Το Σύστημα του ΜΗ την σήμερον ημέρα και έπεται συνέχεια...?


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ας γράψω και εγώ δυο λόγια με τις μέχρι τώρα ακουστικές εντυπώσεις μου με το Teac UD-503.

Καταρχήν να πω ότι οι όποιες εντυπώσεις / παρατηρήσεις που θα περιγράψω, ισχύουν για το σύστημα - χώρο μου, γιαυτό και πρέπει να αξιολογηθούν με ιδιαίτερη προσοχή, πχ. ένας χώρος που είναι τελείως αφρόντιστος, η με άλλα συνοδά, η ακόμα και με διαφορετική καλωδίωση... θα έχει και διαφορετικά ακουστικά αποτελέσματα και εξαγωγή συμπερασμάτων!

Κατά καιρούς είχα ακούσει και έχουν παρελάσει αρκετά ντάκ από εδώ (πχ. Antelope – Metric - Auralic – Aune s16 κλπ) κατέληξα όμως να πορεύομαι με το εξαιρετικό Benchmark Dac2, καιγια αρκετό καιρό μάλιστα, γιαυτό τον λόγο θα μιλήσω και για τις (όποιες) διαφορές που παρατήρησα μεταξύ τους.

Καταρχήν και τα 2 ντάκ στις χαμηλές συχνότητες είχαν ρυθμό – ταχύτητα και περιγραφικότητα χωρίς να με ξενίζει κάτι, ίσως με ποιο αυστηρά κριτήρια το Benchmark Dac2 να είναι ποιο συμπαγές και με ποιο νευρώδες από το Teac.

Στην μεσαία περιοχή το Teac μου ακούγεται ποιο γεμάτο και δίνει ποιο έμφαση / όγκο και πρωταγωνιστικό ρόλο στις φωνές.

Στις μεσο-υψηλες και κυρίως από τους 2000 ως 4000 Hz το Bench σε ορισμένα κομμάτια σε αυτήν την συχνότητα στο σύστημα μου – χώρο μου, μου εμφάνιζε (στα αυτιά μου) μια μικρή “σκλήρυνση”, ενώ το Teac συμπεριφέρεται ποιο ευγενικά (στρογγυλεμένα) σε αυτό το φάσμα και απουσιάζει αυτή η μικρή σκλήρυνση! Εδώ να επισημάνω ότι αυτή η σκλήρυνση σε σύστημα φίλου μου που έχει το Bench αλλά με Dynaudio focus και με Krell... δεν την είχε αυτή σε αυτό τον βαθμό!

Τέλος στις υψηλές συχνότητες και τα δυο είναι εξαιρετικά σε περιγραφικότητα και ίσως το bench να έχει ποιο άπλετο αέρα...!

Δεν μιλάω για στερεοφωνία - βάθος – ύψος – για φωνές που κρέμονται σαν νυχτερίδες από το ταβάνι και άλλα τέτοια... που μπορούν να μας περιπλέξουν τα πράγματα... κατά τα άλλα και τα δυο παίζουν υπέροχα και για μένα σε near field ακρόαση είναι “σωστά” και η θέση των οργάνων εκεί που πρέπει!

Επίσης σκέφτομαι να γράψω εντυπώσεις (κάποια στιγμή) και για πως μου ακούγονται σαν ενισχυτές ακουστικών... πάνω στα Sony MDR-R10...!

Μια επισήμανση... και τα δυο ντάκ μου ακούγονται καλύτερα απευθείας πάνω στους τελικούς μου και χωρίς να παρεμβάλλεται κάποιος προενισχυτής... ας είναι ακόμα και με βαρύ όνομα και σασί... όπως ο Audionet Pre G2...!

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν και παρακάτω σας παραθέτω την πλέι-λίστ, όπου για εμένα το κάθε κομμάτι από αυτήν ξεχωριστά..., εκθέτει αδυναμίες η και αναδεικνύει τις δυνατότητες ενός συστήματος... καλή εβδομάδα να έχετε!

vasma-test.jpg


και το σύστημα :
Power Amp: CI Audio Class D Monoblock 500W
Speaker: L / R SONY SS-M9ED
Speaker Cables L / R: Furukawa μ-S1 PCOCC
Audio Cables: Canare L-4E6S
Power Cables: Acoustic Revive Power Max 10000
 
Last edited:


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Από το να γράψεις την εξυπνάδα σου εδώ μέσα...
α) θα μπορούσες να το διορθώσεις χωρίς σχόλιο
β) η να την γράψεις στο σωστό θέμα που υπάρχει
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Παρέα στην παρέα με το διπλανό μαγαζί άρχισε να ακούει διαφορές μεταξύ 2-4 Khz.....:rolleyes:

Στην μεσαία περιοχή το Teac μου ακούγεται ποιο γεμάτο και δίνει ποιο έμφαση / όγκο και πρωταγωνιστικό ρόλο στις φωνές.
ενώ το Teac συμπεριφέρεται ποιο ευγενικά (στρογγυλεμένα) σε αυτό το φάσμα και απουσιάζει αυτή η μικρή σκλήρυνση!
Μεσατζίδικο δηλαδή....αρα hiend :p

Αντε και με μια λάμπα στην ανόρθωση που'λεγε και κάποια ψυχή κάποτε :whistling:....που τώρα φωτογραφίζει τα κύματα (τα ηχητικά βεβαίως-βεβαίως :D )
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Μεσατζίδικο δηλαδή....αρα hiend :p
Αυτό το μεσατζιδικο....όλα τα λεφτά
λεφτα που έχω χώσει στο παρελθόν για αυτό το γ@μημενο .....μασαζιδικο.... ε.... λάθος μεσατζιδικο :roflmao:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
εγώ πάλι που νόμιζα ότι είναι καλό να εμφανίζεται η σκλήρυνση...τώρα η απουσία της είναι καλή λέει, go figure
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Το 503 σε σχέση με τα άλλα dac που έχεις ακούσει Βασίλη, πώς σου φαίνεται / πού "στέκεται"?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
μια μικρή υπομονή Αντώνη, για να το ακούσω και με ακουστικά και εδώ θα είμαστε να τα πούμε
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις, και εγώ θα ήθελα αν ήταν εύκολο μια άποψη σχετικά με τα άλλα dac που είχες στο σύστημα.
Πάντως για αυτό το τσιπ AKM Verita AK4490 που φοράει και το δικό σου Teac μόνο καλά λόγια ακούω
 



Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Kανόνισε να έρθω να σου πετάω πέτρες στη τζαμαρία του σπιτιού σου.
αρα εσυ πεταξες και τα νεραντζια που βρηκα προχθες ? :p

και για να μεινω λιγο στο θεμα... δε ξερω αν γραφτηκε παραπανω..ποσο κοστιζει αυτο το ντακ ?
[DOUBLEPOST=1448290217][/DOUBLEPOST]παντως εγω οταν ακουσα το συστημα του βασιλη, πραγματικα ακουγα παπαδες....































ειχε πιασει ραδιοφωνικό Λυδία η Φιλιππισια...
 

I

iason

Guest
μια μικρή υπομονή Αντώνη, για να το ακούσω και με ακουστικά και εδώ θα είμαστε να τα πούμε
Αγαπητέ φίλε VasilisM επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ το TEAC ud-503 και επίσης εχω ακούσει και καλά λόγια για Pioneer u-05 μήπως μπορείς παρακαλώ να μου πεις την αποψή σου ποιό από τα δύο κατά την γνώμη σου παίζει καλύτερα ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου.
Φιλικά Ιάσων.:)
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Φίλε Ιάσων, το pioneer δεν το έχω ακούσει στο σύστημά μου - χώρο μου... η και ακόμα να το έχω ακούσει κάπου αλλού σε αντιπαράθεση με κάποιο άλλο που γνωρίζω... γιαυτό και (έτσι) δεν μπορώ να έχω άποψη!

Edit: Από την άλλη μην ξεχνάμε ότι εγώ το χρησιμοποιώ και σαν προενισχυτή... εάν εσύ το χρησιμοποιείς μόνο σαν ντάκ τα κριτήρια αλλάζουν, γιατί του προσθέτεις και άλλο "χαρακτήρα" πάνω σε έναν προενισχυτή, σίγουρα και το pioneer φαίνεται ένα τίμιο μηχανάκι, εάν στο κριτήριό σου μπαίνουν και τα λεφτά.... δες και το Aune S16 (το φέρνει ο Νάκας) με AKM τσίπ και αυτό, εάν στο κριτήριό σου όμως δεν είναι τα λεφτά, πιστεύω ότι το Teac (προσωπική εκτίμηση) είναι κελεπούρι!
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Μια ερωτηση και απο μενα σε κατι που μαλλον περασε στα ψιλα, για μενα ειναι σημαντικοτατη και ποσως με ενδιαφερουν οι παρατηρησεις περι συχνοτητων ειδικα σε ενα τελιως διαφορετικο συστημα, χωρο απο το δικο μου.
Απο στερεοφωνικη εικονα, αναπτυξη σε ολες τις διαστασεις πως τα πηγε σε σχεση με το bench?
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Μια ερωτηση και απο μενα σε κατι που μαλλον περασε στα ψιλα, για μενα ειναι σημαντικοτατη και ποσως με ενδιαφερουν οι παρατηρησεις περι συχνοτητων ειδικα σε ενα τελιως διαφορετικο συστημα, χωρο απο το δικο μου.
Απο στερεοφωνικη εικονα, αναπτυξη σε ολες τις διαστασεις πως τα πηγε σε σχεση με το bench?
Μήπως ή ερώτηση δεν στέκει ?
Ρώτας για στεροφωνία και δεν σε ενδιαφέρει ο χώρος ?

Θα απαντήσω εγώ κι ας με διορθώσει ο ΜΗ
Ο χώρος του ΜΗ μπορεί να αποδώσει άριστα την στερεοφωνικη εικόνα .
Ακόμα και σε ένα DAC των 120€
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Νομιζω οτι ο φιλος εννοει, στον ιδιο χωρο, στο ιδιο στησιμο, στο ιδιο συστημα, ποιο απο τα δυο dac ειχε καλυτερη εικονα. Εκει τιθεται συγκριση γιατι ολες οι παραμετροι παραμενουν σταθερες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.904
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top