SVS PB 13 ULTRA ... Μου ταιριάζει?

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Καλυσπέρα στην όμορφη κοινότητα.

Προς τους κατόχους του εν λογω sub..

Εχω ένα χωρο 40τμ παραλληλογραμο. Το hc είναι στημένο στα 30τμ. Μπορει αυτο το θηριο να καλυψει αυτο τον χωρο και να μου δωσει το πραγματικα χαμηλο που μ' αρεσει με ένταση και καθαρότητα?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Θεωρητικά ναι, αλλά μαλλον θες 2, για σιγουριά. Σφραγίζει ο χώρος ή είναι κάπου ανοιχτός;
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Θεωρητικά ναι, αλλά μαλλον θες 2, για σιγουριά. Σφραγίζει ο χώρος ή είναι κάπου ανοιχτός;
Στα 40τμ ναι, στα 30τμ που ειναι το hc οχι. δλδ ειναι ενιαιος αυτος ο χωρος των 40τμ.
Για 2 λιγο δυσκολο γι αρχη.
Λες να μη φτασει το ενα ε?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Εξαρτάται απ' το τι εννοείς με το "ένταση".

Πιστεύω πως με σωστή τοποθέτηση και ισοστάθμιση θα σε καλύψει με το παραπάνω.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Εξαρτάται απ' το τι εννοείς με το "ένταση".

Πιστεύω πως με σωστή τοποθέτηση και ισοστάθμιση θα σε καλύψει με το παραπάνω.
Αυτο που λέει ο Δημητρης ειναι σημαντικό, αν "και με το παραπάνω" είναι σχετικό!. Εμένα είναι 25τμ σαλονι σφραγισμένο και ειμαι ΟΚ, αλλά επειδη εχω πολύ περιορισμένες θέσεις για να μπει, εγιναν συμβιβασμοι και στην απόδοση του sub.
Αν έχεις ευελιξία στην τοποθέτηση πιστεύω πώς όντως θα σε καλύψει ένα.

Για να σου φύγει η περιέργεια, καλό είναι να το/τα ακούσεις για να πάρεις μια ιδέα. Θεωρώ πως μετα τις γιορτες ο ελληνας αντιπρόσωπος θα έχει demo room. Ειδάλλως, παίρνεις σβάρνα συμφορουμίτες να το ακούσεις!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Με ανακουφισες λιγο με το ενα...ουφ... γιατι 4κ για αρχη ειναι λιγο ζορικο. Εχω και ενα ενισχυτη στο ματι και ανεβαζει πολυ το budget.
Πως και πως περιμενω να τα φερει audio evolution, αμα δε υπαρχει και η δυνατοτητα ακροασης θα ναι σουπερ, γτ μονο με τα review...
Αμα δεν υπαρχει δυνατοτητα ακροασης, ελπιζω να με ανεχτει καποιος για ενα μισαωρο στο σπιτικο του για μια ακροασουλα...αλλα μονο για το sub, μην μπουμε και σε αλλα εξοδα...ξερετε τι εννοω!!
[DOUBLEPOST=1448547982][/DOUBLEPOST]
Εξαρτάται απ' το τι εννοείς με το "ένταση".

Πιστεύω πως με σωστή τοποθέτηση και ισοστάθμιση θα σε καλύψει με το παραπάνω.
Γενικα παιζω 100-110db τουλαχιστον ετσι λεει το ντεσιμπελομετρο. Συνεπως θελω το sub να ακολουθει σε αυτες τις εντασεις με δυναμη και σφιχτο μπασο που να σου σηκωνει λιγο την τριχουλα!!!
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.219
Reaction score
11.498
Αμα δεν υπαρχει δυνατοτητα ακροασης, ελπιζω να με ανεχτει καποιος για ενα μισαωρο στο σπιτικο του για μια ακροασουλα...αλλα μονο για το sub, μην μπουμε και σε αλλα εξοδα...ξερετε τι εννοω!!
Εύκολο!
Το μελη του σάιτ φημίζονται για τα κορυφαία μπάσα τους;)
με ή χωρίς sub
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
115db ειναι το peak του LFE όταν παίζεις reference. Και επειδή όλοι "τσιμπάμε" τα sub απο 3-6dB, νομίζω ότι σε ULF υλικό, θα κλατάρει ένα PB13.

Εγω πάντως έχω 2 BD demo με καμια 50αριά διάσημες μπασοσκηνες. Αν θες να περάσεις να ακουσεις, πες μου να διώξω τη γυναικα μου απο το σπιι.

Μηπως να πάς σε DIY? ΜΙα τετράδα Stereo Integrity HT18 βγαινει φθηνα. Μπορεις βέβαια και να φτιαξεις ενα ζευγάρι ΗS24 και πάλι να είσαι πανω κάτω στο κόστος του PB13!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Δλδ Mr surfdrifter, δεν θα τα βγαλει περα? ή δε θα πεζει σε τετοιες εντασεις γτ δεν πολυκαταλαβα να πω την αληθεια?

Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα ακροασης απο την audio evolution οταν με το καλο τα φερουν, θα σου κτυπησω pm!!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
αυτο εννοεις οταν μιλας για reference level : ''
Subwoofers must be capable of 115dB peaks

The low frequency effects channel is handled slightly differently and has a 10dB boost relative to the other channels. The maximum SPL that subwoofers could be asked to reproduce from the low frequency effects track is therefore 115dB at the listening position. In reality the situation is nearly always worse because the subwoofer must additionally reproduce bass managed* content from other channels. These challenges mean that multiple large subwoofers are typically needed to be able to properly reproduce the soundtrack as the director intended.

* Bass managed content is that from other speaker channels that has been diverted to the subwoofer. In home audio video receivers (AVRs) and pre-processors this is done by setting the speakers to small in the bass management menu and specifying a crossover frequency. With surround speakers, for example, an 80Hz crossover is typically used. This means that any content in the surround channels under 80Hz is essentially diverted to the subwoofer. For 5 bass managed speakers an additional 6dB and for 7 bass managed speakers an additional 8dB of output may be required from the subwoofer channel.''

Σε σχεση με το 12αρι earthquake που εχω αυτη τη στιγμη νομιζω θα ειναι μια σοβαρη αναβαθμιση, δε μπορει τι στο καλο, σε ολα τα review λενε οτι ειναι κορυφαιο. κατι δεν θα κανει!!
 


Μηνύματα
247
Reaction score
245
Για να μην κανω κανα λαθος και γω δεν σας τα λεω καλα, για να πω ακριβως τι εννοω με τα 100-110db που λεω, εχω μετρησει με το ντεσιμπελομετρο σε σκηνες δρασης και παιζει σε αυτο το οριο. Καποιες φορες αμα ειμαι ξεκουραστος και δωσω και λιγο παραπανω και δε χασμουριεμαι, το εχω μετρησει και λιγο παραπανω μεχρι 120db. Για σκηνες δρασης μιλαω ετσι, μη νομιζουμε οτι τοσα db ειναι συνεχεια γτ θα ειχα χασει τα αυτακια μου!
[DOUBLEPOST=1448558325][/DOUBLEPOST]Να σας ρωτησω και κατι ακομα. Οταν ενα sub κροταλιζει, τι σημαινει, οτι εχει φτασει στα ορια του??
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Πολύ χλωμό να έφτασε το Earthquake 120dB.

Κροτάλισμα σημαίνει τερμάτισμα της διαδρομής. Αν γίνει μια φορά δεν έγινε και τίποτα, αν γίνεται συχνά δεν είναι το καλύτερο. :p
 


Μηνύματα
247
Reaction score
245
Ολο το συστημα μεχρι 120db οχι το sub μονο, με μετρηση απο τη θεση ακροασης. Αλλα μεσα σε αυτα τα ορια το sub κροταλιζει. Δεν τα βγαζει περα. Παιζει και να χει κλαταρει?

πω πω κροταλιζει πολλες φορες, μαλλον του χω βγαλει τα ματια.:download::help::help:
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.503
Reaction score
30.874
Οταν ειναι σβηστο αν το κουνησεις μεσα εξω κανει κανενα θορυβο ?
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Ωπ, δε ξερω, δεν το εχω κανει ποτε, θα το δοκιμασω και θα σου πω! Μεσα εξω εννοεις την αναρτηση τo woofer ή ολοκληρο το sub?
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Ακόμα και ένα πολύ καλό sub όπως το ultra pb13 μπορεί να σε απογοητεύσει με την απόδοση του αν δεν τοποθετηθεί και ρυθμιστεί σωστά σε συνάρτηση με τον χώρο σου.
Εγώ απόκτησα πρόσφατα ένα rythmik vf15hp,το οποίο θεωρείται ένα πολύ καλό sub για την κατηγορία του,αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να το ρυθμισω σωστά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να απολαυσω τις πραγματικές δυνατότητες του.Οπότε ή επέμβαση ειδικού/επαγγελματία επιβάλεται αν Θέλω να πιάσουν τόπο τα euros που έδωσα για αναβάθμιση sub.

Εγώ θα έλεγα το το πάρεις γιατί έναι πολύ καλό sub και αν δεν σε ικανοποιήσει με την απόδοση του φωνάζεις επαγγελματία να στο ρύθμισει και έπειτα αποφασίζεις αν όντως χρειάζεται δεύτερο.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top