Έκθεση HXOS EIKONA SHOW 2015

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Ορίστε και η φωτογραφία. Πραγματικός value for money ενισχυτής, μπράβο στους αδελφούς Τσακιρίδη.
Δεν ξερω πως ειναι ηχητικα,αλλα απο εμφανιση για μενα ειναι χαλια.
Θα μπορουσαν να αντικαταστησουν τα μεταλικα διακοπτακια με κατι ποιο συχρονο,τα βιδακια στο βατομετρο ειναι ξεκαρφωτα και βγαζουν ματι.
 



Μηνύματα
731
Reaction score
616
Τα atc τα άκουσα πρώτη φορά στην ζωή μου. Νομίζω ότι δεν χαριζεται σε κακές ηχογραφήσεις, φτηνά συνοδά κτλπ. Αποκαλυπτικοτατο. Πρώτο και καλύτερο θα εβαζα το 40αρι της atc. Τα pmc τα έθαψε ο εκθέτης. Μάταια περιμέναμε 3 τραγούδια να βάλει κάτι άλλο από μια φωνή με 1 ακουστικό όργανο. Την ομορφιά του trans.line δεν την χαρηκαμε.
Μπράβο στα δωμάτια του orpheus audio και της stepcom, καθώς πρέπει να ήταν τα μοναδικά που έπαιζαν μουσική...και όχι τα κλασικά αναιμικα track που κολακευουν αλλά δεν αποκαλύπτουν και τίποτα.
Τα sonus faber ακόμα πιο όμορφα από κοντά.
Επίσης μου άρεσαν τα audio physic και τα spendor.
Αντιθέτως τα focal....δεν....

Υ.Γ τα τερατώδη martin logan (neolith νομίζω) άνευ σχολιασμού. Ότι καλύτερο εκεί μέσα!
 


C

chrispo

Guest
Μία αρκετά μεγάλη έκθεση , με πολύ μέτρια ηχητικά αποτελέσματα. Ελάχιστα δωμάτια ¨έπαιζαν¨ μουσική ( 2-3). Πιθανότατα να είχαν συνεισφορά σε αυτό και τα δωμάτια με τις γύψο σανίδες και τους κούφιους τοίχους και τα λίγα μέτρα. Τιμές ακριβές ....αλλά και προσιτές ( τίμιες).
Για άλλη μιά φορά , φάνηκε ότι πολλοί εκθέτες δεν γνωρίζουν να ματσάρουν τα συστήματα....απλά τα παρουσιάζουν.
Γενικά μία έκθεση με πολύ μέτρια αποτελέσματα, αλλά καλή διοργάνωση.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Εξαιρετικό value for money από το Βιντεορυθμό.
Ένας ενισχυτής του χιλιάρικου με ενσωματωμένο phono stage(rega), ένα πλατό + κεφαλή που στοίχιζε λιγότερο από 400 ευρώ (πάλι rega με ομόσταυλη κεφαλή) και τα ηχεία της GoldenEar, σε τέτοιο αποτέλεσμα που αναρωτιόσουν τι παραπάνω να ζητήσεις στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε.
 


Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Τα atc τα άκουσα πρώτη φορά στην ζωή μου. Νομίζω ότι δεν χαριζεται σε κακές ηχογραφήσεις, φτηνά συνοδά κτλπ. Αποκαλυπτικοτατο. Πρώτο και καλύτερο θα εβαζα το 40αρι της atc. Τα pmc τα έθαψε ο εκθέτης. Μάταια περιμέναμε 3 τραγούδια να βάλει κάτι άλλο από μια φωνή με 1 ακουστικό όργανο. Την ομορφιά του trans.line δεν την χαρηκαμε.
Μπράβο στα δωμάτια του orpheus audio και της stepcom, καθώς πρέπει να ήταν τα μοναδικά που έπαιζαν μουσική...και όχι τα κλασικά αναιμικα track που κολακευουν αλλά δεν αποκαλύπτουν και τίποτα.
Τα sonus faber ακόμα πιο όμορφα από κοντά.
Επίσης μου άρεσαν τα audio physic και τα spendor.
Αντιθέτως τα focal....δεν....

Υ.Γ τα τερατώδη martin logan (neolith νομίζω) άνευ σχολιασμού. Ότι καλύτερο εκεί μέσα!
Τα atc δεν παίξανε όπως τα ξέρουμε, δηλαδή αυτό που άκουσες ήταν απλά δείγμα.
Τα pmc ήταν ένα από τα δωμάτια που ανέφερα πριν με την ανάποδη φαση
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Η δικιά μου άποψη

Σημαντική έκθεση και μπράβο στους εκθέτες για την οργάνωση, μέσα στην βαθιά κρίση.
Πολύς κόσμος, διάθεση και ενδιαφέρον, αλλα και ηχηρές απουσίες (πχ B&W, Harbeth).

Προβληματικός ήχος που αδικούσε τα συστήματα σε αρκετά δωμάτια, για παράδειγμα δεν μπορώ μα πιστέψω ακόμα το ποσό ενοχλητικά (για να μην πω κάτι παραπάνω) παίζαν τα Wilson Sophia.
Σίγουρα τα δωμάτια ξενοδοχείου , με επισκέπτες να μπαινοβγαίνουν και ανοικτές πόρτες, δεν ειναι και ο καλύτερος δυνατός χώρος για να ακούσεις μουσική. Ακόμα χειρότερος και απο τα σαλόνια μας:(

Εκτός απο τα εντυπωσιακά Martin Logan Neolith τα οποία ειναι οικονομικά απλησίαστα μου άρεσαν και αλλα δωμάτια: (πρώτα αναφέρω τα ηχεία)

  1. Πιο εθιστικος ήχος απο τα Grimm. Θα μπορούσα να ζήσω για πάντα με αυτα, και να μην με νοιάζει τίποτα αλλο πέρα απο τη μουσική μου. Τέρμα η αναζήτησή συσκευών!
  2. Atc 19+ McIntosh
  3. Vienna Acoustics+ dCS
  4. Zingali
  5. Απίστευτο value for money απο τα Goldenear Triton. Για 1800 ευρώ, με ακόμα φτηνότερα ενισχυτικά-πηγές παρά πολυ καλός ήχος σε αντίξοες συνθήκες
  6. Focal
Και μετα μεγάλη avsite παρέα και φαΐ. Και έβαλα πρόσωπα στα nicknames! Χάρηκα πολυ κύριοι για την γνωριμία.

Άξιζε που κατέβηκα απο Σαλονίκη
 

Μηνύματα
434
Reaction score
211
με βλεπω για Goldenear Triton τα εχω ακουσει και στον βιντεορυθμο με το ιδιο σεταπ value for money
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Είναι πάντως για γέλια και για κλάματα ότι ορισμένοι εκθέτες δεν είναι ικανοί ούτε τα καλώδια των ηχείων να συνδέσουν σωστά.
Για άλλη μια φορά τουλάχιστον 3 συστήματα είχαν ανάποδη φάση στο ένα ηχείο, έλεος ρε γμτ, έλεος πια...
Εντάξει ρε παιδί μου βάλε βγάλε τα έβαλες μια φορά λάθος, δεν το ακούς; 5 δευτερόλεπτα ένα κομμάτι με φωνή ή μπάσο και ακούγεται αμέσως.
με όλο το θάρρος, και μιας και φαίνεται να είσαι αρκετά έμπειρος και μπασμένος στο χώρο ώστε να καταλαβαίνεις την ανάποδη φάση σε 5', γιατί αντί να θάβεις "ορισμένους εκθέτες που δεν είναι ικανοί ούτε τα καλώδια των ηχείων να συνδέσουν σωστά", δεν πήγες στο αυτί του συγκεκριμένου αντιπροσώπου να του πεις : με συγχωρείτε κύριε, νομίζω ότι έχετε συνδέσει λάθος το ένα ηχείο σας??
 


Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Στην εκθεση ειδα κατι ηχεια αλλα δεν συγκρατησα μαρκα
Ηταν πορτοκαλι και εμοιαζαν με Focal(κοιτουσε προς τα κατω το πανω μερος) αλλα δεν ηταν πολυ ψηλα
Μηπως ξερει καποιος μοντελο εαν τα θυμαται?
 


SIMPLYMUSIC

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
972
Reaction score
66
Όντας κάτοχος ATC νομίζω ότι ο ήχος που έβγαινε στην έκθεση τα αδίκησε.
Εξαιρετικά τα GRIMM, θα μπορούσα να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου μαζί τους.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Μερικές photos:
Clearaudio Master Innovation turntable, Audio Exklusiv P3.1 ( meh )


Clearaudio Master Innovation turntable "close-up"


Focal Sopra no2 Grande Utopia's kids :D wonderful sound


Mark Levinson No53... enough said!


Martin Logan NeoLith electrostatic ( you don't say! ) speakers ( not impressed by the setup to be honest )
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Στην εκθεση ειδα κατι ηχεια αλλα δεν συγκρατησα μαρκα
Ηταν πορτοκαλι και εμοιαζαν με Focal(κοιτουσε προς τα κατω το πανω μερος) αλλα δεν ηταν πολυ ψηλα
Μηπως ξερει καποιος μοντελο εαν τα θυμαται?
Focal Sopra No2.
Πολύ καλά :)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top