Home Cinema με χαμηλό κόστος...

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλησπέρα. Χαζεύοντας στο internet σήμερα, βρήκα ένα σετ Roister HT-4000, περίπου 250 ευρώ και σκέφτομαι να τα τσιμπήσω μαζί με έναν χαμηλού κόστους ενισχυτή (πχ YAMAHA RX-V377). Προς το παρόν βλέπω ταινίες στην 48" τηλεόρασή μου με κάτι ηχεία Creative 7.1 και το DDTS-100. Με ενδιαφέρει κυρίως η θέαση ταινιών. Θα ακούω και μουσική (κυρίως flac αρχεία) με τους όποιους περιορισμούς βέβαια αυτών των συστημάτων. Θέλω να πιστέυω πως θα είναι καλύτερα από το παρόν setup. Έχει κανείς εμπειρία από αυτά τα ηχεία; Αξίζουν σε αυτά τα χρήματα;

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Αν είναι 250 μαζί με το subwoofer είναι καλή τιμή. Χωρίς αυτό καλή μεν, αλλά ίσως με ελάχιστα παραπάνω χρήματα να παίρνεις κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένα...
 


Μηνύματα
54
Reaction score
19
Ειχα αυτο το συστημα για 2 χρονια περιπου. Για τα χρηματα του, το subwoofer ειναι παρα πολυ καλο και τα ηχεια καλα για ταινιες, μετρια για μουσικη.. Το κεντρικο ηχειο δεν με ειχε ενθουσιασει πολυ οποτε με μια μικρη αναβαθμιση εκει θα εχεις ενα συστημα πολυ καλυτερο απ το παρον setup σου...Η τιμη παιρνει και λιγο παζαρι...
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Τελικά τα πήρα στα €230 κομπλέ. Είναι σε άριστη κατάσταση εμφανισιακά. Ο πωλητής μου είπε ότι είχε παρουσιάσει πρόβλημα στην πλακέτα το sub αλλά το είχε πάει στη Roister και το επισκέυασαν και από τότε είναι οκ. Στο χώρο του που τα άκουσα έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Βάλαμε και μουσική αλλά εκεί πράγματι υστερεί. Ίσως με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να γίνει πιο ανεκτό. Πάντως για ταινίες πιστεύω ότι είναι αρκετά καλύτερο από αυτό που έχω τώρα αλλά και από ολοκληρωμένες 5.1 υλοποιήσεις, τουλάχιστον μέχρι τα €350-400 ευρώ. Εκεί τα άκουσα με έναν Harman Kardon. Εγώ θα κινηθώ πιο χαμηλά, ίσως με τον Yamaha RX-V377, λόγω budget. Καμμιά ιδέα για καλώδια;
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Έρχεται και ο ενισχυτής (Yamaha RX-V377). Έχω κολλήσει λίγο στα καλώδια... Σίγουρα θα επιλέξω διάμετρο 2.5mm, αφού η διαφορά τιμής αφενός μεν είναι αμελητέα αφετέρου δε τα πίσω ηχεία θα απέχουν περίπου 7μ από την πηγή, ίσως και 7.5μ. Έχει νόημα σε αυτή την κατηγορία να πάω σε OFC; Πιστεύω όχι αλλά οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι περιορισμένες.

Κάποια πρόταση για αγορά;

Ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
102
Reaction score
95
Σε ευχαριστώ πολύ! Τον πήρα τηλέφωνο για να επιβεβαιώσω ότι όντως είναι τα OFC και μου είπε "όχι, για ηχεία είναι...!" :)
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top