SVS PB 13 ULTRA ... Μου ταιριάζει?

Μηνύματα
870
Reaction score
238
Το θεμα ειναι: εξατμιση μετραμε ή σαμπ Δημητρη;
ολοι τα μετρανε σε C παντως .εσυ προτωτυπεις και επιμενεις σε λαθος αποψη...το σωστο ειναι με μικροφωνο σε Z.
Ακομα και το C στα 31Hz και κατω αρχιζει και χανει 3db, οποτε στα 20Ηζ αυτο μεταφραζεται σε 1000+ ευρω διαφορα (pb2000 -pb13 ultra αν εσυ μετρας το pb 13 με Α και το CEA (διεθνες standard για σαμπ κ οχι μονο) με C το pb2000 κερδιζει ανετα...
[DOUBLEPOST=1448576671][/DOUBLEPOST]Ακουγεσαι δικος μας (μπασσακιας) αλλιως θα σου ελεγα παρε ενα pb2000 και παιρνεις και δευτερο αν σου φανει λιγο.
Αλλα για καλο και για κακο παρε αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και δε θα χρειαστεις κατι αλλο, αλλα θα εχεις και τη δυνατοτητα για δευτερο
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
στο c οπως σωστα λες γεμιζει ποιο πολυ, γιατι αρπαζει απο χαμηλα το ντεσιμελομετρο ,αλλα γενικα στις δοκιμες κ στο δικαναλο η και για τη ρύθμιση με ροζ θορυβο στο πολυκαναλο καλο ειναι (η τουλαχιστον αυτο κανω εγω ) να ειναι στο α...
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
Ειναι απλο αν θες να μετρησεις εντασεις με ακριβεια απο 1ΚΗζ και κατω πρεπει να εισαι στο C για ρυθμιση (για ενταση) κανονικων ηχειων αρκει και το Α ειδικα με pink noise που εχει αναλογικα ενεργεια σε ολο το φασμα. Το προβλημα με τα C & A ειναι οτι μετρανε ενα φασμα περιπου σωστα απο μια συχνοτητα και πανω και μια και κατω μετρανε εως κ αρκετα λαθος. Το z ειναι αυτο που αν ειναι καλιμπραρισμενο σωστα απο κατασκευαστη τοτε ξερεις τι γινεται!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Το θεμα ειναι: εξατμιση μετραμε ή σαμπ Δημητρη;
ολοι τα μετρανε σε C παντως .εσυ προτωτυπεις και επιμενεις σε λαθος αποψη...το σωστο ειναι με μικροφωνο σε Z.
Ακομα και το C στα 31Hz και κατω αρχιζει και χανει 3db, οποτε στα 20Ηζ αυτο μεταφραζεται σε 1000+ ευρω διαφορα (pb2000 -pb13 ultra αν εσυ μετρας το pb 13 με Α και το CEA (διεθνες standard για σαμπ κ οχι μονο) με C το pb2000 κερδιζει ανετα...
[DOUBLEPOST=1448576671][/DOUBLEPOST]Ακουγεσαι δικος μας (μπασσακιας) αλλιως θα σου ελεγα παρε ενα pb2000 και παιρνεις και δευτερο αν σου φανει λιγο.
Αλλα για καλο και για κακο παρε αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και δε θα χρειαστεις κατι αλλο, αλλα θα εχεις και τη δυνατοτητα για δευτερο
Ταινια χωρις δυνατα μπασα δεν γινεται, μεχρι τωρα συμβιβαζομουνα, αλλα τωρα το πηρα αποφαση να ριξω τους σοφαδες, θα ξεκινησω με ενα pb 13 και βλεπουμε πως θα παει, αν χρειαστει και δευτερο την αλλη χρονια θα βαλουμε κι αλλο ενα!
[DOUBLEPOST=1448578035][/DOUBLEPOST]
Ταινια χωρις δυνατα μπασα δεν γινεται, μεχρι τωρα συμβιβαζομουνα, αλλα τωρα το πηρα αποφαση να ριξω τους σοφαδες, θα ξεκινησω με ενα pb 13 και βλεπουμε πως θα παει, αν χρειαστει και δευτερο την αλλη χρονια θα βαλουμε κι αλλο ενα!
Τι να κανουμε φιλοι μου, μας τα πηρε ολα ο μικρος Αλέξης!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ναι το 13 ειναι καλυτερη επιλογη , κ μαλλον και γω εκει θα παω αν αλλαξω το tannoy..
και πιστευω δε θα χρειαστει και δευτερο..αρκει να βρει καλα τη θεση του
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
Το c ειναι και για μεγαλες εντασεις και μπασσα. Αλλιως σε ρυθμιση σταθμης ηχειων (πχ 75 db noise απο avr) εκτος αν εχεις απολυτη ησυχια (αδυνατο) θα βγουν οπως λες χειροτερες
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
Πρεπεξ να κατσει καλα στη θεση οπως λεει και ο Δημητρης! γιατι ειναι κριμα να μη παρεις το μαξ απο 2Κ+
πχ γωνια με οχι ανοιγματα για 2-3 μετρα προς ολες τις κατευθυνσεις (οχι παραθυρα, πορτες κλπ) κανει μεγαλη διαφορα επειδη εισαι και της εντασης απο οτι φαινεται!
(θα χρειαστεις eq βεβαια)
(Εξαρταται και απο το που καθεσαι επισης)
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
το εχω τερμα ανοικτο στα 150, lfe 80hz, ολα τα ηχεια small με cross στα 80 εκτος απο αριστερο και δεξι μπροστα που τα εχω στα 60.
αγόρι το έχεις πολυ λάθος στημένο κ ρυθμισμένο το sub, καταρχήν πρέπει να το κόβεις στα 75hz για να έχεις πιο σφιχτά μπάσα το to level του στην τέταρτη γραμμή βαλτο , δεν χρειάζεται παραπάνω, μετα η θέση που το εχεις ειναι πολύ λάθος ολα τα sub θέλουν γωνία κ ειδικά earthquake γιατί έχει παθητικό ακτινοβολιτη, θα δεις τρελή διαφορά, εγω το παιζω με επαγγελματικα jbl τα prx και μια χαρά τα παει σε μεγάλες εντάσεις ελα να ρωτήσεις τον δίπλα και τον απο πάνω πως κουνιούνται, στηστο σωστά κ ρυθμησετο καλά κ αν δεν σου αρκεί τοτε πήγενε στο svs, εκτός αν απλα θες το svs γιατί είναι subαρα οκ,
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Εκει το ειχα πριν, στα 75, αλλα εδω μεσα ειχα διαβασει οτι το εχουν ενοικτο τερμα και το κοβει το cross, γι αυτο το ανοιξα.
Το ξαναγυριζω, δεν ειναι τπτ.
Αλλα η γωνια ειναι λιγο δυσκολη! Μεχρι να παρω το svs (γτ θα το παρω δε μου τη γλιτωνει) θα δοκιμασω αλλα θα φωναζει το γυναικοτο!!:tongue::tongue::tongue::tongue:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
το εχω τερμα ανοικτο στα 150, lfe 80hz, ολα τα ηχεια small με cross στα 80 εκτος απο αριστερο και δεξι μπροστα που τα εχω στα 60.
Τέρμα ανοιχτό το cross του sub και όλα τα ηχεία small στα 80Hz.
Για τη θέση του sub κάνε crawl.

Μηπως 2 klipsch R-115SW θα εχουν καλυτερη αποδοση απο ενα svs pb 13 ultra?
Στα ιδια χρηματα ερχεται, ή να παραμεινω στην αρχικη μου επιλογη για το svs?
Αποκλείεται να κατέβουν τόσο χαμηλά τα Klipsch.




Ο κώνος ενός sub δεν παθαίνει τίποτα όταν τον κινείς με το χέρι αλλά αυτό δείχνει μόνο αν είναι ξεκεντραρισμένο το μεγάφωνο, πράγμα απίθανο σε sub.
Το τερμάτισμα δείχνει οτι το sub λειτουργεί εκτός ορίων και τότε, είτε απο ενισχυτή είτε απο μεγάφωνο, παραμορφώνει αλύπητα. Κρίμα είναι, μην το κάνεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εκει το ειχα πριν, στα 75, αλλα εδω μεσα ειχα διαβασει οτι το εχουν ενοικτο τερμα και το κοβει το cross, γι αυτο το ανοιξα.
Το ξαναγυριζω, δεν ειναι τπτ.
Αλλα η γωνια ειναι λιγο δυσκολη! Μεχρι να παρω το svs (γτ θα το παρω δε μου τη γλιτωνει) θα δοκιμασω αλλα θα φωναζει το γυναικοτο!!:tongue::tongue::tongue::tongue:
Όχι. Να κανείς αυτο που λέει ο - η Mitsy
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Να σας ρωτησω και κατι ακομα, στη δεξια μου πλευρα, εχω μια μεγαλη τζαμαρια 4 μετρα, βεβαια υπαρχει κουρτινα βαρια μπροστα. Ποσο επηρεαζει αυτο την αποδοση του sub?
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
δειτε και μια κατοψη του χωρου:
Οκ δεν ειμαι και των κανω τεχνων αλλα θα παρετε μια ιδεα.
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
η γωνια που ειναι το επιπλο ειναι αυτη με τη τζαμαρια πανω δεξιά;
ποση αποσταση ειναι η γωνια απο εκει που αρχιζει η τζαμαρια ;

γενικώς η τζαμαρια ειναι κακο πραμα!
επίσης η κουρτινα δε παιζει κανενα ρολο στις συχνοτητες του sub οσο χοντρη και να ειναι.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
η γωνια που ειναι το επιπλο ειναι αυτη με τη τζαμαρια πανω δεξιά;
ποση αποσταση ειναι η γωνια απο εκει που αρχιζει η τζαμαρια ;

γενικώς η τζαμαρια ειναι κακο πραμα!
επίσης η κουρτινα δε παιζει κανενα ρολο στις συχνοτητες του sub οσο χοντρη και να ειναι.
50cm ειναι απο τη γωνια μεχρι εκει που αρχιζει η τζαμαρια. Βλεπεις καμια θεση που θα μπορουσε να αποδωσει καλυτερα?
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Δεν θα επρεπε να κροταλιζει τοσο πολυ. Ξεβιδωσε το μεγαφωνο και κοιτα αν ακουμπαει τιποτα πανω απο πισω ( πχ κανενα καλωδιο).
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Δεν θα επρεπε να κροταλιζει τοσο πολυ. Ξεβιδωσε το μεγαφωνο και κοιτα αν ακουμπαει τιποτα πανω απο πισω ( πχ κανενα καλωδιο).
''Σου βαζω δυσκολα'' που λεει και η Θεοδωριδου!!
Θα ελεγα να μην βαλω κατσαβιδι, το φοβαμαι λιγο, δεν ειμαι και τοσο σχετικος, μην κανουμε καμια ζημια και γινει χειροτερα μετα!
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ναι αλλα πρεπει να το παλεψεις αυτο με το κατσαβιδι..

θυμαμαι το καινουριο μου ψυγειο , μεγαλο και αθορυβο , εκανε περισσοτερο θορυβο απο το παλιο.....
τελικα το ανοιξα απο πισω και ακουμπουσε ενα καλωδιακι....

η κουρτινα οπως ειπαν παραπανω οι φιλοι δε κανει τιποτα σε αυτες τις συχνοτητες..

εκει στην επανω δεξια γωνια τι εχει? γιατι δεν το δοκιμαζεις εκει?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top