SAMSUNG Model: LE37M86BD Πρόβλημα

Μηνύματα
123
Reaction score
227
καλησπέρα παιδιά

πέταγε ο γείτονας μια samsung 37' Model: LE37M86BD γιατί του παρουσίασε ένα πρόβλημα , και μιας και ξέρει ότι ασχολούμαι με τέτοια με ρώτησε αν την θέλω πριν την πετάξει ,anyway η τηλεόραση έχει το εξής πρόβλημα έχει σκοτεινιάσει αρκετά και τα χρώματα ειδικά τα πρόσωπα φαίνονται κατακόκκινα! , έχω μπει στο service έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις
καθώς και reset αλλά τίποτα , λογικά το πρόβλημα είναι ο t-con ,τον οποίο και έχω βρει στο ebay 50 ευρώ , το θέμα είναι να φταίει ο t-con η να φταίει το panel? η τηλεόραση από τι είδα στο service έχει 12.000 ώρες.

μήπως κανένα μέλος από εδώ μέσα έχει κάποια tv χαλασμένη που να φοράει το παρακάτω t-con για να δοκιμάσω?

Logic Board T370HW02 V0 06A22-1B



ευχαριστώ
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Αν θέλεις κάνε ένα reflow το chip μήπως δεν πατάει καλά
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.703
Βάλ' το στο φούρνο με πατατούλες και λεμονάκι λέει. :D













Πλάκα κάνω, σκέτο βάλ' το στο φούρνο. :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
reflow είναι μία διαδικασία επανασυγκόλλησης του chip



 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Α οκ! Η τηλεοραση που εχω εγω δεν αναβη, αλαξα ολους του πυκνοτες και παλη το ιδιο. Παταω να την ανοιξω αναβοσβηνει 5 φορες το led και δειχνει για κλασμα λιγο ασπρη οθονη και μετα τπτ.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Πηρα μια samsung model LE37M86BD απο τον γαμπρο μου γιατι ηθελε να την πεταξει δουλεψε για λιγο και μετα αρχισε να αναβοσβηνει.Παιζει για 10 δευτερα και μετα σβηνει κσι παλι το ιδιο.Εχω συνδεσει vodafone tv τι μπορει νσ εχει παθει;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.499
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top