Μια βοήθεια περί διατροφής



Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Ξεχνάς τη λιπομέτρηση των ζυγαριών, είναι τελείως innacurate. Tι ύψος έχεις, τι ηλικία και ποιος είναι ο στόχος σου?
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Ξεχνάς τη λιπομέτρηση των ζυγαριών, είναι τελείως innacurate. Tι ύψος έχεις, τι ηλικία και ποιος είναι ο στόχος σου?
Εχω συγκρίνει τα αποτελέσματα με tanita που έχει πολύ καλή μου φίλη διατροφολόγος και η απόκλιση στο λίπος που με ενδιαφέρει είναι 0,5%.

Είμαι 37 ετών και 1,71 και ο στόχος μου είναι να ρίξω το λίπος μου στο κατώτερο φυσιολογικό επίπεδο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Γεια σου ρε Μιχάλη!!!!

Κοτόπουλα στη σούβλα εννοούσα!!!!
[DOUBLEPOST=1444735560][/DOUBLEPOST]Μιας και το φερε η κουβέντα αυτό που ρώτησα το ξέρει κανείς?
:):):):););););):):):):)
Εχεις πάρει απάντηση στα post #18-#23:
Οι μετρήσεις λίπους μυικης μάζας νερού απο ζυγαριά ειναι αναξιόπιστες. Άρα?
Επίσης εχεις πάρει απάντηση στην δίαιτα σου. Ειναι λάθος.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Τη ζυγαριά την πήρα απλά για να βλέπω πρόοδο δεν περιμένω ακρίβεια.
Τότε γιατί αναρωτιέσαι για ενα νούμερο-ποσοστό που σου δίνει στις μετρήσεις ?

Δεν θα δίνεις καθόλου σημασία στη ζυγαριά παρά μονο στο βάρος (και στο ΒΜΙ αν θέλεις).
Τα υπόλοιπα, οδηγίες διατροφής , άσκησης, ποσοστά λίπους και πρόοδο σε αυτα τα ξανά μελετάς με τους ειδικούς γιατί είσαι σε λάθος δρόμο.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Εχω συγκρίνει τα αποτελέσματα με tanita που έχει πολύ καλή μου φίλη διατροφολόγος και η απόκλιση στο λίπος που με ενδιαφέρει είναι 0,5%.

Είμαι 37 ετών και 1,71 και ο στόχος μου είναι να ρίξω το λίπος μου στο κατώτερο φυσιολογικό επίπεδο.
Κώστα ξέχνα και τη tanita, δεν υπάρχουν αυτά. Οι λιπομετρήσεις γίνονται αλλιώς είτε σε πισίνα είτε με υπέρηχους.

Λοιπόν οι θερμίδες που χρειάζεσαι για να μείνεις στο ίδιο βάρος αν καθόσουν ολη μερα στο κρεβάτι και δεν έκανες τίποτα είναι περίπου 1600. Επειδή όμως δεν το κάνεις αυτό κυμαίνονται από 1900 μέχρι 2300.

Για να απωλέσεις όσο το δυνατόν λιγότερη μυική μάζα και περισσότερο λίπος φρόντισε να μη λαμβανεις λιγότερο από 1900 θερμίδες. Από κει και πέρα σε μακροσυστατικά θα έλεγα να λαμβάνεις περίπου 70γρ τη μέρα καλά λιπαρά, 180γρ πρωτείνη και 300γρ υδατάνθρακα.

Καλά λιπαρά: σολωμος, λιναροσπορος, ξηροι καρποι, ελαιολαδο, ταχινι, φυστικοβουτυρο, αβοκαντο, λαδι κανολα
Καλοι υδατανθρακας με χαμηλο γλυκαιμικο δείκτη: βρωμη, καστανο ρυζι-μακαρονια, λαχανικα, φρουτα (οχι πανω απο δυο την ημερα), γλυκοπατατα, φασολια, φακες
Πρωτεινη: Ασπραδια αυγου, στηθος κοτοπουλου, απαχο φιλετο μοσχαρι, μπακαλιαρος, cottage, Πεστροφα


Το οτι δεν τρωμε το βραδυ ειναι μυθος, calories in-calories out. Προσπάθησε να μη χανεις πανω απο 2 αντε 3 κιλα το μήνα, αλλιως αυξησε τις θερμίδες, καις μυική μαζα και πέφτει η ζυγαριά. Παρακολουθείς τη ζυγαριά και αναλογα κατεβάζεις η ανεβάζεις θερμίδες. Επίσης προσπάθησε να μη στρεσάρεσαι και να κοιμάσαι καλά!

Χρησιμοποιησε το myfitnesspal να μετρας.

Αυτα στα γρήγορα, οτι αλλο θες πες μου.

Y.Γ. Για να χασεις λίπος το μονο που απαιτειται ειναι να παιρνεις λιγοτερες θερμίδες από οσες καις, ουτε καν γυμναστικη, απλα προφανως αυτο βοηθάει
 
Last edited:

Μηνύματα
603
Reaction score
1.375
Με βαση αυτα που εχειs περιγραψει,για να πεσει το ποσοστο του λιπουs στο σωμα σου απαιτειται αεροβια ασκηση στο εβδομηντα τοισ εκατο του μεγιστου καρδιακου παλμου για σαραντα λεπτα,τουλαχιστον τεσσερειs φορεs την εβδομαδα,.Η ενδειξη στο καρδιοσυχνομετρο θα πρεπει να δειχνει 132 παλμουs στο τελοs τηs ασκησηs σου, με την προυποθεση οτι τα προηγουμενα 35 λεπτα εχειs κινηθει με σταθερα τον ιδιο ρυθμο δρασκελισμου,αν κανειs φερ ειπειν διαδρομο το οποιο και σου συνιστω .Με επιμονη και υπομονη σε διαστημα 3 η 4 μηνων θα δειs πτωση στιs τιμεs του λιπoυs........απο εναν Κ.Φυσικηs Aγωγηs και ιδιοκτητη γυμναστηριου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Κώστα ξέχνα και τη tanita, δεν υπάρχουν αυτά. Οι λιπομετρήσεις γίνονται αλλιώς είτε σε πισίνα είτε με υπέρηχους.

Λοιπόν οι θερμίδες που χρειάζεσαι για να μείνεις στο ίδιο βάρος αν καθόσουν ολη μερα στο κρεβάτι και δεν έκανες τίποτα είναι περίπου 1600. Επειδή όμως δεν το κάνεις αυτό κυμαίνονται από 1900 μέχρι 2300.

Για να απωλέσεις όσο το δυνατόν λιγότερη μυική μάζα και περισσότερο λίπος φρόντισε να μη λαμβανεις λιγότερο από 1900 θερμίδες. Από κει και πέρα σε μακροσυστατικά θα έλεγα να λαμβάνεις περίπου 70γρ τη μέρα καλά λιπαρά, 180γρ πρωτείνη και 300γρ υδατάνθρακα.

Καλά λιπαρά: σολωμος, λιναροσπορος, ξηροι καρποι, ελαιολαδο, ταχινι, φυστικοβουτυρο, αβοκαντο, λαδι κανολα
Καλοι υδατανθρακας με χαμηλο γλυκαιμικο δείκτη: βρωμη, καστανο ρυζι-μακαρονια, λαχανικα, φρουτα (οχι πανω απο δυο την ημερα), γλυκοπατατα, φασολια, φακες
Πρωτεινη: Ασπραδια αυγου, στηθος κοτοπουλου, απαχο φιλετο μοσχαρι, μπακαλιαρος, cottage, Πεστροφα


Το οτι δεν τρωμε το βραδυ ειναι μυθος, calories in-calories out

Χρησιμοποιησε το myfitnesspal να μετρας.

Οτι αλλο θες πες μου/
Με βαση αυτα που εχειs περιγραψει,για να πεσει το ποσοστο του λιπουs στο σωμα σου απαιτειται αεροβια ασκηση στο εβδομηντα τοισ εκατο του μεγιστου καρδιακου παλμου για σαραντα λεπτα,τουλαχιστον τεσσερειs φορεs την εβδομαδα,.Η ενδειξη στο καρδιοσυχνομετρο θα πρεπει να δειχνει 132 παλμουs στο τελοs τηs ασκησηs σου, με την προυποθεση οτι τα προηγουμενα 35 λεπτα εχειs κινηθει με σταθερα τον ιδιο ρυθμο δρασκελισμου,αν κανειs φερ ειπειν διαδρομο το οποιο και σου συνιστω .Με επιμονη και υπομονη σε διαστημα 3 η 4 μηνων θα δειs πτωση στιs τιμεs του λιπoυs........απο εναν Κ.Φυσικηs Aγωγηs και ιδιοκτητη γυμναστηριου.
Οριστε! Έτοιμος! Αυτο εννοώ ...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
από ότι με έχουν πληροφορήσει από το κοντρόλ μια ζυγαριά μπάνιου που έχουμε σπίτι κάνει χαζά και υπάρχει αίτημα για αγορά νέας, για πείτε κάποιο μοντέλο που να είναι αξιόπιστο, από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι μόνο για ένδειξη βάρους νοιαζόμαστε τα άλλα είναι φίδια
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
από ότι με έχουν πληροφορήσει από το κοντρόλ μια ζυγαριά μπάνιου που έχουμε σπίτι κάνει χαζά και υπάρχει αίτημα για αγορά νέας, για πείτε κάποιο μοντέλο που να είναι αξιόπιστο, από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι μόνο για ένδειξη βάρους νοιαζόμαστε τα άλλα είναι φίδια
Έτσι ακριβώς είναι, μη παίρνεται ζυγαριές που γράφουν πάνω ιστορίες για αγρίους. Μόνο τα κιλά. Πηγαίνετε σε ένα κατάστημα και ανεβείτε πάνω σε μία ζυγαριά 10 φορές και αν και τις 10 φορές γράψει ακριβώς το ίδιο με ένα δεκαδικό π.χ. 110.7 :p είναι μία καλή ένδειξη ότι είναι ακριβής.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Για μετρήσεις ποσοστού λίπους ρωτήστε τον CostasEAR. Με DEXA, οπως πρέπει....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Μερικά γενικά γιατί για περισσότερα χρειάζεται face to face συζήτηση:

Όπως αναφέρθηκε, οι ζυγαριές μπάνιου είναι ανακριβείς. Αυτό που πρέπει να έχει μία τέτοια ζυγαριά είναι σταθερότητα στις μετρήσεις. Δεν μας νοιάζει τόσο αν τα 70 κιλά είναι 72 ή 68 πραγματικά, αλλά θέλουμε να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης στην πορεία της δίαιτας. Αν λοιπόν, από τα 70 κιλά που δείχνει, χάσουμε βάρος και δείχνει 65, θέλουμε να ξέρουμε ότι τα κιλά που χάσαμε είναι περίπου 5, όπως και ότι όλες οι ενδιάμεσες μετρήσεις που είχαμε κάνει ήταν μέσα σε λογικό πλαίσιο απόκλισης για τη συγκεκριμένη ζυγαριά, άρα η πορεία της δίαιτας ήταν ελεγχόμενη. Γι' αυτό λέμε να ζυγιζόμαστε πάντα στην ίδια ζυγαριά.

Τώρα, για τις άλλες μετρήσεις που δίνουν πολλές σύγχρονες ζυγαριές, τα αποτελέσματα είναι πολύ σχετικά και πρακτικά είναι σχεδόν άχρηστα. Ο βασικός λόγος είναι αυτός που αναφέρθηκε πιο πάνω: έλλειψη σταθερότητας στα αποτελέσματα ακόμα και στην ίδια ζυγαριά. Το ποσοστό λίπους, νερού, μυικού ιστού κλπ μετριέται μέσω της βιοηλεκτρικής εμπέδησης. Πολύ χονδρικά, ηλεκτρικό ρεύμα πολύ χαμηλής έντασης περνάει από το ένα πόδι και αφού διατρέξει το σώμα μας, φτάνει στο άλλο. Η ζυγαριά μετράει το χρόνο διέλευσης, αφού λάβει υπόψη ότι το κάθε "συστατικό" έχει διαφορετική αντίσταση. Κάνοντας χρήση διαφόρων αλγόριθμων βγαίνουν τα αποτελέσματα.

Η βιοηλεκτρική εμπέδηση έχει πρόβλημα σε δύο επίπεδα:

1. Τεχνολογικό: Χρειάζεται καλό hardware που δεν μπορεί να υπάρξει σε μία απλή ζυγαριά. Επίσης, οι αλγόριθμοι χρησιμοποιούν στατιστικά από μετρήσεις του πληθυσμού που συνήθως κυμαίνονται στο μέσο όρο. Οπότε δεν έχει ακρίβεια στη μέτρηση ακραίων καταστάσεων, π.χ. σε έναν αθλητή ή σε έναν πολύ παχύσαρκο.

Τα καλά μηχανήματα τα βρίσκουμε μόνο σε ιατρεία και κέντρα εργομέτρησης.

2. Βιολογικό: Είναι πολύ δύσκολο να καταφέρουμε σε κάθε μέτρηση να βρίσκεται το άτομο στην ίδια κατάσταση. Πόση ώρα πριν φάγαμε και ήπιαμε, ποσότητα, πότε ασκηθήκαμε και με πόση ένταση, πότε πήγαμε τουαλέτα κλπ.


Η πιο διαδεδομένη μέθοδος μέτρησης του ποσοστού λίπους στους αθλητές ήταν για χρόνια η δερματοπτυχομέτρηση (skin calipers). Ήταν απλή, φτηνή, γινόταν οπουδήποτε και είχε αρκετά καλή ακρίβεια. Ένα ήταν το βασικό της μειονέκτημα: χρειαζόταν έμπειρο άτομο με γνώσεις και ικανότητες.

Η πιο ακριβής μέθοδος πριν την έλευση της μεθόδου DEXA ήταν η υδροστατική ζύγιση. Θυμάμαι όταν ετοιμάζαμε αθλητές στις ΗΠΑ στα 90s, τους στέλναμε σε τοπικά εργαστήρια και με 30-50 δολάρια είχαμε πολύ αξιόπιστες μετρήσεις. Τώρα υπάρχει η μέθοδος DEXA (μέσω ακτινοβολίας) και η Πληθυσμογραφία Μετατόπισης Αέρα.


Μετά από όλα αυτά τα τεχνικά και από τη στιγμή που είσαι αρκετά "στεγνός", θα σε συμβούλευα να σε καθοδηγεί το μάτι σου. 8-)
Δεν παίζει κανένα ρόλο ένα ξερό ποσοστό λίπους π.χ. 8%. Ένας επαγγελματίας ποδηλάτης μπορεί να έχει ποσοστό λίπους 5% και να δείχνει smooth και κακομοίρης επειδή έχει πολύ χαμηλά επίπεδα μυικού ιστού. Από την άλλη, ένας body builder μπορεί να είναι φέτες με 9% λίπος.

Για δίαιτες δεν προλαβαίνω να γράψω τώρα. Απλά να ξέρεις ότι όσα έγραψες πως κάνεις είναι λάθος και οι περισσότεροι που σου απάντησαν έχουν δίκιο.

Το πρώτο βασικό ερώτημα που θα σου έκανα πάντως θα ήταν το ποιος είναι ο στόχος σου; Το "θέλω να μειώσω το λίπος μου" από μόνο του και εφόσον δεν είσαι υπέρβαρος δεν φτάνει. ;)
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Τη ζυγαριά όπως είπα και παραπάνω την πήρα απλά σαν μπούσουλα και τίποτα παραπάνω.

Στις 1000 με 1200 θερμίδες κατέληξα μετά από αρκετές δοκιμές και με αυτές χάνω γύρω στο μισό κιλό την εβδομάδα που πιστεύω οτι είναι ασφαλές.

Απο εκεί και πάνω ή κολλάει η ζυγαριά ή παίρνει την ανιούσα!

Εχω και μέρες που θα τις ξεπεράσω αρκετά αλλά είναι λίγες και μέρες που όπως είπα δεν θα περάσω τις 700 αλλά και αυτές είναι ελάχιστες.

Δυστυχώς στη δουλειά που είμαι τώρα κάθομαι σε μια καρέκλα όλη μέρα και δεν νομίζω ουτε για πλάκα να καίω τις 2000 θερμίδες που υποτίθεται σαν μη ασκούμενος.

Δεν κατέληξα εντελώς αυθαίρετα σε αυτό το νούμερο.

Για να κλείσω λόγω ατυχήματος που είχα στη μέση μικρός είμαι χρόνια στα γυμναστήρια (οσο οι αλλαγές στη ζωη μου το επιτρέπουν) αλλά είμαι απο αυτούς που παχαίνουν ακόμα και με το νερό και πάντα στην περιοχή της κοιλιάς κρατούσα λίπος.

Ο στόχος μου λοιπόν είναι ξεκάθαρα να μπορέσει να φανεί όλη αυτή η δουλειά και ο κόπος που έκανα τόσα χρόνια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Τη ζυγαριά όπως είπα και παραπάνω την πήρα απλά σαν μπούσουλα και τίποτα παραπάνω.

Στις 1000 με 1200 θερμίδες κατέληξα μετά από αρκετές δοκιμές και με αυτές χάνω γύρω στο μισό κιλό την εβδομάδα που πιστεύω οτι είναι ασφαλές.

Απο εκεί και πάνω ή κολλάει η ζυγαριά ή παίρνει την ανιούσα!

Εχω και μέρες που θα τις ξεπεράσω αρκετά αλλά είναι λίγες και μέρες που όπως είπα δεν θα περάσω τις 700 αλλά και αυτές είναι ελάχιστες.

Δυστυχώς στη δουλειά που είμαι τώρα κάθομαι σε μια καρέκλα όλη μέρα και δεν νομίζω ουτε για πλάκα να καίω τις 2000 θερμίδες που υποτίθεται σαν μη ασκούμενος.

Δεν κατέληξα εντελώς αυθαίρετα σε αυτό το νούμερο.

Για να κλείσω λόγω ατυχήματος που είχα στη μέση μικρός είμαι χρόνια στα γυμναστήρια (οσο οι αλλαγές στη ζωη μου το επιτρέπουν) αλλά είμαι απο αυτούς που παχαίνουν ακόμα και με το νερό και πάντα στην περιοχή της κοιλιάς κρατούσα λίπος.

Ο στόχος μου λοιπόν είναι ξεκάθαρα να μπορέσει να φανεί όλη αυτή η δουλειά και ο κόπος που έκανα τόσα χρόνια.

Για το θέμα της απώλειας βάρους:

Μετά από μερικές μέρες δίαιτας ο οργανισμός προσαρμόζει το μεταβολισμό του προς τα κάτω. Αυτό γίνεται για λόγους επιβίωσης που κρατάνε από την εποχή που πρωτοεμφανίστηκε το ανθρώπινο είδος και δεν υπήρχαν έτοιμα γεύματα, μαγειρέματα και super market. :D

Τότε ο άνθρωπος δεν ήξερε πότε θα βρει τροφή. Όταν έβρισκε έτρωγε όσο μπορούσε και αποθήκευε τις παραπανίσιες θερμίδες στο λιπώδη ιστό για να έχει στις περιόδους πείνας. Σε αυτές τις περιόδους είχε ως έξτρα βοήθημα τη πτώση του μεταβολισμού για να αντέχει μεγαλύτερα διαστήματα χωρίς τροφή.

Τη σύγχρονη εποχή όλα αυτά είναι εμπόδια για την εμφάνιση και την υγεία που έχουν πρωτεύοντα ρόλο.

Ο μόνος τρόπος για να περιορίσεις το φρενάρισμα του μεταβολισμού και την απώλεια μυικής μάζας, είναι η άσκηση και ιδιαίτερα σε υψηλή ένταση.


Τώρα, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, ο κόπος που έκανες τόσα χρόνια είναι χαμένος αν δεν συνεχίσεις να κάνεις ό,τι έκανες. Όταν σταματήσει να λαμβάνει ερεθίσματα, το ανθρώπινο σώμα τείνει να επιστρέφει στην κατάσταση που ήταν πριν την οποιαδήποτε άσκηση. Αυτοί που μένουν είναι οι τραυματισμοί...
Το μόνο ατού που έχει ένας παλαίμαχος αθλούμενος είναι η μεγαλύτερη ευκολία να επανέλθει σε μία καλή κατάσταση, συγκριτικά με κάποιον που δεν έχει ασκηθεί ποτέ. Πάντα όμως με άσκηση (και διατροφή).
 



Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Αν τον ρωτήσεις θα σου πει να πουλήσεις το πικάπ σου πρώτα!
Και σωστά!
Βλέπεις το βινύλιο να περιστρέφεται και σού'ρχεται συνειρμικά στο μυαλό.....κοκορέτσι....κοντοσούβλι ...πιτόγυρα.....γουρνοπούλα
Κόλαση μιλάμε....να το διώξεις άμεσα .
Θα χάσεις 4 κιλα στο πιτς-φυτίλι :D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top