Στροφή από Astra σε Eutelsat.

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Στο πιάτο μου έχω προσαρμόσει 4 lnb με διακόπτη diseq. Το κεντρικό βλέπει στις 19, και απο εκεί και μετά έχω στις 16, 13 και 9 μοίρες. Ουσιαστικά πλέον χρησιμοποιώ μόνο το ένα, αυτό που βλέπει στις 9 μοίρες μιας και εδώ και κάποιους μήνες έχω συνδρομή ΟΤΕ tv.

Όπως είναι λογικό στο πιάτο μου (gibertini 1.05 m) έχω σήμα γύρω στο 50%. Κλειδώνει κανονικά αλλά σε δυνατό νοτιά έχω θέμα μιας και το μπράτσο κουνάει...

Πόσο εύκολο είναι να γυρίσω το πιάτο μόνος μου για να πιάνω κεντρικά τον ΟΤΕ; Εννοώ με το μάτι και να πιάσω σήμα κατά προσέγγιση...Θα χρειαστεί εκτός της στροφής προς τα δεξιά, όπως κοιτάμε το πιάτο, να το ανυψώσω κιόλας;
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Εφόσον έχεις κέντρο τις 19,2Ε τώρα, για να βάλεις κέντρο τις 9Ε θα πρέπει να το στρίψεις δεξιά, αλλά και να μειώσεις την ανύψωση μερικές μοίρες. Για Αθήνα η ανύψωση στις 9Ε είναι περίπου 43,4 μοίρες, ενώ πρέπει να στρίψεις λίγο και το LNB δεξιόστροφα (προς τη φορά των δεικτών του ρολογιού), για καλύτερο σήμα.

eutelsat9e.jpg
 


Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
dishpointer.com, βέβαια παρόμοια στοιχεία μπορείς να βρεις εύκολα και σε αρκετές εφαρμογές android, ios...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Προσπάθησα εχτές. Είχα δανειστεί και ένα sat finder (απο αυτά που τσιρίζουν....) από ένα φίλο.
Πήγα πίσω από το πιάτο, το "χαλάρωσα", το έστριψα προς τα δεξιά, το κατέβασα και λίγο για να είμαι κοντά στις 43-44 μοίρες και το εργαλειάκι τσίριζε....δυστυχώς στον δέκτη όμως του ΟΤΕ (τον είχα βάλει να δείχνει τις μπάρες έντασης και ποιότητας σήματος) δεν κουνήθηκε τίποτα. Έκανα μικρο-αλλαγές έως και μεγάλο-αλλαγές μπορώ να πω, αλλά δυστυχώς τζίφος. Το επανέφερα και η λήψη επανήλθε στα πρότερα επίπεδα, με το lnb παράκεντρα.

Τι να πω...νόμιζα ότι θα ήταν πιο εύκολο.......θα ανεβάσω και 2 φωτό πως είναι τώρα για να μου πεί όποιος ξέρει και μπορεί αν έκανα κάποιο χοντρό λάθος...

ΥΓ. Υπάρχει κάποια εφαρμογή για Android που να κάνει δουλειά;
 
Last edited:

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Το οργανάκι τσιρίζει εύκολα, γιατί δεν ξεχωρίζει τους δορυφόρους, όπου δει σήμα χτυπά. Και ανάμεσα από τις 19,2Ε έως τις 9Ε υπάρχουν δυνατοί δορυφόροι, στις 16Ε, 13Ε (Hotbird) και 10Ε.

Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές για android, δες εδώ μερικές από αυτές

http://www.digitaltvinfo.gr/magazin...tem/14706-doryforika-apps-gia-android-kai-ios
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Δοκίμασα με το satellite director....δεν έκανα προκοπή....ήμουν και μόνος μου και είχα ανέβα κατέβα....θα ξαναπροσπαθήσω όμως....
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Ανέβα - κατέβα είναι μαρτύριο, όταν πρέπει να πετύχεις έναν στόχο διαμέτρου 1-2 μοιρών στον ουρανό! Μία μικρή τηλεόραση στην ταράτσα με τον δέκτη θα βοηθούσε, ή σύνδεση του δέκτη (γίνεται σε δέκτες enigma2) με wifi και έλεγχος του σήματος από το android (ή το ios).

http://www.digitaltvinfo.gr/article...oid-kai-ios-gia-ypostiriksi-dekton-enigma-1-2
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ναι μωρέ....το ξέρω το κόλπο....αλλά στην παρούσα έχω ξεμείνει από μικρή τηλεόραση και πλέον ο δέκτης είναι του ΟΤΕ που δεν έχει τέτοιες ευκολίες..... σκέφτηκα μια άλλη πατέντα αλλά δεν είχα το λαπτοπ.
Λαπτοπ μπροστά στην τηλεόραση και κινητό ταράτσα...και τα 2 να τρέχουν viber ....
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Οπότε για την ώρα πας να το ρυθμίσεις περιπου στα τυφλά! Αναμενόμενο να σε παιδεύει... :D
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Καπως έτσι...θα δείξει...θα το παιδέψω και αύριο αν επιτρέψει ο καιρός
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top