Yamaha Aventage


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
20151007_213634_20151007214816827~01.jpg

Παιδιά το ηχείο που πήρα για surround back θα μπει εδώ που είναι ακριβώς πάνω από το κεφάλι μου.

Να το βιδωσω στο κουρτινόξυλο να κοιτάζει προς τον εμπρός τοίχο ή στο ταβάνι να κοιτάζει προς τα κάτω?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
βγαλε μια ποιο ολοκληρωμενη φωτο αν θελεις...ολη την πανω-πισω αποψη
[DOUBLEPOST=1444244565][/DOUBLEPOST]
εγω παιδια χθες παρελαβα τον rxa 2050 και μπορω να πω οτι ειμαι μεχρι στιγμης παρα πολυ ικανοποιημενος. το στησιμο ειναι σε 5.1 αυτη τη στιγμη και αυριο θα κανω αποπειρα για 5.1.2 να δουμε τι λεει και εν καιρω 5.1.4. απο αποψη ποιοτητας ηχου στην μουσικη μονο θετικα λογια εχω να πω αν και ειναι νωρις ακομα. εχουν περασει απο τα χερια μου διαφοροι πολυκαναλοι ενισχυτες και μπορω να πω οτι αυτος μαλλον θα γινει ο αγαπημενος μου. αν και ο sony str db 940 με φροντισε πολυ καλα για 12 χρονια φαινεται πως η σειρα aventage της yamaha ειναι αρκετα αξιολογη. σε συντομο τεστ που εκανα χθες σε 5.1 στην ταινια oblivion μπορω να πω πως εντυπωσιαστηκα απο την αποδοση του ενισχυτη .τωρα γνωμη μου ειναι καποιος που ενδιαφερεται για τον 1050 να κανει μια μικρη υπερβαση και να παει στον 2050 δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη. Και προφνανως οποιος μπορει να κανει μια λιγο μεγαλυτερη υπερβαση (τυπου 600-700€) να παει στον κορυφαιο της σειρας 3050.
μετα απο το σονυ....ολα θα σου μοιαζανε φεραρι φιλε μου...

καλοταξιδος ο γιαμαχας...!!!
 

Μηνύματα
15
Reaction score
8
βγαλε μια ποιο ολοκληρωμενη φωτο αν θελεις...ολη την πανω-πισω αποψη
[DOUBLEPOST=1444244565][/DOUBLEPOST]
μετα απο το σονυ....ολα θα σου μοιαζανε φεραρι φιλε μου...

καλοταξιδος ο γιαμαχας...!!!
σε ευχαριστω πολυ!!ηδη τον απολαμβανω!!!και ομως ο συγκεκριμενος sony ηταν απο τους πολυ αξιολογους ραδιοενισχυτες απο τις εποχες που οι πεντακαναλοι ζυγιζαν πολλα κιλα και η ποιοτητα των υλικων ηταν αριστη...δεν γινεται να μην τον πενεψω βλεπεις 12 χρονια ηταν αυτα..τωρα απολαμβανω transformes σε 5.1.2 dsu. πολυ πολυ χαρουμενος με το αποτελεσμα!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Παιδιά το ηχείο που πήρα για surround back θα μπει εδώ που είναι ακριβώς πάνω από το κεφάλι μου.

Να το βιδωσω στο κουρτινόξυλο να κοιτάζει προς τον εμπρός τοίχο ή στο ταβάνι να κοιτάζει προς τα κάτω?
Αν κατευθύνεται προς τον εμπρός τοίχο θα ακούει η TV καλά. ;)

Με ένα SB παίζουν οι Yamaha; Έχω Yamaha με 7.2 και δεν έχω ασχοληθεί, ο Pioneer που είχα πριν όμως σίγουρα δεν έπαιζε τα HD με ένα SB.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
8
View attachment 52213
Παιδιά το ηχείο που πήρα για surround back θα μπει εδώ που είναι ακριβώς πάνω από το κεφάλι μου.

Να το βιδωσω στο κουρτινόξυλο να κοιτάζει προς τον εμπρός τοίχο ή στο ταβάνι να κοιτάζει προς τα κάτω?
θα ελεγα προς τα κατω ετσι το εκανα και εγω
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Παιδιά μπήκαν όλα στη θέση τους το ΣΚ!

Τα triangle είναι μεταλλικά και πολύ μεγαλύτερα από οτι δείχναν οι φωτογραφίες και τοποθετήθηκαν χωρίς πολύ σκέψη και χωρίς μερεμέτια μέσα σε πέντε λεπτά στο κάδρο της κουρτίνας στις δυο γωνίες και η επιλογή με δικαίωσε!

Πάμε στα του ήχου.

Η ισοστάθμιση κράτησε το πολύ 3 λεπτά όλα αναγνωρίστηκαν κανονικά και το μόνο που πείραξα ηταν τα presence που τα αναγνώρισε σαν large και τα έκοψα λίγο χαμηλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Επηρεασμένος λοιπών απο το φίλο που έγραψε παραπάνω οτι υπάρχει θέμα με την ισοστάθμιση και πάντα την παρακάμπτει σε throw ξεκίνησα τις ακροάσεις έτσι και ήταν μεγάλη απογοήτευση.

Ο ήχος ήταν θαμπός και κουραστικός.

Ετσι λοιπών με βαριά καρδιά και χωρίς να περιμένω πολλά άλλαξα τη ρύθμιση σε flat και........

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ!!!!

Ο ήχος απίστευτος χωρίς να υπολείπεται πουθενά και το δέσιμο στα κανάλια άψογο!
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Να εξηγήσω λίγο πριν προχωρήσω γιατί είπα οτι με δικαίωσε η τοποθέτηση των δορυφόρων με τον τρόπο που προτείνει η yamaha.

Ο λόγος είναι το dialog lift πού είναι σε όλες τις ταινίες που δοκίμασα απο απολαυστικό εως εθιστηκό!!

Στο fellowship of the ring οι διάλογοι καθηλωτικοί και η αίσθηση γενικά πολύ παραπάνω απο αυτά που περίμενα.

Στο inside man που έχει την μουσική στην αρχή μια απο τα ίδια ¨αέρας¨ και ξεκούραστη αίσθηση σε όλες τις εντάσεις.

Σε pure direct δεν μου άρεσε σε καμία περίπτωση παρα μόνο στη μουσική που είναι αξιοπρεπέστατος για την κατηγορία που κινείται και οχι μόνο αλλά σε καμία περίπτωση δεν στέκεται στο σύστημα μου δίπλα στον aragon ή στον παθητικό μου.

Ισως σε πιο μέτρια setup να "στέκεται" καλύτερα!

Ετσι επιστράτευσα τον 5,1 παθητικό μου που έχει δυο εισόδους και την asus xonar για "σοβαρες" δικάναλες ακροάσεις!
[DOUBLEPOST=1444636659][/DOUBLEPOST]
Βλέπω μηχάνημα πάνω στον ενισχυτή; >:(
Σαν προ δουλεύει δεν παθαίνει η υγεία του!
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Μου άρεσε τόσο πολύ το αποτέλεσμα στο flat που δεν μπήκα καν στη διαδικασία να δω τι γίνεται σε manual mode.

Η μόνη ένσταση που έχω που εμένα δεν με ενοχλεί αλλά σε κάποιους μπορεί να λείψει είναι πως ελλείψει sub δεν βλέπω τα front (10' atc) να κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά σαν να μην κάνει mix το lfe με τα front.

Δεν βρήκα και κάποια εμφανή ρύθμιση,μάλλον πάμε σε manual mode απο εκεί και πέρα.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
για ηχεια ατμος , μιλαμε για τα ποιο απομακρισμενα ηχεια ειδικα οταν αυτα δημιουργουν ηχητικο επιπεδο μεσω ανακλασης , οποτε ηψηλη ευαισθησια και καλη διασπορα, πολυ φοβαμαι ριμπον με τιποτε , ασε που ριμπον δε θα επελεγα ουτε σε αλλα σημεια σε μια hc εγκατασταση... ασ λενε οι χρυσαυτιαδες οτι κανουν τα καλυτερα...
Καταρχήν αναφέρομαι σε in-ceiling εγκατασταση και όχι πάνω απο το front.

Disclaimer: Δεν έχω εμπειρία από ηχέια ιδιαίτερη, οποτε δεν ξερω τις διαφορες των twitter και τις ακουστικές τους ιδιοτητες.
Εγω αυτο το review διαβασα και μου κινησε το ενδιαφέρον, μιας και πωλουνται τα εν λόγω ηχεία και στην Ελλάδα.

http://www.avsforum.com/goldenear-ultimate-invisa-lifestyle-atmos-system-experience/

Κι επειδη αν βάλω Atmos θα είναι in-ceiling, με αυτα που διάβασα, πειστηκα να σας πω την αληθεια. Αν εχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ηχείο για ταβάνι, μεσα ειμαι (αν και πρέπει να πάμε σε αλλο thread!)

@Mitsy Αν δεν κάνω λάθος, αν συνδέσεις ένα ηχείο μόνο στο Surr.Back Left, τότε όντως παίζει 6.1. Discrete και όχι, αναλόγως του mix.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Να εξηγήσω λίγο πριν προχωρήσω γιατί είπα οτι με δικαίωσε η τοποθέτηση των δορυφόρων με τον τρόπο που προτείνει η yamaha.

Ο λόγος είναι το dialog lift πού είναι σε όλες τις ταινίες που δοκίμασα απο απολαυστικό εως εθιστηκό!!
τον εχω φαει να παρει αλλα δυο focal η να καταργησει τα πισω για μια δοκιμη αλλα δεν...
....στραβοξυλο παιδι μου..:whistling:

:D
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Kostas Kefalas said:
τον εχω φαει να παρει αλλα δυο focal η να καταργησει τα πισω για μια δοκιμη αλλα δεν...
....στραβοξυλο παιδι μου..:whistling:

:D
Δεν γυρνάς πίσω από αυτή την "πληρότητα" είναι απίστευτη αίσθηση!
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Βλέπω ένα copy settings στις ρυθμίσεις.

Ξέρει κανείς αν τις περνάει στο manual mode και να ξεκινήσω απο εκεί?

Γιατι απο το μηδέν δεν παίζει.....
 





Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.994
Reaction score
8.045
Όμορφο το σύστημά σου Κώστα.
Βλέπω τελικούς ή κάνω λάθος?
Επίσης έχεις pro ή όλα τα διαχειρίζεται ο yamaha?

Στο σύστημά μου υπάρχει και pro εκτός του 767 μου.
Συγκρίνοντας (Μουσικά αρχεία) την απόδοση του 767 σε σύγκριση με αυτήν του pro, πιο κοντά έρχεται φυσικά η επιλογή direct και επιμένω σε επιλογή eq την throw.
Πιστεύω ότι και με το δικό σου μηχάνημα θα συμβαίνει το ίδιο (μιλάμε πάντα για stereo επιλογή), απλώς συμβαίνει το εξής:
Άλλο φυσικός ήχος, και άλλο εντυπωσιακός (με λίγα λόγια μπορεί να σε εντυπωσιάζει αυτό που ακούς, όμως ίσως ξεφεύγει από την πραγματική εγγραφή - κάτι σαν τα επί πλέον μπάσα ή πρίμα που προσθέτουμε κλπ).
Πχ έχεις ακούσει βιολί σε φυσικό περιβάλλον να παίζει solo? Οξύς ήχος και ίσως κάποιες στιγμές και ενοχλητικός.
Στις παραπάνω επιλογές, θα τον ακούσεις έτσι, όσο βέβαια μπορεί ο yamaha να φέρει τον ήχο πιο κοντά.

Επιλογή flat ή front επιλέγουμε σε πολυκάναλη ακρόαση και όταν τα ηχεία είναι διαφορετικά μεταξύ τους.
Στην δεύτερη δε περίπτωση (front) προσπαθεί το μηχάνημα να προσομοιάσει τα υπόλοιπα ηχεία με τα front (κύρια).
 
Last edited:


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top