Βοηθεια για αγορα Πολυκαναλου και ηχειων!

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Στο νέο τεύχος του ήχου θα έχει τεστ το νέο σετ της κλιπς που κοστίζει τιμή καταλόγου 4000 .
Σίγουρα αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.άσε που μπορείς να το πάρεις κομμάτι κομμάτι .;)
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
dolby atmos dts x dolby σπανακορυζο...σαν το ασυμπιεστο dolby digital δε βαραει τιποτα...δωσε βαση στα ρευματα κ στην ποιοτητα του ενισχυτη...ο 4520 ειναι mαkραν καλυτερος απο κατι πλαστικα yamahakia,kai o 82 καλος ειναι.κανει τη δουλεια του....http://www.avsite.gr/forum/threads/pionner-sc-lx82.147462/
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
λοιπον φιλε pete δινει στο ebay ενας γερμανος εναν onkyo tx sr 876.Εαν δεν ανεβει πανω απο τα 250 ευρω θα τον τσιμπισω.Ετσι θα μου μεινει budget για να παω για τα https://www.skroutz.gr/s/5978047/Klipsch-Floorstanding-R-28F.html και αργοτερα παω για τον Yamaha η καποιον αναλογο σε Denon.Ελπιζω να μην μετανοιωσω την αγορα του onkyo...
[DOUBLEPOST=1444761978][/DOUBLEPOST]
Στο νέο τεύχος του ήχου θα έχει τεστ το νέο σετ της κλιπς που κοστίζει τιμή καταλόγου 4000 .
Σίγουρα αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.άσε που μπορείς να το πάρεις κομμάτι κομμάτι .;)

Ξερεις ποιο μοντελο ειναι?Εαν και δεν δίνω παραπανω απο 1000 για L/R,και ειδη εχω ανεβει πολυ σε σχεση με τα dali
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δεν ξέρω τιμες αλλα λογικα κάπου εκει θα ειναι .
Αλλιώς δεν βγαίνει η τιμη για 5.1 στα 4000 ευρω ...
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
σαν κατι αναλογο των 82 φαινονται.τα klipsch ειναι all around speakers και παιζουν αρκετα δυνατα...0 876 μπορει να τα οδηγησει...δε ξερω ομως κατα ποσο ταιριαζουν οι χροιες onkyo w klipsch..δε το εχω δοκιμασει.καποιος στο φορουμ δινει εναν 876 ,πες του αν σε αφησει να τον ακουσεις..απο ρευματα εχει παντως αρκετα
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απο οτι βλεπω υπαρχει διχογνωμια σχετικα με παλιους και νεους av.Οποτε για εμενα ο Α2050 ειναι μονοδρομος....
Εάν θέλεις να ακούς ΚΑΙ μουσική από το σύστημά σου και όχι μόνο εκρήξεις και μπαμ μπουμ τότε ο Yamaha είναι μονόδρομος. Και μιλάμε για την σειρά AVENTAGE RX-A.... και όχι RX-V...
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Εάν θέλεις να ακούς ΚΑΙ μουσική από το σύστημά σου και όχι μόνο εκρήξεις και μπαμ μπουμ τότε ο Yamaha είναι μονόδρομος. Και μιλάμε για την σειρά AVENTAGE RX-A.... και όχι RX-V...
Συμφωνω..θα αγορασω πρωτα τα ηχεια (μαλλον τα klipsch r-28f)και μετα θα τα ταιριαξω με τον Yamaha RX-A2050 (εχω ηδη εναν δικαναλλο pioneer που καθετε και ετσι θα κανω την δουλεια μου)....ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Τελικα πηρα τα zensor 3 αφου μου φανηκαν ποιο ζωντανα απο τα zensor 7 και σκεφτομενος οτι εαν δεν με ικανοποιησουν μπορω να τα κανω suround και να αγορασω τα 7 η τα r-28f αργοτερα.Με την πρωτη ματια δεν σου γεμιζουν το ματι αλλα οταν τα συνδεσα στον δικαναλλο (pioneer A-401) επαθα σοκ.Απο αποψη εντασης αν και τα στρωνω ακομα,τα ανεβασα μεχρι το 1/3 της εντασης του ενυσχητη και γεμησαν το χωρο (50μ2) χωρις κανεναν κοπο.Πολυ καλα ηχεια.Επομενο βημα αγορα του sub της σειρας zensor (Dali SUB E-12 F) και στην συνεχεια του ΥΑΜΑΗΑ-Α850.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
16
o RX-A2050 θεωρώ ότι είναι overkill για τα Dali. Και με τον RX-Α850 μια χαρά την κάνεις τη δουλειά σου. Αν θες ανεβαίνεις στον RX-A1050.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Να κανω μια ερωτηση ακομα ρε παιδια?Απο το δικαναλλο που εχω τωρα (60w RMS στα 8ohm) εαν παω στον πολυκαναλλο rx-a1050 (110w στα 8ohm) θα δω διαφορα στην ενταση των ηχειων?
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Ισχυ στον ενισχυτη αλλαζεις, δεν αλλαζεις τα ηχεια σου....σωστα ? Απλα ο νεος σου ενισχυτης, θα τα οδηγει πιο ξεκουραστα μια που ειναι πιο δυνατος.........
 


Μηνύματα
681
Reaction score
255
Βεβαια στους πολυκαναλους δεν ισχυουν τα νουμερα που δινουν οι κατασκευαστες, θα πρεπει να δεις τι ισχυ δινει ο κατασκευαστης σε δικαναλη χρηση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σε δικάναλο συνήθως οι AV ξεπερνούν το rated power. Σε πολυκάναλο σχεδόν ποτέ δεν το φτάνουν αφού περιορίζονται απ' την τροφοδοσία.

Απο τον 2040 που είναι rated στα 140W για κατ' αναλογία σύγκριση:
http://www.soundandvision.com/content/yamaha-aventage-rx-a2040-av-receiver-review-test-bench

2 channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 169.7 watts
1% distortion at 195.9 watts

5 channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 46.9 watts
1% distortion at 65.4 watts

7 channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 42.3 watts
1% distortion at 63.1 watts



Και απ' τον RX-A1020 (rated στα 110W) που είναι πρόγονος του RX-A1050:
http://www.soundandvision.com/content/yamaha-rx-a1020-av-receiver-ht-labs-measures

Two channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 113.5 watts
1% distortion at 129.2 watts

Five channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 63.9 watts
1% distortion at 73.2 watts

Seven channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 57.0 watts
1% distortion at 65.1 watts
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Ισχυ στον ενισχυτη αλλαζεις, δεν αλλαζεις τα ηχεια σου....σωστα ? Απλα ο νεος σου ενισχυτης, θα τα οδηγει πιο ξεκουραστα μια που ειναι πιο δυνατος.........
Ναι αλλα δεν θα επρεπε λογικα να παρω και κατι σε ενταση μιας και τα ηχεια μου ειναι rated 125w στα 6ohm και τωρα τα τρεχω με 60w στα 8ohm?
[DOUBLEPOST=1449567427][/DOUBLEPOST]
Εισαι σίγουρος οτι θα πας σε πιο δυνατό ενίσχυτη ?
Σιγουρα θα παω σε av μιας και αυτος που εχω ειναι stereo.Θεωρεις οτι τα 60w ειναι αρκετα για τα ηχεια μου?
[DOUBLEPOST=1449567580][/DOUBLEPOST]
Σε δικάναλο συνήθως οι AV ξεπερνούν το rated power. Σε πολυκάναλο σχεδόν ποτέ δεν το φτάνουν αφού περιορίζονται απ' την τροφοδοσία.

Απο τον 2040 που είναι rated στα 140W για κατ' αναλογία σύγκριση:
http://www.soundandvision.com/content/yamaha-aventage-rx-a2040-av-receiver-review-test-bench

2 channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 169.7 watts
1% distortion at 195.9 watts

Και απ' τον RX-A1020 (rated στα 110W) που είναι πρόγονος του RX-A1050:
http://www.soundandvision.com/content/yamaha-rx-a1020-av-receiver-ht-labs-measures

Two channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 113.5 watts
1% distortion at 129.2 watts
Τεραστια διαφορα.....το θεμα ειναι αν αυτη η διαφορα σου δινει περισσοτερη ενταση με τα ιδια ηχεια η ειναι αισθητη η διαφορα στην ποιοτητα του ηχου.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Υπάρχει περίπτωση να διαθέσω 500 αντε 700 ευρώ και να βρω ανθρωπινο ενισχυτή και ηχεία 5.1?
Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω άλλα.
Δεν με ενδιαφέρει να κάνω πάρτι απλά να ακούω μουσικη και που και που καμιά ταινία.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υπάρχει περίπτωση να διαθέσω 500 αντε 700 ευρώ και να βρω ανθρωπινο ενισχυτή και ηχεία 5.1?
Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω άλλα.
Δεν με ενδιαφέρει να κάνω πάρτι απλά να ακούω μουσικη και που και που καμιά ταινία.
Αν η θέαση ταινιών είναι δευτερεύουσα, τα 700 φτάνουν για έναν μεταχειρισμένο AV ενισχυτή συν δύο αξιοπρεπή ηχεία, και κεντρικό με περιφερειακά χαμηλότερης κατηγορίας.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Ναι η ταινίες είναι δευτερες.
Υπάρχει κάποια πρόταση?

Εγω δεν πρόκειται να εχω 4κ σύντομα.
Αξιζει να παω σε αυτόν denon AVRX1200WBKE2 7.1 στα 430ευρω με 2 ηχεία μπροστινά και να βάλω ένα ζευγάρι άχρηστα Logitech για πισω μεχρι να πάρω?
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top