Πρόβλημα με ANT1 και Alpha στην DIGEA

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την λήψη των καναλιών ANT1 και Alpha μέσω DIGEA (η τηλεόραση μου έχει δικό της αποκωδικοποιητή).

Τα 2 αυτά κανάλια την μια παίζουν και την άλλη δεν παίζουν. Την μία έχουν μηδενικό σήμα και μετά από κάποιες ώρες μπορεί να παίζουν "τζάμι".

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει στο τι πρέπει να κοιτάξω? Φταίει η κεραία της οικοδομής μας? Αν βάλω δική μου -προσωπική - θα παίξει καλύτερα? Να κοιτάξω για κάποια άλλη λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.978
Αν μιλάτε για Αθήνα και εκπομπή από τον Υμηττό, μάλλον θα πρέπει να δείτε την κεραία ή τα καλώδια σας καθόσον δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα σε MEGA & ANT1. Οι δύο σταθμοί είναι στο κανάλι 46 μαζί με το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, οπότε πιθανά και σε αυτό θα έχετε το ίδιο πρόβλημα. Τα άλλα κανάλια παίζουν ΟΚ, δεν κάνουν κολλήματα ή μωσαϊκό;
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Στα Γιαννιτσά είμαι. Το Μακεδονία δεν το έχω παρατηρήσει (δεν με ενδιαφέρει κιόλας να σου πω την αλήθεια). Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται άλλες μέρες να είναι όλα ΟΚ και άλλες να μην πιάνει τα συγκεκριμένα μόνο κανάλια.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.570
Οι γείτονες σας έχουν το ίδιο πρόβλημα;

Αν όχι, πρέπει να κάνετε τον έλεγχο που σου είπε ο φίλος πιο πάνω.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Επανέρχομαι... τελικά όταν χαλάει το ANT1 και το Alpha όντως χαλάει και το MakedoniaTV. Τα υπόλοιπα κανάλια συνεχίζουν και πιάνουν τέλεια χωρίς απώλεια σήματος.

Αν είχαν πρόβλημα τα καλώδια ή η κεραία δεν θα έπρεπε να βλέπω απώλεια σε όλα τα κανάλια και όχι μόνο σε αυτά τα 3?

Επίσης, μιλώντας με τους γείτονες διαπίστωσα πως και αυτοί έχουν το ίδιο θέμα με τα ίδια κανάλια!

Άρα? Φταίνε τα κανάλια...

Εγώ τώρα μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω? Μεγαλύτερη,ψηλότερη κεραία? Δορυφορικό πιάτο?

Τι προτείνετε?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Τα πιάνει κάποιος με μεγαλύτερη ή/και ψηλότερη κεραία; Αν όχι, μάλλον δε θα γίνεται τίποτα με επίγεια.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Τα πιάνει κάποιος με μεγαλύτερη ή/και ψηλότερη κεραία; Αν όχι, μάλλον δε θα γίνεται τίποτα με επίγεια.
Τελικά όλοι στην πολυκατοικία (τουλάχιστον όσους βρήκα και ρώτησα) έχουν το ίδιο θέμα.

Να κοιτάξω κάτι σε δορυφορικό? Κάποια φτηνή πρόταση? Με ενδιαφέρει μόνο τα κανάλια της DIGEA να πιάνω...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Το πρόβλημα μάλλον είναι στον ενισχυτή ή στον διακλαδωτή της κεντρικής κεραίας, καλέστε τεχνικό να μετρήσει και να σας προτείνει λύση
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Μήπως τυχαίνει να γνωρίζετε κάποιον καλό τεχνικό από Γιαννιτσά; Αν ναι, θα εκτιμούσα ένα τηλέφωνο (αν δεν επιτρέπεται εδώ, μέσω pm) μιας και είμαι νέος στην πόλη και δεν έχω επαφές.

Ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Να αναφέρετε το πρόβλημα στον διαχειριστή της πολυκατοικίας, είναι υποχρεωμένος να καλέσει τεχνικό για την επίλυση του προβλήματος.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλό βράδυ σε όλους
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον digibee, με τη διαφορά οτι ενώ πιάνω το makedonia tv πάντα, δεν έχω ποτέ σήμα απο τον alpha και τον antenna. Γνωρίζετε τί ακριβώς πρέπει να κάνω?
 


Μηνύματα
837
Reaction score
68
Είναι αδύνατον αυτό που γράφεις. Τα κανάλια βρίσκονται στην ίδια συχνότητα, οπότε ή θα λαμβάνονται όλα ή κανένα. Πόσο σήμα έχεις;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top