Windows 10


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
ευτυχώς γιατί μου έσπαγε τα νεύρα κάθε τόσο που ζητούσε αναβάθμιση :D
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Η Microsoft αποσύρει τα ISO του Windows 10 1511.

https://iguru.gr/2015/11/22/53676/no-more-iso-for-windows-10-1511/
Να ρωτήσω μερικά πράγματα:

1) Εφ' όσον πρόκειται περί αναβάθμισης του λειτουργικού, το αβίαστο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι θα βελτιώσει κάποια πράγματα (issues τα ονομάζουν) της προηγούμενης έκδοσης. Σωστά;

2) Αν λοιπόν, πρόκειται περί βελτίωσης δεν θα πρέπει κάποια στιγμή να εμφανιστεί και στα Updates; Και το ρωτάω αυτό γιατί στο παραπάνω link δεν ξεκαθαρίζεται κατά πόσον θα υπάρξει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ η παρουσία του στα Updates, έστω κάποια στιγμή στο μέλλον. Απλά αναφέρεται ότι οι χρήστες θα πρέπει να περιμένουν να εμφανιστεί.

3) Εάν η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι το "ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ", τί γίνεται με τις περιπτώσεις όπως η δική μου (ή του Νάσου), που χρειάστηκε να κάνουμε recovery, πηγαίνοντας πίσω στην προηγούμενη έκδοση; Θα ενταχθούν κι αυτές (οι περιπτώσεις) στο πρόγραμμα της μελλούμενης γενικής αναβάθμισης, ή θα αποκτήσουν προτεραιότητα έναντι των άλλων;

Και ένα τελευταίο (δεν είναι ερώτημα - ενημέρωση είναι):
Πριν λίγο εμφανίστηκε στον υπολογιστή, από τον οποίο γράφω αυτή τη στιγμή και ο οποίος ήδη φοράει την έκδοση 10586, ένα "ερωτηματολόγιο" της μαμάς Microsoft, που ζητούσε τη γνώμη μου για αυτό το καινούργιο λειτουργικό. Του έβαλα 4 στα 5, εξηγώντας στις επιπλέον σημειώσεις ότι θα περίμενα η αναβάθμιση να ήταν πλήρης και όχι αμέσως μετά να "έρχονται" σαν βροχή οι νέες αναβαθμίσεις.
-
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Να ρωτήσω μερικά πράγματα:

1) Εφ' όσον πρόκειται περί αναβάθμισης του λειτουργικού, το αβίαστο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι θα βελτιώσει κάποια πράγματα (issues τα ονομάζουν) της προηγούμενης έκδοσης. Σωστά;

2) Αν λοιπόν, πρόκειται περί βελτίωσης δεν θα πρέπει κάποια στιγμή να εμφανιστεί και στα Updates; Και το ρωτάω αυτό γιατί στο παραπάνω link δεν ξεκαθαρίζεται κατά πόσον θα υπάρξει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ η παρουσία του στα Updates, έστω κάποια στιγμή στο μέλλον. Απλά αναφέρεται ότι οι χρήστες θα πρέπει να περιμένουν να εμφανιστεί.

3) Εάν η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι το "ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ", τί γίνεται με τις περιπτώσεις όπως η δική μου (ή του Νάσου), που χρειάστηκε να κάνουμε recovery, πηγαίνοντας πίσω στην προηγούμενη έκδοση; Θα ενταχθούν κι αυτές (οι περιπτώσεις) στο πρόγραμμα της μελλούμενης γενικής αναβάθμισης, ή θα αποκτήσουν προτεραιότητα έναντι των άλλων;

Και ένα τελευταίο (δεν είναι ερώτημα - ενημέρωση είναι):
Πριν λίγο εμφανίστηκε στον υπολογιστή, από τον οποίο γράφω αυτή τη στιγμή και ο οποίος ήδη φοράει την έκδοση 10586, ένα "ερωτηματολόγιο" της μαμάς Microsoft, που ζητούσε τη γνώμη μου για αυτό το καινούργιο λειτουργικό. Του έβαλα 4 στα 5, εξηγώντας στις επιπλέον σημειώσεις ότι θα περίμενα η αναβάθμιση να ήταν πλήρης και όχι αμέσως μετά να "έρχονται" σαν βροχή οι νέες αναβαθμίσεις.
-
Παναγιώτη, έλα το Σάββατο στην έκθεση και θα πούμε και περί Microsoft, όσο θα λείπει ο Γιώργος. :angel:
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
η αναβάθμιση 1511, 10586 είναι πάλι διαθέσιμη μέσω του Windows update
Εντάξει, καλό αυτό.
Να επισημάνω όμως ότι έκανα πριν λίγο έναν έλεγχο (check for updates), αλλά δεν φάνηκε κάτι στον ορίζοντα.

Να περιμένω γι αργότερα;
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.868
Reaction score
20.360
@gkontoletas: Δεν θυμάμαι εάν το διάβασα σε αυτό το thread (δεν βρίσκω το post) ή κάπου αλλού, αλλά γνωρίζεις εάν σε υπολογιστή στήθηκε εκ του μηδενός κι ο οποίος δεν είχε λειτουργικό (προφανώς), μπορούμε να εγκαταστήσουμε Windows 10 με "κλειδί" από Windows 7;

Σημείωση: Το DVD της εγκατάστασης φτιάχτηκε από την πρώτη έκδοση του MediaCreationToolx64, όχι αυτήν που αναφέρεται στο post #476.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Με την έκδοση 10586 που θα φτιάξεις με το τελευταίο MCT λογικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλειδί από Win 7 και 8, δεν το έχω δοκιμάσει για να είμαι 100% σίγουρος.
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Κάτι που δεν το ξέρουν πολλοί.

Αν συνδεθείς στο windows insider απο android κατεβάζεις απ ευθείας iso σε όποια γλώσσα θέλεις.

Πιστεύω θα σας φανεί χρήσιμο.

Εγώ μπαίνω με uc browser σε περίπτωση που συναντήσετε πρόβλημα με άλλους περιηγητές.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
κακώς, θα στείλω μήνυμα να το κόψουν :D

να δώσουν δυνατότητα για αντικατάσταση του Android με Windows :wink:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.868
Reaction score
20.360
@gkontoletas: Δεν θυμάμαι εάν το διάβασα σε αυτό το thread (δεν βρίσκω το post) ή κάπου αλλού, αλλά γνωρίζεις εάν σε υπολογιστή στήθηκε εκ του μηδενός κι ο οποίος δεν είχε λειτουργικό (προφανώς), μπορούμε να εγκαταστήσουμε Windows 10 με "κλειδί" από Windows 7;

Σημείωση: Το DVD της εγκατάστασης φτιάχτηκε από την πρώτη έκδοση του MediaCreationToolx64, όχι αυτήν που αναφέρεται στο post #476.
Με την έκδοση 10586 που θα φτιάξεις με το τελευταίο MCT λογικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλειδί από Win 7 και 8, δεν το έχω δοκιμάσει για να είμαι 100% σίγουρος.
OK, θα προσπαθήσω και θα ενημερώσω το thread.
Ενημερώνω ότι η προσπάθεια στέφθηκε με αποτυχία. Συμπέρασμα: Clean install με Windows 10 δεν δέχεται το "κλειδί" από Windows 7. Τελικά, εγκατέστησα Windows 7 με το "κλειδί" και αναβάθμισα σε Windows 10.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ελπίζω να μην έβαλες το κλειδί κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης....

To see if your device is running Windows 10 Version 1511 or higher, select the Start
button, then select Settings >System > About, and make sure that Version shows 1511 or higher.
To use your Windows 7, Windows 8, or Windows 8.1 product key to activate Windows 10:

  1. Select the Start
    button, then select Settings > Update & security > Activation.
  2. Select Change product key, and then enter the 25-character product key.
Την εγκατάσταση την κάνουμε πάντα χωρίς κλειδί, αν όλα πάνε καλά βάζουμε το κλειδί και κάνουμε ενεργοποίηση 2-3 μέρες μετά...:wink:

http://answers.microsoft.com/en-us/...ndows-10/1c426bdf-79b1-4d42-be93-17378d93e587
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.868
Reaction score
20.360
Ε, φυσικά και το έβαλα κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, λογικό δεν είναι; :)

Με την πρώτη ευκαιρία, θα δοκιμάσω κι αυτό που έκανες παράθεση.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ελπίζω να μην έβαλες το κλειδί κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης....
To see if your device is running Windows 10 Version 1511 or higher, select the Start
button, then select Settings >System > About, and make sure that Version shows 1511 or higher.
To use your Windows 7, Windows 8, or Windows 8.1 product key to activate Windows 10:

Select the Start
button, then select Settings > Update & security > Activation.
Select Change product key, and then enter the 25-character product key.
Την εγκατάσταση την κάνουμε πάντα χωρίς κλειδί, αν όλα πάνε καλά βάζουμε το κλειδί και κάνουμε ενεργοποίηση 2-3 μέρες μετά...:wink:

http://answers.microsoft.com/en-us/...ndows-10/1c426bdf-79b1-4d42-be93-17378d93e587
Μόλις κατέβασα ένα ISO File των Windows 10 σε ένα USB stick με τη βοήθεια του εργαλείου MediaCreationTool.exe.

Έχω ήδη ένα νόμιμα αγορασμένο και μη χρησιμοποιημένο κλειδί για Windows 7 Pro.

Αν εγκαταστήσω το ISO File (Win 10) σε έναν νέο υπολογιστή, θα μπορέσω μετά να χρησιμοποιήσω το κλειδί των 7 για να τα ενεργοποιήσω;

Ή μήπως χρειάζεται να εγκαταστήσω ξανά 7άρια (από γνήσιο δίσκο μεν, ήδη χρησιμοποιημένο, αλλά να τα ενεργοποιήσω με το νέο, μη χρησιμοποιημένο κλειδί) και μετά να ακολουθήσω την πεπατημένη της αναβάθμισης από τα 7 στα 10;
-
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top