δεν αντεχω , την γκρινια
αυτη θα προελθει οταν θα το παρει ο πατερας μου θα το βρει μικρο και θα αρχισει " τι το πηραμε αυτο, μια χαρα ηταν το ωμεγα , χωραγε εκανε κλπ και με αυτον τον κουβα κλπ κλπ κλπ"

οποτε terios/jimny/3θυρα πανε εκδρομη (για την ψυχικη μας υγεια)
το lada παλι λογω προτερας εμπειριας απορριπτεται.

επισης κανω ενα σκοντο στη τιμη για να παρω κατι κοντα στην 10ετια , καθως στο χωριο που θα παει δε θα ξαναδει συνεργειο ποτε (λαδια στο γκαραζ κλπ)
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
παρε ενα DAIHATSU TERIOS που ειναι γερο αμαξι δεν χαλαει και σε παει παντου.Αν πεσουνε τα πισω καθισματα εχει μπολικο αερα να βαλεις και μια μικρη αγελαδα μεσα.
 

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΤΕΡΙΟΣ ΘΑΤΑΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΑΠ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΤΡΕΗΛΕΡ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΝΤΑΙΧΑΤΣΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ

ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΣΚΡΑΠ.

ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΑΖΝΤΑ, ΤΟΥΟΤΑ ΚΑΙ ΧΟΝΤΑ. (ΟΧΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.532
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top