Dune HD Base 3D & Dune HD TV-303D

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Αν παρω usb blu ray player το αναγνωριζει το dune για να μπορω να δω ταινια dvd κτλ?
Θεωρητικά ναι. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ να το συνδέσω στο Dune.
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Αν παρω usb blu ray player το αναγνωριζει το dune για να μπορω να δω ταινια dvd κτλ?
Εχω την εντυπωση πως το DVD θα το δεις χωρις προβλημα αλλα για BLUERAY DISK ισως να υπαρχει θεμα γιαυτο εβγαζαν και το προσθετο MODULE Dune HD Smart BE
 




gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Dune Base 3D και TV-303D δεν υποστηρίζουν Full BD menu, τουλάχιστον με τα τελευταία firmwares, κάτι είχα ακούσει για το πρώτο firmware αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Εγω προσωπικα δεν εχο προβλημα με το menu και να μην το δειχνει. την ταινια να μπορω να δω.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να βαλω υποτιτλους σε mt2s και σε iso ταινιες. Καποιο λινκ για καποιο οδηγο. γιατι ψανχω αλλα βρισκω οδηγους παλιους και πολυ πολυπλοκους.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Πρόβλημα με το on:

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να μην χρησιμοποιούμε την επανεκκίνηση με τον κεντρικό του διακόπτη (στην πίσω πλευρά), όταν έχομε την εντολή ''σβήσιμο'' στο ''POWER'' button action??

Πολύ σπαστικό!

Τελικά όλα τα Media pleyers έχουν παράξενα κουσούρια...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Πρόβλημα με το on:

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να μην χρησιμοποιούμε την επανεκκίνηση με τον κεντρικό του διακόπτη (στην πίσω πλευρά), όταν έχομε την εντολή ''σβήσιμο'' στο ''POWER'' button action??

Πολύ σπαστικό!

Τελικά όλα τα Media pleyers έχουν παράξενα κουσούρια...
Μάλλον δεν γίνεται... Εγώ το έχω να μπαίνει στο standby και όποτε θέλω να το σβήσω τελείως τότε το σβήνω με τον διακόπτη από πίσω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Είναι δύσκολη η πρόσβαση πίσω στο δικό μου ρακ. Όμως ευτυχώς βρήκα όλως τυχαίως ένα ημίμετρο!
Βγάζοντας και ξανα θέτοντας τον σκληρό στην θήκη του, λειτουργεί το on του τηλεχειριστηρίου!

Στο δε standby λειτουργεί ο σκληρός και δυστυχώς ο δικός μου είναι αρκετά θορυβώδης.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Το ημίμετρο αυτό δεν το βρίσκω και πολύ καλό....

Στο standby δεν λειτουργεί ο δίσκος, λειτουργεί ο ανεμιστήρας ο οποίος δυστυχώς δεν σβήνει ποτέ. Bug του firmware. Εγώ τον έχω μόνιμα στο off τον ανεμιστήρα από τις ρυθμίσεις. Ευτυχώς το Dune δεν ζεσταίνεται οπότε ο ανεμιστήρας επί της ουσίας είναι άχρηστος.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Καλημέρα.

Τον ανεμιστήρα τον έθεσα στο off και εγώ. Παρατηρώ όντως ησυχία. Είχα την εντύπωση όμως, ότι ο δίσκος είναι ενεργός στο standby, διότι το δίκτυο τον βλέπει.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Καλημέρα.

Τον ανεμιστήρα τον έθεσα στο off και εγώ. Παρατηρώ όντως ησυχία. Είχα την εντύπωση όμως, ότι ο δίσκος είναι ενεργός στο standby, διότι το δίκτυο τον βλέπει.
1ον Αν έχεις βάλει δίσκο χαμηλής κατανάλωσης και χαμηλών στροφών π.χ. 5400 όπως είναι οι WD Green, Red, ή Purple δεν χρειάζεται να λειτουργεί ο ανεμιστήρας ούτε καν το καλοκαίρι. Δεν χρειάζεται να βάζεις πιο γρήγορους (υστερικούς) δίσκους και ούτως η άλλως και η εταιρεία δεν το συστήνει.

2ον Ο δίσκος σταματάει να λειτουργεί μόλις μπει το Dune σε standby. Με σβηστό τον ανεμιστήρα αν πλησιάσεις κοντά την ώρα που μπαίνει σε standby θα ακούσεις και τον δίσκο που σταματάει.

3ον Το Dune εξακολουθεί να εμφανίζεται στο δίκτυο ακόμα και όταν είναι standby διότι «μοιράζει» τον δίσκο του στις υπόλοιπες συσκευές του δικτύου σαν να ήταν NAS.

4ον Μόλις κάνεις access τον δίσκο του Dune από το PC ξεκινάει και έχεις πρόσβαση σε όλα τα αρχεία τους για να τον φορτώσεις, να σβήσεις, να μετακινήσεις αρχεία κλπ.

5ον Bug του firmware: Μόλις ξεκινήσει ο δίσκος να λειτουργεί επειδή έγινε access από το δίκτυο δεν σταματάει μετά ποτέ να λειτουργεί όσες ώρες και αν το αφήσεις. Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει χωρίς να ανάψεις το Dune είναι να το κλείσεις από τον πίσω διακόπτη.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Μάλιστα, αυτό είχε συμβεί και στο δικό μου. Είχα είχα κάνει access τον δίσκο!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Αχ αυτά τα media players!

Παρακαλώ πολύ για τις γνώσεις σας στο θέμα με τους υπότιτλους.
Το dune μου δεν βλέπει στις περισσότερες ταινίες τους ελληνικούς!

Ποιες οι βασικές ρυθμίσεις (τουλάχιστον για τους υπότιτλους) και από πιο μενού?

Στα windows με το vlc εμφανίζονται κανονικά!
 

Μηνύματα
705
Reaction score
171
Δε γνωρίζω το μενού επιλογών του Dune αλλά στα περισσότερα media players επιλέγεις "greek" ως γλώσσα υποτίτλων και είσαι εντάξει.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Αγαπητοί φίλοι, μου κάνει εντύπωση που ενώ το vlc βλέπει κανονικά τα Ελληνικά, το dune θεωρεί ότι δεν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι. (Εξωτερικοί crt οι οποίοι φυσικά υπάρχουν στον ίδιο φάκελο.)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Setup > Αναπαραγωγή > Subtitles > Προεπιλεγμένη προτίμηση υποτίτλων = εξωτερικοί.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
171
Αγαπητοί φίλοι, μου κάνει εντύπωση που ενώ το vlc βλέπει κανονικά τα Ελληνικά, το dune θεωρεί ότι δεν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι. (Εξωτερικοί crt οι οποίοι φυσικά υπάρχουν στον ίδιο φάκελο.)
Οι srt υπότιτλοι δεν αρκεί να βρίσκονται στον ίδιο φάκελο με την ταινία αλλά θα πρέπει να έχουν και την ίδια ονομασία. (πλην της κατάληξης φυσικά)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top