Ιδεες για βελτιωση του ηχου, τοποθετηση sub (2)...

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Είναι αρκετά δύσκολο να ευρεθεί το ''sweet spot'' σε ένα σύστημα.

Υπάρχει βέβαια ο κανόνας που θέλει στα περισσότερα μουσικά αρχεία ό τραγουδιστής να βρίσκεται στην μέση της σκηνής, άρα αν το σύστημά μας είναι σωστά ρυθμισμένο, θα πρέπει όταν βρισκόμαστε στην θέση ακρόασης η φωνή του τραγουδιστή να βρίσκεται στο κέντρο της σκηνής και στο σύστημά μας (σαν να μην υπάρχουν δηλ. αριστερό και δεξί ηχείο) , όπως ακριβώς θα συνέβαινε σε ένα πολυκάναλο σύστημα και θα υπήρχε κεντρικό ηχείο και η φωνή θα ακουγόταν αποκλειστικά μέσω αυτού. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά για να καταλάβεις, στο προσωπικό μου πχ σύστημα, σε στερεοφωνική ακρόαση, τα υπόλοιπα μέλη νομίζουν και είναι πεπεισμένα ότι είναι ενεργό και το κεντρικό και η φωνή μεταδίδεται αποκλειστικά από αυτό, και μόνο όταν πλησιάσουν κοντά σε αυτό, τότε καταλαβαίνουν ότι αυτό δεν συμμετέχει.

Αν λοιπόν αυτό δεν συμβαίνει τότε δεν υπάρχει και σωστή θέση ακρόασης.

Τα δε ηχεία συνήθως πρέπει να έχουν απόσταση μεταξύ τους από 1,8 μέτρα έως 4,6 μέτρα (κατά την klipch τουλάχιστον).
Και φυσικά εννοείται ότι θα γνωρίζεις: Η τριάδα: αριστερό - δεξί - θέση ακρόασης, θα πρέπει να σχηματίζει ισόπλευρο τρίγωνο.

Σχετικά με το phase, εφ όσον ο ενισχυτής δεν διαθέτει παραμετροποίηση για το sub, θα παίξεις μόνο με τα ρυθμιστικά των sub ρυθμίζοντας τα πρώτα μεμονωμένα και κατόπιν σε ταυτόχρονη λειτουργία.

Εδώ θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Η-σωστή-ρύθμιση-του-sub.27204/
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Είναι αρκετά δύσκολο να ευρεθεί το ''sweet spot'' σε ένα σύστημα.

Υπάρχει βέβαια ο κανόνας που θέλει στα περισσότερα μουσικά αρχεία ό τραγουδιστής να βρίσκεται στην μέση της σκηνής, άρα αν το σύστημά μας είναι σωστά ρυθμισμένο, θα πρέπει όταν βρισκόμαστε στην θέση ακρόασης η φωνή του τραγουδιστή να βρίσκεται στο κέντρο της σκηνής και στο σύστημά μας (σαν να μην υπάρχουν δηλ. αριστερό και δεξί ηχείο) , όπως ακριβώς θα συνέβαινε σε ένα πολυκάναλο σύστημα και θα υπήρχε κεντρικό ηχείο και η φωνή θα ακουγόταν αποκλειστικά μέσω αυτού. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά για να καταλάβεις, στο προσωπικό μου πχ σύστημα, σε στερεοφωνική ακρόαση, τα υπόλοιπα μέλη νομίζουν και είναι πεπεισμένα ότι είναι ενεργό και το κεντρικό και η φωνή μεταδίδεται αποκλειστικά από αυτό, και μόνο όταν πλησιάσουν κοντά σε αυτό, τότε καταλαβαίνουν ότι αυτό δεν συμμετέχει.

Αν λοιπόν αυτό δεν συμβαίνει τότε δεν υπάρχει και σωστή θέση ακρόασης.

Τα δε ηχεία συνήθως πρέπει να έχουν απόσταση μεταξύ τους από 1,8 μέτρα έως 4,6 μέτρα (κατά την klipch τουλάχιστον).
Και φυσικά εννοείται ότι θα γνωρίζεις: Η τριάδα: αριστερό - δεξί - θέση ακρόασης, θα πρέπει να σχηματίζει ισόπλευρο τρίγωνο.

Σχετικά με το phase, εφ όσον ο ενισχυτής δεν διαθέτει παραμετροποίηση για το sub, θα παίξεις μόνο με τα ρυθμιστικά των sub ρυθμίζοντας τα πρώτα μεμονωμένα και κατόπιν σε ταυτόχρονη λειτουργία.

Εδώ θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Η-σωστή-ρύθμιση-του-sub.27204/
Ευχαριστω για την απαντηση και το link... Το εχω βρει το sweet spot, οι μπαντες παιζουν μπροστα μου.. Η απορια μου ειναι αν υπαρχει τροπος να διευρυνεται επαρκως (το sweet spot) στη θεση ακροασης ωστε να μην ειναι one man show....
Οσο για την αποσταση αφου το λες ετσι θα ειναι... ισως στα klipch εχουν μεγαλυτερη διασπορα τα tweeter... Νομιζω καπου το ειχα διαβασει.. Δεν συνεχιζω γιατι δεν θυμαμαι καλα...
Θα δοκιμασω να μεγαλωσω πολυ την μεταξυ τους αποσταση να δω τι θα γινει... Θα ενημερωσω...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ενημερωτικα, εκανα καποιες κινησεις και τα πραγματα εχουν φτιαξει αρκετα... Πετυχα ευρεια soundstage ανοιγωντας την αποσταση μεταξυ των ηχειων epos (ευχαριστω Vakis2000) με καποιες απωλειες λογο τζακιου αλλα ειναι οκ... Προσθεσα και μερικες βιβλιοθηκες κατι που ειχα σκοπο να κανω ετσι κι αλλιως και βελτιωθηκε ο ηχος αρκετα καθως μειωθηκαν οι γυμνοι τοιχοι... Eτοιμαζω τωρα και εναν πινακα ιδιοκατασκευη που θα τοποθετησω στον τοιχο αριστερα του τζακιου με diffusers κατι τετοιο https://olga66.files.wordpress.com/2014/01/ds26small.jpg
Iσως χαραμισω και μερικα ραφια απο τις βιβλιοθηκες στον πισω τοιχο και βαλω μεσα πανελ απορροφησης ηχου με πετροβαμβακα η' κατι αναλογο... Οταν τα κανω θα βαλω εικονες. Ευχαριστω για την βοηθεια σας...
1hhfjghj.jpg
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Πολύ όμορφη ζεστή γωνιά... Καλές ακροάσεις λοιπόν!
Ότι πρέπει για τις χειμωνιάτικες βραδιές. Τζάκι σε συνδυασμό με απαλή - ποιοτική μουσική!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Πολύ όμορφη ζεστή γωνιά... Καλές ακροάσεις λοιπόν!
Ότι πρέπει για τις χειμωνιάτικες βραδιές. Τζάκι σε συνδυασμό με απαλή - ποιοτική μουσική!
Αρκεί να μην το ανάψει το τζάκι γιατί θα καούν τα ηχεία:D
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ωραίος ο ενισχυτης..αν το δουλεύεις κ στο παθητικό , ειναι απόλαυση...

απλα στη δεξια πλευρα ακροασης, βλεπω το ενα ηχειο πισω απο το αλλο...
δε ξερω αν κανεις καποια μετακομιση σε κατασταση ακροασης....

παντως σε δικαναλο μονο ζημια θα σου κανουν τα σαμπ, δε ξερω γιατι κολλησες με αυτα...

αν οδηγηθούν σωστα τα ηχεία πιστεύω ο χωρος θα καλυφθεί απο χαμηλες σωστα..

επισης ειμαι υπερ των 2 ζευγαριων , αλλα σε μεγαλυτερο χωρο κ με διαφορετικό ενισχυτη..
να μην ειμαι ουτε βαλε βγαλε καλωδια , αλλα ουτε και να επιβαρύνω το χωρο , που φωναζει θελω αερα.

ωραια παντως ζεστη γωνια , οτι πρεπει για τα κρυα που έρχονται .
[DOUBLEPOST=1445895460][/DOUBLEPOST]να πω κ κατι αλλο αντισυμβατικο?
γιατι δε δοκιμαζεις τα ηχεια στο διαγωνιο? μιλαω για τα δαπεδου...
το αριστερο λιγο ποιο μπροστα και δεξια και το δεξι ηχειο εκει που ειναι το βασης..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
ωραίος ο ενισχυτης..αν το δουλεύεις κ στο παθητικό , ειναι απόλαυση...

απλα στη δεξια πλευρα ακροασης, βλεπω το ενα ηχειο πισω απο το αλλο...
δε ξερω αν κανεις καποια μετακομιση σε κατασταση ακροασης....

παντως σε δικαναλο μονο ζημια θα σου κανουν τα σαμπ, δε ξερω γιατι κολλησες με αυτα...

αν οδηγηθούν σωστα τα ηχεία πιστεύω ο χωρος θα καλυφθεί απο χαμηλες σωστα..

επισης ειμαι υπερ των 2 ζευγαριων , αλλα σε μεγαλυτερο χωρο κ με διαφορετικό ενισχυτη..
να μην ειμαι ουτε βαλε βγαλε καλωδια , αλλα ουτε και να επιβαρύνω το χωρο , που φωναζει θελω αερα.

ωραια παντως ζεστη γωνια , οτι πρεπει για τα κρυα που έρχονται .
[DOUBLEPOST=1445895460][/DOUBLEPOST]να πω κ κατι αλλο αντισυμβατικο?
γιατι δε δοκιμαζεις τα ηχεια στο διαγωνιο? μιλαω για τα δαπεδου...
το αριστερο λιγο ποιο μπροστα και δεξια και το δεξι ηχειο εκει που ειναι το βασης..
Παιζω και παθητικο και ενεργο... αναλογα την ηχογραφηση, το ειδος μουσικης, η' και την ωρα.... δεν παιζουν ολες οι ηχογραφησεις καλα στο παθητικο. Μερικες ακουγονται ατονες και φλατ. Στο ενεργο φυσικα δεν γινονται ξαφνικα εξαιρετικες αλλα το νοιωθω λιγο καλυτερα... Παρεπιπτοντως στο παθητικο παιζουν εξαιρετικα τα δαπεδου....
Ετσι οπως τα εχω στησει ακουω με τα δαπεδου στο κοντινο τριγωνο... στηνω την πολυθρονα κοντα και στο κεντρο... Εκει δεν εμποδιζει καθολου το ηχειο που ειναι δεξια μπροστα.
Οταν ειμαι με παρεα ακουμε συνηθως με τα epos. Ετσι οπως ειναι στημενα γεμιζουν ολο το χωρο ετσι οπως φαινεται στις πρωτες εικονες στην αρχη του post... Το τριγωνο που σχηματιζεται με τα epos δουλευει αρκετα καλα στο καθιστικο. Τα sub και τα δουλευω και οχι... Οι ερωτησεις περι sub ηταν για να βρω τροπο να ακουγονται σωστα γενικως οταν θα παιξουν... Εχω μερικα φιλαρακια μπασοκεφαλους και δεν χαλαω χατηρια... Οταν ακουω μονος συνηθως δεν παιζουν. Τα ηχεια δεν παιζουν και τα 4 μαζι... Οντως αν το ηθελα αυτο πηγαινα για αλλο ενισχυτη... Το βαλε βγαλε καλωδια δεν το καταλαβα... Ο ενισχυτης τα παιρνει και τα δυο ζευγη... Παιζω η' Α η' Β. Αυτο που ειπες για την διαγωνιο... οκ, αλλα σε ποια θεση θα ακουω σωστα ετσι? Αν σε μπερδεψα με την πολυθρονα αριστερα στην πρωτη εικονα συγνωμη, αυτη αλλαζει θεσεις συνεχως... Στην εικονα δεν ειναι στη θεση ακροασης... Aυτο παντως περιμενω οντως... Τις κρυες νυχτες..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ετοιμο το sound diffuser... Θα ηταν καλυτερα τα πραγματα αν εκοβα τα ξυλα μονος αλλα δεν εχω εργαλεια κοπης κι ετσι απλα ''εφτιαξα'' το παζλ απο διασπαρτα κομματια που πηρα απο φιλο... Δεν το εχω βαψει ακομα και θελω να διορθωσω και ενα δυο πραγματακια... Ισως το ζωγραφισω, φτιαχνω που και που καποια πινακακια, ασχολουμαι με το αθλημα.... Το επομενο θα ειναι καλυτερο....?
 

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Φιλε μου καλησπερα και απο μενα, θα σε βοηθησω μεσα απο την προσωπικη μου εμπειρια . Οπως ειπε και ο φιλος που σου απαντησε πριν, ειναι οτι για να παιξει ενα sub μουσικη πρεπει να βαλεισ το χερι καλα στην τσεπη ,τα hi fi sub κατα βαση ειναι μονο για cinema, και ειδικα κοντα στο χιλιαρικο τα θεωρο σκουπιδια. Μετα λοιπον απο πειραματισμουσ και πολυ απογοητευση, και αφου ετυχε και ακουσα τι σημαινει να παιζει ενα sub μουσικη, στο θεμη τον ζαφειροπουλο που ειχε ενα REL studio 2, που δε μπορεσα να παρω λογο κοστουσ πηρα ενα genelec 7070a που προερχεται απο το στουντιακο χωρο και ειναι πολυ ποιο τιμιο, αν ηταν hi fi θα κοστιζε τα τριλπα ακου κατι σε στουντιο μονιτορ και θα καταλαβεις τι λεω.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Φιλε μου καλησπερα και απο μενα, θα σε βοηθησω μεσα απο την προσωπικη μου εμπειρια . Οπως ειπε και ο φιλος που σου απαντησε πριν, ειναι οτι για να παιξει ενα sub μουσικη πρεπει να βαλεισ το χερι καλα στην τσεπη ,τα hi fi sub κατα βαση ειναι μονο για cinema, και ειδικα κοντα στο χιλιαρικο τα θεωρο σκουπιδια. Μετα λοιπον απο πειραματισμουσ και πολυ απογοητευση, και αφου ετυχε και ακουσα τι σημαινει να παιζει ενα sub μουσικη, στο θεμη τον ζαφειροπουλο που ειχε ενα REL studio 2, που δε μπορεσα να παρω λογο κοστουσ πηρα ενα genelec 7070a που προερχεται απο το στουντιακο χωρο και ειναι πολυ ποιο τιμιο, αν ηταν hi fi θα κοστιζε τα τριλπα ακου κατι σε στουντιο μονιτορ και θα καταλαβεις τι λεω.
Ετσι οπως εχω στησει το συστημα τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τον ηχο και δεν χρησιμοποιω καθολου τα sub... Σκεφτομαι να τα πουλησω... Επεσε στα χερια μου και ενας luxman l30 που ειναι λιγο πιο γεματος στα μπασα και πιο χρωματισμενος απο τον Creek και παιζω εναλαξ... Δεν εχω λογο να αμφισβητησω καθολου τα λεγομενα σας για τις κατηγοριες τιμης καθως δεν εχει τυχει να ακουσω τοσο καλα sub. Παντως δεν θα εδινα τοσα χρηματα για subwoofer.... Θα προτιμουσα να τα επενδυσω σε κατι αλλο... Ευχαριστω πολυ που μοιραστηκατε τις εμπειριες σας και καλη χρονια...
 
Last edited:

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Ετσι οπως εχω στησει το συστημα τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τον ηχο και δεν χρησιμοποιω καθολου τα sub... Σκεφτομαι να τα πουλησω... Επεσε στα χερια μου και ενας luxman l30 που ειναι λιγο πιο γεματος στα μπασα και πιο χρωματισμενος απο τον Creek και παιζω εναλαξ... Δεν εχω λογο να αμφισβητησω καθολου τα λεγομενα σας για τις κατηγοριες τιμης καθως δεν εχει τυχει να ακουσω τοσο καλα sub. Παντως δεν θα εδινα τοσα χρηματα για subwoofer.... Θα προτιμουσα να τα επενδυσω σε κατι αλλο... Ευχαριστω πολυ που μοιραστηκατε τις εμπειριες σας και καλη χρονια...
[DOUBLEPOST=1451852328][/DOUBLEPOST]να σε καλα και συ φιλαρακι μου, ωραιο εργαλειο ο luxman μεγια!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλησπερα... Ο λογος που συνεχιζω σε αυτο το thread με νεα διαφορετικη ερωτηση ειναι οι φωτογραφιες που εχω ανεβασει και νομιζω θα βοηθησουν.... Κατ΄αρχην να διευκρινησω για ακομα μια φορα πως οι περισσοτερες φωτο ειδικα στην πρωτη σελιδα του thread που φαινεται ολος ο χωρος ειναι με ευρυγωνιο φακο οποτε φαινεται πολυ μεγαλυτερος... Ο χωρος απο τα ηχεια μεχρι πισω τη τζαμαρια μονο το καθιστικο οχι κουζινα κλπ.. ειναι γυρω στα 24 τετραγωνικα με 2.90 υψος. Επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω σε Harbeth ηχεια και το πιο πιθανο ειναι να μην τα ακουσω στο χωρο μου... πιο μοντελο ειναι πιθανοτερο να ταιριαξει ? Σκεφτομουν να ψαξω σε μεταχειρισμενο το μεγαλυτερο SHL5 αλλα μηπως και το compact 7es3 η' 2 κανει τη δουλεια? Το μικρουλι p3esr δεν θα δονισει το χωρο το ξερω αλλα θα δημιουργησει μια ικανοποιητικη ατμοσφαιρα η' θα χανεται? Οποιος εχει εμπειρια με Harbeth ας βοηθησει. Ενισχυτες creek destiny 100watt, Luxman L30 35watt, Taga harmony υβριδικος 25watt. Aν εχω κανει αθελα μου κατι που δεν επιτρεπεται θετωντας εκ νεου ερωτημα σε αυτο το thread παρακαλω τους διαχειριστες να ενημερωσουν.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ο λογος που βαζω το μικροτερο harbeth στο παιχνιδι ειναι καθαρα οικονομικος σε περιπτωση που δεν βρω τα αλλα μεταχειρισμενα σε τιμη που αντεχω. Εχω ακουσει για πολυ λιγο μονο το μικρο σε πολυ μικροτερο χωρο απο το δικο μου.... Ειναι εξαιρετικο. Υποθετω πως και τα μεγαλυτερα δεν αλλαζουν δραματικα σε χροιες και φιλοσοφια αποδοσης της μουσικης.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
γιατι κολλησες με τα harbeth και δεν ξεκινας απο τι χαρακτηριστικα χρειαζεται να εχει το ηχειο για τις εντασεις που ακους συνηθως στη θεση ακροασης ?

και να ψαχτεις μετα με το μοντελο και την μαρκα

μηπως να ακουγες και αλλες μαρκες οπως atc, dynaudio? μην βιαζεσαι.... η συμβουλη μου...

φιλικα,

Βασιλης
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
γιατι κολλησες με τα harbeth και δεν ξεκινας απο τι χαρακτηριστικα χρειαζεται να εχει το ηχειο για τις εντασεις που ακους συνηθως στη θεση ακροασης ?

και να ψαχτεις μετα με το μοντελο και την μαρκα

μηπως να ακουγες και αλλες μαρκες οπως atc, dynaudio? μην βιαζεσαι.... η συμβουλη μου...

φιλικα,

Βασιλης
Πριν 2,5 χρονια περιπου πηρα μια αποφαση να φτιαξω ενα ικανοποιητικο συστημα για να απολαμβανω τις μουσικες μου οπως οι περισσοτεροι εδω. Το πηγα λιγο παρακατω και δοκιμασα και καποιες λιγο πιο εξωτικες να το πω ετσι (για τα δεδομενα μου) επιλογες. Δεν το εχω μετανοιωσει και ειμαι ηδη αρκετα ικανοποιημενος με αυτα που εχω. Δοκιμασα απο ηχεια Q Acoustics, Epos epic 2, Spicom κολονες μονοδρομα, john blue jb3 για near fiel, και Atc scm7, και το καθενα με τον τροπο του ειναι ικανοποιητικο.
Ακουσα και αλλα μα οχι στο χωρο μου... Τα μονοδρομα ειναι μεγαλη κατηγορια και με συναρπαζει αλλα κατα τη γνωμη μου θελει καλα ενισχυτικα με λαμπες, πειραματισμο, ισως και ιδιοκατασκευες που το βρισκω συναρπαστικο αλλα δεν μπορω να μπλεξω τωρα σε κατι τετοιο, ισως στο μελλον. Ετσι πηρα και την αποφαση να πουλησω τα spicom που θεωρω πολυ καλο ηχειο. Απο διαβασμα, προτασεις, σχολια αλλων και ενασχοληση γενικα με το διαδικτυο για να περιοριστουν λιγο οι επιλογες... οπως και αναζητηση εσωτερικη στο (τι θελω τελικα βρε αδερφε) οδηγηθηκα προς harbeth, spendor... Ακουσα τα μικρα οπως ειπα και ειναι πολυ κοντα σε αυτο που θελω. Θα ζησω (αν καταφερω να τα παρω) καποιο καιρο με harbeth και που ξερεις? Για καποιους, αρκετους απο οσα διαβαζω ειναι και το τελος της διαδρομης..... Θα δειξει... Ευχαριστω για την προταση.
Υ.Γ. Τα atc που προτεινεις ειναι πολυ ωραια ηχεια και τα 7αρια που εχω μου αρεσουν αλλα η διαφορετικη προσεγγιση των epos η' των harbeth που ακουσα μου αρεσει λιγο περισσοτερο. Spendor δεν εχω ακουσει ακομα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ξεχασα να πω πως συνηθως ακουω σε χαμηλες εντασεις και τα harbeth απο οσο γνωριζω το κανουν καλα αυτο. Αυτο δεν σημαινει βεβαια πως θελω μονο αυτο....o_O. Θεση ακροασης... συνηθως 1.5 με 2 μετρα (μονος) αλλα και μεχρι πισω στο καθιστικο 4-5 μετρα (παρεα). Δεν υπαρχει σταθερη θεση... εκει παιζουμε... Αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα... Εχω ηχεια για ολες τις θεσεις.... Για τα atc θα ηθελα επισης να πω πως παρα τα οσα λεγονται παιζουν αρκετα καλα και σε χαμηλες εντασεις και δεν τα βρισκω στεγνα η' αναλυτικα οπως λεγεται.... Ισως και να συμβιβαζομαι με λιγοτερα? Δεν ξερω... Αλλα ηθελα να το πω. Ακομα και με τον υβριδικο που εχω 25watt παιζουν ωραια σε χαμηλες σταθμες. Με τον luxman βεβαια παιζουν καλυτερα...
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για near field ακροασεις αλλα και για να δημιουργουν ατμοσφαιρα σε μεγαλυτερο χωρο (το πλαταινω τωρα) τα john blue jb3 με η' χωρις την προσθηκη ενος sub ειναι εξαιρετικα..... Ο κυριος Tommy Wu εχει κανει απιστευτη δουλεια. Περι ορεξεως βεβαια... Ακομα και στα τετραγωνικα μου δουλευουν εξαιρετικα. Η τοποθετηση εχει το ρολο της φυσικα αλλα και η γνωση και κατανοηση οτι δεν θα κανεις παρτυ με πανω απο 4 ατομα.... :dance2:Με τα Spicom ακομα και με λιγα watt γεμιζει ο χωρος.... οπως ολα τα μονοδρομα δεν συνιστωνται βεβαια για metal η' μεγαλα συνολα.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top