SSD σε NOVA PVR 865

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επειδη με ενοχλει ο θορυβος που κανει ο σκληρος του NOVA PVR 865, μου μπηκε η παλαβη ιδεα να τον αλλαξω με SSD. Το εχει κανει κανεις? Ειναι εφικτο?
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Ακόμα κι αν γίνεται, δεν είνα κρίμα να χαραμίσεις έναν SSD σε δέκτη της Nova;

Υποθέτω πάντως ότι αν ο δίσκος που θα βάλεις έχει την ίδια χωρητικότητα και είναι ακριβές αντίγραφο του αρχικού, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Αν υπάρχει ο σκληρός, γιατί να μη γίνει δοκιμή; Εϊναι SATA αυτά;

Αν και μάλλον θα έβαζα έναν πρώην Green και νυν Blue WD 5400 στροφών.


Υποθέτω πάντως ότι αν ο δίσκος που θα βάλεις έχει την ίδια χωρητικότητα και είναι ακριβές αντίγραφο του αρχικού, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Μπορεί να φτιάξει partition και να αφήσει τον υπόλοιπο κενό. Μπορεί να δέχεται άλλη διάσταση. Μπορεί... :D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Μέσα σε δυόμισι χρόνια έχουν μου χαλάσει δύο δέκτες Nova pvr 865. Σαν να λέμε ότι θέλεις κινητήρα Ferrari σε Yugo. :D
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έχω βάλει SSD σε PS3, άλλης χωρητικότητας από τον original. Με το ίδιο σκεπτικό, αν κάνεις το ίδιο στο δέκτη, η χωρητικότητα δε θα είναι ανασταλτικός παράγοντας.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Δεν είναι μόνο θέμα χωρητικότητας, παίζει ρόλο το format και το κλείδωμα που γίνεται στο δίσκο.
Σε ένα DVD-R της Pioneer μου είχε έρθει η ιδέα να του βάλω μεγαλύτερο δίσκο, για να το κάνω έπρεπε να βρω ένα service DVD που έκανε initialize και format τον δίσκο για να τον καταλάβει, φυσικά το DVD δεν το βρήκα...
Οι κονσόλες είναι σαν PC και η αλλαγή δίσκου είναι πολύ εύκολη.
 


TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Νομίζω ότι ο δίσκος μπορεί να γίνει clone στο PC με σχετικό πρόγραμμα. Αλλά ούτε εγώ θα το έκανα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top