Lsound.eu αγορές SVS προϊόντων - Αύξηση τιμών



Μηνύματα
70
Reaction score
9
Αγαπητοί μου κύριοι, βλέπω εδώ στο lsound το SVS sb 2000 στα 800 ενώ το SVS sb 2000 nsd limited edition στα 550 από 750 + την έκπτωση του 10%!
Και ρωτώ ποιες οι διαφορές και αν αξίζει η διαφορα των 220 ευρώ παραπάνω.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
καλοριζικο στον νεο κατοχο!

ποιες ειναι οι διαφορες sealed με ported;
http://www.lsound.eu/collections/subwoofers
για ενα χωρο 3,5m x 4,5m ποιο θα προτείνατε;

ευχαριστώ εκ τον προτέρον
Ευχαριστώ (νέος κάτοχος)
Δες εδώ μερικές απόψεις

http://www.audioholics.com/loudspeaker-design/sealed-vs-ported-subwoofers

Και εδώ

http://www.svsound.com/pages/merlin

Πληροφοριακά ο χώρος μου ειναι μεγαλύτερος απο τον δικό σου και το sb2000 με υπερκαλύπτει
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
Αγαπητοί μου κύριοι, βλέπω εδώ στο lsound το SVS sb 2000 στα 800 ενώ το SVS sb 2000 nsd limited edition στα 550 από 750 + την έκπτωση του 10%!
Και ρωτώ ποιες οι διαφορές και αν αξίζει η διαφορα των 220 ευρώ παραπάνω.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Δεν ειναι αυτός ο τύπος που κανει 550. Ειναι sb 12 nsd κτλ. Έχει λίγο μικρότερο ενισχυτή, μεγαλύτερο κουτί, παλαιότερη τεχνολογία, χειρότερο frequency response. Τα βλέπεις και αποφασίζεις αν αξίζει τη διαφορά.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ευχαριστώ (νέος κάτοχος)
Δες εδώ μερικές απόψεις

http://www.audioholics.com/loudspeaker-design/sealed-vs-ported-subwoofers

Και εδώ

http://www.svsound.com/pages/merlin

Πληροφοριακά ο χώρος μου ειναι μεγαλύτερος απο τον δικό σου και το sb2000 με υπερκαλύπτει
ευχαριστω για τα λινκ,

το θεμα ειναι αν στα τετραγωνικα που εχω θα ηταν υπερβολικο ενα τετοιο sub και δημιουργουσε προβληματα, μπουμαρισμα κτλ

πχ ενα SVS sb 2000 σε 3,5m x 4,5m θα ξεδιπλωνε τις αρετες του ή καλυτερα ενα μικροτερο;
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.614
Χτες μίλησα με τον αντιπρόσωπο πότε θα έχει και πόσο .
Μέσα Δεκέμβρη παραλαμβάνει και τιμές ίδιες με του σαιτ online μου ειπε.
Εαν ισχύει δεν υπάρχει δικαιολογία για παραγγελίες από έξω ...
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
Ευτυχώς ίσα που χώρεσε! View attachment 54178
Ακολουθει γνωστο μεγαλο μειονεκτημα του Pb-2000, απορω γιατι το πηρες!!! :

Δεν χωραει ευκολα στα πορτ μαγκαζ!!!
































:p Καλοάκουστο-θα ειναι σουπερ σιγουρα -θελουμε εντυπωσεις!!!
 

Μηνύματα
47
Reaction score
44
Svs pd 2000
Οι πρώτες εντυπώσεις απο την ποιότητα του ήχου είναι θετικές,ιδιαίτερα στην μουσική σε κομμάτια που κατεβαίνουν πολύ χαμηλά(buss I love you,eggplantation,I remember κτλ) και σε υψηλές εντάσεις δεν ακούς το παραμικρό μπουμαρισμα.
Όσον αφορά την ένταση περίμενα ότι θα είναι ποιο δυνατό,δεν ξέρω αν φταίει ο pioneer που το ρυθμίζει χαμηλά -8.5 με το volume να δείχνει 2 η ώρα ή κάτι άλλο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
Svs pd 2000
Οι πρώτες εντυπώσεις απο την ποιότητα του ήχου είναι θετικές,ιδιαίτερα στην μουσική σε κομμάτια που κατεβαίνουν πολύ χαμηλά(buss I love you,eggplantation,I remember κτλ) και σε υψηλές εντάσεις δεν ακούς το παραμικρό μπουμαρισμα.
Όσον αφορά την ένταση περίμενα ότι θα είναι ποιο δυνατό,δεν ξέρω αν φταίει ο pioneer που το ρυθμίζει χαμηλά -8.5 με το volume να δείχνει 2 η ώρα ή κάτι άλλο.
Συνιστω επαγγελματικη τοποθετηση-ρυθμιση.
Τα AVR equalisations ειναι αναξιοπιστα.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Επειδη κι εγω ειχα απογοητευτει με το PB2000, ήρθε ο Καστρουνής να δει γιατι ειμαι στεναχωρημένος και με το αυτι λιγο, χωρις οργανα, το έκανε να κελαηδάει.

Λές ότι δεν παίζει δυνατα! Ε, αν δεν ανεβάσεις την ένταση, πώς θα παίξει. Βάλε τον AVR στο 0.0 και ξαναβάλτο να παιξει. Αν σου φαίνεται ακομα χαμηλά, ανέβασε και το volume του sub. Είναι περιέργο να λές ότι ηθελες να παιζει πιο δυνατά, έχοντας όλα τα volume χαμηλα!!

Επίσης, το Bass I love you, απλά δεν μπορει να αναπαραχθει σωστα. Οταν το έβαλα στο PB2000, εμένα έκανε κάτι περίεργους θορύβους. Μην δίνεις σημασία.

Πηγαινε πάρε καμια ταινία με μπολικο μπάσο και ανέβασε το volume και θαμε θυμηθεις
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Πάντως το volume στις 2 η ώρα δεν το λες και χαμηλά.
Σίγουρα το -8,5 dB του ενισχυτή έχει ρίξει αρκετά την ένταση.
Λογικά με το volume στις 12 η ώρα ή και λίγο πιο πάνω και τον ενισχυτή στο 0 dB θα πάρεις ικανοποιητικές εντάσεις.
Και βάλε καμμία ταινία που λέει και ο surf.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Σχεδόν τέρμα πρέπει να ρυθμιστεί το volume, ώρα 4-5.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Στο συγκεκριμένο sub ή γενικά εννοείς? είχα την εντύπωση ότι το βάζεις κάπου μεταξύ 12 και 2 και μετά τρέχεις την ίσοστάθμιση από τον ενισχυτή, και έπειτα κανείς και έξτρα χειροκίνητες ρυθμίσεις αν κάτι δε σου αρέσει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
Σχεδόν τέρμα πρέπει να ρυθμιστεί το volume, ώρα 4-5.
Εχω παρατηρησει οτι τα sub οταν τα βαλεις τερμα κανουν ενα ηπιο αλλα ψιλοενοχλητικο hum...Θα ναι λιγα db, OK, αλλα μου μπαινει στο μυαλο... Τα αλλα ενεργα (τα Focal σου εννοω) το κανουν αν τα βαλεις τερμα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Στο συγκεκριμένο sub ή γενικά εννοείς? είχα την εντύπωση ότι το βάζεις κάπου μεταξύ 12 και 2 και μετά τρέχεις την ίσοστάθμιση από τον ενισχυτή, και έπειτα κανείς και έξτρα χειροκίνητες ρυθμίσεις αν κάτι δε σου αρέσει.
Γενικά τα subs που συνδέονται με AV. Θα ρυθμιστεί αυτόματα η ένταση εκεί που χρειάζεται.

Εχω παρατηρησει οτι τα sub οταν τα βαλεις τερμα κανουν ενα ηπιο αλλα ψιλοενοχλητικο hum...Θα ναι λιγα db, OK, αλλα μου μπαινει στο μυαλο... Τα αλλα ενεργα (τα Focal σου εννοω) το κανουν αν τα βαλεις τερμα?
Όλα τα ηχεία που είχα ποτέ, active και passive, έκαναν ένα ανεπαίσθητο hum απο πολύ κοντά. Και τα Focal (που δεν έχουν volume άρα είναι πάντα τέρμα) και τα subs.

Στα SVS μου έχουμε σετάρει το ψηφιακό volume στο -10 με εύρος ρύθμισης -100-0.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.232
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top