Dune HD Base 3D & Dune HD TV-303D

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.713
Σε αυτά που ξέρω:
1) Ναι
2) Ναι, αρκεί να έχουν το ίδιο όνομα
5) Φυσικά ναι. Φρόντισε να δώσεις static ip στον NAS, θα σου είναι πιο εύκολο να βάλεις συντομεύσεις φακέλων του NAS στα favorites του Dune.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Καλησπερα. Εχω παραγγειλει το Dune hd 3d. Σκεφτομαι για Nas Synology Ds215j με Seagate Nas 3TB.Εχω μερικες ερωτησεις
1)Ειναι πληρως συμβατα μεταξυ τους?
Ναι

2)Διαβαζει το dune υποτιτλους σε mkv στον ιδιο φακελο , 3d subs διαβαζει?
Ναι

3)Τorrent θα μπορω να κατεβασω απο το dune
Όχι

4)Αυτο το bluetooth πληκτρολογιο μπορει να συνδεθει στο Dune (Samsung VG-KBD1000)
Όχι

5)Απο το PC μπορω μεσω browser να χειριστώ τον 215 η κανω install καποιο προγραμμα. sorry για της πολλες και χαζες ερωτησεις. πρωτη φορα στεινω NAS . Ευχαριστω!!
Ναι
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
To Sansung δεν έχει δικό του USB δεκτή γι΄αυτό δεν μπορεί να παίξει με το Dune.
Ασύρματα πληκτρολόγια ή ποντίκια με δικό τους USB δέκτη δουλεύουν κανονικά, εγώ έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές τα Microsoft wirelles desktop 3000 και Logitech diNovo mini στο Base 3D.
 
Last edited:

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Καληςπερα εδώ και ενα χρόνο έχω το dune HD το τελευταίο εξάμηνο αγόρασα ενα σκληρό δίσκο της toshiba το έβαλα στο dune .Το προβλημα ειναι οτι όταν συνδεα τον dune με τον Mac υπολογιστή δεν τον αναγνώριζε αν δεν έβαζα πρώτα ενα άλλο usb flash στη θύρα μετα το έβγαζα και το αναγνώριζε κανονικά τωρα δεν τον αναγνωρίζει καθόλου δλδ δεν φαίνεται καθόλου ο σκληρός δίσκος .Οταν συνδέω τον dune με το home cinema αναγνωρίζετε κανονικά και βλέπω κανονικά τις ταινίες .Εμενα όμως μου ειναι άχρηστος γιατι δεν μπορω να μεταφέρω ταινίες .Επιση τον σύνδεσα και με υπολογιστή με Windows αναγνωρίζει την θύρα αλλά δεν τον βλέπω πουθενά .Επειδη εχει εγγυηση τι μπορεί να φταίει ο δίσκος ;το dune;η το καλωδιο μεταφοράς usb 3(
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.713
Μιλάμε για εσωτερικό δίσκο στο Dune ή για usb?

Το pc βλέπει το Dune στο δίκτυο; Αν ναι, μπορείς να μεταφέρεις τις ταινίες δικτυακά από το pc στον δίσκο.
 




gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ας πρόσεχες :p
Λογικά θα δεις στο δίκτυο μια συσκευή με το όνομα Dune και θα έχεις πρόσβαση στους δίσκους που είναι συνδεδεμένοι πάνω του...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
το keyboard δεν παιζει λογο οτι ειναι bluetooth? ευχαριστω για τις απαντησεις
Ναι το Dune δεν έχει bluetooth για να δει τέτοιο πληκτρολόγιο.
Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε ασύρματο πληκτρολόγιο προορίζεται για PC βάζοντας στην θύρα USB τον δέκτη του πληκτρολογίου.
Μπορείς να διαλέξεις ένα οποιοδήποτε από όλα αυτά:

http://www.e-shop.gr/ypologistes-pl...5=1&filter-2227=1&filter-6767=1&filter-2226=1

Αν μάλιστα διαλέξεις κάποιο που να συνοδεύεται από ποντίκι (δύο σε ένα) ακόμα καλύτερα για να χρησιμοποιείς το ποντίκι όταν σερφάρεις με τον browser του Dune.
Επίσης θα σού πρότεινα να διαλέξεις ένα multimedia ασύρματο keyboard. Δηλαδή να έχει επάνω του πλήκτρα Play, Stop, Pause, Next, Prev κλπ. οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν θα χρειάζεσαι καθόλου πια το τηλεκοντρόλ. Θα μπορείς να χειρίζεσαι όλες τις λειτουργίες του Dune από το multimedia πληκτρολόγιο. Εγώ αυτό έχω κάνει.

Δύο πάρα πολύ ωραία και φθηνά είναι αυτά:

http://www.e-shop.gr/ypologistes-pl...CF%CB%CF%C3%C9%CF&filter-2224=1&filter-2227=1
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Καλησπερα παιδια. Μολις το παρελαβα. το βαζω στην πριζα αναβει το φωτακι. παταω power και το οθονακι του dune δεν δειχνει τιποτα και επισης και η τηλεοραση το ιδιο. παταω mode και 3 η 4 η 5 και παλι τπτ. τι γινετε ειναι προβληματικο?
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Καλησπερα παιδια. Μολις το παρελαβα. το βαζω στην πριζα αναβει το φωτακι. παταω power και το οθονακι του dune δεν δειχνει τιποτα και επισης και η τηλεοραση το ιδιο. παταω mode και 3 η 4 η 5 και παλι τπτ. τι γινετε ειναι προβληματικο?
Κακά σημάδια αυτά. Το φωτάκι του power γίνεται μπλε ή παραμένει κόκκινο;
Ο ανεμιστήρας ακούγεται να ξεκινάει;
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Κακά σημάδια αυτά. Το φωτάκι του power γίνεται μπλε ή παραμένει κόκκινο;
Ο ανεμιστήρας ακούγεται να ξεκινάει;
Αστα @komhst το ανεμηστηρακι λειτουργει κανονικοτατα. Αλλα το φωτακι απο κοκκινο οταν παταω το power , απλα σβηνει. Η οθονη μαυρη. παταω mode και τα κουμπια που λεει για να αλλαξω απο composite σε hdmi αλλα τα αποτελεσματα τα ιδια. μαλλον DOA. εστειλα ηδη email
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Το εστειλα RMA και μολις παρελαβα το καινουργιο και παιζει κανονικα. εχω βαλει ενας RED HDD 3tb , σε τι να το κανω φορματ απο τις 3 επιλογες?NTFS ext2 , ext3 ?
Επισης το dune interface location το εχω βαλει στον σκληρο στο pc μου που εχω τις ταινιες. υπαρχει προβλημα? πως μπορω να βλεπω ταινιες ανα χρονολογια. δηλαδη να παταω 2015 και να διαλεγω απο τις φετινες ταινιες. template interface υπαρχουν και αλλες επιλογες εκτος απο τις 3 που βλεπω(glass , origin , glass poseter?
synopsis format επιλεγετε AAI η jpg?
Τελος καποιο λινκ για να κατεβασω skins, apps κτλ?
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Εάν τις ταινίες σου τις είχες φορτωμένες σε έναν NAS δίσκο που τρέχει DLNA server θα μπορούσες μέσω DLNA δισκτίου να βλέπεις χρονολογία κλπ.
Αφού όμως τις έχεις στο PC και τις βλέπεις μέσω Samba server η καλύτερη λύση είναι ένα προγραμματάκι, το yadis.
Δες εδώ post #55:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Πώς-βάζουμε-preview-ταινιας-σε-dune.130759/page-3
[DOUBLEPOST=1448453551][/DOUBLEPOST]
Το εστειλα RMA και μολις παρελαβα το καινουργιο και παιζει κανονικα. εχω βαλει ενας RED HDD 3tb , σε τι να το κανω φορματ απο τις 3 επιλογες?NTFS ext2 , ext3 ?
NTFS καλύτερα έτσι ώστε αν θέλεις να τον βγάλεις και να τον βάλεις σε ένα PC προκειμένου να τον φορτώσεις, να μπορεί να τον διαβάσει.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Ναι το εχω βαλει το yaDis ειναι τελειο!!! αντιμετωπιζω 1-2 προβληματακια ομως.

οπως θα δειτε στο 2281 φωτο μου τα δειχνει ετσι και δεν ξερω γιατι.
Στο video-Audio setting τι επιλογες εχετε βαλει?
 

Attachments


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ναι το εχω βαλει το yaDis ειναι τελειο!!! αντιμετωπιζω 1-2 προβληματακια ομως.

οπως θα δειτε στο 2281 φωτο μου τα δειχνει ετσι και δεν ξερω γιατι.
Στο video-Audio setting τι επιλογες εχετε βαλει?
Ναι εντάξει μια χαρά τις έχεις τις ρυθμίσεις από ότι είδα.
Τώρα όσον αφορά το yadis προφανώς δεν έχει αναγνωρίσει όλες τις ταινίες γιατί το filename του folder περιέχει και άλλα στοιχεία πλην του τίτλου της ταινίας. Εάν υπάρχουν π.χ. στο filename: ...KILLERS.1080p.dts κλπ. μπερδεύεται και δεν αναγνωρίζει. Ή θα πρέπει να κάνεις rename τα folders σου αφήνοντας μόνο τον τίτλο της ταινίας και με κενά ανάμεσα στις λέξεις, όχι τελείες. 'Η θα πας manually μέσα από το πρόγραμμα ένα προς ένα τα folders και θα το «καθοδηγήσεις» να ψάξει τους τίτλους σβήνοντας τα επιπλέον που υπάρχουν.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.713
Ακριβώς! Χρειάζεται να αλλάξεις την ονομασία στις ταινίες.

Είναι παίδεμα να το κάνεις, γι' αυτό και ασχολούμαι μια φορά το μήνα να ενημερώσω το yadis με τις νέες ταινίες. Με την ευκαιρία βάζω τα εξώφυλλα της προτίμησής μου και βάζω τη βαθμολογία από το imdb.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.865.076
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top