Bedini cd clarifier

S

sk4t4

Guest
Βλεποντας οτι υπαρχουν πολλοι αμφισβητιες σχετικα με τα tweaks σκεφτηκα να γινει το εξης πειραμα.Να δανεισω για μερικες μερες την παραπανω συσκευη στον πρωτο καλοπροαιρετο αμφισβητια χαιφιντελιστη και να γραψει μετα την αποψη του στο Avsite.Προσοχη,η συσκευη δεν πωλειται και το λεω διοτι 'προφητευω' οτι μετα την ακροαση θα θελησει να την αγορασει.Προυποθεση ειναι να κατοικει στην Αθηνα και να μπορουμε να συναντηθουμε σε τοπο,μερα και ωρα που να εξυπηρετει και τους δυο μας.Θα ενημερωσω οταν βρεθει ο πρωτος ενδιαφερομενος.Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
887
Υπάρχει κάποιο λινκ της συσκευής; Πιάνει και στα drive του υπολογιστή ή εκεί επεμβαίνουν τα μηχανήματα του διαβόλου; Αν πιάνει θα με ενδιέφερε να τη δανειστώ....
Το σύστημά μου με ATC SCM-11 και Sony 1500ES θεωρείται αρκούντως αναλυτικό ή θα "θάψει" τις διαφορές;
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Υπάρχει κάποιο λινκ της συσκευής; Πιάνει και στα drive του υπολογιστή ή εκεί επεμβαίνουν τα μηχανήματα του διαβόλου; Αν πιάνει θα με ενδιέφερε να τη δανειστώ....
Το σύστημά μου με ATC SCM-11 και Sony 1500ES θεωρείται αρκούντως αναλυτικό ή θα "θάψει" τις διαφορές;
http://www.bedini.com/clarifier.htm
 

S

sk4t4

Guest
Υπάρχει κάποιο λινκ της συσκευής; Πιάνει και στα drive του υπολογιστή ή εκεί επεμβαίνουν τα μηχανήματα του διαβόλου; Αν πιάνει θα με ενδιέφερε να τη δανειστώ....
Το σύστημά μου με ATC SCM-11 και Sony 1500ES θεωρείται αρκούντως αναλυτικό ή θα "θάψει" τις διαφορές;
Εγω ισχυριζομαι οτι οι διαφορες φαινονται ακομκα και στο πιο φθηνο συστημα.Και να σκεφτειτε οτι το δικο μου ειναι το πρωτο μοντελο, αυτο με την μπαταρια, ενω αυτα που παραθετει το site της εταιριας ειναι πολυ πιο βελτιωμενα.Μου εχει κανει ομως εντυπωση το εξης:Παλιοτερα ειχα το Furutech RD-1 το οποιο ειναι εμφανισιακα σαν τα μεγαλυτερα μοντελα της Bedini.Η διαφορα με αυτο ηταν πολυ μεγαλη αλλα προς την λαθος κατευθυνση, δηλαδη ενω βελτιωνονταν πολυ η εικονα και η τονικοτητα, οι χροιες γινονταν τοσο "στρογγυλεμενες" απο πανω ως κατω που στην ουσια αλλοιωνονταν φριχτα.Το Bedini,παροτι πολυ πιο απλο, δεν κανει αυτο το σφαλμα.Αυτο παντως με τις "στρογγυλεμενες" χροιες το εχω παθει παμπολλες φορες με αντικραδασμικα ακομα και με ακριβα.Ειχαν τα καλα και τα κακα του Furutech
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Εγω ισχυριζομαι οτι οι διαφορες φαινονται ακομκα και στο πιο φθηνο συστημα.Και να σκεφτειτε οτι το δικο μου ειναι το πρωτο μοντελο, αυτο με την μπαταρια, ενω αυτα που παραθετει το site της εταιριας ειναι πολυ πιο βελτιωμενα.Μου εχει κανει ομως εντυπωση το εξης:Παλιοτερα ειχα το Furutech RD-1 το οποιο ειναι εμφανισιακα σαν τα μεγαλυτερα μοντελα της Bedini.Η διαφορα με αυτο ηταν πολυ μεγαλη αλλα προς την λαθος κατευθυνση, δηλαδη ενω βελτιωνονταν πολυ η εικονα και η τονικοτητα, οι χροιες γινονταν τοσο "στρογγυλεμενες" απο πανω ως κατω που στην ουσια αλλοιωνονταν φριχτα.Το Bedini,παροτι πολυ πιο απλο, δεν κανει αυτο το σφαλμα.Αυτο παντως με τις "στρογγυλεμενες" χροιες το εχω παθει παμπολλες φορες με αντικραδασμικα ακομα και με ακριβα.Ειχαν τα καλα και τα κακα του Furutech
Sk@t@ σε ω.ρυ.λα εχεις πάει? Μα τι στο διάολο βιονικό αυτί εχεις? Θα σκίσει τα πτυχία του....Σκωρος είσαι? :lolsign::roflmao::rofl::D:lol:

http://www.periergos.gr/erotiseis/poio-zoo-exei-tin-kalyteri-akoi
 


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Δεν μπορώ να διαφωνήσω για τον σκώρο... Αλλά το ότι ο άνθρωπος ακούει από 2-5Kz:headbang:!!!
Ότι θέλει γράφει ο καθένας.
 


ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
... Αλλά το ότι ο άνθρωπος ακούει από 2-5Kz:headbang:!!!..
Μάλλον ξέχασε το 1 πριν το 5 από την μετάφραση της Daily Mail.
[DOUBLEPOST=1448296942][/DOUBLEPOST]
Μάλλον ξέχασε το 1 πριν το 5 από την μετάφραση της Daily Mail.
http://www.dailymail.co.uk/sciencet...t-hearing-animal-world--hear-BATS-coming.html

τελικά σωστή είναι η μετάφραση, η DM το ισχυρίζεται.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
887
Καταρχήν να ευχαριστήσω το νηματοθέτη για την ευγενική προσφορά του. Μια δωρεάν δοκιμή δεν έβλαψε κανέναν. Ήρθε σήμερα και μου παρέδωσε τη συσκευή του. Παραμπιπτόντως υπάρχει ένα χρηστικό ζήτημα, αλλά παρέλκει επί του παρόντος.
Επειδή το μπάζε - βγάζε διαφόρων cd είναι δύσχρηστο στο σύστημά μου, επέλεξα την εξής μεθοδολογία:
1) Διάλεξα διάφορα αρχεία flac από cd που μου ανήκουν κι είχα ριπάρει στο σκληρό μου δίσκο. Από ...Νταλάρα μέχρι Rage against the machine και Scorpions.
2) Έγραψα την ίδια επιλογή τραγουδιών σε δύο πανομοιότυπα κενά cd-r με τον ίδιο εγγραφέα - πρόγραμμα - ρυθμίσεις.
3) Περιποιήθηκα το ένα από τα δύο cd για χρόνο 1-2 λεπτά όπως μου συστάθηκε. Το μάρκαρα με μαρκαδοράκι σε ένα σημείο του το οποίο δεν φαίνεται εύκολα χωρίς ενδελεχή παρατήρηση. Ακολούθως ανακάτεψα το περιποιημένο με το ...απεριποίητο cd στα τυφλά πολλάκις.
4) Έβαλα εναλλάξ τα δύο cd στο player του υπολογιστή μου και με την ίδια εφαρμογή και τις ίδιες ρυθμίσες τροφοδότησα το dac μου (Teac UD-01) μέσω USB κι από κει στον Sony 1500ES ενισχυτή μου και στα ATC SCM-11. Καλώδια κλπ δεν αναφέρω ούτως ή άλλως στάνταρ ήταν.
5) Συνέκρινα αναλυτικά τα ίδια 2-3 τραγούδια. Τόσο ακούγοντας το καθένα ολόκληρο κι εναλλάσσοντας το cd, όσο και τη δεύτερη φορά ακούγοντας απόσπασμα περί το 1 λεπτό σε συγκεκριμένο τραγούδι, εναλλάσσοντας cd άμεσα.
Αποτέλεσμα: Καμία ακουστή διαφορά. Και τα δύο cd μου ακούστηκαν το ίδιο.
[DOUBLEPOST=1448388269][/DOUBLEPOST]θα επανέλθω κι αύριο με την ακρόαση 2-3 ακόμα διαφορετικών τραγουδιών. Αν και δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω οποιαδήποτε αλλαγή.
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Και αν παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα του συγκριτικού, η διαφορετική δομική κατασκευή των δίσκων CD και CD-R?
 

Μηνύματα
888
Reaction score
887
:) :) :)
[DOUBLEPOST=1448389851][/DOUBLEPOST]Όποιος έχει να μου δώσει δύο πανομοιότυπα εργοστασιακά cd είναι ευπρόσδεκτος. Όχι ότι θα υπάρξει διαφορά βέβαια, αλλά δεν πειράζει.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Αποτέλεσμα: Καμία ακουστή διαφορά. Και τα δύο cd μου ακούστηκαν το ίδιο.
[DOUBLEPOST=1448388269][/DOUBLEPOST]θα επανέλθω κι αύριο με την ακρόαση 2-3 ακόμα διαφορετικών τραγουδιών. Αν και δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω οποιαδήποτε αλλαγή.
Σπυρο κανα φιλο σκωρο η νυχτεριδα εχεις για blind test? :lolsign::D:lol::roflmao::rolleyes: Αν όχι φωναξε τον sk@t@ :D:headbang:
 

Μηνύματα
888
Reaction score
887
Όποιος έχει να μου δώσει δύο πανομοιότυπα εργοστασιακά cd είναι ευπρόσδεκτος. Όχι ότι θα υπάρξει διαφορά βέβαια, αλλά δεν πειράζει.
 

S

sk4t4

Guest
@Spyroς Κοutsogiannis:Δεν χρειαζοταν να κανεις ολη αυτη την ιστορια.Απλως ακους το cd,επειτα το περνας απο το Bedini και το ξανακους.Εγω παντως συνεκρινα μονο εργοστασιακα cd.Οσο για το προβλημα,ατιμε Αγγελε, τι μου πουλησες;Πλακα κανω , για τοσα που πληρωσα δεν με νοιαζει, με νοιαζει ομως που θ ακουω χειροτερα χωρις αυτο.
 

S

sk4t4

Guest
@cosmarpan.Επειδη εισαι ο δευτερος δοκιμαστης,αν συνεχισει βεβαια να λειτουργει το Bedini,σε προειδοποιω οτι τα μονα cds που αρνειται να βελτιωσει ειναι αυτα των Residents και του Zappa,γι αυτο το νου σου.
 


S

sk4t4

Guest
Ελα ομως που σταματησε να κανει...Η' εμπλοκη ' που παρουσιασε στο Σπυρο εγινε μονιμοτερη κι ετσι το εδωσα σε φιλο τεχνικο να το ελεγξει.Για να δουμε...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.792
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top