KEF LS50

S

sk4t4

Guest
Το Quad δεν το εχω ακούσει σε καλα στημένο χωρο/συστημα αλλα η αναφορα μου ηταν το Martin Logan CLS iiz .Ηταν τα καλυτερα μεσαια που ειχα ακούσει. Δυστηχως και αυτό χωρις ακρα (και κυριως χαμηλα).
Θα διαφωνησω μαζι σου σχετικα με τα "ακρα" του Martin Logan( το συγκεκριμενο μοντελο "επεφτε" στο 1,5Ω,οποτε εχει σημασια και ο ενισχυτης που το οδηγουσε)Εγω ακουγα για πολυ καιρο σε σπιτι γνωστου το προιγουμενο μοντελο (χωρις το Z)το οποιο στην ουσια ηταν το ιδιο ηχειο μονο που εκει η αντισταση του "επεφτε" ακομα χαμηλοτερα(0,7Ω)με αποτελεσμα να μην οδηγειται ουτε απο Krell της εποχης,(αρχες δεκαετιας του 90)με τον τελικο ομως που τα οδηγουσε αψογα(Yba Signature)και υψηλες ακουγες και την ισως καλυτερη αρθρωση χαμηλου που εχω ακουσει ποτε απο ηχειο.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Θα ηταν λιγο ανιση η αντιπαραθεση μιας και το Toy ειναι σημαντικα μικροτερο ηχειο σε λιτρα καμπινας αλλα και σε μεγαφωνο.
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Θα ηταν λιγο ανιση η αντιπαραθεση μιας και το Toy ειναι σημαντικα μικροτερο ηχειο σε λιτρα καμπινας αλλα και σε μεγαφωνο.
Συμφωνώ σε αυτό!

Θα ήταν άδικο όμως αν έμπαιναν σε ένα χώρο 20τμ και μακριά από τους τοίχους

Όμως και το sonusπαίζει σαν μεγαλύτερο και αυτό, και ρωτάω

Ηχόχρωμα – αρμονικές – έλεγχος ας κρίνουμε βάση αυτών και όχι το πόσο εύκολα θα γεμίσει ένα δωμάτιο. πχ σε ένα δωμάτιο 10τμ και απόσταση maxτα δυο μέτρα


Πιο θα επιλέγατε?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Δυστυχως δεν εχω ακουσει το LS50 για να μπορω να εκφερω αποψη συγκριτικα. Εαν καποιος αρεσκεται σε πιο ευφωνικο χαρακτηρα, ισως το Sonus εχει ενα προβαδισμα γιαυτον.
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Δυστυχως δεν εχω ακουσει το LS50 για να μπορω να εκφερω αποψη συγκριτικα. Εαν καποιος αρεσκεται σε πιο ευφωνικο χαρακτηρα, ισως το Sonus εχει ενα προβαδισμα γιαυτον.
Στα αυτια μου εχει ακουστει περισσοτερο μουσικο το sonus, πιο ευχαριστο θα ελεγα..
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Eαν κρινω απο την εμπειρια μου απο τον χαρακτηρα των Kef που εχω ακουσει, μαλλον εχεις δικιο.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Θα διαφωνησω μαζι σου σχετικα με τα "ακρα" του Martin Logan( το συγκεκριμενο μοντελο "επεφτε" στο 1,5Ω,οποτε εχει σημασια και ο ενισχυτης που το οδηγουσε)Εγω ακουγα για πολυ καιρο σε σπιτι γνωστου το προιγουμενο μοντελο (χωρις το Z)το οποιο στην ουσια ηταν το ιδιο ηχειο μονο που εκει η αντισταση του "επεφτε" ακομα χαμηλοτερα(0,7Ω)με αποτελεσμα να μην οδηγειται ουτε απο Krell της εποχης,(αρχες δεκαετιας του 90)με τον τελικο ομως που τα οδηγουσε αψογα(Yba Signature)και υψηλες ακουγες και την ισως καλυτερη αρθρωση χαμηλου που εχω ακουσει ποτε απο ηχειο.
Ναι, μπορει ο ενισχυτης να μην ηταν αυτος που επρεπε, επισης και τα δικα μου στανταρ τοτε δεν ειναι όπως τα σημερινα.
Μιλαμε για 20 και πλεον χρονια πριν.
 




vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.230
Reaction score
8.111
High and low frequencies should hit your ears at exactly the right time. This perfect time alignment was only an ideal case in theory previously, and perfectly accurate sound could only be experienced within a small 'sweet spot'. With LS50 Wireless’ advanced time correcting DSP crossover and the unique sound dispersion abilities of Uni-Q, time corrected accurate sound can be achieved in different types of rooms. This is a feat that cannot be reproduced by any other active speaker.

 


SIMPLYMUSIC

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
972
Reaction score
66
Είχα ακούσει το αρχικό μοντέλο στον αντιπρόσωπο πριν κάποια χρόνια. Ο ήχος του πολύ καλός (αν και τελικά προτίμησα τα ATC). Στα χρήματα που βγαίνει το ενεργό (αν έρθει σε ανάλογη τιμή στη χώρα μας) θεωρώ ότι αποτελεί πρό(σ)κληση και σίγουρα θα πρέπει να το ακούσω.
 





Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αν δειτε αγγελια Plinius & 805 θα ειναι μονο γι' αυτα. Αλλα θα πρεπει να με κερδισουν. Ουτε πιντιεφ ουτε επιστημες. Μαϊ φακτ οφ λαιφ. Μαϊ οπινιον. Μαϊ λωλοτρυπιδα.

Να αρεσουν στα κουφα αυτια μου. Γιατι στα τυφλα μου ματια ειναι ηδη 10/10! Να μην μιλησω για τις ευκολιες του... ηδη μου τρεχουν σαλια.
[DOUBLEPOST=1483899061][/DOUBLEPOST]Α, και θα τους παρω και ενα καβλωδιο εθερνετ πλακε, μωβ, χαϊενταδικο...
Για να μιλανε αριστα μεταξυ τους αριστεροι και δεξιοι...

:p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γνωριζει κανεις αν εχουν ενσωμματωμενη δυνατοτητα high pass filter οταν συνδεονται με σαμπ; Οπως τα γκριμ;
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top