Έλεος πια με τις ασυμβατότητες του hardware

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους.

Αντιλαμβάνεστε ότι το βασικό στοιχείο του τίτλου είναι δανεικό από τον τίτλο του αντίστοιχου νήματος, που είχε ανοίξει στις αρχές του χρόνου ο Γιώργος μας. Αλλά οι λόγοι είναι βέβαια εντελώς διαφορετικοί.

Αφορμή γι αυτό στάθηκε το εξής γεγονός:

Πριν λίγο καιρό (το καλοκαίρι), είχα στήσει έναν υπολογιστή, του οποίου περιληπτική περιγραφή είχα δώσει σε αυτό μου το μήνυμα. Όπως είχα εκεί αναφέρει, η μητρική του είναι η Asus P5QC, ένα από τα χαρακτηριστικά της οποίας είναι το ότι δέχεται μνήμες DDR2 και DDR3, όχι φυσικά ταυτόχρονα.

Όταν λοιπόν έστηνα τον υπολογιστή, είχα στη διάθεσή μου 4 DIMMs Kingston KHX8500D2K2/4G, DDR2 1066 MHz, σύνολο 8GB, τα οποία τα φόρεσα και λειτούργησε κανονικά ο υπολογιστής.

Χθες, βρήκα στα μεταχειρισμένα ένα σετ από 2 DIMMs G.Skill RipjawsX F3-12800CL8D, σε λογική τιμή και σε άριστη κατάσταση και είπα να τις πάρω, προκειμένου να "αναβαθμίσω" κατά κάτι τον υπολογιστή.

Πριν αρχίσετε να με "πυροβολείτε", πρέπει να σημειώσω ότι είχα ήδη συμβουλευτεί το QVL για τις μνήμες της μητρικής και φυσικά κάθε επόμενη κίνησή μου ενείχε το ρίσκο της (πιθανής) μη συμβατότητας. Ωστόσο, πρέπει να σημειώσω ότι αυτού του είδους οι "λίστες" έχουν αξία κατά τη χρονική περίοδο που οι μητρικές είναι σε κυκλοφορία. Μετά, εκ των πραγμάτων οι λίστες αυτές καθίστανται ξεπερασμένες, αφού οι ανά τον κόσμο κατασκευαστές εξακολουθούν να παρουσιάζουν νέα προϊόντα. Ακόμα, να σημειώσω ότι η μητρική φοράει το τελευταίο BIOS και μάλιστα αυτό που περιέχει τα microcodes που είναι απαραίτητα προκειμένου να γίνουν εκμεταλλεύσιμες όλες οι δυνατότητες του Xeon X5492.

Επίσης, σύμφωνα με την ήδη δημοσιευμένη QVL της Asus για τη συγκεκριμένη μητρική, οι αρχικά χρησιμοποιημένες μνήμες της Kingston, που αναφέρω παραπάνω, είναι μέσα σ' αυτήν.

Το γεγονός

Πήρα σήμερα τις μνήμες DDR3 της G.Skill και δοκίμασα να τις χρησιμοποιήσω. Προσεκτικά, αφαίρεσα τις μνήμες της Kingston και φόρεσα τις G.Skill. Δοκίμασα να ξεκινήσω το PC, αλλά αυτό αρνήθηκε πεισματικά να ξεκινήσει (ούτε καν στο BIOS δεν έμπαινε).

Σκέφτηκα ότι δεν θα είναι συμβατές οι μνήμες με τη μητρική, οπότε κακώς τις επέλεξα (είπαμε, το ρίσκο το είχα πάρει εν γνώσει μου). Οπότε, τί πιο φυσιολογικό, παρά να επιστρέψω "εις την προτέραν κατάστασιν", όπως θα έλεγαν και οι καθαρευουσιάνοι. Βγάζω λοιπόν, τις G.Skill και ξαναφοράω τα 4 DIMMs της Kingston, ακριβώς όπως ήταν πριν κάνω την αλλαγή και δοκιμάζω να ξεκινήσω πάλι το PC.

Αμ δε!

Μουλαρωμένος "ο καιρός παραμονεύει" (που λέει και το γνωστό άσμα - εντάξει "μαρμαρωμένος" λέει, αλλά το ίδιο είναι:rolleyes:), το ίδιο και το PC!

Βγάζω τα δύο από τα τέσσερα DIMMs της Kingston και ξαναδοκιμάζω.

Τα ίδια!

Ξαναδιαβάζω άλλη μια φορά το QVL της μητρικής και βλέπω στις υποσημειώσεις με αστερίσκο την εξής υποσημείωση:

Note :
DDR2 1066MHz DIMMs work only on the BLACK slots for one DIMM per channel. Ensure to install the DDR2 1066MHz DIMMs ONLY on the BLACK slots!

Η επόμενή μου κίνηση ήταν να μεταφέρω τα δύο DIMMs από τις κίτρινες στις μαύρες υποδοχές. Δοκιμάζω να ξεκινήσω το PC και - ώ, του θαύματος! - ξεκινάει κανονικά.

Το επόμενο βήμα ήταν να προσθέσω ξανά τα άλλα δύο εναπομείναντα DIMMs της Kingston. Το έκανα, δοκίμασα να ξεκινήσω το PC, κι αυτό ξεκίνησε κανονικά, μπουτάρισε φυσιολογικά και λειτούργησε όπως και πριν!!!

Ε, λοιπόν, το γ@m..s ή δεν το γ.....ς, κ. πρόεδρε, που λέει και το γνωστό ανέκδοτο;

Και για να σοβαρευτούμε, πώς ερμηνεύεται αυτή η περίεργη συμπεριφορά, που αναγκάζει το χρήστη σε ένα ατέλειωτο βάλε-βγάλε, χωρίς ουσιαστική εξήγηση; Και ρωτάω ειλικρινά, ώστε και εγώ να πληροφορηθώ από τους ειδήμονες αλλά και άλλοι φίλοι, στους οποίους θα τύχει το ίδιο φαινόμενο.
-
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Άγνωσται αι βουλαί του hardware...
Κουφές ασυμβατότητες μπορείς να συναντήσεις παντού, αν σκεφτείς τους άπειρους συνδυασμούς υλικών που υπάρχουν για τη σύνθεση ενός Η/Υ τότε μάλλον βαδίζουμε σε καλό δρόμο.
Ειδικά στις μνήμες γίνεται χαμός από κατασκευαστές και είναι λογικό να παρατηρούνται τα περισσότερα προβλήματα ασυμβατότητας.
Προσωπικά αγοράζω μνήμες μόνο από 3 κατασκευαστές με την παρακάτω σειρά:
Corsair
Crucial
Kingston
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Παναγιώτη, πέτα απο πάνω σου τα καπιταλιστικά αναβαθμίσιμα X86 και τον μαύρο επαναλαμβανόμενο καταναλωτικό κύκλο της M$.




Πάρε Mac.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παναγιώτη, πέτα από πάνω σου τα καπιταλιστικά αναβαθμίσιμα X86 και τον μαύρο επαναλαμβανόμενο καταναλωτικό κύκλο της M$.

Πάρε Mac.
Εγώ έχω κι άλλη λύση, όμως ;)



....αλλά, έλα που έτσι που είναι φτιαγμένος ο - σημερινός - κόσμος των υπολογιστών, ο Μεγάλος Αδελφός είναι (σχεδόν) μοναδική επιλογή.

Οπότε, πάω με το Γιώργο!

Υ.Γ.:
Μ' άρεσε το "καπιταλιστικά αναβαθμίσιμα X86", σε αντιδιαστολή μάλιστα με το άκρως "σοσιαλιστικό" Mac. :drinks:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.476
Εγώ έχω κι άλλη λύση, όμως ;)



....αλλά, έλα που έτσι που είναι φτιαγμένος ο - σημερινός - κόσμος των υπολογιστών, ο Μεγάλος Αδελφός είναι (σχεδόν) μοναδική επιλογή.

Οπότε, πάω με το Γιώργο!

Υ.Γ.:
Μ' άρεσε το "καπιταλιστικά αναβαθμίσιμα X86", σε αντιδιαστολή μάλιστα με το άκρως "σοσιαλιστικό" Mac. :drinks:
Παναγιώτη, αν σου αρέσει να ασχολείσαι με το λύσε-δέσε και τα αδιέξοδα του software, τότε η πλατφόρμα X86 είναι μονόδρομος.
Αν όμως θέλεις να δεις πώς πρέπει να δουλεύει απροβλημάτιστα ένα σύγχρονο μηχάνημα και απλά να κάνεις τη δουλειά σου, τότε τα Mac είναι ο άλλος μονόδρομος. 8-)
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παναγιώτη, αν σου αρέσει να ασχολείσαι με το λύσε-δέσε και τα αδιέξοδα του software, τότε η πλατφόρμα X86 είναι μονόδρομος.
Αν όμως θέλεις να δεις πώς πρέπει να δουλεύει απροβλημάτιστα ένα σύγχρονο μηχάνημα και απλά να κάνεις τη δουλειά σου, τότε τα Mac είναι ο άλλος μονόδρομος. 8-)
Το λύσε-δέσε μ' αρέσει σίγουρα. Τα αδιέξοδα, όχι.

Αλλά στα Mac δεν έχω δει κανέναν να ασχολείται με "λύσε-δέσε". Για αδιέξοδα σε software (στα Mac, εννοώ) δεν έχω γνώμη.
-
 

Μηνύματα
29.245
Reaction score
23.285
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΕ-ΔΕΣΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΟΙ ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ

100% ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ.

ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.....:(:o:help:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.476
Το λύσε-δέσε μ' αρέσει σίγουρα. Τα αδιέξοδα, όχι.

Αλλά στα Mac δεν έχω δει κανέναν να ασχολείται με "λύσε-δέσε". Για αδιέξοδα σε software (στα Mac, εννοώ) δεν έχω γνώμη.
-
Λύσε δέσε σε Mac δεν υπάρχει. Τα αδιέξοδα είναι σπάνια και μέσα στα όρια της στατιστικής.
Επειδή μου αρέσει κι εμένα το "σκάλισμα", έστω και σε μικρότερο βαθμό τελευταία, έχω ακόμα και PC. Όταν όμως θέλω ξεγνοιασιά πηγαίνω στο MacBook Pro μου.

Σκέφτομαι την αγορά ενός Mac mini για να το έχω στην ίδια οθόνη με το PC και να αλλάζω στα γρήγορα όποτε χρειάζεται.
 

Μηνύματα
29.245
Reaction score
23.285
ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ 5492 ΑΠΛΑ ΠΕΤΑΕΙ....

ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΜΕΝΟ ΔΕΝ

ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ GIGABYTE ΜΗΤΡΙΚΕΣ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ

ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝΩΤΕΡΕΣ.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Παναγιώτη μην πιστεύεις όσα γράφει ο Αλέξης, είναι όλα ένας μύθος... ;)
Ένα σωστά σχεδιασμένο σύστημα δεν έχει προβλήματα
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.476
Παναγιώτη μην πιστεύεις όσα γράφει ο Αλέξης, είναι όλα ένας μύθος... ;)
Ένα σωστά σχεδιασμένο σύστημα δεν έχει προβλήματα
Αν ήταν σωστά σχεδιασμένο δεν θα είχε Windows. :p
 


Μηνύματα
29.245
Reaction score
23.285
ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΦΕΡΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ HARDWARE ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ.

ΜΑΘΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΣΙΜΟ-ΔΕΣΙΜΟ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 45 ΧΡΟΝΙΑ-

ΝΑΙ! ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΙΣΙΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΑ 8 ΜΟΥ ΚΑΙ Η

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΣΤΑΥΡΩΤΟ!!!- ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΛΥΝΩ ΤΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ Η/Υ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ/ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ/ΕΠΙΣΚΕΥΗ.

ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΛΥΣΑ ΕΝΑ COMPAQ EVO D510 CMT ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΡΤΙΔΑ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΩΡΗΘΗΚΕ ΓΙΑ

ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΣΚΟΠΟ ΔΩΡΕΑΣ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑΤΑ/ΣΧΟΛΕΙΑ.

Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΜΕ ΕΞΕΠΛΗΞΕ!!!!

Η ΨΥΚΤΡΑ ΦΟΞΚΟΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΙΔΩΝΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΣΤΡΕΦΕΙ ΑΠ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΣΤΙΣ ΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ!!!!!!

ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΙΝΤΕΛ ΠΕΝΤΙΟΥΜ 4 2,4 ΣΟΚΕΤ 478!!!!!!

ΤΟ ΔΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΤΙΒΑΡΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΜΕΤΑ

ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΗ ΣΚΟΝΗ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕ

ΑΠΕΙΡΑΧΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕΣΑ!!!!

ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΗΓΚΕΗΤ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΦΕΡΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ HARDWARE ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ.
Και για τα μπάζα δεν είναι, και κοστίζουν το ένα εκατοστό απ' τα παλιά ποιοτικά που δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά. ;)
Μην αρχίσεις τα ίδια με τ' αυτοκίνητα μόνο. :p









[DOUBLEPOST=1444772775][/DOUBLEPOST]
Παναγιώτη, αν σου αρέσει να ασχολείσαι με το λύσε-δέσε και τα αδιέξοδα του software, τότε η πλατφόρμα X86 είναι μονόδρομος.
Και τα Mac X86 είναι. :party:
 

Μηνύματα
29.245
Reaction score
23.285
Και για τα μπάζα δεν είναι, και κοστίζουν το ένα εκατοστό απ' τα παλιά ποιοτικά που δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά. ;)
Μην αρχίσεις τα ίδια με τ' αυτοκίνητα μόνο. :p









[DOUBLEPOST=1444772775][/DOUBLEPOST]

Και τα Mac X86 είναι. :party:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΥΤΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΧ ΑΠ ΟΤΙ ΤΑ WIN 98.

ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΣΟΦΤΓΟΥΕΡ.

AΛΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΑΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΜΠΑΚ ΜΕ ΕΝΑ

ΙΔΙΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ 350 ΒΑΤ ΘΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΑΠ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ.

ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 1 ΠΡΟΣ 10.

ΑΛΛΑ ΣΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΝΙΜΟΥΜ

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΥΛΙΚΩΝ.
 
Last edited:


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ 5492 ΑΠΛΑ ΠΕΤΑΕΙ....

ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ, ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΜΕΝΟ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ GIGABYTE ΜΗΤΡΙΚΕΣ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝΩΤΕΡΕΣ.
Γρηγόρη, η υπόθεση "Xeon on LGA775" είναι κάτι που το ανακάλυψα πολύ πρόσφατα. Είχα μάλιστα ανοίξει κι ένα νήμα με τίτλο "Ταρζανιές....", στου οποίου τη συζήτηση είχε πάρει κι εσύ μέρος, αν θυμάσαι.

Τον X5492, που είναι ο πάνω-πάνω στη σειρά Harpertown με socket 771 και που μπορεί να "προσαρμοστεί" πάνω σε μητρική με socket 775, τον απέκτησα λίγο πριν το capital control από το ebay. Το πρόβλημα που προέκυψε, μετά την απόκτησή του, ήταν αυτό που περιέγραψες πολύ σωστά σχετικά με τις μητρικές της Asus vs Gigabyte. Χρειάστηκε να απορρίψω για την ανακύκλωση μια Asus P5Q Pro Turbo και δυο-τρία DIMMs DDR2 της Corsair. Όλα, αφού δούλεψαν για λίγο, στη συνέχεια αποδείχτηκαν μη λειτουργικά, μετά τις πρώτες δοκιμές.

Τέλος πάντων, τώρα δουλεύω με έναν X5482 (ήταν ο πρώτος Xeon της σειράς που απέκτησα και τον αναφέρω στο νήμα με τις "Ταρζανιές"), πάνω σε μια Gigabyte GA-EP45T-UD3R (rev. 1.0), από τις καλύτερες και πολύ λίγες μητρικές που συνδυάζουν socket 775 και DDR3, με εξαιρετικές προδιαγραφές για Overclocking. Το σύστημα αυτό είναι αυτή τη στιγμή το πιο δυνατό για να ανταποκριθεί σε κάποιες απαιτητικές εφαρμογές (π.χ. επεξεργασία video/audio με Cyberlink Video και Audio Directors, κ.α. παρόμοια - παιχνίδια δεν παίζω για να έχω άποψη). Σε αυτό έχω από καιρό ετοιμάσει ένα εξειδικευμένο σύστημα υδρόψυξης, συνδυασμένο με αερόψυξη στα DIMMs της RAM και μίνι υδρόψυξη στο βασικό chipset, αλλά επειδή θέλει αφοσιωμένη εργασία 2-3 ημερών, δεν έχω ακόμα βρει το χρόνο να το εγκαταστήσω. Και αυτό με την προοπτική να εφαρμόσω ένα ήπιο έως μεσαίο overclocking πάνω στον υπολογιστή.

Τον X5492 αυτή τη στιγμή τον ψύχω με μια υπερμεγέθη ψύκτρα Scythe Mugen 2, με δυο ανεμιστήρες μπρος-πίσω, σε push-pull διάταξη. Θα μπει σε ένα κουτί Lian Li PC-A10A (ασημί, δηλαδή), ιδανικό λόγω των άπλετων χώρων που προσφέρει και του γεγονότος ότι ακριβώς πίσω από τον ανεμιστήρα της ψύκτρας του επεξεργαστή υπάρχει εν σειρά ένας ακόμα εξαεριστήρας, που διώχνει στον εξωτερικό χώρο τον αέρα της ψύκτρας του επεξεργαστή, επιταχύνοντας το ρεύμα ψύξης της, σε συνδυασμό φυσικά με τους άλλους ανεμιστήρες του κουτιού. Αλλά δεν σκοπεύω να κάνω overclocking στο σύστημα.

Για αποτελέσματα θα μιλήσουμε αργότερα, σε άλλο νήμα.

Καλό απόγευμα.
-
 

Μηνύματα
19.253
Reaction score
13.506
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΥΤΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΧ ΑΠ ΟΤΙ ΤΑ WIN 98.

ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΣΟΦΤΓΟΥΕΡ.

AΛΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΑΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΜΠΑΚ ΜΕ ΕΝΑ

ΙΔΙΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ 350 ΒΑΤ ΘΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΑΠ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ.

ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 1 ΠΡΟΣ 10.

ΑΛΛΑ ΣΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΝΙΜΟΥΜ

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΥΛΙΚΩΝ.
Υπάρχουν τροφοδοτικά και τροφοδοτικά πάντως, και σήμερα υπάρχουν τέτοιες προδιαγραφές, άλλο το τροφοδοτικό των 15-20 ευρώ, άλλο αυτό των 120-150! Αν και συνήθως το μεγαλύτερο τους πρόβλημα (αν δεν έχει προσέξει ο κατασκευαστής τι βάζει, ή κάνει "οικονομίες") είναι οι κακής ποιότητας ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές που 'φουσκώνουν', και όχι μόνο στα αυτόνομα τροφοδοτικά, αλλά σε πάρα πολλές ηλεκτρονικές συσκευές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.426
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top