Ποδήλατο


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Απαράδεκτος! If you can't find the time, MAKE the time!

Y.Γ.: Καλές προπονήσεις εύχομαι!:thumbsup:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Απαράδεκτος! If you can't find the time, MAKE the time!

Y.Γ.: Καλές προπονήσεις εύχομαι!:thumbsup:
Ήρθε νωρίτερα απ' ό,τι το περίμενα και δεν έχω ετοιμάσει το χώρο που θα το έχω (σε "γωνιά" στο σαλόνι). Θέλω να έχει πρόσβαση και στο PC, εκτός από το iPad που θα υπάρχει στο τιμόνι στην κατάλληλη βάση που μόλις μου ήρθε, για να συγκρίνω τι βολεύει καλύτερα (μέγεθος οθόνης/ επεξεργαστική ισχύς). Επίσης πρέπει να μπει ο απαραίτητος ανεμιστήρας εδάφους κάπου μπροστά πλάι και να τοποθετηθεί το κατάλληλο υπόστρωμα (δεν έχει αγοραστεί) από κάτω από το turbo trainer.

Μετά αρχίζει το test drive με όλα τα διαθέσιμα software της αγοράς. :D
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Είχα γράψει πολύ παλιότερα ότι αν δεν είχε μπει η τεχνολογία στην ποδηλασία, μάλλον δεν θα ξανάρχιζα.
Τώρα σκέφτομαι πως αν υπήρχε η τρέχουσα τεχνολογία τότε που έκανα πρωταθλητισμό, μάλλον δεν θα είχα σταματήσει ποτέ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Βρήκα (στο internet) και το πρώτο bike computer που είχα. Ήμουν από τους πρώτους στην Ελλάδα που είχαν βάλει computer. Το έβλεπα και νόμιζα ότι ήμουν σε πιλοτήριο! :D Ήταν 1982-83...

16135804_1_x.jpg
DSCF1813[2].jpg
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Βρε θηρίο, κρατάς και το κουτί του;!!:geek:
Όχι, βρε συ, έγραψα "στο internet". :D

Όμως... δεν είναι απίθανο να υπάρχει ακόμα σε κάποια αποθήκη. Εδώ βρήκα το κουτί του Atari που είχα αγοράσει το 1979. :o

Το Cateye υπάρχει ακόμα πάνω στο Benotto, το τελευταίο ποδήλατο που είχα στα αγωνιστικά μου χρόνια. Θα το βγάλω φωτογραφία όταν πάω στην αποθήκη.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ένα ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα χαζεύοντας στο internet.
Τίποτα το φοβερό ή κάτι καινούργιο για κάποιον που ασχολείται σε βάθος με την ποδηλασία...απλά βρήκα το τελευταίο του κομμάτι αρκετά χρήσιμο όταν δεν έχει κάποιος την δυνατότητα να ποδηλατεί για 2-3 ώρες στην κάθε βόλτα...( δλδ εγώ που βγαίνω κάτι πρωινά αξημέρωτα και μετά πρέπει να πάω στην δουλειά!!! :headbang: )
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Το Νοέμβριο προβλέπεται να "δώσω πόνο" πάνω στο ποδήλατο.

Για αρχή, αποφάσισα να συμμετάσχω ξανά στο Tour of Limassol (08/11/2015). Ξέρω, τον περασμένο Νοέμβριο που συμμετείχα για πρώτη φορά, είχα πει ότι δεν είχα σκοπό να το κάνω ξανά, αλλά από ότι φαίνεται, δεν μπορώ να αντισταθώ στην πρόκληση!:D

Στη συνέχεια, στις 21/11/2015, θα διοργανωθεί μια φιλανθρωπική ποδηλασία για την ενίσχυση ενός ιδρύματος για πρόωρα νεογέννητα. Η διαδρομή θα ξεκινήσει από τη Λεμεσό και θα καταλήξει στο νοσοκομείο Παίδων της Λευκωσίας - απόσταση λίγο μεγαλύτερη από 80χλμ.

Γενικά, θεωρώ ότι είμαι σε καλύτερη κατάσταση (από πλευράς εμπειρίας και φυσικής κατάστασης) από ότι την ίδια περίοδο του προηγούμενου έτους, οπότε προσβλέπω στο να διατηρήσω αυτήν την κατάσταση για να ανταποκριθώ στις ποδηλασίες που έρχονται!

@gbeg: Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, ευχαριστούμε!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Ένα ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα χαζεύοντας στο internet.
Τίποτα το φοβερό ή κάτι καινούργιο για κάποιον που ασχολείται σε βάθος με την ποδηλασία...απλά βρήκα το τελευταίο του κομμάτι αρκετά χρήσιμο όταν δεν έχει κάποιος την δυνατότητα να ποδηλατεί για 2-3 ώρες στην κάθε βόλτα...( δλδ εγώ που βγαίνω κάτι πρωινά αξημέρωτα και μετά πρέπει να πάω στην δουλειά!!! :headbang: )
Γιώργο, τα παιχνίδια με την ένταση της προπόνησης είναι ο καλύτερος τρόπος για να γλυτώσεις πολύτιμο χρόνο. Ακόμα και τα κέρδη είναι μεγαλύτερα από πολύωρες εξόδους με σταθερό tempo. Δεν προλαβαίνω να γράψω περισσότερα σήμερα... :D


Το Νοέμβριο προβλέπεται να "δώσω πόνο" πάνω στο ποδήλατο.
Για αρχή, αποφάσισα να συμμετάσχω ξανά στο Tour of Limassol (08/11/2015). Ξέρω, τον περασμένο Νοέμβριο που συμμετείχα για πρώτη φορά, είχα πει ότι δεν είχα σκοπό να το κάνω ξανά, αλλά από ότι φαίνεται, δεν μπορώ να αντισταθώ στην πρόκληση!:D

Στη συνέχεια, στις 21/11/2015, θα διοργανωθεί μια φιλανθρωπική ποδηλασία για την ενίσχυση ενός ιδρύματος για πρόωρα νεογέννητα. Η διαδρομή θα ξεκινήσει από τη Λεμεσό και θα καταλήξει στο νοσοκομείο Παίδων της Λευκωσίας - απόσταση λίγο μεγαλύτερη από 80χλμ.

Γενικά, θεωρώ ότι είμαι σε καλύτερη κατάσταση (από πλευράς εμπειρίας και φυσικής κατάστασης) από ότι την ίδια περίοδο του προηγούμενου έτους, οπότε προσβλέπω στο να διατηρήσω αυτήν την κατάσταση για να ανταποκριθώ στις ποδηλασίες που έρχονται!

@gbeg: Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, ευχαριστούμε!
Μπράβο Γιώργο για την πρωτοβουλία!!!

Επειδή έχεις μία βάση αναφοράς από την εργομέτρηση που είχες κάνει, μπορείς να επαναλάβεις ένα τεστ για να δεις τη βελτίωση που είχες. :thumbsup:
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Γιώργο, τα παιχνίδια με την ένταση της προπόνησης είναι ο καλύτερος τρόπος για να γλυτώσεις πολύτιμο χρόνο. Ακόμα και τα κέρδη είναι μεγαλύτερα από πολύωρες εξόδους με σταθερό tempo. Δεν προλαβαίνω να γράψω περισσότερα σήμερα... :D
Δεν προλαβαίνεις επειδή "στήνεις" το προπονητήριο και είσαι super ενθουσιασμένος που δεν έχει χρόνο για κάτι άλλο;:D:D:D:D


Μπράβο Γιώργο για την πρωτοβουλία!!!

Επειδή έχεις μία βάση αναφοράς από την εργομέτρηση που είχες κάνει, μπορείς να επαναλάβεις ένα τεστ για να δεις τη βελτίωση που είχες. :thumbsup:
Καλή η ιδέα με την επανάληψη της εργομέτρησης, αλλά σκεφτόμουν να την κάνω σε 1 χρόνο από την προηγούμενη - δηλαδή Μάρτιο του 2016.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Δεν προλαβαίνεις επειδή "στήνεις" το προπονητήριο και είσαι super ενθουσιασμένος που δεν έχει χρόνο για κάτι άλλο;:D:D:D:D
Δεν είναι τόσο εύκολη διαδικασία., οπότε ο ενθουσιασμός είναι ανακατεμένος με ...βαρεμάρα! :D
Πρέπει να φέρω το ποδήλατο από την αποθήκη και να του κάνω ένα βασικό service, μετά να χωρέσω στο μέρος του σπιτιού που έχω κανονίσει, προπονητήριο, ποδήλατο, βάσεις, ανεμιστήρες κλπ. Μετά χρειάζεται να γίνει το pairing με το laptop. Το iPad Air 2 προς το παρόν βγήκε εκτός προγράμματος γιατί απαιτείται έξτρα ANT+ adaptor και η Bkool προτείνει το Wahoo που έχει 60€... Έστειλα email για να ρωτήσω αν το αντίστοιχο και φτηνότερο της Garmin είναι όντως συμβατό και περιμένω απάντηση. H Wahoo έχει πολιτική να μη γίνονται καλύτερες τιμές στα προϊόντα της και όποιος κάνει προσφορά του παίρνει την αντιπροσωπεία... Αντίθετα, η Garmin είναι πιο χαλαρή και επιτρέπει καλύτερες τιμές και ελεύθερη διάθεση. Παράδειγμα για τον αντάπτορα.
Ένα άλλο ανεπίτρεπτο είναι ότι όλοι αυτοί οι αντάπτορες βγαίνουν για τo 30pin βύσμα που είχαν τα πολύ παλιά iPads. Εμένα έχει το lightning connector οπότε χρειάζεται έξτρα αντάπτορας για να συνεννοηθούν τα ...βύσματα. Εδώ τα πράγματα είναι πιο εύκολα γιατί υπάρχουν λύσεις με 3€.



Καλή η ιδέα με την επανάληψη της εργομέτρησης, αλλά σκεφτόμουν να την κάνω σε 1 χρόνο από την προηγούμενη - δηλαδή Μάρτιο του 2016.
Η λογική είναι να κάνεις μία εργομέτρηση όταν είσαι σχετικά απροπόνητος και άλλη μία όταν νομίζεις ότι είσαι σε καλή κατάσταση για να βλέπεις τις διαφορές.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
[...] Η λογική είναι να κάνεις μία εργομέτρηση όταν είσαι σχετικά απροπόνητος και άλλη μία όταν νομίζεις ότι είσαι σε καλή κατάσταση για να βλέπεις τις διαφορές.
Σωστή η λογική, αλλά εμένα "δεν μου κάνει". Τον Μάρτιο θεωρούσα ότι είμαι "καλά" (=προπονημένος, πολλά χλμ στο κοντέρ κτλ) και τα αποτελέσματα ήταν το λιγότερο απογοητευτικά... Εάν πάω τώρα ή σε ένα μήνα που δεν θα "έχω" τόσα χλμ στα πόδια μου όσα είχα τον Μάρτιο, θεωρώ ότι τα αποτελέσματα θα είναι ακόμα χειρότερα - οπότε προτιμώ να αποφύγω την εκ νέου απογοήτευση. Εάν όλα πάνε καλά (= τακτική γυμναστική, πέραν των ποδηλασιών), μέχρι τον Μάρτιο υπολογίζω να είμαι έτοιμος για επαναληπτική εργομέτρηση.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
IMG_0999_Soft.jpg


Σχεδόν έτοιμο. Έχουν γίνει δύο δοκιμαστικές διαδρομές για να διαπιστωθεί ότι το hardware είναι εντάξει.

Μέχρι να αγοράσω τα dongles για το iPad Air 2, το συνέδεσα με το MacBook Pro και με το που άνοιξα την εφαρμογή αναγνωρίστηκαν αυτόματα το Bkool, ο σένσορας cadence/speed και το chest strap. Στις δύο μικρές διαδρομές που διάλεξα, υπήρχαν μικρές αυξομειώσεις στην κλίση και ο ρεαλισμός στην αίσθηση κινήθηκε σε καλά επίπεδα. Ο θόρυβος μέχρι τα 30 km/h είναι αμελητέος. Από τα 30-40 km/h νορμάλ και από κει και πάνω αισθητός αλλά σε λογικά επίπεδα.

Προς το παρόν δουλεύω την εφαρμογή στη free έκδοση με περιορισμένες δυνατότητες, λόγω του θέματος με τις πιστωτικές που έγραψα σε άλλο thread. Μάλλον θα κάνω και ένα δοκιμαστικό μήνα στο TrainerRoad που δέχεται PayPal και θεωρείται μία από τις καλύτερες εφαρμογές για turbo trainers.

Υ.Γ. Το βασικότερο πρόβλημα ήταν ο πόνος στα οπίσθια από τη σέλα. Μετά από 1.5 χρόνο αποχής δεν μπόρεσα να βγάλω πάνω από 40 λεπτά τη φορά κι αυτά με το ζόρι λόγω ενόχλησης... :confused:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Να φοράς bib short με gel pad! Άντε πια, όλα εγώ θα στα λέω;:D

Υ.Γ.: Με γεια το (στημένο) προπονητήριο και καλές προπονήσεις!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Να φοράς bib short με gel pad! Άντε πια, όλα εγώ θα στα λέω;:D

Υ.Γ.: Με γεια το (στημένο) προπονητήριο και καλές προπονήσεις!
Τα ρούχα δεν είναι δικαιολογία στην αχρηστία. 8-)

Thanks!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα ρούχα δεν είναι δικαιολογία στην αχρηστία. 8-)

Thanks!
Όταν έχω καιρό να βγω τις πρώτες φορές χρησιμοποιώ και εσώρουχο με επένδυση και ποδηλατικό σορτσάκι. Κάνει δουλειά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εξω παντα με κολαν
μεσα χωρις
εκτος αν παω για 3ωρο οποτε την ακουω λιγο.....αλλα ζω και ετσι......μπορει να βαλω και κατι με πανα ακρατειας
αναλογα τα κεφια
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top