SACD

Μηνύματα
120
Reaction score
20
Καλημέρα σε όλους. Εχω μία απορία αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ? Κατεβάζω ένα SACD σε iso
και το κάνω εγγραφή σε ένα dvd-r η dvd+r και ενώ το Bluray player υποστηρίζει sacd και υβριδικό sacd
δεν το διαβάζει. Εχει ασχοληθεί κάποιος? dsf και dff επίσης πάιζει το bluray player. Υπάρχει κάποια διαδικασία?


Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Καλημέρα σε όλους. Εχω μία απορία αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ? Κατεβάζω ένα SACD σε iso
και το κάνω εγγραφή σε ένα dvd-r η dvd+r και ενώ το Bluray player υποστηρίζει sacd και υβριδικό sacd
δεν το διαβάζει. Εχει ασχοληθεί κάποιος? dsf και dff επίσης πάιζει το bluray player. Υπάρχει κάποια διαδικασία?


Ευχαριστώ
https://github.com/sacd-ripper/sacd-ripper/wiki/A-list-of-SACD-R-compatible-players.
 




Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Με imgburn έχω δοκιμάσει αλλα δεν πάιζει. Ευχαριστώ πάντως.
Δεν φταίει το imgburn, φταίει το player. Κα΄που υπήρχε μια λίστα με ποια players είναι συμβατά με αυτή την μορφή δίσκων. Προφανώς το δικό σου δεν θα είναι συμβατό. Δυστυχώς και το δικό μου το marantz DV-7001 παρόλο που παίζει SACD και DVD-Audio δεν μπορεί (δεν θέλει) να παίξει DSD αρχεία γραμμένα σε DVD-R δισκάκι. Ενώ άλλα marantz είναι ok.
Θα ψάξω να βρω την λίστα των players. Αν την έχει κάποιος εύκαιρη θα τον παρακαλούσαμε να την βάλει εδώ.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
20
Δεν φταίει το imgburn, φταίει το player. Κα΄που υπήρχε μια λίστα με ποια players είναι συμβατά με αυτή την μορφή δίσκων. Προφανώς το δικό σου δεν θα είναι συμβατό. Δυστυχώς και το δικό μου το marantz DV-7001 παρόλο που παίζει SACD και DVD-Audio δεν μπορεί (δεν θέλει) να παίξει DSD αρχεία γραμμένα σε DVD-R δισκάκι. Ενώ άλλα marantz είναι ok.
Θα ψάξω να βρω την λίστα των players. Αν την έχει κάποιος εύκαιρη θα τον παρακαλούσαμε να την βάλει εδώ.
Σ'ευχαριστώ αυτό φαντάζομαι κι'εγω.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Δεν φταίει το imgburn, φταίει το player. Κα΄που υπήρχε μια λίστα με ποια players είναι συμβατά με αυτή την μορφή δίσκων. Προφανώς το δικό σου δεν θα είναι συμβατό. Δυστυχώς και το δικό μου το marantz DV-7001 παρόλο που παίζει SACD και DVD-Audio δεν μπορεί (δεν θέλει) να παίξει DSD αρχεία γραμμένα σε DVD-R δισκάκι. Ενώ άλλα marantz είναι ok.
Θα ψάξω να βρω την λίστα των players. Αν την έχει κάποιος εύκαιρη θα τον παρακαλούσαμε να την βάλει εδώ.
Έβαλα το λινκ με τη λίστα παραπάνω (πρέπει να πατήσεις to link "a list of compatible sacd-r players" δεξιά):
https://github.com/sacd-ripper/sacd-ripper/wiki/A-list-of-SACD-R-compatible-players.
αυτό φαντάζομαι κι'εγω.
Δες στη λίστα. Εάν είναι στα συμβατά, καις με image burn και παίζει.
Αν είναι σε αυτά που χρειάζονται custom αναβάθμιση firmware (όπως το δικό μου Pioneer DV-LX50), βρίσκεις την αναβάθμιση, την περνάς με δική σου ευθύνη και παίζει κανονικά. Αν είναι στη λίστα μη συμβατών, δεν γίνεται και απλώς χρησιμοποιείς το κατάλληλο plugin στο foobar είτε για να το ακούς όπως είναι (δεν συμφέρει γιατί είναι μεγάλα αρχεία τα sacd-iso), είτε τα μετατρέπεις σε flac, wav κλπ (μικρότερα σε μέγεθος αρχεία, ανά τραγούδι κλπ).
 
Last edited:

Μηνύματα
631
Reaction score
534
  • Cambridge Audio Azur 650BD
  • Cambridge Audio Azur 751BD
  • Denon DBP-1611UD
  • Denon DBP-2012UD
  • Denon DVD-2910
  • Denon DVD-3910
  • Denon DVD-5910
  • Denon DVD-A11
  • Denon DVD-A1XVA
  • Marantz DV7600
  • Marantz UD5005
  • NAD M5
  • NAD M55
  • NAD T585
  • OPPO BDP-80
  • OPPO BDP-83
  • OPPO BDP-83SE
  • OPPO BDP-93
  • OPPO BDP-95
  • Pioneer BDP-140
  • Sony BDP-S180
  • Sony BDP-S370
  • Sony BDP-S370/BX37
  • Sony BDP-S380
  • Sony BDP-S470
  • Sony BDP-S480
  • Sony BDP-S570
  • Sony BDP-S580
  • Sony BDP-S780
  • Sony BDP-S870
  • Sony BDP-S970
  • Sony BDV-E870
  • Yamaha BD-S1067
  • BBK DV727S
  • Cambridge Audio DVD89
  • Harman Kardon DVD47
  • Marantz DV-7001
  • Onkyo DV-S502E
  • Oppo DV-970HD
  • Oppo DV-980H
  • Oppo DV-981HD
  • Philips DVP-5500S
  • Pioneer DV-575A
  • Pioneer DV-578A
  • Pioneer DV-585A
  • Pioneer DV-600AV
  • Pioneer DV-610AV
  • Pioneer DV-696AV
  • Pioneer DV-LX50
  • Samsung HD745
  • Samsung HD841
  • Samsung HD941
  • Samsung HD945
  • Samsung HD950
  • Yamaha DVD-S657
  • Yamaha DVD-S1700
  • Yamaha DVD-S1800
  • Yamaha DVD-S2700
  • Accuphase DP-100
  • Arcam DV137
  • Cambridge Audio DVD99
  • Cary DVD8
  • Denon DVD-1930
  • Denon DVD-1940
  • Denon DVD-2900
  • Denon DVD-2930
  • Denon DVD-3930
  • EMM Labs CDSD
  • Esoteric SZ-1s
  • Integra DPS-6.9
  • Marantz DV-6001
  • Marantz DV-6500
  • Marantz DV-9500
  • Marantz DV-9600
  • Marantz SA-15S1
  • Marantz SA-7001
  • Marantz SA-7003
  • McIntosh MCD301
  • McIntosh MCD500
  • McIntosh MVP881
  • NAD T535
  • Onkyo C-S5VL
  • Onkyo DV-506
  • Onkyo DV-SP504
  • Onkyo DV-SP506
  • Onkyo DV-SP1000
  • Oppo DV-983H
  • Parasound D3
  • Philips DVP-9000S
  • Philips DVD-963SA
  • Pioneer DV-563A
  • Pioneer DV-565A
  • Pioneer DV-600AV
  • Pioneer DV-656A
  • Pioneer DV-733A
  • Pioneer DV-747A
  • Pioneer DV-757Ai
  • Pioneer DV-868AVi
  • Pioneer DV-989AVi
  • Pioneer PD-D6-J
  • Sherwood Newcastle SD-871
  • Sony DVP-NS700V
  • Sony DVP-NS90V
  • Sony DVP-NS900V
  • Sony DVP-NS955V
  • Sony DVP-S9000ES
  • Sony PlayStation3
  • Sony SCD XB940 QS
  • Sony SCD-555ES
  • Sony SCD-CE595
  • Sony SCD-XA5400ES
  • Sony SCD-XB790
  • Yamaha CD-S1000
  • Yamaha CD-S2000
  • Yamaha DVD-S1500
 

Μηνύματα
120
Reaction score
20
Έβαλα το λινκ με τη λίστα παραπάνω (πρέπει να πατήσεις to link "a list of compatible sacd-r players" δεξιά):
https://github.com/sacd-ripper/sacd-ripper/wiki/A-list-of-SACD-R-compatible-players.

Δες στη λίστα. Εάν είναι στα συμβατά, καις με image burn και παίζει.
Αν είναι σε αυτά που χρειάζονται custom αναβάθμιση firmware (όπως το δικό μου Pioneer DV-LX50), βρίσκεις την αναβάθμιση, την περνάς με δική σου ευθύνη και παίζει κανονικά. Αν είναι στη λίστα μη συμβατών, δεν γίνεται και απλώς χρησιμοποιείς το κατάλληλο plugin στο foobar είτε για να το ακούς όπως είναι (δεν συμφέρει γιατί είναι μεγάλα αρχεία τα sacd-iso), είτε τα μετατρέπεις σε flac, wav κλπ (μικρότερα σε μέγεθος αρχεία, ανά τραγούδι κλπ).
Προς το παρόν τα sacd iso τα κάνω dsf η dff και τα ακούω. Είδα την λίστα αλλά είναι καινούργιο
bluray player και δεν υπάρχει ακόμα τριγύρω στο internet τίποτα. (Pioneer BDP-180-k)
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου όμως.
 



ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Προσέξτε αυτό που λέει ο tparlos, ότι με ιδίαν ευθύνη γίνεται η αλλαγή firmware. Αν είναι εντός εγγύησης ίσως είναι ριψοκίνδυνο. Εγώ το δοκίμασα σε ένα παλιό Pioneer 575A και δούλεψε μια χαρά.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Είδα την λίστα αλλά είναι καινούργιο
bluray player και δεν υπάρχει ακόμα τριγύρω στο internet τίποτα. (Pioneer BDP-180-k)
Εγώ για το δικό μου είχα βρει στο PioneerFAQ και δούλεψε άριστα και σαν region-free και σαν sacd-r. Έχει καιρό όμως να βγάλει κάτι νέο...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Σίγουρα παίζει αντίγραφο SACD σε DVD-R αυτό:



http://www.accuphase.com/model/dp-550.html

...όμως κοστίζει όσο ένα αυτοκίνητο. :(

Βέβαια θα πει κανείς ότι από το να τα «κουρέψει» αύριο κανά μ@@νόπ@νο στουρνάρας που θα μάς φορέσουν καπέλο για πρωθυπουργό της οικουμενικής....
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
ο μοναδικός δοκιμασμένος τρόπος να "κάψεις" ένα DSD δισκάκι είναι το πρόγραμμα Audiogate της Korg.. και ο μοναδικός τρόπος να το ακούσεις είναι το SONY XA5400ES..

ακόμα, υπάρχει ένα άλλο καλό player που λέει ότι παίζει DSD δίσκους και μάλιστα καμμένους από συμβατικά προγράμματα, το TEAC PD-501HR αλλά κατ αρχάς δεν παίζει SACD δίσκους και ακόμα δεν γνωρίζω κάποιον να το κατέχει και να έχει δοκιμάσει αυτό το function..
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Νομίζω ότι τo DSD σε DSF αρχεία που λέει, δεν είναι αντίγραφο SACD-ISO.
Ναι μάλλον έτσι είναι. Το σίγουρο είναι ότι παίζει DSF αρχεία που τα γράφεις σε ένα δισκάκι όπως θα έγραφες και τα mp3 ή τα flac. Για το ISO δεν είμαι σίγουρος...
 

Μηνύματα
120
Reaction score
20
Νομίζω ότι τo DSD σε DSF αρχεία που λέει, δεν είναι αντίγραφο SACD-ISO.
Ναι το ξερω απλά ανέφερα οτι παίζει DSF και DFF. Ούτως η αλλιώς αυτα τα παίζω με usb δίσκο.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Εγώ έχω το marantz DV7001 το οποίο ηρνήτο να πάιξει αντίγραφο SACD -R
Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτήν εδώ την σελίδα:

http://sourceforge.net/projects/sacddecoder/files/

Εκεί έχει αρκετά «πειραγμένα» firmwares για διάφορα players.
Κατεβάστε το αρχείο SACD-R_firmwares για να δείτε αν έχει για το δικό σας.
Εγώ φόρτωσα το «πειραγμένο» firmware στο marantz μου και τώρα παίζει μια χαρά τα ISO αντίγραφα των SACD που έχω κάνει σε δισκάκια DVD-R
Ανάβει και η ένδειξη SACD στο display του, όλα κανονικά. Δεν τα ξεχωρίζει πλέον από τα πρωτότυπα SACD.
Οποιος θέλει περισσότερες οδηγίες για την «αναβάθμιση» του marantz μου λέει...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.600
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top