Περί Modem/Router

Μηνύματα
707
Reaction score
9
Καλησπέρα σε όλους.Γνωρίζει κάποιος πως είναι δυνατόν σε μία όχι καλή ADSL γραμμή, το modem του ΟΤΕ (ΖΤΕ-108ΝS) να δίνει 3Μbps ταχύτητα, ενώ το modem της Αsus DSL-N66U στην αυτόματη ρύθμιση μόνο 1,20 Μbps.Η τιμή του Αsus είναι περίπου 150 ευρώ.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Τα 3Mbps που δίνει το ZTE είναι πραγματικά ή είναι η ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης?
To Asus έχει το τελευταίο firmware?
 

Μηνύματα
707
Reaction score
9
Eίναι πραγματικά.Σε download το ΖΤΕ κατεβάζει με 350 Kbps ενώ το Αsus με 100 Κbps.Κατέβασα το τελευταίο firmware χωρίς καμία βελτίωση.Με την ίδια ταχύτητα με το Αsus κατεβάζει και το Τhomson 585V8.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Κάποια ασυμβατότητα έχει το Asus με τον εξοπλισμό του OTE που τερματίζει η γραμμή σου.
Δες αν έχει custom ρυθμίσεις για τον OTE
 

Μηνύματα
707
Reaction score
9
Εδώ και δύο μήνες έχω φύγει από τον ΟΤΕ.Για δύο χρόνια τους έπαιρνα τηλέφωνο δύο με τρείς φορές την ημέρα για restart στην γραμμή.Με το restart η ταχύτητα ανέβαινε στα 2,5Μbps και μετά από 3-4 ώρες έπεφτε στο 0,20.Μου έλεγαν ότι έχει πρόβλημα ο βρόγχος και δεν μπορούν να κάνουν απολύτως τίποτα.Με το που πήγα στην Wind είμαι στα 3Μbps σταθερά με ελάχιστες αποσυνδέσεις.Φαίνεται ότι κάποιος τεχνικός ασχολήθηκε...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.053
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top