MARANTZ AV8802A VS YAMAHA CX-A5100

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Για να δουμε σ’ αυτη τη μαχη ποιος θα κοψει πρωτος το νημα......τι λετε ?






 
Last edited:

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Και ο Marantz οπως και ο Yamaha, ειναι δυο κορυφαιοι προενισχυτες, με ελαφρυ προβαδισμα του δευτερου ηχητικα στο διαχωρισμο, αν και ο πρωτος εχει περισσοτερες συνδεσεις στην πλατη του και λιγο πιο πλουσιο εξοπλισμο. Κατασκευαστικα ειναι αριστοι και οι δυο, με αριστα και ποιοτικα υλικα, ο πρωτος made in japan και ο γιαμυ made in malaysia.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Βασικα να βάλω και τον 7702mkII στο τραπέζι; Κοιτάω κι εγω δειλα-δειλα και ειμαι μεταξυ marantz 7702A/CX-A5100 και RX-A3050/SR7010.

Εντάξει 8802 είναι πολλά τα λεφτα. Νομιζω ότι ο Cx-a5100 πρέπει να συγκρίνεται με τον 7702mKII
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Ο Marantz SR7010 ειναι φουλ εξοπλισμενος, αλλα δεν εχει ’’γκαζι’’ σε αντιθεση με τον Yamaha RX-A 3050. Στους προενισχυτες που αναφερεις, ο Yamaha CX-A5100 ειναι καλυτερος απο τον Marantz av7702 mkII ο οποιος ειναι made china, σε σχεση με τον av8802a που ειναι made in japan !!! και βγαζει αλλη ποιοτητα. Υπαρχει και ο Marantz av8801 στα 1500 με 1900 ευρω στο εξωτερικο, κι αυτος made in japan, αλλα δεν υποστηριζει τα Dolby Atmos, DTS X, Auro 3D, αν αυτα δεν σ’ ενδιαφερουν . Δες εδω για πολυ καλες τιμες www.smitsarnhem.nl, www.idealo.de, www.homecinesolutions.fr, www.idealo.fr
 
Last edited:

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Όχι με ενδιαφέρουν τα νέα φορμάτ. Για τα γκάζια των ολοκληρωμένων δεν πολυκαιγομαι, διοτι έχω 5καναλος τελικο, οποτε μονο τα Atmos & surround back θα παιζουν.

Τωρα για τους preamp, θα ήθελα να τους ακουσω Α/Β τον Yamaha και τον 7702mKII, αλλά ειναι λίγο δύσκολο. Η διαφορά τους χρηματικά είναι σχετικά μεγάλη αυτη τη στιγμη (500-600Ε).
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
εγω ως marantzακιας ψηφιζω οτι και το avatar μου εδω κ πολυ καιρο. ομως το ευχαριστο ειναι οτι οπου καταληξει καποιος δε θα το μετανιωσει. τα νεα φορματ συμφωνω και γω πως καλο ειναι να τα υποστηριζει ο προ.

σαν να μου τρεχουν και παλι τα σαλια μ'αυτα τα διαολια....:D:D
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.964
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top