...και το δικό μου (Loggeo)

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
πολύ γενναίος :hi:(δεν το λέω για την σύζυγο κτλ αλλά για τον χαμό που προκύπτει με τέτοιες εργασίες)

αν κ τώρα είναι αργά,δες το clear vue cyclone
http://www.clearvuecyclones.com/cv06-mini/71-cv06-mini-system.html
είναι οτι πρέπει για να μην μπουκώνει η ηλεκτρική κάθε 5 λεπτά με οικοδομικές σκόνες.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
πολύ γενναίος :hi:(δεν το λέω για την σύζυγο κτλ αλλά για τον χαμό που προκύπτει με τέτοιες εργασίες)

αν κ τώρα είναι αργά,δες το clear vue cyclone
http://www.clearvuecyclones.com/cv06-mini/71-cv06-mini-system.html
είναι οτι πρέπει για να μην μπουκώνει η ηλεκτρική κάθε 5 λεπτά με οικοδομικές σκόνες.
Ποτέ δεν είναι αργά. Θα ακολουθήσουν και γυψοσανίδες μάλλον.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
οσο κανει η βαση με το ρακ θα του στοιχίσουν ολες οι εργασιες μαζι...

για το πικαπ θελει σκαλα παντως ο τυπος...εκτος κ αν ειναι απλα ακουμπισμένο-αποθηκευμένο...
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εάν εννοείς ότι μόνο το Ρακ κοστίζει πάνω από 10000 ευρώ έχεις δίκιο διότι οι εργασίες δεν κάνουν πάνω από 2000 ...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Μιας και μπήκα στην τελική ευθεία, ας σας παρουσιάσω την πρόοδο που έκανα:
Το σύστημα που θα δημιουργήσω είναι 5.1.4 atmos. Τα πίσω ηχεία είναι της Triad (gold omni se) και φυσικά είναι in ceilling. Πίσω απ' τα σποτάκια θα παρατηρήσετε ότι έχω αφήσει αναμονές για τα atmos ηχεία. Οι τρύπες έγιναν για τα focal dome, αλλά θα μεγαλώσουν λίγο για να φιλοξενήσουν τα atlantic technology oba.
Ο χώρος, όπως γνωρίζετε, είναι σαλόνι, οπότε ήθελα κάτι που να είναι αισθητικά αποδεκτό.

Untitled.jpg


3.JPG

Φρόντισα να μην πειράξω την ηλεκτρική κουρτίνα, οπότε άφησα ένα λούκι.
Με τον καιρό θα βάλω κι άλλες φωτογραφίες με το τελικό αποτέλεσμα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Μπροστά έχουμε λίγη δουλίτσα ακόμα.
Τα ηχεία είναι ενεργά κι είναι τα Neumann ΚΗ120. Θα προσέξετε ότι έχω αφήσει αναμονές για τα μπροστινά atmos. Όποιος έχει καμιά καλή ιδέα για ένα καλό και διακριτικό σχέδιο γυψοσανίδας (για να μπουν τα AT Oba) ας την ρίξει.
Ο προενισχυτής είναι ο Yamaha cx-a5100. Τελικός θα είναι ένας εξακάναλος της hypex. Για sub δεν έχω αποφασίσει ακόμα, αλλά το budget έχει μικρύνει αρκετά με όλα αυτά...

Untitled2.jpg
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.269
Τελικός θα είναι ένας εξακάναλος της hypex.
Περισσότερες λεπτομέρειες;

πολυ μακρυα απο την θεση θεασης δειχνουν τα μπροστινα atmos..!

η κατι μου διαφευγει..?
Το ίδιο βλέπω κι εγώ.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mπετο δεν ειναι το ταβανι? οποτε εγιναν μερεμετια για τις καλωδιωσεις των ηχειων, περιττα θεωρω απο τη στιγμη που θα χρειαστει γυψοσανιδα, οποτε οι καλωδιωσεις θα μπορουσαν να τρεχουν μεσω καναλιων απο τον κρυφο φωτισμο.
Ομως επειδη μπορει να μη σου κανουν οι υπαρχουσες (η και να σου κανουν) εγκαρσια κατασκευη γυψοσανιδας 60 εκατοστα περιπου οπου θα ενωνει τις δυο παραλληλες γυψοσανιδες (καθετα σε αυτες δηλ) οπως ακριβως εχει ο ξενος στις φωτο που αναρτησες ποιο πανω .
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
δεν βλέπω να υπάρχει κάτι άλλο γενικότερα στο ταβάνι στον χώρο,για να το μιμηθείς οπότε δεν γίνεται κάτι διακριτικό,πας για το λιγότερο ενοχλητικό.
να έχεις κατά νου οτι θέλουν κ κλίση προς την θέση θέασης. double trouble :(...

για sub κάποιον άκουσα να φωνάζει Diy :p
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
HΑπ' τη θ
πολυ μακρυα απο την θεση θεασης δειχνουν τα μπροστινα atmos..!

η κατι μου διαφευγει..?
Απόσταση θέσης ακρόασης με πίσω atmos 1,6 μέτρα. Αντίστοιχη απόσταση με μπροστινά atmos ως 2,3 μέτρα. Μπορώ να τα φέρω και πιο κοντά. Υπόψιν ότι υπάρχει και μια υψομετρική διαφορά. Τα πίσω απέχουν περίπου 2,3 μ απ' το έδαφος, ενώ τα μπροστά 2,55 μ περίπου.
Το βράδυ θα βγάλω 1 πιο αντιπροσωπευτική φωτογραφία του χώρου.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
δεν βλέπω να υπάρχει κάτι άλλο γενικότερα στο ταβάνι στον χώρο,για να το μιμηθείς οπότε δεν γίνεται κάτι διακριτικό,πας για το λιγότερο ενοχλητικό.
να έχεις κατά νου οτι θέλουν κ κλίση προς την θέση θέασης. double trouble :(...

για sub κάποιον άκουσα να φωνάζει Diy :p
Κλίση προς τη θέση ακρόασης τέτοιο ηχείο;:(
Το diy έχει βγει επικίνδυνα εκτός budget.
Έχεις δίκιο για το διακριτικό, οπότε πάμε για το λιγότερο ενοχλητικά. 2 μικρά καμπύλα κουτιά γυψοσανίδας θα κάνω και θα χώσω μέσα τα oba.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Mπετο δεν ειναι το ταβανι? οποτε εγιναν μερεμετια για τις καλωδιωσεις των ηχειων, περιττα θεωρω απο τη στιγμη που θα χρειαστει γυψοσανιδα, οποτε οι καλωδιωσεις θα μπορουσαν να τρεχουν μεσω καναλιων απο τον κρυφο φωτισμο.
Ομως επειδη μπορει να μη σου κανουν οι υπαρχουσες (η και να σου κανουν) εγκαρσια κατασκευη γυψοσανιδας 60 εκατοστα περιπου οπου θα ενωνει τις δυο παραλληλες γυψοσανιδες (καθετα σε αυτες δηλ) οπως ακριβως εχει ο ξενος στις φωτο που αναρτησες ποιο πανω .
Ναι μου πέρασε απ' το μυαλό. Η αλήθεια ήταν ότι ξεκίνησα έτσι γιατί σκόπευα να "κρεμάσω" τα dome. Σε κάθε περίπτωση δεν ήθελα να τραβήξω κάθετη λωρίδα. Είπα ότι θα κάνω 2 μικρά καμπυλωτά τετραγωνάκια. Οπότε και πάλι θα έπρεπε να σκάψω για τις γραμμές. Μεταξύ μας αυτή ήταν η πιο εύκολη δουλειά. Ούτε 10 λεπτά δεν πήρε.
 




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Με βοηθάει ο Αλέξης Ζαπ. και πρέπει να τον ευχαριστήσω και δημόσια γι' αυτό. Το συνολικό κόστος ανήλθε γύρω στα 1650 με 1700 ευρώ κι αν δεν ήταν ο Αλέξης θα είχε ξεφύγει παραπάνω. Υπόψιν ότι από hypex ψώνισα με ενδοκοινοτικό τιμολόγιο, οπότε γλύτωσα τον ΦΠΑ.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα ηχεια τα εχεις παρει ? ειναι σημαντικο να σε κοιτανε ειδικα οι ποιο κατευθυντικες .
π.χ. http://www.klipsch.com/in-ceiling-speakers
Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν και σε αλλες εταιριες δεν το εχω ψαξει μιας και ειναι εκτος σχεδιων μου.
Βεβαια μπορεις να τους δωσεις κλιση χωρις αυτο να φαινεται απο τη γυψοσανιδα ;)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Να είναι γυρισμένα προς τη θέση ακρόασης το καταλαβαίνω. Εξυπακούεται. Να έχουν όμως και κλίση;
Για ρίξτε μια ματιά στο manual.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top