SVS PB 13 ULTRA ... Μου ταιριάζει?

Μηνύματα
870
Reaction score
238
το καινουριγο δοκιμασε το εκει που εχεις το earth τωρα, μετα στη γωνία και αλλιώς πισω στην τραπεζαρια που εχει γωνια τοιχο με τοιχο (υποθετω).

[
καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα το δικο μου ιστορικο ειναι:
το ειχα για χρονια σε καλη γωνια πλαγια-πισω μου σε 4μ αποσταση οπως εσυ εχεις στην τραπεζαρια και επαιζε πολυ καλα.
το αλλαξα και το πηγα κοντα σε 3μετρη τζαμαρια γιατι εκει ηταν τα υπολοιπα ηχεια (και εχασα την αλλη γωνια - μη ρωτας πως/γιατι) και τοτε εχασα πολλα db...πολλα ομως και χαλασε και το freq response
προσφατα εδιωξα το γωνιακο τζακι που μου χαλαγε τη μοναδικη τοιχο με τοιχο γωνια που ειχα και τωρα απλα καμια σχεση.........ακομα καλυτερα απο τη γωνια πισω που το ειχα παρολο που ηταν ψιλο ιδια και στην ιδια αποσταση (λογικο γιατι ιδανικα πρεπει να ειναι το σαμπ μπροστα μαζι με τα ηχεια να μην εχουν τρυπες στο σημειο του crossover)
]
καθε περιπτωση χωρου ομως ειναι διαφορετικη
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
ναι αλλα πρεπει να το παλεψεις αυτο με το κατσαβιδι..

θυμαμαι το καινουριο μου ψυγειο , μεγαλο και αθορυβο , εκανε περισσοτερο θορυβο απο το παλιο.....
τελικα το ανοιξα απο πισω και ακουμπουσε ενα καλωδιακι....

η κουρτινα οπως ειπαν παραπανω οι φιλοι δε κανει τιποτα σε αυτες τις συχνοτητες..

εκει στην επανω δεξια γωνια τι εχει? γιατι δεν το δοκιμαζεις εκει?
Στην πανω δεξια γωνια, εχει ενα διακοσμητικο επιπλακι, με λιγο τσακωμο θα το βαλω να δω αν κανει τιποτα κι εκει.
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
βασικα αν οντως σε ενδιαφέρει να κανεις καλη δουλειά, πρεπει να δωσεις κανενα 100αρι ακομα για ενα μικ να δεις τι γινεται σε καθε θεση.
μονο ετσι θα εισαι σιγουρος. τα αυτια ξεγελανε το db μετερ ξεχασε το, δεν ειναι για ακριβειας μετρησεις...
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
βασικα αν οντως σε ενδιαφέρει να κανεις καλη δουλειά, πρεπει να δωσεις κανενα 100αρι ακομα για ενα μικ να δεις τι γινεται σε καθε θεση.
μονο ετσι θα εισαι σιγουρος. τα αυτια ξεγελανε το db μετερ ξεχασε το, δεν ειναι για ακριβειας μετρησεις...
στα 2κ ενα 100αρι δεν θα κανει διαφορα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Αν πάρεις μικρόφωνο και το παλέψεις με πισί, πιθανότατα θα αρκέσουν τα 3 φίλτρα που έχει το sub για eq (2 +- και ένα μόνο -).
Αν βαριέσαι, ή παίρνεις Καστρουνή και σ' το φτιάχνει ή παίρνεις ένα Antimode (μετά απο το crawl).
 


Μηνύματα
247
Reaction score
245
spylab
με προβληματισες λιγο με αυτα που ειπες, και χθες που ειχα βαλει ενα pink noise απο τον ενισχητη και πλησιασα κοντα στο sub εκανε ενα τριξιμο που το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν το εκανε οταν το αγορασα.
Πρεπει να ξεβιδωσω για να δω ε?

Αλλη μια ερωτηση, μηπως 2 svs pb 2000 θα εχουν καλυτερο αποτελεσμα σε σχεση με ενα pb 13 ultra?
H δε θα μπορουν να κατεβουν τοσο χαμηλα με τη δυναμη του ultra?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αν και λιγο αργα η απαντηση. Ειναι αιώνιο το ερώτημα 2xPB2000 ή 1xPB13. Μπες AVSForum.com και κατσε διαβασε
Ενα σημάντικό ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις επίσης είναι το εξής:

Υπάρχει περιπτωση, αν πάρεις τα PB2000 να αναρωτιέσαι στα καπάκια: "Αν είχα 2xPB13, πώς θα ήταν;". Αν δεν έχεις γενικά τέτοια συμπτώματα, τοτε και με 2 PB2000 θα είσαι κομπλε. Πιο κομπλε όμως είσαι με 2xPB13!!!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Αν και λιγο αργα η απαντηση. Ειναι αιώνιο το ερώτημα 2xPB2000 ή 1xPB13. Μπες AVSForum.com και κατσε διαβασε
Ενα σημάντικό ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις επίσης είναι το εξής:

Υπάρχει περιπτωση, αν πάρεις τα PB2000 να αναρωτιέσαι στα καπάκια: "Αν είχα 2xPB13, πώς θα ήταν;". Αν δεν έχεις γενικά τέτοια συμπτώματα, τοτε και με 2 PB2000 θα είσαι κομπλε. Πιο κομπλε όμως είσαι με 2xPB13!!!
Δε θα διαφωνησω αλλα μηπως ειναι λιγο υπερβολη 2 pb 13 στα 40τμ? Δε τα εχω ακουσει καν, αλλα απο τα specs και μονο ειναι τερατα!!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
νομιζω πως συνηθως το δευτερο σαμπ , κοβεται ποιο χαμηλα , και τοποθετειται στο σημειο που ακουσουμε ακυρωσεις
[DOUBLEPOST=1449747995][/DOUBLEPOST]40τμ δε τα λες και λιγα... ;)
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αν θές δύναμή κάτω απο τα 20hZ, το ένα δεν κάνει τίποτα σχεδον. Για παράδειγμα έβαλα σκηνη του Last Airbender, και το sub ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ έπαιζε, αλλά δεν καταλάβαινες τίποτε (μιας και είναι περασμα γυρω στα 12hZ). Ενω το Buttkicker (που κατεβαίνει στα 5hZ) έκανε τον καναπε να χοροπηδάει.

Επισης, αντε πηγαινε στον zizik να σου βάλει την εισαγωγή του Edge Of Tomorrow με τα 2 PB13 και πηγαινε και άκου την με 1 PB13 και έλα πες μου μετά...

Επίσης το PB2000 σε σχέση με το PB13 Ultra εχουν 3db διαφορά περιπου.

Περαν τουτου μπορεις να έχεις καλυτερο FR με 2 sub, οποτε αν δεν θεωρείς υπερβολη το 1 PB13, τοτε δεν θα πρέπει να θεωρείς και τα 2 PB13 υπερβολη. Εγω, αν πάνε όλα καλά, θα βάλω 2ο PB13 σε 20τμ χώρου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν θές δύναμή κάτω απο τα 20hZ, το ένα δεν κάνει τίποτα σχεδον. Για παράδειγμα έβαλα σκηνη του Last Airbender, και το sub ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ έπαιζε, αλλά δεν καταλάβαινες τίποτε (μιας και είναι περασμα γυρω στα 12hZ). Ενω το Buttkicker (που κατεβαίνει στα 5hZ) έκανε τον καναπε να χοροπηδάει.

Επισης, αντε πηγαινε στον zizik να σου βάλει την εισαγωγή του Edge Of Tomorrow με τα 2 PB13 και πηγαινε και άκου την με 1 PB13 και έλα πες μου μετά...

Επίσης το PB2000 σε σχέση με το PB13 Ultra εχουν 3db διαφορά περιπου.

Περαν τουτου μπορεις να έχεις καλυτερο FR με 2 sub, οποτε αν δεν θεωρείς υπερβολη το 1 PB13, τοτε δεν θα πρέπει να θεωρείς και τα 2 PB13 υπερβολη. Εγω, αν πάνε όλα καλά, θα βάλω 2ο PB13 σε 20τμ χώρου.
Δεν παιζεσαι με τιποτα!!!!:thumbsup:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Επισης, αντε πηγαινε στον zizik να σου βάλει την εισαγωγή του Edge Of Tomorrow με τα 2 PB13 και πηγαινε και άκου την με 1 PB13 και έλα πες μου μετά...
Η διαφορά στο δικό μου με την προσθήκη του δεύτερου PB13 ήταν μόνο στα levels, επειδή κυρίως λόγω ύψους ο χώρος είναι υπερδιπλάσιος σε κυβικά* απο έναν οικιακό των 40τμ με 2,9-3 μέτρα ύψος.
Αν τοποθετηθεί και μετρηθεί σωστά, είναι απίθανο να μη φτάσει το ένα PB13.





*EDIT: και με 8 μεγάλα παράθυρα και 3 μπαλκονόπορτες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
O SurfDrifter εχει ξεφυγει εδω και καιρο...:party:

Παρε ενα, και στην απιθανη πειπτωση που δεν σου φτανει (εμενα σε ιδιο χωρο μου φτανει το μικροτερο sb-2000, που ειναι και sealed,), τοτε παιρνεις και δευτερο.

Το αναποδο (δηλαδη να παρεις δυο και μετα να ψαχνεις να δωσεις το ενα) ειναι μεγαλυτερο μπλεξιμο.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
O SurfDrifter εχει ξεφυγει εδω και καιρο...:party:

Παρε ενα, και στην απιθανη πειπτωση που δεν σου φτανει (εμενα σε ιδιο χωρο μου φτανει το μικροτερο sb-2000, που ειναι και sealed,), τοτε παιρνεις και δευτερο.

Το αναποδο (δηλαδη να παρεις δυο και μετα να ψαχνεις να δωσεις το ενα) ειναι μεγαλυτερο μπλεξιμο.
Αν μου βρεις έναν που πηρε δυο sub και μετα ήθελε να επιστρέψει το ένα, ας μου τρυπήσεις τη μύτη!

Πάρε εσυ 2 PB13 και μετα αν δεν το θες, στο αγοράζω εγω (Piano Black Gloss μόνο!)
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Καλα, λ7 για 2 μαζι δεν υπαρχουν! Ενα για αρχη και βλεπουμε.
Εχω ξεκινησει ολικη αναβαθμιση του συστηματος απο την αρχη του 2015.
Ξεκινησα με προβολεα, πανι καλωδια, στη συνεχεια αλλαξα ολο το setup των ηχειων, τωρα σειρα εχει ο ενισχυτης και το sub, και τελος τα 4 ηχεια οροφης για atmos.
Υπολογιζω μεχρι τα μεσα 2016 να εχω τελειωσει!

Προσπαθω ομως να κανω ουσιαστικες βελτιωσεις και οχι placebo effects απλα και μονο για να πω οτι αλλαξα κατι!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν μου βρεις έναν που πηρε δυο sub και μετα ήθελε να επιστρέψει το ένα, ας μου τρυπήσεις τη μύτη!

Πάρε εσυ 2 PB13 και μετα αν δεν το θες, στο αγοράζω εγω (Piano Black Gloss μόνο!)
Το μεγάλο πλεονέκτημα των δυο sub ειναι η ομαλότερη διασπορα των χαμηλών στον χώρο- αποφυγή ακυρώσεων (nulls) σε θέσεις ακρόασης. Και τα db, αλλα λιγότερο .

Τωρα αν κάποιος του περισσεύουν τα χρήματα και έχει τα περιθώρια σε χώρο να βάλει δυο μεγάλα sub, τοτε δύσκολα να το μετανιώσει ο συγκεκριμένος.

Στο δικό μου χώρο για παράδειγμα με το ζόρι θα χωρούσε ενα 13αρι, που συζήτηση για δυο...

Α, και τα γυαλιστερά δεν μου αρέσουν, θέλουν συνέχεια τρίψιμο....
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
για AV και γω ειμαι αναμεσα στο pioneer lx59 και τον yamaha 2040 η 2050 (δε ξερω ποιες ειναι οι διαφορες των 2 yamaha)

αλλα απο σαμπ το 13 αρη ειναι μονοδρομος ...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Το μεγάλο πλεονέκτημα των δυο sub ειναι η ομαλότερη διασπορα των χαμηλών στον χώρο- αποφυγή ακυρώσεων (nulls) σε θέσεις ακρόασης. Και τα db, αλλα λιγότερο
Όσο εύκολο είναι να βελτιώσει την ακουστική απόδοση με τα 2 sub τόσο εύκολο είναι να δημιουργήσεις και προβλήματα ( με λάθος τοποθέτηση, ρύθμιση, κλπ )

Προσωπικά στον χώρο του συγκεκριμένου ατόμου, εγγυώμαι ότι στοίχημα θέλει κανείς, πως με ένα PB13 τοποθετημένο και ρυθμισμένο σωστά δεν θα χρειαστεί 2ο ούτε για αστείο.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top