80s,90s Garage & Psychedelic Revival


S

sk4t4

Guest
@protrudi.Παντως ο συνονοματος σου ακομα φωναζει γιατι ο Massimo Del Pozzo,τραγουδιστης και κιθαριστας των Others και ιδιοκτητης της Misty Lane,τον καλεσε να ελθει απο την Αμερικη για μερικες συναυλιες και ενα δισκο με τους Others και τον Craig Moore των Gonn,[το Yellow,Green and Purple]και δεν του εδωσε δεκαρα απο τα συμφωνημενα...
 

Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
ιταλοι.....μαφιοζοι.......παντωs ειναι κριμα οσο κιαν αγαπαει τη μουσικη στα εξηντα του να παιζει σε καθε απιθανη τρυπα με χαλια ηχο για λιγα ευρω και την ιδια ωρα να πλουτιζουν καθε λογηs αταλαντοι.......
 


S

sk4t4

Guest
The Primates - Just My Kind
Ισως ο πιο σπανιος και περιζητητος γκαραζ δισκος των '80ς,τουλαχιστον μεχρι να βγει η επανεκδοση πριν μερικα χρονια.Τοσο σπανιος που ουτε ο μακαριτης ο Greg Shaw δεν ειχε για τον εαυτο του,σε αντιθεση με μενα, που τον ειχα mint και mint παρεμεινε γιατι τον πουλησα μετα το πρωτο ακουσμα.Πιστευω οτι ειναι χαρακτηριστικη περιπτωση δισκου που η σπανιοτητα του τον εκανε μυθο χωρις να το αξιζει μουσικα.Φυσικα ειναι καλος ο δισκος,αλλα ως εκει...
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Primates - Just My Kind
Ισως ο πιο σπανιος και περιζητητος γκαραζ δισκος των '80ς,τουλαχιστον μεχρι να βγει η επανεκδοση πριν μερικα χρονια.Τοσο σπανιος που ουτε ο μακαριτης ο Greg Shaw δεν ειχε για τον εαυτο του,σε αντιθεση με μενα, που τον ειχα mint και mint παρεμεινε γιατι τον πουλησα μετα το πρωτο ακουσμα.Πιστευω οτι ειναι χαρακτηριστικη περιπτωση δισκου που η σπανιοτητα του τον εκανε μυθο χωρις να το αξιζει μουσικα.Φυσικα ειναι καλος ο δισκος,αλλα ως εκει...
Sk@t@, τον ίσως πιο σπάνιο διςκο του garage, τον παίρνεις σίγουρα με 30 ευρωπουλα maximum και σου λένε κι ευχαριστώ. Υπάρχουν εκατοντάδες πιο σπάνιοι και περιζήτητοι στο ειδος. Sk@t@ τα έκανες πάλι :lolsign: δεν πειράζει όμως, κουβέντα να γινεται :drinks:
 


S

sk4t4

Guest
Sk@t@, τον ίσως πιο σπάνιο διςκο του garage, τον παίρνεις σίγουρα με 30 ευρωπουλα maximum και σου λένε κι ευχαριστώ. Υπάρχουν εκατοντάδες πιο σπάνιοι και περιζήτητοι στο ειδος. Sk@t@ τα έκανες πάλι :lolsign: δεν πειράζει όμως, κουβέντα να γινεται :drinks:
Για ποια εποχη μιλας και για ποια τιμη μιλας;Γιατι εγω μιλαω για εποχη που δεν υπηρχε καν ιντερνετ και ηξερα προσωπικα τουλαχιστον 10 ατομα που τον εψαχναν σαν τρελοι και δεν τον εβρισκαν.Ο δισκος αυτος ηταν πολυ σπανιος ηδη λιγο μετα απο την εποχη που κυκλοφορησε γιατι βγηκε σε λιγα κομματια και εξαντληθηκε αμεσως.Και ο μυθος, καλως η κακως δημιουργηθηκε γρηγορα...
[DOUBLEPOST=1448562007][/DOUBLEPOST]θα ηθελα παντως απο περιεργεια να σημειωσεις garage δισκους της εποχης που να θεωρεις εσυ πολυ σπανιους..και περιζητητους βεβαια γιατι το σπανιος απο μονο του δε λεει τιποτα.
 
Last edited by a moderator:

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Για ποια εποχη μιλας και για ποια τιμη μιλας;Γιατι εγω μιλαω για εποχη που δεν υπηρχε καν ιντερνετ και ηξερα προσωπικα τουλαχιστον 10 ατομα που τον εψαχναν σαν τρελοι και δεν τον εβρισκαν.Ο δισκος αυτος ηταν πολυ σπανιος ηδη λιγο μετα απο την εποχη που κυκλοφορησε γιατι βγηκε σε λιγα κομματια και εξαντληθηκε αμεσως.Και ο μυθος, καλως η κακως δημιουργηθηκε γρηγορα...
[DOUBLEPOST=1448562007][/DOUBLEPOST]θα ηθελα παντως απο περιεργεια να σημειωσεις garage δισκους της εποχης που να θεωρεις εσυ πολυ σπανιους..και περιζητητους βεβαια γιατι το σπανιος απο μονο του δε λεει τιποτα.
Ρε Συ sk@t@ δεν διαμορφώνω εγω ούτε την σπανιότητα ούτε τις τιμές, άρα τι νόημα έχει να γράψω ποιους θεωρώ εγω σπάνιους...εγω μπορώ να σου γράψω ποιοι δίσκοι του είδους θεωρούνται σπάνιοι και ακριβοί για να τους αποκτήσεις, αλλα αυτό μπορείς να το δεις και ΕΣΥ στα γνωστά σάιτ συλλεκτών. Αν παρ'ολα αυτα επιμένεις να γράψω τι θεωρώ ΕΓΩ σπάνιο και δυσευρετο, δηλαδή τι δεν έχω ακόμα αποκτήσει απο το συγκεκριμένο είδος και εποχή, αλλα θα ήθελα σαν τρελός να έχω, οκ, μπορώ να το κάνω αλλα μονο αν μου χαρίσεις το Bedini cd clarifier. :lolsign::D:lol: Σ'ακουω. :rolleyes:
 

S

sk4t4

Guest
@cosmarpan:Παντως,μυθος+σπανιοτητα+περιζητητος μας κανει 75.000 δραχμες προ αμνημονευτων ετων, τις οποιες ευτυχως δεν ημουν εγω που τις εδωσα.Οταν ο δισκος κυκλοφορει σε μερικες εκατονταδες αντιτυπα ,τα οποια εξαντλουνται αμεσως,θεωρειται σπανιος.Οταν οι γνωστοι και οι αγνωστοι σου σε συζητησεις ψαχνουν το δισκο και κανουν σαν τρελλοι οταν ακουν οτι τον εχεις,[μεχρι και ξενοι,μουσικοι και μη,τω καιρω εκεινω]τοτε θεωρειται περιζητητος.Και οταν υπαρχει ο μυθος οτι προκειται για τον απολυτο primitive γκαραζ δισκο,το 'πακετο' αυτο διεμορφωσε τις τιμες,τουλαχιστον μεχρι καποια εποχη.Οσο για το Bedini,για να δουμε αν ξαναλειτουργησει πρωτα.Φαινεται οτι εχεις τυψεις και το θελεις γιατι το 'καταραστηκες' και χαλασε.Δεν ανεφερες ομως τι θα μου χαρισεις εσυ,αν σου βρω καποιο δισκο απο τη λιστα σου,την οποια και περιμενω,αρκει να μην ειναι '60ς.Εκτος βεβαια αν με αφηνεις ελευθερο να διαλεξω,οχι κανενα ηχειο βρε αδελφε,αλλα καποιο καλωδιο[οχι το Tunami παντως,παλιοτερα ειχα 2 αλλα 'μαλακωνει' το συμπαν κι αυτο το διεπιστωσε και ο φιλος που αγορασε το ενα,μολις πριν μερικες μερες,εναντι του Kimber PK 10,το οποιο ηταν πολυ καλυτερο σε ολα τα σημεια.].
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Sk@t@, μύθος+μ@λ@κι@+ασχετοσύνη ναι μπορούν να πουλήσουν κάποιον διςκο όχι 75000δρχ αλλα πρόσθεσε κανα-δυο μηδενικά ακομα. Έλεος, ο δίσκος βγήκε στην Voxx σε συνεργαςια με την Epitaph, σε νορμαλ κυκλοφορία και όχι σε περιορισμένα αντίτυπα όπως λες, παραγωγός ηταν ο Greg Shaw, όποτε μου ειναι αδιανόητο να μην ειχε ο ίδιος κόπια, αν ήθελε φυσικα. Κατα τ'αλλα, απαντάς και μόνος σου, ο μύθος δημιούργησε το status κι όχι τιποτα αλλο, όποτε οι μ@λ@κες και άρρωστοι έτρεξαν να τα σκάσουν. Μέρος του "παιχνιδιού" ειναι και μην νομίζεις δεν κανω τον πονηρό, την εχω πατήσει κι εγω στο παρελθόν Ουκ ολίγες φορές. Όσο για την λίστα μου απο την εποχή και το ειδος, δεν ειναι θέμα οτι δεν μπορώ να τα βρω, ειναι θέμα οικονομικό, τα παντα βρίσκεις, όποτε αν θες να βοηθήσεις, βοηθά στο οικονομικό για να τα αποκτήσω. :lol: Φίλε μου, καλε μου φίλε :lolsign::roflmao: για το Benini και τα καλώδια ουδέν σχόλιο. :rolleyes: Αλήθεια το Benini τι έπαθε?
Ετςι για την ιστορία, απο το ειδος και την εποχή εκείνη θα ήθελα να εχω original τα εξής. Σημειωτέον δεν ειναι ολα σπάνια και ακριβά, και ουτε αμιγώς γκαράζ, απλως δεν εχει τύχει να τα βρω γενικώς η να τα βρω σε καλη τιμη, η τελος πάντων δεν έκατσε μεχρι τωρα, ουτως η αλλως δεν ειναι δυνατόν να έχουμε ολα όσα θελουμε.

100 Flowers - 100 Flowers (Happy Squid Records) (1983)
The Malarians - In The Cool Room (Chunk Records) (1986)
Billy Synth & The Turn Ups - Off The Deep End (Cracked Records) (1980)
Billy Synth & The Turn Ups - Disorderly Conduct (Tragik Records (1983)
The Leopards - Kansas City Slickers (Moon Records) (1977)
The Avengers - The Avengers (CD Presents Ltd.) (1983)
Minimal Man - Safari (CD Presents Ltd) (1984)
The Hopelessly Obscure - The Hopelessly Obscure E.P. (Majestic Records) (1984)
Dow Jones & The Industrials / The Gizmos - Hoosier Hysteria! (Gulches Records) (1980)
The Afrika Korps - Music To Kill By (Iron Cross Records) (1977)
The Stomach Mouths - Something Weird (Got To Hurry Records) (1986)
The Gruesomes - Tyrants Of Teen Trash (OG Music) (1986)
Maniacs - Bring Back The Night (Madrigal Records) (1987)
The Sting-rays - Cryptic And Coffee Time (Kaleidoscope Sound) (1987)
Direct Hits - Blow Up (Whaam! Records) (1984)
Various Artists - All For Art And Art For All (1984) (Whaam! Records) (1984)
The Suburban Nightmare - A Hard Day's Nightmare (Midnight Records) (1985)
Oblivians - Popular Favorites (Crypt Records) (1996)
Dimentia 13 - Dimentia 13 (Midnight Records) (1985)
The Morlocks - Emerge (Midnight Records) (1985)
The Whlde Mammoths - Go Baby Go!! (Crypt Records) (1987)

Ωχ, παρασύρθηκα πάλι, δεν τελειώνει η λίστα sk@t@, αυτα θυμάμαι τωρα στα γρήγορα, δεν εχει νόημα, οι λίστες μου παντα μεγαλώνουν αντί να μικραίνουν.....τα υπόλοιπα στο παζαρι δίσκων 11 Δεκέμβρη, μπάς και βρούμε τιποτα σε καλη τιμη, αν και δύσκολο το βλέπω.
 

S

sk4t4

Guest
@cosmarpan:Τα περι περιορισμενης κυκλοφοριας και το οτι ουτε ο Shaw ειχε κοπια, τα ειχα διαβασει σε συνεντευξη του ιδιου του Shaw σε fanzine,μερικα χρονια πριν το θανατο του.Τωρα για την τιμη,μαλλον το ιδιο πραγμα λεμε.Περι καταλογου,πουλησα προσφατα τα:Stomachmouths,Wylde Mammoths,Dimentia 13 και Gruesomes.Για τα υπολοιπα γραψε μου ανωτατες τιμες και υπολογισε προμηθειες,οδοιπορικα,μεταφορικα,κλπ διοτι θα βαλω τα 'λαγωνικα' μου να ψαξουν,κι οπως καταλαβαινεις, αυτα κοστιζουν.Το Bedini επαθε πρωτη 'εμπλοκη'[ποτε γυριζε το μοτερ κανονικα, ποτε με βοηθεια και ποτε καθολου,αναλογως τα κεφια του]οταν το ειχα παει στο γραφειο του Σπυρου και θελησα να του κανω επιδειξη.Οταν το παρελαβα,ηταν ακομα πιο συχνο το προβλημα.Σημειωτεον οτι του εβαλα καινουρια μπαταρια οποτε δεν υπαρχει προβλημα εκει.Να δουμε τι θα αποφανθει και ο φιλος-τεχνικος.Μην αναφερω κι εγω οτι εγινε μεγαλη βελτιωση μ αυτο,ξυνο μου 'βγηκε'.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Σε original κοπιες mint το ανωτατο που δινω ανα δισκο είναι 20 ευρωπουλα, καποια απεχουν πολύ από αυτή την τιμη αποτε μαλλον θα βολευτω με τις επανεκδοσεις, σε βινυλιο ειτε σε cd, τα περισοτερα από αυτά εχουν επανεκδοθεί. Να σου πω την αληθεια, εκτος από 2-3, για τα υπολοιπα δεν καίγομαι κι ολας μιας και δεν είναι στα σημερινα γουστα μου, είναι απλως για συμπλήρωμα δισκοθήκης. Για το Minimal Man μπορει να εδινα και παραπανω, μιας και είναι μακραν από τα αλλα, και ουδεμια σχεση εχει με γκαραζ.
Για το Benini :lol:, τι να πω ρε φιλε γκαντεμιά, ελπιζω να είναι μικρη η ζημια.:)
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Simply Saucer - Cyborgs Revisited (1989) Mole Sound Recordings


Βαλε κι αυτό στην λιστα sk@t@, εδώ μπορω να κανω και την υπερβαση και να πληρωσω κανα πενηνταρικο, τοσο καλο και μπροστα από την εποχη του είναι, κι ας το εχω και σε cd.:rolleyes: Κι είναι εκατοντάδες ακομα, από που ν'αρχισω και που να τελειωσω....:confused:
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
ωραία κουβεντούλα cosmarpan & sk4t4 και κυρίως ωραία λίστα . Κάποια περάσαν απ΄τα χέρια μου και έτυχαν της δέουσας περιποίησης, τα υπόλοιπα μόλις έκανα μια βολτίτσα στο γουότ και τα τσίμπησα σε ψηφιακή μορφή.
Πάντως το θέμα της σπανιότητας και το πόσο μπορεί να πληρώσει ο καθένας σηκώνει πολύ συζήτηση και δεν ξέρω αν πάντα το τελικό αποτέλεσμα όταν το πάρεις τελικά στα χέρια σου ικανοποιεί ή λες καλά ήμουν και με το ψηφιακό φορμα ή το cd .
Τέσπα, ίσως να μιλάω από άλλη θέση, του μη συλλέκτη πλέον από ανάγκη.
Πάμε λοιπόν με κάτι φρεσκότατο , σχετικότατο και κυρίως καθόλου σπάνιο. Προς το παρών.
Mystic Braves - To Myself
[DOUBLEPOST=1448736433][/DOUBLEPOST]κάπου πριν έγινε κουβέντα και για τούτο

the Fuzztones - I Gotta Way With Girls

[DOUBLEPOST=1448736560][/DOUBLEPOST]YO - Sun and Moon

 


S

sk4t4

Guest
Nath,η επομενη αγορα μου,οι Mystic Braves,οφειλεται σε σενα...Ξετρελλαμενος...
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Nath,η επομενη αγορα μου,οι Mystic Braves,οφειλεται σε σενα...Ξετρελλαμενος...
Sk@t@ εχει βγει σε ψηφιακή μορφή μονο το τελευταιο τους (αυτο που έβαλε ο nath παραπάνω και σου άρεσε) για την ώρα, όποτε μαλλον πρεπει να περιμένεις ακομα 1-2 χρονάκια να βγει σε "χειροπιαστό" :lolsign::lol: φορμα. Υπομονή λοιπόν, εκτος αν ψήνεσαι για τα 2 πρώτα τους που κατα την ταπεινή μου γνωμη ειναι και αρκετά καλυτερα απο αυτο, ειδικό το δευτερο "Desert Island"
 
Last edited:

S

sk4t4

Guest
Παντως αν και ο ηχος των Mystic Braves ειναι 'φρεσκος',η φωτογραφια του εξωφυλλου τους 'δεχνει' '60s-'70s συγκροτημα και οχι γκαραζ.
[DOUBLEPOST=1448775412][/DOUBLEPOST]@cosmarpan:Aρκετα καλυτερα;Ε,ρε,γλεντι που θα κανω...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top