ηχεια+σαμπ για μικρό δωματιο

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Αγαπητοί μου φίλοι.Ενδιαφέρομαι να βαλω ένα συστηματακι ηχείων ραφιού διοτι μονο τέτοια μπορουν να τοποθετηθουν στο συγκεκριμενο χώρο+καποιο μικρων διαστασεων σαμπ.Ο χωρος είναι 3,70μΧ2,5μ,απ τη μια μερια εχει ραφια και μοιαζει ακομα πιο μικρός.,και τα τρια ως 300 ευρα.Θα παιζουν με έναν παλιό ολοκληρωμένο Μαραντζ,δεν θυμαμαι το μοντέλο τον εχώ δανείσει στον αδερφο μου καποια χρόνια και θα τον πάρω πίσω.Πηγη θαναι ένα PC.
Αν καποιος εχει να προτείνει τίποτα τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 



Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Σε χώρο εννέα τετραγωνικών, το υπογούφερ είναι απαραίτητο;
δεν είμαι σίγουρος,ελεγα ένα μικράκι!!αλλιως χρειαζομαι καποια ηχειάκια που να βγάζουν και καποιο χαμηλό,δεν ξέρω αν υπάρχουν τόσο μικρά.
 




Μηνύματα
561
Reaction score
1.003
Εγω θα προτεινω τα dali zensor 1 τα οποια μαλιστα εχω και τα παιζω μ εναν pioneer vsx324. Για τα 220 ευρω που κοστιζουν, βγαζουν ηχο πολυ παραπανω απο ικανοποιητικο και παρα πολυ καθαρο. Στα δικα μου αυτια τουλαχιστον η διαφορα τους σε σχεση με αλλα ηχεια αυτης της κατηγοριας ειναι εμφανης και το λεω διοτι πριν τα παρω τα ειχα ακουσει σε καταστημα μαζι με αλλα 4-5 ζευγη. Εγω εχω και sub, ενα pioneer S-22 W αλλα οταν ειναι ν ακουσω μουσικη απλα το σβηνω. Το μπασο των ηχειων ειναι ικανοποιητικοτατο πρωτον, και δευτερον ο ηχος των ηχειων με το sub ειναι αταιριαστος. Το χρησιμοποιω μονο οταν ειναι να δω καμια ταινια με μπολικο πιστολιδι, εκρηξεις και ψεμα! Παρολο που οι καιροι ειναι δυσκολοι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τους κανω δωρο εναν ενισχυτη δικαναλο και πιο σοβαρο απο τον υπαρχων pioneer γιατι εχουν οντως αρκετα να δωσουν. Αν υπαρχει δυνατοτητα αφιερωσε ενα απογευμα να πας σε καποιο μαγαζι να τ ακουσεις, μαζι και με αλλα φυσικα. Αν σ αρεσουν μπορει να σου μεινουν και ρεστα απο το αρχικο μπατζετ για σαμπ σε περιπτωση που το θες με το στανιο. Αν παλι δεις οτι σ αρεσουν και σκετα, ριξε και ενα αυτι στα zensor 3 που νομιζω ειναι κατι ψιλα παραπανω απο το μπατζετ σου.. Σαν εναλλακτικη να δεις και warfedale που επισης μου αφησαν καλες εντυπωσεις. Συγκεκριμενα τα diamond 220. Τελος νομιζω πως αυτες οι λυσεις ειναι σαφως ανωτερες απο creative logitech razer κλπ κομπιουτεριστικα που κατασκευαζονται με μοναδικο σκοπο την παραμορφωση για να σε ξεγελασουν οτι παιζουν δυνατα και τελεια αλλα στο μισαωρο σου χει φυγει ολο το τυμπανο απο τη θεση! Καλο ψαξιμο και καλες αγορες!
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Όπως σου είπαν και άλλοι φίλοι το subwoofer στο χώρο σου είναι εντελώς περιττό και θα αναγκαστείς να το υπολειτουργείς (χαμηλή στάθμη ακρόασης) ώστε να μην βουίζει.
Ένα ζευγάρι ηχείων με μονάδα χαμηλών 5,25 ιντσών πιστεύω σε καλύπτει.
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
αγαπητοι φίλοι,κατόπιν μιας σύντομης ερευνας αγοράς που έκανα στο Σκρουτζ στα 300 ευρα για μικρα ηχεια,κατεληξα στα εξής 6 μοντέλα.Ολα ακούγονται ωραία στα αυτιά μου και θα παρω καποιο απ αυτά.Αν εχει καποιος καποιο σχόλιο για καποιο απ αυτά,θα ηθελα να το ακούσω παρακαλώ.

1.POLK AUDIO 220

2.MONITOR AUDIO BR1

3.ACOUSTIC ENERGY NEO ONE

4.DALI LEKTOR 1

5.Q-ACOUSTICS 3020
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Λάβε υπόψιν σου πως τα ηχεία με την έξοδο του σωλήνα συντονισμού στο πίσω μέρος απαιτούν αρκετό αέρα-απόσταση από το πίσω εμπόδιο για να μην βουίζουν.
Για την περίπτωση σου θα προτιμούσα να έχουν μπροστά το σωλήνα.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Λάβε υπόψιν σου πως τα ηχεία με την έξοδο του σωλήνα συντονισμού στο πίσω μέρος απαιτούν αρκετό αέρα-απόσταση από το πίσω εμπόδιο για να μην βουίζουν.
Για την περίπτωση σου θα προτιμούσα να έχουν μπροστά το σωλήνα.
δεν εχω αποφασισει ακομα πού θα τα τοποθετήσω.Στην αρχη ειχα πει να μπουν στο ραφι,οπότε ισχύει αυτό που λές,αλλα ετσι θα κοιτάζουν την πλατη μου όπως καθομαι, υπαρχει η δυνατοτητα να μπουν στις γωνιες,οπότε υπαρχει μια αποσταση περιπου μισο μέτρο μεχρι τον τοίχο.
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347



υποθέτω αυτό είναι το τευχος με το ομαδικό τέστ για τα ηχειάκια.ΔΕν εχρει ερθει ακομα στο περιπτερό μου.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
λοιπον ,απ ότι βλεπω το τευχος του ΗΧΟΥ δεν εχει όλα τα ηχεια που κοιταζα.Κατοπιν ωριμου σκεψεως περασαν στον τελικο γυρο 3 απ αυτά,συγκεκριμενα μεταξυ PSB alfa1,Q-acoustics3020 και Monitor audio BR1.Ο ΗΧΟΣ εχει μονο το PSB απ ότι βλεπω στην ιστοσελιδα τους,αρα δεν εχει νοημα να το αγοράσω το τευχος.Το επομενο βημα είναι να παω ν ακουσω αυτά τα 3 ηχεια.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.188
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top